Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Final

Başlatan decent, 28 Nisan 2011 - 13:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MURATSPLAT

Ubuntu 11.04'ün yeni masaüstü yöneticisi olan  Unity ben bayıldım. Win+s  ve win+d ve win+a kısayolları çok kullanışlı olmuş. Kararlı hale gelince tadından yenmez. Şuan mesala Ubuntuone çalışmıyor..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Nisan 2011 - 22:38:21

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 29 Nisan 2011 - 22:16:45
Ubuntu dağıtımının temel amacı nedir? Herkesin kolayca kullanabileceği sorun çıkarmayan bir dağıtım olması, bu yüzden bu kadar seviliyor. Bu kadar sorunla uğraşacaksam niye Ubuntu'yu tercih edeyim ki diye üzücü bir soru çıkıyor ortaya. Sorunların biri bitiyor, biri başlıyor.

Sorulması gereken soru şu, daha önce Linux kullanmamış bir arkadaşınıza 11.04 cd'si verip sorunsuzca kullanacağını söyleyebilir misiniz? Ben söyleyemem.

Ben arkadaşlarıma 11.04 önermiyorum. Çünkü kararlı değil. Ama ubuntu 10.10 öneririm rahatlıkla.  Bu nedenle sürümlerin  ne zaman kullanılması gerektiği çok  önemli.

Ben mesala bugün  11 geçtim. Ama şimdi ki aklım olsa 2-3 ay bekler öyle geçerdim. İşlevsel olarak linux'u makinesinde devamlı kullanan ve hataları çözmek için yeterli zaman olmayan kullanıclar için Ubuntu 11.04 uygun değil. Olgunlaşmasını beklemek gerekir.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

eribol

Benim kafa kulak rahat, ati sahipli bir bilgisayarda Unity, Nvidia bilgisayarımda da Kde yüklü. İkisi de sorunsuz. Tabii ben mesa sürücülerini kullanıyorum, ati kart için, o yüzden problem olmuyor. Windows tuşuna yıllardır aşinalığım var, ne zamandır programları menülerden veya simgeye tıklayaraktan açmıyorum. O yüzden benim alışma gibi bir derdim yok. Ancak nette okuduğum kadarıyla xorg ve ati ile bazı sorunlar mevcut. Ubuntu ile ilgisi olmayan(aslında dolaylı olarak var) tüm ilk kurulumda kullanımı zaruri olan paketler python ile yazılmış ve hiçbiri sağlıklı çalışmıyor. Hayır sadece Türkçe'de sorun yok, başka dillerde de var. Ekran kartı kurulumları bazen problem çıkarabiliyor, sürücü yüklense de hiç yüklenmemiş gibi davranıyor. Bunun kötü tarafı ise eski belgelerde geçen yapılandırmalara bakan kullanıcıların xorg.conf dosyasını görememesi. Benim için masaüstü geliyorsa gerisi teferruattır, ama yeni bir kullanıcı için bu riski göze almak zor. Örnek vermek gerekirse bugün bir arkadaş Ubuntu kurmak zorunda kaldı ama ben ona açıkçası 11.04 sürümünü tavsiye edemedim(gerçi kimsenin dırdırını çekememenin de etkisi var bunda). Böyle bir kararı diğer dağıtımlar alsa pek bir götürüsü olmaz ama Ubuntu için durum öyle değil, beklentiler yüksek ve kullanıcı kitlesi de sıradan ev kullanıcısına kadar gidiyor. Ayrıca ortada Canonical-Gnome kavgası varken eleştiri oklarının da gelmesi olası.

Bu arada hiç güncelleme yok, farkındaysanız. Ben neredeyse 1 haftadır 20mb güncelleme almadım. 2 gündür hiç güncelleme yok. Ubuntu için inanılmaz bir durum bu :) Umarım bunun sonu çok güzel olur ki benim düşüncem o yönde. Toplu ve sağlam bir güncelleme alabiliriz.

