Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sema

Alıntıladığınız ileti bunu sağlıyor zaten. Yani Unity'de görünmeyecek. Masaüstünde gözükmesi için de Ubuntu-tweak'ten diskleri masaüstünde gösteri seçebilirsiniz.
susema

janparey

Alıntı yapılan: ozgurozturk - 29 Nisan 2011 - 10:12:04
Linux Mint'in yanına kurdum ve naçizane ilk izlenimlerim pek de olumlu değil açıkcası

1)Sistem sekmesi altındaki dil desteğine ve ek sürücülere girmiyor.
2)Bilgisayar fanı işlemci zorlanmadan bile gayet kuvvetli ve istitkrarlı bir şekilde çalışıyor. (Bu samsung dizüstülerin ubuntu ile genel sorunu olabilir, forumda aradım biraz)
3)Ubuntu yazılım merkezinde yer alan Simple CompizConfig Manager/Temel CompizConfig Ayarları Yöneticisi yüklenmiyor. Gözüme ilk çarpan da bu oldu.
4)Her seferinde pencere yöneticisi çöküyor ne pencere başlığı kaldı ne de düğmeler... (Belki bu da benim sorunum olabilir)

İlk defa ubuntu dağıtımında bu kadar fazla sorun yaşadım
-----------------
Ekleme: 4. maddeye ekleme yapmak istiyorum. Gnome ile giriş yaptıktan sonra  CompizConfig Manager'ı açtım, masaüstü küpünü etkinleştirmemle beraber karşıma "çakışmalar" çıktı. Çakışmaları çözdüğümü düşünürken de 4. madde çıktı :) "metacity --replace" ile (doğru komut mu bilmiyorum açıkçası) eski haline geliyor ama sadece o oturumluk. "pager hatalı düzeltilmesi gerek" minvalinde bir hata mesajı geçti.
1)Tamamen katılıyorum.
2)Ksımen
3)bende yüklendi
4)Bende ccsm den compiz ayarlarını değiştirmek isterken olmustu.onun dışında arasıra kendiliğinden çöküyordu ama son sürüm  nvidiasürücüleri ve final sürümü ile sonlandı.

Unity den çok umutluydum ama gnome 3 ü uzun uzadıya deneyince unity nin gnome 3'ün altında ezileceğini düşünüyorum.Başta görsellik olarak tatmin etmedi beni unity hala itici kahverengi panel ve menüler var,ayrıca sistem bazen çok büyük kasılmalar yaşıyor(sistemim gayet yeterli(2gb ddr3 t4400 nv gt240m )).yani sonuç olarak 4 yıldır kullandığım ubuntuyu bırakıp yerine gnome 3 tabanlı bir dağıtım kullanmayı düşünüyorum.

decent

nikbinliknet

Genel anlamda olumlu buldum bu sürümü. Umarım ufak tefek sorunlar kısa sürede çözülür.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

MoShic

Şimdiye dek bir hata fark etmedim ya da var ise yüklediğim andan itibaren gözüme çarpan bir şey yok.
Tek kızdığım ve sorunun sanırım grafik kartıyla ilgili olduğunu düşündüğüm 'Görsel yetersizlik'..
Ubuntu'nun sitesinde gösterilen görsel zenginlik şu an bende yok fakat sistem 11.04. Ve yükseltme baya baya uzuun sürdü..
İnternet bağlantısından da kaynaklı olabilceğini düşünüyorum..

Pek bir fark yok fakat ben yine Oniric Ocelot'u beklicem (( :
Eski ID: Mar yJuana

sireno52

beyler sizi bilmem ama  ubuntu 11.04 benim için mundar oldu  :D ben tekrar alt sürüme geri dönmek zorunda kaldım 10.10 un  gözünü seveyim  herşeyi rahatlıkla kuruluyor  ekran kartı  ve  dil ayarları nı cok rahatlıkla kuruluyor ben mecburen  11.10 sürümünü bekliyecem  :)
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

