Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Alıntı yapılan: GAREZ - 09 Mayıs 2011 - 11:58:00
11.04 denemesini iki kullanıcı hesabı ile yapın... classic tema ve natty ile yoksa direkt formatlamak için sebeb uydurursunuz...

Katılmıyorum;
1-  AWN, Cairo dock gibi bir yazılım yükleyip her şey bitti dediğimiz zamanlarda elimizin altında olması
2-  Kasadan duman çıkmadığı sürece hep bir çözüm yolu var :)

Az önce compiz ' in altını üstüne getirdim. Hiç bir bozulma, sarsılma yok
Unity ortamında küp tek sayfa olarak dönüyor, ya da ekranın belirlediğiniz noktasına fare ile gidince dönmeye başlıyor.
Klasik ortamda ise dört dörtlük compiz var :)

Luna

Forumda bakıyorum o kübü yapamadım bana yardımcı olabilir misiniz sanki o küp konusu biraz güncelliğini yitirmiş gibi geldi. Yeni başlık açmak istemiyorum keza...
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

decent

Klasik oturumda bu şekilde yapabiliyorum.
Birkaç değişik kaynağa baktım, derleyip yazmaya çalışacağım.

tab

Alıntı yapılan: Luna - 09 Mayıs 2011 - 14:12:12
Forumda bakıyorum o kübü yapamadım bana yardımcı olabilir misiniz sanki o küp konusu biraz güncelliğini yitirmiş gibi geldi. Yeni başlık açmak istemiyorum keza...
bir başlıkta bana genel olduğu yazıldı guncelleme ve geliştirme devam etmekte imiş sonuc için sanırsam bekleyeceğiz sorun çözüldüğünde forum da yayınlanır sanırsam..

bashfulfish

Ben de es geçenlerdenim  :D daha çok yolu var natty'nin..hiç bir ubuntu sürümünde bu kadar çok reset atmadım..

özgürubuntu

Alıntı yapılan: bashfulfish - 09 Mayıs 2011 - 16:06:53
Ben de es geçenlerdenim  :D daha çok yolu var natty'nin..hiç bir ubuntu sürümünde bu kadar çok reset atmadım..

:) haha

decent

Cevap güzeldi :D

özgürubuntu

Alıntı yapılan: decent - 09 Mayıs 2011 - 14:35:45

Klasik oturumda bu şekilde yapabiliyorum.
Birkaç değişik kaynağa baktım, derleyip yazmaya çalışacağım.

Arka planı rica edebilir miyim @decent, kusura bakmayın konu dışı oldu ama :)

karizmaxi

Alıntı yapılan: decent - 09 Mayıs 2011 - 16:15:01

Cevap güzeldi :D
arkadaşın Ubuntu 11.04'ü beğenmemesi! gülünecek bir şey değil ona beğendirmemiz lazım nasıl es geçer anlayamıyorum  kesin onun sistemi bi şeye yaramıyordur da natty'yi beğenmedi. ;) ;) ;) ;) ;D
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

eribol

3. bilgisayara da Natty kurdum, 3. bilgisayarda da tık yok malesef :) Artık kesin bir dille söyleyebilirim, geriye dönüş yok benim için(hiç olmadı zaten :D ) yeni bir döneme güzel bir giriş yaptık. Ezberler bir miktar bozulacak ama bence iyi de olacak. Kritik güncellemeler dışında pek güncelleme yapmalarını da istemiyorum, umarım tüm yenilikleri 11.10 sürümünde kullanırız.

heartsmagic

@karizmaxi, ince ince göndermelerde bulunuyorsun. Açıkça söyleyeyim yeni bir tartışmaya girme hevesim yok, fakat yapı olarak sessiz kalmayı da sevmiyorum. Üzülerek not düşeyim, yaptığımız tartışmadan çok fazla bir şey çıkartmamışsın kendi adına. Söylediklerine ister espri de, ister başka bir şey yine de ortada iyiye gitmeyen bir şeyler var.