syagdiran

Alıntı yapılan: karamani44 - 29 Nisan 2011 - 18:58:12
Alıntı yapılan: syagdiran - 29 Nisan 2011 - 18:38:02
Alıntı yapılan: karamani44 - 29 Nisan 2011 - 15:18:55
ekran iki defa karardı mouse hareket etti ama gerisi gelmedi. tek sorunum bu onun dışında gerçekten harika olmuş 11.04 ün masaüstü ya da gnome 3.
ekran boş kalıyor ve daha geniş gibi duruyor. onun dışında görsellik harika. sistem yönetim gibi yerlere ulaşmada biraz sıkıntım vardı awn yükleyerek onu da çözdüm. şu an çökme olmazsa süper gerçekten.
Ubuntu 'da çökme mi oluyordu???
bu dediğim olay iki defa art arda oldu ama sonra olmadı. sonrasında ile şu başlık http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26857.0.html altında belirttiğim problemleri yaşamaya başladım. compizde ayarlarla oynadım ama ne yaptım bulamadım. sabahtan beri deniyorum ama eski haline tam olarak getiremedim. herhalde herkes 11.04 te biraz acemi şuan ki maalesef hala yardım gelmedi.
eğer sende ccsm ayarları varsa hangilerinin işaretli olduğunu gönderebilirmisin bende aynısını yapayım. yoksa düzelmeyecek
UNİTY MASAÜSTÜNÜ GERİ GETİRMEK İÇİN
Ubuntu klasik masüstü ile oturum açtıktan sonra;

1- UÇBİRİMDEN

ccsm
Açılan pencereden sol alttaki tercihleri tıklayın.
Gelen ayarlardan "Öntanımlı ayarlara dön" düğmesine tıklayın.

2- UÇBİRİMDEN
unity --reset

Oturumu kapatıp unity ortamına geçebilirsiniz.

muuzoo

Çoğu kişi gibi ilk intibası bende de pek iyi olmadı bu sürümün. İlk karşılaştığım şey daha kurulumda diğer hdd bölümümü istediğim gibi eklememesiydi. Ciddi bir sıkıntı değil. Daha sonra ise yazılım kaynaklarını düzenleyememem ve bazı sistem ayarlarına erişilememesi. Muhtemelen dil sorunundan kaynaklandığını düşünüyorum. Fakat yine de bu sürüm nasıl desem, hala beta gibiymiş hissiyatı uyandırdı bende. Hani biraz daha pişmeye ihtiyacı var gibi sanki. Yine de bir şans verip kullanmayı deneyeceğim.

kaansef

Hepimize hayırlı olsun.Ama ben 10.10'un performansını beğenmiyordum.İşallah bu sürümde gerekli değişiklikler yapılmıştır.
# 28065

decent

Özellikle iş için kullananlar veya normal ayarları geri getirmekle uğraşmak istemeyenlere tavsiye:
"Taşlar yerine oturuncaya kadar, Compiz ve Unity ayarlarından uzak durmakta fayda var."

heartsmagic

@Yiğit Ateş, senelerdir kullanıp da toz kondurmayanlar arasına beni de sayıyorsan yanılıyorsun :)
Ciddi anlamda sorunlarım olsaydı bunu belirtirdim, hem de acımadan. Daha önce söylemiş miydim bilmiyorum ancak Ubuntu benim malım değil, zamnında rahat ettiğim için geçiş yapmıştım, hâlâ da rahat ettiğim için kullanıyorum.

Sistemin genelinde elimde kalan bir yer olmadı şu ana kadar. Python ve Türkçe meselesi de olmasa sanırım birçok arkadaşın veryansın edeceği tek şey Unity olacaktır, o da belirli kartlarla sorunsuz çalışıyor gibi. En azından Nvidia kartımla mutluyum ve çöken, kalan bir şey olmadı şu ana kadar. Kısacası Unity alışma süreci haricinde bana hiç zorluk çıkartmadı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

görünümü çok değişmiş bunun temasını 10.10'a nasıl çevirebilirim? 10.10 sgh-e250'imi modem olarak çalıştırmadı ubuntu11.04 çalıştırdı şuanki haliyle çok değişik paneli aşağı almak istiyorum ama onun için seçenek sunmuyor.

decent

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 30 Nisan 2011 - 01:45:38
görünümü çok değişmiş bunun temasını 10.10'a nasıl çevirebilirim? 10.10 sgh-e250'imi modem olarak çalıştırmadı ubuntu11.04 çalıştırdı şuanki haliyle çok değişik paneli aşağı almak istiyorum ama onun için seçenek sunmuyor.

Açılışta şifre girdiğiniz ekranın altından masaüstü ortamını Ubuntu Klasik seçip devam ederseniz, 10.10 sürümünden hatırladığımız masaüstü gelecektir.

kalkan1973

Kubuntu 11.04 ü Debianın yanına 2. sistem olarak kurdum ve kısa bir süre denedim. GRUP sorunu yaşadığım için kaldırmak zorunda kaldım. Sorun çıkmasaydı ikisini de kullanmayı düşünüyordum. Size tavsiyem KDE veya XFCE masaüstü ile kullanmanız. Bu sürüm başt an beri sarmadı beni... Bu yüzden Debian ile yola devam. Fakat kimsenin tercihine de karışmam... Sorunlar elbet üzerinde çalışma ile çözülebilir zamanla sistem oturur... Ama ben bu sürümü kullanmayı düşünmüyorum.
Evde İşte her yerde Linux

decent

Alıntı yapılan: eribol - 29 Nisan 2011 - 22:43:24
...
Bu arada hiç güncelleme yok, farkındaysanız. Ben neredeyse 1 haftadır 20mb güncelleme almadım. 2 gündür hiç güncelleme yok. Ubuntu için inanılmaz bir durum bu :) Umarım bunun sonu çok güzel olur ki benim düşüncem o yönde. Toplu ve sağlam bir güncelleme alabiliriz.

