Harici Harddiske Birden Fazla Linux Dağıtımı Kurmak

Başlatan nesimi14, 07 Ağustos 2015 - 00:18:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nesimi14

Merhaba arkadaşlar geçenlerde harici harddiske zorin os kurmak istedim fakat harddisk üzerinden bilgisayar açılmadı. Harici harddiski çıkartıp windowsu açmaya çalışınca grup hatası ile karşılaştım. Benim amacım elimde bulunan harici harddisk üzerine birden fazla linux dağıtımı kurmak. Bu mümkün mü yoksa ?

eronis

Alıntı Yap
fakat harddisk üzerinden bilgisayar açılmadı.

burayı biraz daha açarsan daha faydalı olur, ne gibi bir sorun yaşadın ? Harddisk üzerinden açılmadı derken grub gelmedi mi ? Yoksa grub'dan bir işletim sistemine mi giremedin ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

nesimi14

Alıntı yapılan: eronis - 07 Ağustos 2015 - 00:25:33
Alıntı Yap
fakat harddisk üzerinden bilgisayar açılmadı.

burayı biraz daha açarsan daha faydalı olur, ne gibi bir sorun yaşadın ? Harddisk üzerinden açılmadı derken grub gelmedi mi ? Yoksa grub'dan bir işletim sistemine mi giremedin ?

Siyah ekranda kaldı bilgisayar. Hiç bir şekilde grup gelmedi.

mozhan

Bence hariciye kurulan sistemin grub u tekrar kurması yüzünden olmuş bu. Kanımca çözüm şu şekilde olabilir
örneğimi ubuntu ve hariciye kurulan mint ile vereyim sen kendine göre uyarla

ubuntu kurulu bilgisayar, hariciye mint kurduk grubu mint kurmuş oldu şimdi yapılması gereken harici de tekılı iken ubuntuyu açıp grubu tekrar yüklemek

ikinci bi seçenek ise hariciyi bilgisayara taktıktan sonra direk biostan harici ile başlatmak.Bence bu daha mantıklı çünkü iki sistemin birbirinden haberdar olması gerekmiyor.
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

nesimi14

Bahsettiğiniz şekilde tekrar deneyeceğim umarım olur.

Floki

Harici HDD'e bootloader kurulması lazım. Ubuntu veya benzerlerini kurarken Bootloaderı kuracağı yeri Harici HDD olarak seçmen lazım. Aksi halde Bilgisayarındaki asıl HDD'e kurar. Ayrıca bilgisayarın UEFİ destekliyse Harici HDD üzerinde /boot/efi bölümünü ilk başa kendin oluşturursan sana hem kurulumda kolaylık sağlar , Hemde kapasitesini sen belirleyeceğin için daha fazla dağıtım kurabilirisin. Bu bölüm için ortalama 500 mb ayır bence. Çok büyük yaparsan sistem açılışı yavaşlar , çok küçük yaparsan 2-3 işletim sisteminden sonrasını kuramazsın.

Bu arada boot kısmı HDD'in en başında yer almalı yoksa HDD boot etmez.

nesimi14

Alıntı yapılan: Floki - 07 Ağustos 2015 - 19:57:24
Harici HDD'e bootloader kurulması lazım. Ubuntu veya benzerlerini kurarken Bootloaderı kuracağı yeri Harici HDD olarak seçmen lazım. Aksi halde Bilgisayarındaki asıl HDD'e kurar. Ayrıca bilgisayarın UEFİ destekliyse Harici HDD üzerinde /boot/efi bölümünü ilk başa kendin oluşturursan sana hem kurulumda kolaylık sağlar , Hemde kapasitesini sen belirleyeceğin için daha fazla dağıtım kurabilirisin. Bu bölüm için ortalama 500 mb ayır bence. Çok büyük yaparsan sistem açılışı yavaşlar , çok küçük yaparsan 2-3 işletim sisteminden sonrasını kuramazsın.

Bu arada boot kısmı HDD'in en başında yer almalı yoksa HDD boot etmez.

Harici HDD ye bootloader kurulumu gerçekleştiremedim. Kurduğum sistemde nereye kurulmasını seçmemi sormadı bana. Evet UEFI destekli, bahsettiğiniz konuyu biraz açabilir misiniz ?

Floki

UEFİ konusu uzun bir konu. Daha bunlarla uğraşırken UEFİ işine girme hiç.

[eklenti yönetici tarafından silindi]