Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 13. Sayı

Başlatan eren, 15 Kasım 2009 - 23:51:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

13. Sayımız Yayınlandı.

Bu sayıda da beğeninizi kazanacak yazılar hazırlamaya çalıştık, umarız beğenirsiniz. Daha önceki sayılarda olduğu gibi bu sayıda da gözünüze çarpan eksik ve hatalarımızı bize iletmenizi rica ediyoruz. İletişim adresimiz sudo@ubuntu-tr.net Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler. :)

Ubuntu Türkiye E-dergisi SUDO'nun onüçüncü sayısı.

İçindekiler;

* Ubuntu ONE (Hakan TÜRÜT)
* Gnome Shell (Ayhan AKTAŞ)
* Tremulos (Ayhan AKTAŞ)
* Django (Levent ALTUNÖZ)
* OpenSuse 11.2 (Ömer KIRMIZI)
* Deluge (Utku DEMİR)
* Karmic Röportajı (Ayhan AKTAŞ)
* Güldürü (Levent ALTUNÖZ - Yusuf SANSARKAN)

İndirmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Yine mükemmel bir sayı olmuş elinize sağlık.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

raspacı

Tasarım ve editör yazısı haricinde mizah sayfalarında da emeği olan ve tüm yazıların tashihini yapan yusuf başta olmak üzere herkesin eline sağlık.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kuleyni

Yusuf gerçekten çok çalıştı,bütün tayfanın eline sağlık

Ozmo

Teşekkürler emeği gecen tüm arkadaşlara...

ihtiyar said

Teşekkürlerimizi içerikle ilgili birkaç yorumla süslersek çok daha güzel olur, SUDO'ya katkısı olur.

Ellerinize sağlık, harikulade olmuş. Tasarım, artık oturmuş diyebiliriz. Sade, şık, hoş. Yast'ın incelemesinde gözüme çarpan, yazının "yazılımın ekran görüntüsünün üzerine yazılması" çok hoş ve farklı olmuş. Röportajlar ayrı bir tat katmış, "güldürü" "orijinal" ve "güldüren" olmuş. Muhteva, sade ama güzel olmuş, okuyucuyu sıkmıyor, tadında bırakıyor.

Eleştirim ise kapağa olacak. Hoş ama eksik, bence. Öne çıkan bir ya da birkaç başlık, kapak için manşet gibi şeyler olabilirmiş.

Dergiyi indirmeden tarayıcıda inceleyebildim, indiremiyorum. Daha doğrusu indi ama açılmıyor, sorun bende mi?  Sistemim mâlum sistem.

Yusuff

Windows'la açılmıyorsa bu önemli bir sorundur. Windows'u olan arkadaşlar deneyip haber verirse çok iyi olur.

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

kalender

windowsta tarayıcıda(firefox) açtıktan sonra masaüstüne kaydettim ordanda açtım bir sorun yok win için linkteki güncellemeyi kurabilirsin

http://www.chip.com.tr/konu/adobe-reader-9.2-ucretsiz-guncelleme-hazir_15837.html
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

Yusuff

@Pcnet teşekkürler.

@İhtiyar said, sakın ola Linux'tan alıştığın gibi bir pdf okuyucu yüklemeden açmaya çalışıyor olmayasın? :D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 12:33:15
@Pcnet teşekkürler.

@İhtiyar said, sakın ola Linux'tan alıştığın gibi bir pdf okuyucu yüklemeden açmaya çalışıyor olmayasın? :D

:)
Alıntı yapılan: pcnet - 16 Kasım 2009 - 12:27:46
windowsta tarayıcıda(firefox) açtıktan sonra masaüstüne kaydettim ordanda açtım bir sorun yok win için linkteki güncellemeyi kurabilirsin.

http://www.chip.com.tr/konu/adobe-reader-9.2-ucretsiz-guncelleme-hazir_15837.html

Adobe'nin dün güncellemesi vardı, ben durdurmuştum. FoxitPDF ile de açamadım.

zeitgeist

Üzülerek söylüyorum bu sayıyı beğenmedim.

Öncelikle şunu belirteyim ki tasarım gayet güzel; sayfa dizaynları da kapak tasarımı da. Ne yazık ki dergi içeriği hakkında pek fazla olumlu şey söyleyemeyeceğim.

Bu sayının içeriği çok zayıf; elle tutulur, okunabilir dört konu var: Ubuntu One, Deluge, Django ve OpenSuse incelemeleri. Django incelemesinin biraz daha özel bir meraka sahip kişilere hitap ettiği düşünülürse bu sayıyı üçe de indirebiliriz. Bu yazıların içinde beğenerek okuduğum ise Deluge incelemesi oldu; hayli kapsamlı ve detaylara yer veren bir inceleme olmuş. 