Bizim işimiz kimseye dağıtım beğendirmek değil, dileyen kökünü bile kazıyabilir sisteminden. Bizim işimiz kendi sistemimizde düzgün çalışan bir dağıtımı, "yok arkadaş kimsenin sisteminde düzgün çalışmıyor" tarzında bir ifadeye karalatmamaktır. Bırakın da bizim sistemimizdeki düzgün çalışan dağıtım, adam gibi dağıtım olarak kalsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tab

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Mayıs 2011 - 21:07:29
@karizmaxi, ince ince göndermelerde bulunuyorsun. Açıkça söyleyeyim yeni bir tartışmaya girme hevesim yok, fakat yapı olarak sessiz kalmayı da sevmiyorum. Üzülerek not düşeyim, yaptığımız tartışmadan çok fazla bir şey çıkartmamışsın kendi adına. Söylediklerine ister espri de, ister başka bir şey yine de ortada iyiye gitmeyen bir şeyler var.

Bizim işimiz kimseye dağıtım beğendirmek değil, dileyen kökünü bile kazıyabilir sisteminden. Bizim işimiz kendi sistemimizde düzgün çalışan bir dağıtımı, "yok arkadaş kimsenin sisteminde düzgün çalışmıyor" tarzında bir ifadeye karalatmamaktır. Bırakın da bizim sistemimizdeki düzgün çalışan dağıtım, adam gibi dağıtım olarak kalsın.

harkulade ve açıklayıcı benim sistemimde compizde göçüyor genel umurumda değil onun yerine tadını cıkarıyorum bence güzel sistem DESTEKLERİMİZLE DAHADA HARİKA OLACAK!

karizmaxi

Alıntı YapBizim işimiz kimseye dağıtım beğendirmek değil
Madem dağıtım beğendirmek değil neden olmamış ya da berbat diyenlere başlıyorsunuz hep bir ağızdan hayır harika bir işletim sistemidir diye artı birde sorunları olduğunda yardım etmemeye vardırıyorsunuz olayı kimse kimseye yardım etme mecburiyetinde değil ancak böyle çocuk gibi davranılması da garip ve de komik geliyor açıkcası.Biri çıkıp fikrini belittiğinde hemen kötü oluyor.

Alıntı YapDESTEKLERİMİZLE DAHADA HARİKA OLACAK!
Evet harika olmaması için neden yok! Ancak beta gibi bir sürümü de tam sürüm olarak sunmanında bir anlamı yok.

Daha önce de belirttiğim gibi benim kullandığım en iyisidir ben kötü şey kullanmam mantığını da bırakmak gerek ben bu harikadır dediğimde onun kötü olduğu gerçeği hiç bir zaman değişmez. Ben de Natty kullanıyorum sorun çıkartmasına rağmen seviyorum da ama iyi değil, olmamış bu sürüm, ancak hatasıyla yanlışıyla benim sistemim nihayetinde.Ben kullandığım şey kötüyse kötü olduğunu kabul edebiliyorum. Fark burada işte.Lütfen bunu kompleks yada gurur meselesi yapmayalım her zaman en iyiyi kullanmak zoruda değiliz en kötüyle de mutluysak sorun yoktur bence.

heartsmagic

Alıntı yapılan: karizmaxi - 09 Mayıs 2011 - 21:45:56
Madem dağıtım beğendirmek değil neden olmamış ya da berbat diyenlere başlıyorsunuz hep bir ağızdan hayır harika bir işletim sistemidir diye artı birde sorunları olduğunda yardım etmemeye vardırıyorsunuz olayı kimse kimseye yardım etme mecburiyetinde değil ancak böyle çocuk gibi davranılması da garip ve de komik geliyor açıkcası.Biri çıkıp fikrini belittiğinde hemen kötü oluyor.

Söylemek istediğim bu, doğru şeyleri çıkartamamışsın tartışmadan. Hızlı ve aceleci darvanıyorsun.
Alıntı Yaphep bir ağızdan hayır harika bir işletim sistemidir diye

Sen hiç benim böyle söylediğimi gördün mü? Kaç kere belirttim, bizler sorunları olduğunu kabul ediyoruz. Mükemmel olduğunu iddia eden kim? Diyoruz ki, bazı sistemlerde güzel bazı sistemlerde sorunlu 11.04. Aynen 4.10'dan başlayarak 10.10'a kadar olan sürümlerde olduğu gibi. Bunun neresi anlaşılmıyor ciddi anlamda merak ediyorum ben. İtirazımızsa senin etrafındaki insanları hiçe sayarak onlar için olmuş bir sürümü olmamış olarak nitelemendir. Aynen bu iletinde olduğu gibi.

