Usb Mouse Çalışmıyor.

Başlatan hsatan, 18 Haziran 2011 - 18:30:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hsatan

Merhabalar,
Dell mini inspiron netbook'umda ubuntu 11.04 sürümünü kurdum. USB faremi çalıştırmadı. Bazı yerlerde touchpadin kapanması gerektiği vs yazıyor uğraştım ancak yapamadım. Farenin lazer ışığı yanıyor ancak sadece touchpadi kullanabiliyorum farenin herhangi bir işlevi yok. Daha önce usb fareler hakkında açılmış yardım konularına baktım ancak sorunu çözemedim. Ums diye bir şeyden bahsediyor ingilizce destek sitelerinde usb fareler hakkında ancak ingilizcem çok iyi olmadığından anlayamadım.  Birde arşiv dosyası vermişler indirdim içinden bir dosya çıktı gedit ile açılıyor başka bir şey ile açamadım ne yapılacağını bilmiyorum. Farklı bir işletim sistemide kurmak istemiyorumç. Yardımınıza ihtiyacım var.

heartsmagic

Hangi modeli bu Insprion'un? Grafik kartı ATI mi, sürücüleri kurulu mu?
Genel forumda birisi bu yönde bildirim yapmış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hsatan

Netbok modeli: dell inspiron 1018
Ekran kartı hakkında net bir bilgim yok. özelliklerinde yazan şöyle:
ekran kartı chip seti Intel GMA3150 358 mb paylaşımlı.
Daha önce masaüstü bilgisayarımda ubuntu kullanmıştım böyle bir sorun olmamıştı. Hp compaq notebookta kullandım ondada böyle bir sorun yaşamadım. Ubuntuda çok iyi değililm. Forumda bakındım "dell inspiron usb mouse/fare" anahtar sözcükleriyle arama yaptım ancak bulamadım tam olarak istediğimi. Eğer vardıda göremediysem kusura bakmayın ancak tekrar baktım yine bulamadım. Eğer bu şekilde çözülmüş bir soru varsa linkini verebilir misiniz?

decent

Fare takılı halde bilgisayarı yeniden başlattınız mı ?

hsatan

evet onu denedim ancak olmadı.

decent

Bios ayarlarında USB fare ve klavye ile ilgili maddeler etkin midir ?

hsatan

Bu konu hakkında bir bilgim yok nasıl yapıldığını söyleyebilir misiniz? Biosa giriyorum ancak dediğiniz maddelerin etkin olup olmadığına nereden bakacağımı bilmiyorum.

decent

Fikir vermesi açısından;

USB Mouse & keyboard on startup : enabled/disabled

hsatan

İlginize teşekkür ederim ancak:
Bios>Advanced içerisinde:
USB Emulation= aktif
USB Wake Support= aktif deği (aktif edip denedim bi işe yaramadı)
Funcation Key Behavior= "Multimedia" olarak işaretliydi "Funcation" olarak değiştirip denedim yine olmadı.
Bunların dışında usb ile ilgili veya bende çağrışım uyandıran bir şey bulamadım. Bu söylediklerimi denedim olmadı.

decent

Bios ayarlarında Power Managament maddesi var mı ?

Farenin taklı olduğu USB girişi değiştirip sistemi yeniden başlatarak durumu gözlemleyebilirsiniz.

lsusb
çıktısında görünüyor mu ?

hsatan

Çıktıda görünmedi. Sonra fareyi çıkarıp sol tarafta pek nadiren kullandığım usb girişine taktım sistemi yeniden başlattım biosa girdim hiçbir değişiklik yapmadan çıktım ve tekrar açtığımda çalıştı. Daha önce o girişe takarak denemiştim çalışmamıştı. Ancak diğer usb girişlerinde çalışmıyor hala sadece onda çalışıyor. Bu benim için yeterli fakat bu sorunun tam olarak çözümü olduğunu düşünmüyorum. İlginize yardımınıza çok teşekkür ederim.

heartsmagic

O zaman usb girişlerinde bir gariplik var. Peki, bu farenin çalışmadığı usb girişlerinde mesela bir disk çalışıyor mu veya başka bir usb aygıt?

hsatan

Usb girişlerinin hepsinde flash disk denedim ve hepsinde çalıştı.

heartsmagic

Evet, sadece usb fare ile ilgili sorun yaşanıyor o zaman. Ne yazık ki genel forumda kabaca bir aramayla pek bir şey elde edemedim ben.