MoShic

Alıntı yapılan: sireno52 - 05 Mayıs 2011 - 19:46:11
beyler sizi bilmem ama  ubuntu 11.04 benim için mundar oldu  :D ben tekrar alt sürüme geri dönmek zorunda kaldım 10.10 un  gözünü seveyim  herşeyi rahatlıkla kuruluyor  ekran kartı  ve  dil ayarları nı cok rahatlıkla kuruluyor ben mecburen  11.10 sürümünü bekliyecem  :)

Bi dakka ! : D
Ben kızım .

kagan.palandoken

Arkadaşlar hiç cpu kullanımlarına bakan oldumu... Bende 10.10 , 11.04 (klasik görünümünden bile) %10-%20 daha az yükleniyordu cpu ya. Bu sorun yanlızca bendemi var? . Zaten firefox 4 sürümüde kaynak sömürücüsü

karizmaxi

Bakmadım ama bendeki fan maşallah çıldırmış gibi çalışıyordu kaldırdım da bilgisayar da rahatladı bende. Unity ile bizi  kobay yerine koyuyorlarmış gibi hissettiğimden çok rahatsız oluyordum. O kadar sorun çıkardı ki bunaldım artık.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

heartsmagic

@karizmaxi, kobay değil ön kullanıcı diyelim bari. Yoksa dayanamayıp yine savunmaya geçeceğim. Vazife edindim kendime bunu.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kagan.palandoken - 05 Mayıs 2011 - 20:23:00
Arkadaşlar hiç cpu kullanımlarına bakan oldumu... Bende 10.10 , 11.04 (klasik görünümünden bile) %10-%20 daha az yükleniyordu cpu ya. Bu sorun yanlızca bendemi var?

Yalnızca sende olmayabilir, ancak herkeste olmadığı da kesin bir durum.

karizmaxi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mayıs 2011 - 21:48:22
@karizmaxi, kobay değil ön kullanıcı diyelim bari. Yoksa dayanamayıp yine savunmaya geçeceğim. Vazife edindim kendime bunu.

Abi ben ön kullanıcı derken nasıl bir tanımdan bahsediyorsun anlayamadım.Biraz daha açman mümkün mü?

sireno52

bayanlar ve baylar  ;D neyse sadete geleyim ben  ubuntu 11.04 dü kurdum ama sorun üstüne sorun yaşadım örneğin  ekran kartını yükleyemedim  yükledim sandım hemen ardındanda compizi kurdum   ne olduysa  ondan sonra oldu pc yi kapatıp açtığımda  üst kontrol paneliyle  alt panel kayboldu  bende burdan  yardım istedim bana  bir adres verdiler  ama cok karmaşık geldi beceremdim  :-[   dil paketi yüklemesine gelince oda bir türlü yüklenmedi (sistem>>yönetim>>dil desteği ) ikonuna tıkladığım halde çalışmadı   ekran kartı drayvırlarını yüklediğimi sanıp pc yi kapatıp açtım   ekrandaki panellerin kaybolduğunu gördüm sizden aldığım yardımları   benim beceriksizliğimden dolayı  bu sorunu düzeltemedim  bu sorunun düzeltmek için daha basit anlatımlı bir bir yöntem yokmu acaba eğer varsa bende tekrar 11.04 de dönecem
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

heartsmagic

Alıntı yapılan: karizmaxi - 05 Mayıs 2011 - 21:53:47
Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mayıs 2011 - 21:48:22

Abi ben ön kullanıcı derken nasıl bir tanımdan bahsediyorsun anlayamadım.Biraz daha açman mümkün mü?

Unity'nin olgunlaşması için bizler ön kullanıcılarız, madem bir şeyi denettiklerini düşünüyorsun, böyle tanımlama yapalım. Aksi takdirde "kobay" ifadesi gözüme ne yazık ki hiç hoş görünmüyor. Tabi bu benim görüşüm, sen kobay olarak ifade edebilirsin bu durumu. Fakat dediğim gibi böyle olunca ben savunmaya geçiyorum ve forumda tatlı tatlı tartışıyoruz.