Gnome shell yazısı fazlasıyla eksik,sanırım incelemeden ziyade tanıtım demek daha doğru olur bu yazı için. Yazı, gnome shell'in ne olduğunun bir cümlelik tarifi ve yükleme komutlarından ibaret ve toplam 3 sayfa.

Oyun incelemesinde yazım dili tutarsız,iki farklı anlatım biçimi var; kimi cümlelerde okuyucuya "siz" denilmiş, kimi cümlelerde de ise okuyucuyu yazıya katmayan, daha çok resmi yazında kullanılan "dir-dır" anlatımı kullanılmış.   

Röportajlar hiç ilgimi çekmedi, yeni ya da ilgi çekici bir şey işlenmiyor bu sohbetlerde.

Güldürü bölümü ise bana kalırsa çocukça esprilerden ve lüzumsuz resimlerden ibaret.

Şimdiye dek çıkan tüm sayıları okuyup dilim döndüğünce ve yazılı olmayan sohbet kuralları çerçevesinde eleştirilerde bulunmuştum. Bu sefer eleştirilerimi biraz daha sivri, keskin ya da rahatsız edici şekilde dile getirdiğimin farkındayım ancak bu derginin daha nitelikli olması gerekir.

Tüm dergi tayfasına harcadıkları zaman ve emek için teşekkürler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

tab

Alıntı yapılan: zeitgeist - 16 Kasım 2009 - 14:15:45
Üzülerek söylüyorum bu sayıyı beğenmedim.

Öncelikle şunu belirteyim ki tasarım gayet güzel; sayfa dizaynları da kapak tasarımı da. Ne yazık ki dergi içeriği hakkında pek fazla olumlu şey söyleyemeyeceğim.

Bu sayının içeriği çok zayıf; elle tutulur, okunabilir dört konu var: Ubuntu One, Deluge, Django ve OpenSuse incelemeleri. Django incelemesinin biraz daha özel bir meraka sahip kişilere hitap ettiği düşünülürse bu sayıyı üçe de indirebiliriz. Bu yazıların içinde beğenerek okuduğum ise Deluge incelemesi oldu; hayli kapsamlı ve detaylara yer veren bir inceleme olmuş.  

Gnome shell yazısı fazlasıyla eksik,sanırım incelemeden ziyade tanıtım demek daha doğru olur bu yazı için. Yazı, gnome shell'in ne olduğunun bir cümlelik tarifi ve yükleme komutlarından ibaret ve toplam 3 sayfa.

Oyun incelemesinde yazım dili tutarsız,iki farklı anlatım biçimi var; kimi cümlelerde okuyucuya "siz" denilmiş, kimi cümlelerde de ise okuyucuyu yazıya katmayan, daha çok resmi yazında kullanılan "dir-dır" anlatımı kullanılmış.    

Röportajlar hiç ilgimi çekmedi, yeni ya da ilgi çekici bir şey işlenmiyor bu sohbetlerde.

Güldürü bölümü ise bana kalırsa çocukça esprilerden ve lüzumsuz resimlerden ibaret.

Şimdiye dek çıkan tüm sayıları okuyup dilim döndüğünce ve yazılı olmayan sohbet kuralları çerçevesinde eleştirilerde bulunmuştum. Bu sefer eleştirilerimi biraz daha sivri, keskin ya da rahatsız edici şekilde dile getirdiğimin farkındayım ancak bu derginin daha nitelikli olması gerekir.

Tüm dergi tayfasına harcadıkları zaman ve emek için teşekkürler.

biraz sert mesaj zeitgeist..

ihtiyar said

zeitgeist'in eleştirisiyle hatırladığım bir konu, son sayfa resimleri SUDO'ya yakışmamış.