Alıntı Yapartı birde sorunları olduğunda yardım etmemeye vardırıyorsunuz olayı

Tabi, zaten bu nedenle 11.04 çıktığından beri aynen çıkmazdan evvel yaptığım üzere forumda bulunmaya devam ediyorum. Görüyorum ki, orada neyi ifade ettiğimi de kavrayamamışsın. Tekrar örnekleyeyim. Madem sen 11.04'ü toptan sorunlu, berbat bir sürüm olarak algıladın ve bunun üzerine etiketleme yapıyorsun, çünkü senin sisteminde çok sorunlu. Ben de diyorum ki, benim sistemimde çok sorunsuz 11.04, şimdi ben bu sürümü toptan sorunsuz olarak etiketleyerek arkama mı yaslanayım, foruma mı gelmeyeyim? Bak yine aynı noktaya geldik. Bizler sorunları olduğunu kabul ediyoruz. Ancak sen sorunsuz çalışabilecek insanlar olduğunu es geçiyorsun, sorunu olanlaraysa sanki onlara zorla sürüm beğendirmeye çalışıyormuşuz gibi söylemlerde bulunuyorsun.

Alıntı YapBen kullandığım şey kötüyse kötü olduğunu kabul edebiliyorum.
Kabul etme ya da bunu belirtme demiyoruz ki. Sen kendi sistemin için değil, bir dağıtımı herkes için kötü kabul ediyorsun, benim sorunum burada.

Alıntı Yap..ancak böyle çocuk gibi davranılması da garip ve de komik geliyor açıkcası.
Lütfen bunu kompleks yada gurur meselesi yapmayalım...

Yapacağım son şey gurur yapmak, hele hele de çocuk gibi davranmaktır. O aşamayı geçeli inan çok oluyor. Senden tek isteğim şu yazdıklarımı sakin sakin bir kere daha okumandır.

karizmaxi

@heartsmagic senin sabrına hayranım yalnız, her cümle için neredeyse ayrı açıklama getirmişsin ben tek tek almak için o kadar uğraşamam.
Bir de yardım etmeme konusunda da benim bir sorunum vardı http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27102.msg324801.html#msg324801 bu başlıkta ve sizin cevabınız da burada "sırf kötü dediğin için yardım etmeyeceğim" manasına gelen bir cümle var burada.

Yazıyı iyice okudum ve şuna kanaat getirdim aşağı yukarı eynı şeyleri söylüyoruz ama siz daha çok sistemin mükemmel olduğuna ben daha çok iyi olmadığına inanıyorum.

tiamin

Alıntı yapılan: karizmaxi - 09 Mayıs 2011 - 21:45:56
Alıntı YapBizim işimiz kimseye dağıtım beğendirmek değil

Alıntı YapDESTEKLERİMİZLE DAHADA HARİKA OLACAK!
Evet harika olmaması için neden yok! Ancak beta gibi bir sürümü de tam sürüm olarak sunmanında bir anlamı yok.

Daha önce de belirttiğim gibi benim kullandığım en iyisidir ben kötü şey kullanmam mantığını da bırakmak gerek ben bu harikadır dediğimde onun kötü olduğu gerçeği hiç bir zaman değişmez. Ben de Natty kullanıyorum sorun çıkartmasına rağmen seviyorum da ama iyi değil, olmamış bu sürüm, ancak hatasıyla yanlışıyla benim sistemim nihayetinde.Ben kullandığım şey kötüyse kötü olduğunu kabul edebiliyorum. Fark burada işte.Lütfen bunu kompleks yada gurur meselesi yapmayalım her zaman en iyiyi kullanmak zoruda değiliz en kötüyle de mutluysak sorun yoktur bence.

