[Çözüldü] Usb'den Ubuntu Kullanımı

Başlatan cuyende, 28 Ocak 2017 - 18:56:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cuyende

Sistemim üzerindeki diske dual boot yapmak istemediğim için usb'ye ubuntu kurdum. Grub ekranını falan hepsini usb ye atadım yani teorik olarak usb den çalışan bir ubuntuya sahibim ama pratikte kullanamıyorum çünkü çok yavaş. Kullanma amacım bitirme projem için Python ve pi ile görüntü işleme yapmak. Python'a opencv ve birkaç kütüphane daha ekleyip kullanabilmek istiyorum. Sistemde 6GB ram var ve kullandığım usb 16GB. Kısaca ubuntuyu daha usb üzerinde daha hızlı hale getirmem mümkün mü? veya tavsiye edebileceğiniz başka bir dağıtım var mı?

ata1

Flash belleklerin okuma ve yazma hızları malum o nedenle hızlanması zor.

Taşınabilir harici belleğin veri okuma-yazma hızı yaklaşık

Harddisklerin SATA 1,2,3 teknolojileri sırasıyla saniyede 150, 300 ve 600 MB veri aktarım hızlarına sahiptirler. Bu hızlar taşınabilir harddiskler için geçerli olsalar da bilgisayara USB kablolarla bağlandıkları için bu hızlara ulaşmaları mümkün değildir.

USB aktarım hızı

Günümüzde yaygın olarak kullanılan USB 2.0 saniyede 60 MB aktarım hızına sahiptir. Yani harici belleğinizin veri aktarım hızı saniyede 600 MB olsa bile USB kablosunun desteklediği hız 60 MB/s olduğu için en fazla saniyede 60MB veri transferi yapılabilir. USB 3.0 ile bu hız 400 MB/s'a kadar çıkabilmektedir.

lubuntu

Porteus USB'den çalışıyor diye hatırlıyorum bir araştır derim. Boyutuda ufaktı.

cuyende

Porteus'u yeni duydum ve baktım. Bilgi için teşekkürler. Aslında direkt usb üzerinden çalışan Slax veya Slackware alt yapısı kullanan distrolar var ama ben ubuntu tabanlı birşey olsun istiyorum. Porteus da Slax da moduler yapıda çalışıyor ve istediğim programları kuramıyorum. Tabi diğer distrolardan moduler yapıda program kurmak için yol var da ben bilmiyorsam. yardımcı olursanız sevinirim

lubuntu

[mention=616719]@cuyende[/mention] O zaman geriye Tails kalıyor. Birde ona bak bakalım.

tefoski

- USB mini disk'e kurulu Kubuntu 16.04 kullanıyorum,
- işletim sistemi, her bilgisayarda çalışıyor,
- muhasebe programı yapılandırması üzerinde çalışıyorum,
- bir yanlışlık olduğunda,
- işletim sistemini USB mini disk'e yeniden yüklüyorum,

- " usb den çalışan bir ubuntuya sahibim ama pratikte kullanamıyorum çünkü çok yavaş ..."

- böyle bir durumu ben gözleyemedim - bende olmuyor,
- bilgisayar sabit disk'de işletim sistemi nasıl çalışıyorsa,
- Usb mini disk'e kurulu sistem de ayni hız ve kararlılkla çalışıyor,
- Usb disk seçiminizde bir yanlışlık olabilir.
- İyi bir usb disk ile daha iyi sonuç almanız olasıdır.

BirDost

cuyende

[mention=616730]@tefoski[/mention] Muhtemelen kurulum sırasında bir şeyleri yanlış yaptım. Swap alanı olarak 3GB bırakmıştım. Swap alanı ile alakalı bir şey olabilir mi acaba?

tefoski

- Benim sistemimde ( Usb 16 GB harici mini disk e kurulu Kubuntu 16.04 )
- swap bölümü yok,
- çalıştığım bilgisayar da 2 GB ram var,
- fazla yüklenmiyorum, bu sebeple olsa gerek,
- Ram ile ilgili bir problem ile karşılaşmadım,
- Düşüncem probleminizin ,
- usb mini bellek marka - model - kalite seçenekleri kaynaklı olabileceği şeklindedir.
BirDost

cuyende

Aslında kalitesiz usb kullanmıyorum. Toshiba 16GB 3.0 ama kubuntu değil direkt ubuntu 16.04 kurdum usb diske. Kubuntu kurmak mı gerekiyor acaba? Çok anlamıyorum da bu linux işlerinden saçmalıyorsam da artık takmayın :)

tefoski

- Kubuntu masaüstü Linıux Ubuntu  Unity masaüstüne göre,
- daha çok sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor,
- siz en iyisi usb aygıtınızı gparted ile formatlayın,
- tüm bölümleri silin,
- 1 ) aygıt - yeni bölüm oluştur ile usb yi yeniden tanımlayın,
- sonrasında 2 ) bölüm - yeni bölüm oluştur seçkesinden fat32 formatlı,
- yeni bir bölüm oluşturun
,
- yeni bölüme sağ tıklayın, bayrakları yöner seçkesinden " boot "  kutusunu işaretleyin,
- yeniden Ubuntu yükleyin,
- gene olmaz ise daha kaliteli 16 GB usb mini bellek alın,
- Toshiba bu iş için iyidir de her modeli değil galiba,

Benim kullandığım usb bellek ; http://www.vatanbilgisayar.com/sandisk-16gb-cruzer-blade-usb-2-0-bellek.html
BirDost

gecegezen

Usb uzerine doğrudan kurulum yapmak yerine live usb şeklinde kullanmak daha kolay olmaz mi sizin için (kurulum yapmak icin kullandığınız) ama oturum dosyalarını kaydecek şekilde. Sistem uzerinde bir degiskleri kaydetmez ve biraz yavas gibi hissettiriyor ve acilmasida biraz yavas olur ama acildiktan sonra daha hizlidir.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

cuyende

[mention=616946]@gecegezen[/mention] aslında bir yerde doğru söylediğiniz ama ilk iletide bahsettiğim gibi görüntü işleme yapmak istiyorum. Yani Opencv kütüphanesi falan kurmam gerekiyor, harici webcam üzerinden veri aktarımı falan derken baya RAM tüketiyor sistem. O yüzden RAM üzerindeki yüklenmeyi ne kadar azaltırsam iyi olur diye düşünmüştüm. Ama artık Pi'ye SSH ile bağlanıp windows üzerinden kontrol ediyorum. Beklesin burası da belki bir yol gösteren falan olur. Şimdiden teşekkürler ilgilenen herkese.

natgho

Merhaba;
Ben bu iş için sık sık puppy linux'a başvuruyorum, kendisi gayet efektif. Ram üzerinde çalıştığı için de son derece hızlı. Usb 3.0 bir bellek edinerek (30 TL civarına almıştım), üzerine puppy linux kurarsanız , işinizi göreceğini düşünüyorum. Ram konusunda da sıkıntı yaşarsanız flash diski parçalara bölüp 4 GB'ını swap alanı yaparsanız ram probleminin de üstesinden gelmiş olursunuz.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.