@sireno52, kurulum yaptıktan sonra sakin sakin sabit başlığımızı okursan sorun olmaz. Grafik kartın sorunsuzsa sürücülerini de kurarsın, Unity'yi de kullanırsın, Compiz'in bazı efektlerini de açabilirsin.

microanaliz

Uzun süreli destek sürümü var macara istemeyenlere ...10.04 gibi
MicroAnaliz

syagdiran

Ben şu an sadece 11.04 kullanıyorum. Evet birtakım hatalar, eksikler var. Ama Ubuntu'nun hızına ve dilediğiniz şekli verebilmenin dayanılmaz hafifliğine bayılıyorum. Home dizinini farklı bir bölüme konumlandırarak format atmanın kolaylığına bayılıyorum. Ubuntu'yu çok seviyorum.

kagan.palandoken

Bende dil sorunu olmadı... Grafik kartını önce purge etmem gerekti ama gayet güzel kurdu, cpu yükünün kaynagıda bu çıktı... Klasik görünüme alınca unity de problem olmadı ... Son haliyle harika fakat 10.10 versiyonundan farkı kalmadı

leica

nihayet bende 11.04 kurdum. bu kadar olumsuz yorumdan sonra; ben başka bir şey mi kullanıyorum acaba dedim? tek telimeyle harkulade olmuş natty. kurulum ekranı, bugüne kadar gördüğüm en gelişmiş kurulum seçenekleriydi. ati kartım olmasına rağmen sorunsuz kurulumdan sonra unity ile karşılaştım ve çok beğendim. bazı alışkanlıkları silse de gnome-do'yu aratmıcak, süper bir masaüstü. hiç bir sıkıntı yaşamadım, bu da çok ilginç ubuntu bana torpil yaptı galiba  8) ubuntu çalışanları gerçekten bu işi biliyor ve çok yerinde kararlar almışlar. bu kadarını beklemiyordum gerçekten. emeği geçen herkese burdan teşekkür ediyorum. :) 11.04 gördükten sonra bu kadar olumsuz yorumu biraz abartılı bulmaya başladım açıkcası, bazı sistemlerde sorun belkide.

xhektor

Bu kadar çok olumsuz yorumun bir sebebide önyargılar ve alışkanlıklar olmalı. bence de güzel bir sistem olmuş. @leica güle güle kullan yeni Ubuntunu.

leica

Alıntı yapılan: xhektor - 07 Mayıs 2011 - 02:34:09
Bu kadar çok olumsuz yorumun bir sebebide önyargılar ve alışkanlıklar olmalı. bence de güzel bir sistem olmuş. @leica güle güle kullan yeni Ubuntunu.
teşekkür ederim. uzun zamandır gnome2 kullanıyorum ama okadar zorluk çekmedim açıkcası. sonsuza kadar gnome2 kullanılacak değil herhalde. windowstan gnu/linuxe geçen biri buna da alışır diye düşünüyorum eğer isterse.

natlusmiles

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Nisan 2011 - 10:32:31
Alıntı yapılan: ozgurozturk - 29 Nisan 2011 - 10:12:04
Linux Mint'in yanına kurdum ve naçizane ilk izlenimlerim pek de olumlu değil açıkcası

1)Sistem sekmesi altındaki dil desteğine ve ek sürücülere girmiyor.
2)Bilgisayar fanı işlemci zorlanmadan bile gayet kuvvetli ve istitkrarlı bir şekilde çalışıyor. (Bu samsung dizüstülerin ubuntu ile genel sorunu olabilir, forumda aradım biraz)
3)Ubuntu yazılım merkezinde yer alan Simple CompizConfig Manager/Temel CompizConfig Ayarları Yöneticisi yüklenmiyor. Gözüme ilk çarpan da bu oldu.
4)Her seferinde pencere yöneticisi çöküyor ne pencere başlığı kaldı ne de düğmeler... (Belki bu da benim sorunum olabilir)

İlk defa ubuntu dağıtımında bu kadar fazla sorun yaşadım
-----------------
Ekleme: 4. maddeye ekleme yapmak istiyorum. Gnome ile giriş yaptıktan sonra  CompizConfig Manager'ı açtım, masaüstü küpünü etkinleştirmemle beraber karşıma "çakışmalar" çıktı. Çakışmaları çözdüğümü düşünürken de 4. madde çıktı :) "metacity --replace" ile (doğru komut mu bilmiyorum açıkçası) eski haline geliyor ama sadece o oturumluk. "pager hatalı düzeltilmesi gerek" minvalinde bir hata mesajı geçti.

