12.04'den 14.04'e geçme

Başlatan reprezalio, 22 Nisan 2014 - 21:20:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reprezalio

öncelikle herkese kolay gelsin arkadaşlar. ben 12.04'den 14.04'e geçmek istiyorum. normal olarak direk geçebilir miyim? eğer geçersem içindeki dosyalar gidiyor mu? ben geçtiğimde aynı zamanda format atılsın istiyorum normal geçişde bu olur mu? olmadı usbye yükleyip boot yapsam aynı şey olur mu?

baya bi soru sordum ama bilgi almam lazım arkadaşlar:) şimdiden teşekkür ederim

kodadiirem

Madem dosyalarınızın silinmesini tercih ediyorsunuz, o zaman Ubuntu 14.04 kalıp dosyasını indirip taşınabilir belleğe ya da DVD'ye yazdırıp kurulum yapmanızı tavsiye ederim.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

reprezalio

büyük ihtimal öyle yapacağım, bu bilgisayara ilk format atışım, driver yüklemede bir sorun olmaz değil mi? yani ubuntu aynı şekilde driverlarımı yükler?

bunu sormamdaki amacım şuan bilgisayarda dell driver installer-dell yedekleme gibi programlar var, bilgisayarı aldığımda geldi bunlar yeniden yüklü olacak mı?

siberoloji

Dell - Ubuntu kurulu ve içinde mi geldi bu programlar?

Sıfırdan kurulum yaparsanız bu programlar Ubuntu içerisinde olmaz. Dell sitesinden belki indirip kurabilirsiniz.

sudo do-release-upgrade --check-dist-upgrade-only --devel-release
Bu komut ne sonuç veriyor?

reprezalio

evet ilk kurulum yaptığımda bunlar bilgisayardaydı, şimdi format attığımda bu programlar gidecek driver yüklenmeyecek mi? driver installer demiş driver'ı yükleyen bu program mı yoksa ubuntu mu, onu bile bilmiyorum, yoksa çoktan yeni sürüme geçmiştim.

yeni sürüm bulunamadı diyor.

heartsmagic

Sürücü varsa vardır bence, ha Dell'in uygulaması ile alınmış ha dışarıdan çok fark etmeyecektir. Tabi DELL özellikle bir şeyler ekliyor, çıkartıyor ve bunu dışarıya dağıtmıyorsa bilemiyorum. Şöyle bir bağlantı var:
http://linux.dell.com/wiki/index.php/Repository/OMSA

Diyor ki:

Alıntı YapThe purpose of the Dell OpenManage Linux Repository is to distribute all Official Dell Software.
Official Dell Software distributed in this repo:
OpenManage Server Administrator
Dell drivers for our different Linux systems
BIOS and firmware updates

Senin istediğin şeyler bu depoda var mıdır bilemiyorum ama 14.04 için şu an deponun desteği yok gibi.

Bu durumda iki öneri sunulabilir:

1. 14.04 Canlı CD ile sistemi açar, çalışmayan bir şey var mı diye bakarsın. Çalışmayan bir şey varsa gerekli araştırmayı yaparsın.
2. Diskinden bir bölüm açıp 14.04'ü oraya kurar denersin.

Vakit kaybı olabilir, fakat için rahat eder.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

reprezalio

evet en iyisi deneme yapmak, teşekkür ederim