Merhabalar...
Konunun 8 sayfasını da tam olarak okumadığımı değişik zamanlarda kısım kısım okuduğumu öncelikle belirtmek isterim.
Ubuntu 11.04 sürümünü yaklaşık 10 gün kadar bekledim. Çıktığı gün indirip sistemime sıfırdan bir kurulum yapmak istedim.
Öncelikle ilk şoku kurulum aşamasında yaşadım. Disklerimi istediğim gibi bölemiyordum. Misal /yedek yada /torrent gibi bir bölüm oluşturamadım. Neyse dedim ve Türk mantığı ile bu sorunu çözdüm.  ;)
Sonra soldaki menü benim sistemimde takılmalara neden oldu ( amd phenom x4 965 işlemci ve 8gb ram sahibi olan sistemimde ). Olsun dedim düzelir dedim. Ama 2 gün dayanabildim.
3. ve son bomba ise herhangi bir paketi kuramaması sorunuydu. İlginçtir ama hiç bişey kuramadım.
Bunlarla karşılaşınca tavrım şu oldu.
Bu foruma baktım. Benden başka millet ne durumdaymış anlamaya çalıştım. Güzel diyenlerde vardı çok kötü diyenlerde. Sonra araştırmaya devam ettim ve sistemim ve kendi adıma bir karar verdim. 11.04 e geçmek için erken dedim.
Şuan sistemimde win server 2008 yüklü. Yarın yada ertesi gün 10.04 e dönüş yapacağım ( torrentler bitsin diye bekliyorum  :D )
Ama ben 11.04 e kötü diyemem. Çünkü beğenen var. Ama benim şuanki durumuyla hoşuma gitmedi diyebiliyorum. Neden se çok basit. Benim ihtiyaçlarıma, alışkanlıklarıma ve sistemimin özelliklerine göre değil.
İlerleyen zamanlar için ne yapacağım? 11.10 çıksın diye beklemekten başka bir çarem yok. Yada 12.04 Lts yi bekleyeceğim.
Ana fikrimi tekrar özetlemek istiyorum.
Birilerinin emeklerini kötü demek hiç birimiz için uygun değildir.
Not: Herhangi bir polemik içine girmek istemiyorum. Yukarıda yazanlar benim fikirlerim olup saygı ve sevği çercevesinde eleştiriye açıktır. ;)
Sudo ve Su kardeşler :)

karizmaxi

Alıntı YapBirilerinin emeklerini kötü demek hiç birimiz için uygun değildir.
Tamamda kötü yapılan bir işte emek olmuyormu sanki, evet oluyor ama kötüyse de kötüdür burada 11.04 kötüdür illa ki demek için demiyorum yani düşününki evinize yeni bir kapı taktırdınız ama hiçte iyi olmadı her an dağılacak gibi duruyor ve tam performanslı kullanamıyorsunuz ancak sonuç itibariyle o kapıyı takmak için de emek harcandı üretmek için de usta bu kapı olmadı beğenmedim demeyelim mi?

heartsmagic

Alıntı yapılan: karizmaxi - 09 Mayıs 2011 - 22:11:00
@heartsmagic senin sabrına hayranım yalnız, her cümle için neredeyse ayrı açıklama getirmişsin ben tek tek almak için o kadar uğraşamam.
Bir de yardım etmeme konusunda da benim bir sorunum vardı http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27102.msg324801.html#msg324801 bu başlıkta ve sizin cevabınız da burada "sırf kötü dediğin için yardım etmeyeceğim" manasına gelen bir cümle var burada.

Fakat gördüğün gibi kimseye yardım etmeyi bırakmış değilim :) İronidir orada olan şey.

Alıntı Yap
Yazıyı iyice okudum ve şuna kanaat getirdim aşağı yukarı eynı şeyleri söylüyoruz ama siz daha çok sistemin mükemmel olduğuna ben daha çok iyi olmadığına inanıyorum.

Hayır, sisteme mükemmel demiyorum zira mükemmel sistem yok. Kaldı ki ben sorunsuz da demiyorum 11.04'e, forumda uçuşan sorunları görmemek için kör olmak gerekiyor. Tekrar etmiş olmayayım kendimi, bir önceki iletimde anlatmaya çalıştım olan biteni.

@tiamin, bölümleri bağlayamama meselesi beni de sıkmıştı, kurulumdan sonra hallettim ben de. Zira sürekli kurulumda bağlayan bir insandım, yine olmasını isterim.