raspacı

Zeitgeist'in eleştirilerine saygı duymakla birlikte, Linux'un babası olan Linus Torwalds'ın komik resimlerinin (ki internette bir çok sitede linux severler bu resimlerle eğleniyor) bir linux dergisinin mizah bölümünde yer almasının neden eleştirildiğini anlayabilmiş değilim. Linus, derste uyurmuş, havuza girermiş, azıcık ta içermiş sorun bunların bize yakışmamasıysa buna katılmıyorum. Ben de bunları ara sıra yapıyorum. Einstein'ın dil çıkaran resimleri veya okuldan kovulduğu söylentileri nasıl ki fizikçileri küçük düşürmüyorsa Linus'un bu sempatik resimleri de bence bize yakışıyor ve küçük düşürmüyor. Bu resimlere ben güldüm ve eğer çocukcaysa ben demek ki çocukça şeylere gülüyorum. Açıkçası bu resimlerin entelektüel bir zeka düzeyine hitap edemeyeceğine katılmıyorum. Çok güldüren esprilere sahip değiller içsel olarak ama içeriğimiz açısından hedefi vuran resimler olduğunu düşünüyorum.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: levi - 16 Kasım 2009 - 14:50:23
Zeitgeist'in eleştirilerine saygı duymakla birlikte, Linux'un babası olan Linus Torwalds'ın komik resimlerinin (ki internette bir çok sitede linux severler bu resimlerle eğleniyor) bir linux dergisinin mizah bölümünde yer almasının neden eleştirildiğini anlayabilmiş değilim. Linus, derste uyurmuş, havuza girermiş, azıcık ta içermiş sorun bunların bize yakışmamasıysa buna katılmıyorum. Ben de bunları ara sıra yapıyorum. Einstein'ın dil çıkaran resimleri veya okuldan kovulduğu söylentileri nasıl ki fizikçileri küçük düşürmüyorsa Linus'un bu sempatik resimleri de bence bize yakışıyor ve küçük düşürmüyor. Bu resimlere ben güldüm ve eğer çocukcaysa ben demek ki çocukça şeylere gülüyorum. Açıkçası bu resimlerin entelektüel bir zeka düzeyine hitap edemeyeceğine katılmıyorum. Çok güldüren esprilere sahip değiller içsel olarak ama içeriğimiz açısından hedefi vuran resimler olduğunu düşünüyorum.

Resimler hakkındaki eleştirimin gerekçesi biraz farklı.

raspacı

Senin eleştiri sebebini tahmin ediyorum ve o konuda bir şey söylemedim. Saygı duyuyorum ama "bence" gereksiz bir hassasiyet olsa da dediğim gibi bir şey demiyorum o konuda. Cevabım çocukça resimler olduğu iddiasına idi.
Yalnız şu yönde bir eleştiriyi haklı bulurum: resimler çok olmuş. Bir kaç tanesi de yeterdi. Belki aşırı olmuş olabilir.

Yusuff

Mizah'ın eleştirisi olmaz arkadaşlar. Mizahta ayıp veya yakışmamış da olmaz bence. Beğenip beğenmeme olabilir.

Zeitgesit'e gelince. Eğer bu kadar iyi biliyorsan gel başımıza geç. Denetle. Böyle yapın, böyle yapmayın de. Eleştirilerin çok acımasız. Eğer o acımasızca eleştirdiğin hatta benim hakaret olarak algıladığım Ayhan'ın yazıları olmasaydı zaten bu ay o dergi çıkmayacaktı.

Sonuçta sıradan bir okur değilsin. Türkiye tayfasındasın ama bir gün gelip bizim çalışma bölümüze bakmıyorsun.

Bu kadar emek nasıl bu kadar basitçe harcanabiliyor anlamıyorum. Yazık!!!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 15:37:35
Mizah'ın eleştirisi olmaz arkadaşlar. Mizahta ayıp veya yakışmamış da olmaz bence. Beğenip beğenmeme olabilir.

Zeitgesit'e gelince. Eğer bu kadar iyi biliyorsan gel başımıza geç. Denetle. Böyle yapın, böyle yapmayın de. Eleştirilerin çok acımasız. Eğer o acımasızca eleştirdiğin hatta benim hakaret olarak algıladığım Ayhan'ın yazıları olmasaydı zaten bu ay o dergi çıkmayacaktı.

Sonuçta sıradan bir okur değilsin. Türkiye tayfasındasın ama bir gün gelip bizim çalışma bölümüze bakmıyorsun.

Bu kadar emek nasıl bu kadar basitçe harcanabiliyor anlamıyorum. Yazık!!!

@Yusuff, sakin ol. Kendi görüşlerini aktarmış arkadaş, durum "sizce" farklı olabilir. Okurun, daha iyisini istemek, hakkıdır. Sizin göreviniz de elinizden gelenin en iyisini yapmak. Vicdanınız rahat ise sorun yok demektir. Eleştiriler, yol gösterir. Kimi zaman hafif, kimi zaman ağır olur ama "olmazsa olmazdır". Olumlu eleştiri geldiğinde rehavete kapılmamak gerektiği gibi olumsuz/ağır eleştiri geldiğinde de fevri davranıp sert çıkışlar yapmaya gerek yok. Her eleştiriye cevap vermek zorunluluğunuz da yok. Sadece, eleştiriden dolayı teşekkür edebilirsiniz nezaketen. Okuyup, incelemiş, gördüğü eksikleri ifade etmiştir, eleştirmen. Eleştiriye kafayı takmak yıpratır, onu "el feneri" olarak kullanmak yolunuzu aydınlatır. Bu ifadeler de "bence"dir, "sizce" de doğru ise alırsınız, yoksa görmezden gelebilirsiniz. ;)

