LXDE Masaüstü (Lubuntu)

Başlatan eren, 15 Şubat 2009 - 17:23:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Ubuntu minimal iso kullanarak kurulum yapın ve kurulumda hiçbir masaüstü kurmadan sadece standart sistem kurun.
Kurulumun ardından konsol ekrana düşeceksiniz. Çünkü şu an sistemimizde çekirdek ve standart paketlerden(bash,glibc vs) başka
hiçbir paket yüklü değil. Konsol ekranda iken;
sudo aptitude lubuntu-desktop
komutunu verin ve arkanıza yaslanıp Lubuntu'nun hazırlanmasını bekleyin. Bu komut ile LXDE,xorg,xinit,abiword,pidgin,firefox gibi
masaüstü ve X-windows araçlarının hepsi kurulmuş olacak ve sistemi tekrar başlattığınızda bu sefer GDM ile karşılaşacaksınız. Login olup sisteminizi
kullanmaya başlayabilirsiniz. Lubuntu kurmanın bana göre en sağlıklı ve en temiz yolu bu.

Unutmadan söyleyelim; minimal iso ile ağ(internet) üzerinden kurulum yapıyorsunuz. Yani bağlantı hızınıza göre kurulum süresi 1 saat bile sürebilir. 8 mbs
bağlantı ile 20 dk bile sürmüyor. Birde; sisteminizi kurdunuz, yapılandırdınız ve herşeyiniz tamam diyelim. remastersys gibi bir yazılımla
bu hazır sisteminizi açılabilir ISO haline getirirseniz, bir daha bu kadar zahmete girmenize gerek kalmaz.
Not : remastersys için forumda arama yapınız.

İpucu 1 :  Performans ve çekirdeğin küçük olması açısından, çekirdek kurulumu esnasında "sadece bu sistem için gerekli modulleri ekle" seçeneğini
işaretlerseniz, gayet küçük ve hızlı bir çekirdeğiniz olur.
İpucu 2 : Grub kurulumu sırasında grub-legacy(eski grub) ile uğraşmayın, sanırım bug var. Grub2 ile devam edin.
İpucu 3 : Sadece standart sistem kurabilmek için, paket seçim adımında hiçbir paket gurubunu seçmeyin.
İpucu 4 : Lubuntu-desktop metapaketi ile synaptic kurulmayacaktır. Manual kurulum gerekir.
sudo apt-get install synaptic

Not : Donanım sürücüleri aracı, yazılım merkezi gibi programların hangi paketler ile geldiğini bilmiyorum. Bilenler onlarıda eklerse çok iyi olacaktır.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

@slayer anlatım için teşekkürler. Ancak gözüme çarpan iki tane minicik yazım hatası var sanırım.
lubundu-desktop
synaptics
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Bende geri bildirim için teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeler yapıldı. Aşağıdaki sorunun cevabı varmı?

Alıntı YapNot : Donanım sürücüleri aracı, yazılım merkezi gibi programların hangi paketler ile geldiğini bilmiyorum. Bilenler onlarıda eklerse çok iyi olacaktır.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

ironic

Donanım sürücüleri : jockey-gtk
Yazılım merkezi : software-center

paketleri olarak gözüküyor. Anlatım için ayrıca teşekürler.  :)

Göktürk

Alıntı yapılan: maxxblade - 19 Nisan 2009 - 11:12:08
lxde güzelmiş xfce gibi karışık, kde gibi hantal fluxbox gibi ayarlanması zor değil  :)
şuan 2 masaüstü var gnome lxde.
openbox yok lxde'yi compiz ile kullanıyorum ama 4 masaüstü
yapamadım

güzel cevap bende yaşasın lxde tabi gnome de iyi :)
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

XRumer

Bugün LXDE ortamına taşındım, öyle üst düzey özellikleri ve cafcaflı ayarları yok, bu nedenle sıradan bir şeymiş gibi görünüyor. ama gerçekten hafif. Hatta çok çok çok hafif. Kde ve Gnome'da can çekişen tarih öncesinden kalma laptobum LXDE ile uçuyor. Arkadaşımın yeni nesil laptobunda Vista kurulu, çok da üstün özellikleri ve kapasitesi olan bir laptoptur ama benim laptop şu an onunkinden iki kat daha hızlı. Hiç düşünmeyin, LXDE kullanın diyorum.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: XRumer - 08 Temmuz 2010 - 00:33:35
Bugün LXDE ortamına taşındım, öyle üst düzey özellikleri ve cafcaflı ayarları yok, bu nedenle sıradan bir şeymiş gibi görünüyor. ama gerçekten hafif. Hatta çok çok çok hafif. Kde ve Gnome'da can çekişen tarih öncesinden kalma laptobum LXDE ile uçuyor. Arkadaşımın yeni nesil laptobunda Vista kurulu, çok da üstün özellikleri ve kapasitesi olan bir laptoptur ama benim laptop şu an onunkinden iki kat daha hızlı. Hiç düşünmeyin, LXDE kullanın diyorum.
Kullanalım da Gnome konforundan sonra Openbox'la uğraşasım gelmiyor hiç :)

empax

Bir ara bakayım Lubuntu'ya merak ettim :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