Yine güncelleme yok, sadece Firefox (4.0.1 sürümü) güncellendi.
Bazı kararlılık ve güvenlik sorunlarının çözüldüğü belirtiliyor.

http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/features/
http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/4.0.1/releasenotes/

metude

USB'ye kurulum hakkında Türkçe ya da (İngilizce bilgi bağlantıda) verebilir misiniz?

mubuntu

Şuan hala beta kurulumundan yaptığım güncellemelerle kullanıyorum Natty'i. Gnome 3 kurdum ve şuan gayet iyiyiz. Final sürümünü sıfırdan yükleyip biraz Unity ile oynaşmaya cesaret edemiyorum açıkçası.
Sanırım bazı şeyler biraz gümbürtüye gelmiş gibi. Xorg ve Intel i915 ekran kartı sorunuyla ilgili sorun 28 nisan sabahına kadar hala devam ediyordu yapılan açıklama 11.10'da bu sorunların düzeltileceği, şimdilik bununla idare edilmesi gerektiği yönündeydi.
Unity tam "ya sev, ya nefret et" tarzında olmuş. Sorunları haricinde, yeni başlayanlar için gayet fantastik gelebilir ama muhafazakar Ubuntucular tarafından pek hoş karşılanmadığı aşikar. Ben Gnome 3 kullanıyorum ve bana acayip pratik geldi. Unity'deki gibi kişiselleştirme seçenekleri çok kolay uygulanabilir değil Gnome 3'te; ama en azından daha sorunsuz. Ubuntu'nun ileride Gnome'a tekrar geri dönmesini şimdilik pek olası değil sanırım.

kalkan1973

Ben şahsen GNOME dan vazgeçemiyorum. Hem pratik hem stabil hem kullanışlı...UBUNTU GNOME a dönmezse zaten farklı sistem kullanıyorum.Elementary veya GNOME masaüstlerinde karar verecem.
Evde İşte her yerde Linux

decent

Alıntı yapılan: metude - 30 Nisan 2011 - 09:42:16
USB'ye kurulum hakkında Türkçe ya da (İngilizce bilgi bağlantıda) verebilir misiniz?

# Linux için >  http://www.pendrivelinux.com/multiboot-create-a-multiboot-usb-from-linux/
# Windows için > http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Final sürüm çıktığı gün USB hazırlayıp denedim, tavsiye ederim.

xhektor

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 30 Nisan 2011 - 10:15:39
Ben şahsen GNOME dan vazgeçemiyorum. Hem pratik hem stabil hem kullanışlı...UBUNTU GNOME a dönmezse zaten farklı sistem kullanıyorum.Elementary veya GNOME masaüstlerinde karar verecem.

Cep telefonu menüsüne benziyor diyerek unity sürümünü en çok eleştirenlerden biri de bendim. Biraz kullandıkça çabuk kavrandığını ve o kadarda kötü olmadığını gördüm. şimdi gnome mi unity mi deseler cevabım unity olur. bir çok hatarlar olduğu doğru. ama her şeyiyle yenilenmiş yepyeni bir Ubuntu var. Bu küçük hatalar ilk etapda kaçınılmaz elbette. Bir kaç güncellemeden sonra her şeyin yoluna gireceğine ve bu forumda unity i eleştirenlerin benim gibi yavaş yavaş yeni sisteme alışacağına eminim.

Alıntı YapUSB'ye kurulum hakkında Türkçe ya da (İngilizce bilgi bağlantıda) verebilir misiniz?

http://xhektor.wordpress.com/2011/02/08/usb-flash-diske-ubuntu-kurulumu-hazirlamak/

decent

Alıntı yapılan: xhektor - 30 Nisan 2011 - 11:03:32
Cep telefonu menüsüne benziyor diyerek unity sürümünü en çok eleştirenlerden biri de bendim. Biraz kullandıkça çabuk kavrandığını ve o kadarda kötü olmadığını gördüm. şimdi gnome mi unity mi deseler cevabım unity olur. bir çok hatarlar olduğu doğru. ama her şeyiyle yenilenmiş yepyeni bir Ubuntu var. Bu küçük hatalar ilk etapda kaçınılmaz elbette. Bir kaç güncellemeden sonra her şeyin yoluna gireceğine ve bu forumda unity i eleştirenlerin benim gibi yavaş yavaş yeni sisteme alışacağına eminim.