Yusuff

Bıraksana abi ya. O okur değil ki, Türkiye Tayfasında... Nerde görülmüş bir okurun böyle eleştirdiği.

tab

dergiyi tam okuyamadım.sunu belirteyim hos gorunuyor. bana göre hos  cok guzel olmus elinize emeğinize sağlık

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 15:55:25
Bıraksana abi ya. O okur değil ki, Türkiye Tayfasında... Nerde görülmüş bir okurun böyle eleştirdiği.

@Yusuff, sen de Dergi Tayfa'sındasın, lütfen "saygı sınırı"nı aşma. Değer verenler, değer verilmeyi de hak eder bence. Değer veriyor ki bu kadar inceleyip ince ince yorumlamış, her yorumuna katılmasam da bir "okur" olarak kendisine teşekkür ediyorum. Madem "tayfadan" diyorsun, o zaman özel mesaj ile konuş kendisiyle, burada "bu üslupla" konuşman SUDO'ya zarar verir.

raspacı

Tüm eleştirilere saygılıyız. Amacımız daha iyi şeyler yapmak. Olumsuzlukların yanında olumlu eleştirileri de görmek isteriz. Geçen sayıda hiç eleştiri almamıştık. Açıkçası biz boşuna mı çıkardık diye düşündük. Bu sayı olumsuz da olsa eleştirilmek güzel.

Yusuff

@İhtiyar Said, sana saygı duyuyorum. Başım gözüm üstüne dediklerin ama onun o eleştirileri okurların görmediği bölümde yapması lazımdı.

Ama bence onun niyeti eleştirmek değil yıpratmak. Siz istediğiniz gibi düşünün.

Ayhan'ın yazıları için yazdıklarına tahammül edemiyorum. Kafamı duvarlara vurasım geliyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: levi - 16 Kasım 2009 - 16:20:17
Tüm eleştirilere saygılıyız. Amacımız daha iyi şeyler yapmak. Olumsuzlukların yanında olumlu eleştirileri de görmek isteriz. Geçen sayıda hiç eleştiri almamıştık. Açıkçası biz boşuna mı çıkardık diye düşündük. Bu sayı olumsuz da olsa eleştirilmek güzel.

Sergilenmesi gereken tavır budur, tebrik ediyorum @levi. "Başarılarınızın" devamını diliyorum.

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 16:21:12
@İhtiyar Said, sana saygı duyuyorum. Başım gözüm üstüne dediklerin ama onun o eleştirileri okurların görmediği bölümde yapması lazımdı.

Ama bence onun niyeti eleştirmek değil yıpratmak. Siz istediğiniz gibi düşünün.

Ayhan'ın yazıları için yazdıklarına tahammül edemiyorum. Kafamı duvarlara vurasım geliyor.

@Yusuff, seviyorum seni, biliyorsun. Bak sana bir örnek, birisi çıkıp güneşe "hiç ışığı yok" dese ve bunu gazete manşetlerine taşısa ne olacak ki? Gerçek, gerçektir. Güzel ya da çok güzel olduğuna bırak da okuyucu karar versin, eleştirilerden etkilenip "ön yargı" ile değerlendirenler de olursa, onların da canı sağ olsun. O eleştiri, sanıyor musun ki sadece sizin gelişmenize yardımcı oluyor? Ben bile o eleştiriyi okuduğumda kendi payıma çok şeyler alıyorum, şu andaki işimle bütünleştiriyorum, farklı bir bakış açısı daha kazanıyorum.

Senin görevin niyet ölçmek olmasın, ki zaten elinde niyetölçer yok, değil mi?

Ayhan çok çalışmış olabilir ama bu durum herkesin beğenmesini gerektirmez. Bana çok "hoş ve samimi" geldi, başkasına göre "saçma" da gelebilir. Siz, "birileri beğensin" diye değil "birilerine faydası olur bir gün belki" umuduyla çıkarmalısınız dergiyi. Elinizden geleni yaptığınıza da inandığınız vakit hiç sorun yoktur bence.

Demokrasi, "farklı fikirleri kabul etmeyi" değil " farklı fikirlere tahammül göstermeyi" gerektirir. ;) Haydi, şimdi çalışmaya. Gelecek ay için çok daha güzelini hazırlayabilirsiniz, buna inanıyorum!

tab

@ihtiyar Said yazınızdan cok etkilendim ellerinize sağlık..