plusnettr

Şu an itibari ile Virtualbox ailesine bir yenisi daha geliyor. Ubuntu Server kurup üzerine LXDE paketlerini ekleyip Lubuntu yapacağım bakalım ortaya nasıl birşey çıkacak geçen sürümlerde kullandım gibi hatırlıyorum ama hadi hayırlısı bakalım.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

cemn76

Merhaba,
Bigisayarımda Ubuntu 11.10 kurulu. Lubuntu'yu denemek istiyorum.
Lubuntu'nun ubuntudan tek farkı LXDE masaüstü yöneticisini kullanması mı? Yoksa başka farklar var mı?
Mevcut ubuntu kurulumuna LXDE masaüstü yöneticisini eklemem, Lubuntu kullanmam için yeterli midir? Yoksa Lubuntu'yu indirip ayrıca kurmalı mıyım?

burk

karboran

Lubuntu uçak mubarek, sistem normal çalışırken şu ana kadar en düşün 270 mb ram kullanımı yakalamıştım oda xfce de.. Lbuntu 136 mb ram kullanımıyla favorim oldu bile :) .. Böyle bi performans alacağımı beklemiyordum . Sistem özellikleri düşük kullanıcalara tavsiye ediyorum kesinlikle ve Xfce bağımlılığımı sona erdiren Lxde ya saygilarımı sunuyorum :)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

bytan

Yorumunu bu başlıkla birleştirdim @karboran.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

karboran

@bytan kusuruma bakma abi anlayamadım, başlıkla birleştirmek ?

burk

@karboran Lubuntu ile ilgili genel olarak bu başlık vardı, siz ayrı bir konu açmıştınız, @bytan konunuzu bu başlıkla birleştirmiş.

karboran

@burk Anladım teşekkür ederim :),  biraz dikkatsizim teşekkürler @bytan

ulusoyab

Şu anda sistemimde Ubuntu masaüstü seçili. ancak (sanırım güncellemeler yüzünden) ubuntu masaüstü açılmıyor hata veriyor. Lxde kurulu. gdm de ubuntu seçili. konsol dan nasıl lxde masaüstü ile başlatabilirim.

heartsmagic

ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüp güncellemeleri yeniden almayı deneyebilirsin öncelikle:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Giriş ekranından seçemiyorsan LXDE'yi kendiliğinden mi giriyordu kullanıcın? Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun?

burk

@ulusoyab GDM kaldırılıp Lightdm veya Lxdm kurularak da bir deneme yapılabilir.

ulusoyab

@ heartsmagic  önceden Ubuntu 10.04 "Lucid Lynx" idi. Ama şimdi ne bilmiyorum. :) Çarşı karıştı.
@  burk lxdm sanırım kurulu seçili olan ubuntu masaüstü. Seçimi nasıl lxde masaüstüne çevirebilirim konsoldan, sıkıntım bu?

heartsmagic

Lxmd kullanılıyorsa eğer yapılandırma dosyası muhtemelen şuraradır:
/etc/lxdm/lxmd.conf

Bu dosyayı uçbirimden açıp varsa eğer:
Alıntı Yapautologin=kullanıc_adın
satırını
Alıntı Yap#autologin=kullanıcı_adın
şekline getirebilirsin.

burk

@ulusoyab aslında o ayarlamalarla uğraşmayıp yükleme sonrası kolayca tercih yapabilmek için başka bir giriş yöneticisini kurmayı önermiştim :)

fender84

güncel lubuntu sürümü 12.10 çok çekirdekli işlemciye sahip sistemleri destekliyor mu?

[/size]i5 veya i7 işlemciye sahip bir laptopa lubuntu veya ubuntu, hatta herhangi bir linux sürümü kurmak mantıklı mı? şayet evetse böyle sistemler için hangi dağıtımı önerirsiniz?

ct

Alıntı yapılan: fender84 - 21 Aralık 2012 - 06:23:27
güncel lubuntu sürümü 12.10 çok çekirdekli işlemciye sahip sistemleri destekliyor mu?

[/size]i5 veya i7 işlemciye sahip bir *dizüstü bilgisayara lubuntu veya ubuntu, hatta herhangi bir linux sürümü kurmak mantıklı mı? şayet evetse böyle sistemler için hangi dağıtımı önerirsiniz?

Linux şuradaki bütün mimarileri destekler. Hatta neredeyse varolan bütün mimarileri desteklemeye çalışır. Listede Microblaze var mesela o donanım tasarlamaya yarayan kartlarda (FPGA) kullanılan bir mimari onu bile destekler.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_supported_architectures

Tilki

Tek çekirdekli Amd Sempron 1.8 Ghz işlemci, 2 GB 266 Mhz bellek, 80 GB 4500 rpm sabit disk ve 128 MB bellekli Ati Radeon X200M ekran kartlı, 2006 model dizüstü bilgisayarıma, onca Linux dağıtımı ile eziyet ettikten sonra ben de nihayet Lubuntu'ya bir şans verdim. Lubuntu da karşılığını çok güzel bir şekilde verdi. Vallahi bilgisayarım tekrar hayata döndü. Bu konfigürasyona sahip bilgisayar kullananlara Lubuntu'yu şiddetle tavsiye ederim arkadaşlar.