Yorum için teşekkür ederim, çok gerçekçi olmuş.
Diğer ortamları da yükledim kullandım fakat Unity ortamına o kadar alıştım ki geriye dönmek anlamsız geliyor.
Final ile beraber sadece Unity kullanıyorum.

mehmetux

Bende Unity kullanacağıma ihtimal vermiyordum , bu sabah yükleyip kullanmaya başladım :). Birde soru sorayım, yandaki menü çubuğu ile bir uygulama açtım tekrar menü çubuğunda aynı uygulamaya basınca pencerenin simge durumuna küçülmesini nasıl sağlayabilirim.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

decent

Alıntı yapılan: mehmetux - 30 Nisan 2011 - 12:13:35
Bende Unity kullanacağıma ihtimal vermiyordum , bu sabah yükleyip kullanmaya başladım :). Birde soru sorayım, yandaki menü çubuğu ile bir uygulama açtım tekrar menü çubuğunda aynı uygulamaya basınca pencerenin simge durumuna küçülmesini nasıl sağlayabilirim.

Şimdilik küçültme düğmesi dışında bir seçenek yok, Ubuntu Klasik oturum dışında

karizmaxi

aslında simgeye basınca küçülme olsa çok iyi olur bunu geliştiricilere iletmenin yöntemi nedir?
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

krwlng

Bence çoğu kullanıcının belirttiği ilk konu bu simge durumuna küçültme durumu olmuştur fakat nedense ne alpha ne beta sürümlerinde bununla ilgili bir gelişme olmadı. Bir çok yabancı forumda ve hatta ubuntu resmi forumlarında bile tartışılan konulardan biriydi bu. Ama açık konuşmak gerekirse, gnome 3 pencere yapısı yanında Ubuntu 11.4 gayet kullanışlı kalıyor, benim için tam bir hayal kırıklığı oldu G3 pencereleri.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Cradle

10.10 kurmuştum. Gayet stabil idi. 11.04`de bazı programlar konsol harici açılmıyor. Ayrıca lag sorunu var. Güncel ATI 11.4 driverı sorunsuz kurdum. Değişen birşey olmadı. Yakın zamanda bir güncelleme gelir mi acaba? Eski sürüme dönmek açıkçası istemiyorum.

confickerbelasi

Alıntı yapılan: decent - 30 Nisan 2011 - 01:50:22
Alıntı yapılan: confickerbelasi - 30 Nisan 2011 - 01:45:38

Açılışta şifre girdiğiniz ekranın altından masaüstü ortamını Ubuntu Klasik seçip devam ederseniz, 10.10 sürümünden hatırladığımız masaüstü gelecektir.
10.10 görünümüne sokmayı başardım ekrankartını beğenmedi sanırım  gerçi bende beğenmiyorum 10.10 ile 1360x768 yaparken şimdi 1024x768 piksel görüntülüyor nedense onbord i82945G/GZ intel vga kart alıp takınca düzelir %99,9 olasılıkla.

microanaliz

Final oldu benim için siteden CD siniyükledim çöktü yazdı ve yazılım paketleri kullanılamıyor.Parolayı hatırlamıyor.Tekrar farklı yerden DVD indirdim kurdum oda işe yaramadı bilgisayarı yeniden başlatın diyor tıklıyorsun kurulum yükleyicisi çöktü diyor bunu ubuntuya rapor edin diyor ama onuda beceremedim kısacası canımı okdar çok sıktıkı anlatamam sinir oldum biri çıksa yol gösterse keşke... :-[
MicroAnaliz

sudusleri

Unity o kadar da kötü değil  bence.. Alışmak biraz zor gibi sadece.. ccsm yi kurup başlatıcının sabitlenmesini sağlayabilirsiniz.(http://askubuntu.com/questions/9865/how-can-i-configure-unitys-launcher-auto-hide-behavior) Boyutu da küçülüyor istediğiniz kadar. Simge durumuna küçültme mevzusu gayet basit aslında alt paneli alıp sola koymuşlar ve ikonlaştırmışlar. Bence asıl mevzu menülerin kaldırılması. Aradığım yazılıma ulaşmam uzun sürüyor. Biraz da iyi donanım istiyor verimli kullanım için..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...