@karizmaxi, bir ileti daha geçmişsin arada :)
Mesele o kapıyı beğenmemek değil. Bak senin örneğinden gidersek durum şu oluyor. Sen evine bir aparat alıyorsun ve bu senin evine uymuyor veya zevkine göre değil. Elbette şikayet etme hakkına sahipsin. Ancak bir arakdaşın geliyor ve diyor ki "Bende çok güzel oldu o aparat, sorunsuz kullanıyorum". Sen şimdi "Hayır o aparat tümden kötü, bozuk, iş görmez, olmamış mı" dersin?

tiamin

Alıntı yapılan: karizmaxi - 09 Mayıs 2011 - 22:21:02
Tamamda kötü yapılan bir işte emek olmuyormu sanki, evet oluyor ama kötüyse de kötüdür burada 11.04 kötüdür illa ki demek için demiyorum yani düşününki evinize yeni bir kapı taktırdınız ama hiçte iyi olmadı her an dağılacak gibi duruyor ve tam performanslı kullanamıyorsunuz ancak sonuç itibariyle o kapıyı takmak için de emek harcandı üretmek için de usta bu kapı olmadı beğenmedim demeyelim mi?

Walla o kapı için bir bedek ödüyorsam karşılığını ister ve kapıyı o marangoza söktürür yenisini getirtiririm.
AMA
bir bedel ödemiyorsam adam bunu hayrına yaptıysa belki bir başkasının işine yarayan birşey yapmıştır diye sesimi çıkarmam  ;)

karizmaxi

Alıntı YapMesele o kapıyı beğenmemek değil. Bak senin örneğinden gidersek durum şu oluyor. Sen evine bir aparat alıyorsun ve bu senin evine uymuyor veya zevkine göre değil. Elbette şikayet etme hakkına sahipsin. Ancak bir arakdaşın geliyor ve diyor ki "Bende çok güzel oldu o aparat, sorunsuz kullanıyorum". Sen şimdi "Hayır o aparat tümden kötü, bozuk, iş görmez, olmamış mı" dersin?
benim anlatmak istediğim emek harcanan herşey mutlak iyi olmak zorunda değildir bazen ne kadar emek harcarsan harca olmayabilir.

tiamin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Mayıs 2011 - 22:25:53
@tiamin, bölümleri bağlayamama meselesi beni de sıkmıştı, kurulumdan sonra hallettim ben de. Zira sürekli kurulumda bağlayan bir insandım, yine olmasını isterim.

Bende bir sorun olmamasına sevindim bunu okuyunca  ;) Ama bende senin gibi kurulumda yapmak istiyorum bölümlemeyi. Winden kalma bir korku. Malum win bazen sormadan diskin tamamını kullanabiliyor. Sonra bölümleyemiyoruz. ;D

karizmaxi

Alıntı yapılan: tiamin - 09 Mayıs 2011 - 22:30:56
Alıntı yapılan: karizmaxi - 09 Mayıs 2011 - 22:21:02

Walla o kapı için bir bedek ödüyorsam karşılığını ister ve kapıyı o marangoza söktürür yenisini getirtiririm.
AMA
bir bedel ödemiyorsam adam bunu hayrına yaptıysa belki bir başkasının işine yarayan * bir şey yapmıştır diye sesimi çıkarmam  ;)
:D :D o da doğru

karamani44

Ben ilk çıktığından beri 11.04 kullanıyorum. compiz dışında bir sorunla karşılaşmadım. hatta bence diğer işletim sistemlerinden çok çok iyi ekran tam ekran gibi ve bana daha geniş geliyor. altta awn yüklü çok rahat ulaşabiliyorum her istediğime. epey bir süredir kullandığım için şu an alıştım. compizinde düzelmesi için güncellemeleri bekliyorum. o da hallolursa sistem aliyül ala olacak.

heartsmagic

Emek harcanıyor, şikayet etme hakkımız yok değil. Şikayet de edilebilir, her ne kadar GNU/GPL ile çıkan yazılımlar garantisini vermese de (lisans metnine bakın lütfen), ortaya çıkan bir uygulama insanlar kullansınlar diye çıkıyorsa şikayet de edilebilir, nazik bir dille olursa daha güzel olur.

Ben işin emek harcanıyor kısmında değilim, birilerinde sorunsuz olarak çalışabileceği düşüncesinin görmezden gelinmesindeyim.