Alıntı yapılan: ramazan2602 - 29 Nisan 2011 - 09:51:25
Kesinlikle hayal kırıklığı başka bişey değil

Bu yorumlara katılmamak elde mi bu bildiğin beta 2 sürüm. Yani elbette ilk günlerde bazı hataların olmasını bekleyebiliriz ve güncellemelelerle kapatılacak deriz ama hatalar çok önemli hatalar ve bilinen hatalardı. Bazı donanım sürücülerinde de hatalar fark ettim. Unity'e lafım yok, beğenmedim demiyorum ama hem biraz gelişmesi lazım hem de fazlasıyla kısıtlayıcı geldi. Ben bu sürümü kullanmayacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Nisan 2011 - 10:36:10

Alıntı yapılan: eribol - 29 Nisan 2011 - 01:09:47
İnternet ortamına bakıyorum da büyük bir hayal kırıklığı var. Ati, plymouth, xorg, stabil çalışmayan unity gibi sürüyle sorunlu bir 11.04 sürümü olmuş gibi.

Hayal kırıklığına uğramamak da mümkün değil. Her sürümde olduğu gibi bu sürümü de hevesle bekledi herkes. Hatta elinden gelen katkıyı da sundu herkes. Kimi hata bildirimi yaptı, kimi çeviri yaptı, kimi başka bir şey yaptı. Ama karşımızdaki sürüm tam anlamıyla bir hayal kırıklığı. Ben altı ay daha 10.10 ile devam edeceğim ve 11.10 kullanacağım ya da 6 ay değil de bir yıl bekleyip 12.04 LTS kullanayım.

hayal kirikligi bir bana ait sorun bende diyordum ve ilk defa ilk kullanicilardan hevesiyle sabah kadar ugrastim ve sorun yasadim ve burda sorunumu cozdum fakat hevesim sonuc bu olmamaliydi bunlari yazmam ubuntudan vazgectim anlaminda degil daha iyiye daha guzele daha kullanisli olmasini istedgimden ve bu ilersi icinde her zaman gecerli olacak taki ubuntu bizden vazgecene kadar yinede emegi gecen herkese tesekkurler her ne kadar hayal kirikligi olsada katkisi olan herkese daha iyisi icin basarilar devamini dilerim bu bir yonden daha iyisi icin bir tecrube olmustur ve ilerki surumlerin tadina doyum olmayacak diyor saygilar sunuyorum ///

saygilarimla

Not: Lütfen iletinizin tamamını büyük harflerle yazmayınız.

SULTAN Selim @SULTANSelims  islam does not take honor to be who a Muslim by faith of honor begins to islam لا اله الا الله محمد رسول الله
#selimsultan #natlusmiles @selimsultan @natlusmiles

karizmaxi

Bir program yüklerken dikkatimi çekti daha önceden yani geliştirme aşamasının başlarında pencere yöneticisi olarak mutter kullanılıyordu ama şu anda metacity kullanılıyor.

MoShic

Bişey dicem ya ben CD'den denedim 11.04'ü hiç bir sorun yok sadece dil paketi gerek.
Şu an pc'de kurulu olansa 10.10 fakat yükseltme de yapmıştım.Görsel hiçbir değişiklik yok bende.
Dediğim gibi cd'den denedim bir problem yok görsel açıdan..

heartsmagic

@Mar yJuana, yükseltmenin ne derece başarılı olduğu, ardından sürücülerin ne durumda olduğu önemli. Sistem Unity yerine Gnome ile açılmış olabilir.

GAREZ

11.04 denemesini iki kullanıcı hesabı ile yapın... classic tema ve natty ile yoksa direkt formatlamak için sebeb uydurursunuz...