Ubuntu şifrelenmiş ağları desteklemiyor mu?

Başlatan uvercinka, 30 Nisan 2008 - 03:39:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uvercinka

Tekrar merhabalar
Okuldan Internet'e bağlanmak istediğimde (IEEE 802.1X ile şifrelenmiş) malesef Ubuntu bunu başaramıyor. Sebebini sorduğumda sistemden gönderilen sertifikayı kabul etmediğini söylediler. Suse'de sorun yaşanmamış. Acaba onlar mı haklı yoksa Ubuntu'ya mı çamur atıyorlar :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uvercinka

Şöyle anlatmaya çalışıym. Şifrelenmiş bir kablosuz ağ. Herkes kendine ait şifreyle ağa erişebiliyor. Ağın kendine ait belli bir şifresi yok (WEP/WPA) Okulun ayıbı mı, Ubuntu'nun ayıbı mı diyo sorduğumda Ubuntu dediler. Sistemden gelen sertifikayı kabul etmiyor, kendi içindeki sertifikaları kullanmak istiyormuş. Böylece ağa da kendini tanıtamıyor. Umarım anlatabilmişimdir :)

heartsmagic

İşin içinde olmadığım için anlamam zor da, buna benzer bir başlık vardı forumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uvercinka

Arama yapmıştım ama rastlamadım. Tekrar araştırırım.

eren

Aynı olayı bilgi üniversitesindeki şenlik zamanında görmüş ve şaşırmıştım. Bazı dağıtımlar ağa bağlanamadılar. Mutlaka bir yolu vardır, ismi lazım değil X bir dağıtımın geliştiricileri hemen orada script yazıp sorunu aşmışlardı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

uvercinka

Alıntı yapılan: Eren - 01 Mayıs 2008 - 01:06:34
ismi lazım değil X bir dağıtımın geliştiricileri hemen orada script yazıp sorunu aşmışlardı.

Saygı duydum :)

zulfikar

Arkadaslar bende birkac gundur ugrasiyorum bu mesele ile ama bi cozum bulamadim.

Benim sorun aslinda biraz farkli, okulun internet agina baglana bilmek icin okulun kendi internet sitesinden sertikasini alip gerekli yolu network managera gosterdikden sonra kendime ait sifre ve kullanici adini girdigimde baglanmasi gerek ama. Herseyi tarif (tarif de oyle kod filan yok) edildine gore yaptigim halde bir turlu baglanamiyorum. Sorunu asmak icin yetkililere sordum onlarda biz linuxden anlamayiz dediler, sadece windoz ve mac ile alakali problemin varsa yardimci oluruz dediler. Yani anlayacaginiz linux uvey evlat gibi ortada kalmis vaziyette.

Okulun agi hakkinda bilgi vermek gerekirse wpa2 kurumsal. Benim aklima ilk once su bizim meshur wpa probleminden kaynaklamasin diye geldi ama bundan kendi kendime emin olmam imkansiz. Acaba baska arkadaslarda varmi problem yasayan wpa2 kurumsal ag baglantisinda ?

Tabi sunuda belirteyim ubuntu 8.10 alfa 5 ilede denedim olmadi baglanamiyor.

Bir cozum onere bilecek arkadas var ise ( tabi son care olan ) beni windoz kurma ve kullanma eziyetinden kurtara bilir.

atomkarinca

@zulfikar; wpa2 kurumsal hakkında fazla bir bilgim yok ama doğru hazırlanmış bir wpa_suplicant.conf dosyasının her sorunu çözdüğünü de biliyorum. Şimdi bu sorunun meşhur wpa sorunu olup olmadığını anlayabilmemiz için wpa2 ile şifrelenmiş başka bir ağda denememiz gerekebilir siz böyle bir deneme yaptınız mı? Yaptıysanız ne sonuç verdi? Ayrıca İntrepid İbex Alpha5'de de sorun tam çözülmüş değil mesala ben en son çıkan kernel ve wpasupplicant ile bağlanamıyorum. Bu olayın wpa sorunu olup olmadığını kesin olarak belirlerseniz diğer sorunların çözümü için de uğraşabiliriz.

zulfikar

Alıntı yapılan: tanzer - 17 Eylül 2008 - 17:18:00
@zulfikar; wpa2 kurumsal hakkında fazla bir bilgim yok ama doğru hazırlanmış bir wpa_suplicant.conf dosyasının her sorunu çözdüğünü de biliyorum. Şimdi bu sorunun meşhur wpa sorunu olup olmadığını anlayabilmemiz için wpa2 ile şifrelenmiş başka bir ağda denememiz gerekebilir siz böyle bir deneme yaptınız mı? Yaptıysanız ne sonuç verdi? Ayrıca İntrepid İbex Alpha5'de de sorun tam çözülmüş değil * mesela ben en son çıkan kernel ve wpasupplicant ile bağlanamıyorum. Bu olayın wpa sorunu olup olmadığını kesin olarak belirlerseniz diğer sorunların çözümü için de uğraşabiliriz.

Suan kendim belirleme imkana sahip degilim ama okulun forumlarinda bu konuya deginmisler ve sorunun wpasupplicant paketinden kaynakladigini soyluyorlar, ubuntu 7.10 da sorun yokmus, 8.04 de ve alpha olan 8.10 da problem varmis.

Birde belki gutsy deki wpasupplicant paketine downgrande yaparsan duzelebilir diyorlar.

Ben suan evde wpasupplicant paketini downgrade yaptim ama baglanti kopmasi devam ediyor. Okulda calisirmi bilmiyorum artik cuma okula gidince belli olacak.

atomkarinca

Ben konuyu tam anlayamadım siz şu an evde Wpa2 ile mi bağlanıyorsunuz?

zulfikar

Alıntı yapılan: tanzer - 17 Eylül 2008 - 18:38:05
Ben konuyu tam anlayamadım siz şu an evde Wpa2 ile mi bağlanıyorsunuz?

Evde wpa2 kisisel
ile baglaniyorum ama kopuyor. Okulda wpa2 kurumsal ile hic baglanmiyor.

atomkarinca

Hımm ozaman bu farklı bir olay. Sizin okuldaki bağlantınız için bir kurulum belgesi ya da ona benzer bir döküman falan birşeyler var mı ortada yani nereden bilgi edinebiliriz?

zulfikar

Alıntı yapılan: tanzer - 17 Eylül 2008 - 20:23:31
Hımm ozaman bu farklı bir olay. Sizin okuldaki bağlantınız için bir kurulum belgesi ya da ona benzer bir döküman falan birşeyler var mı ortada yani nereden bilgi edinebiliriz?

Kurulum belgesi gibi bir dokuman var fakat herseyi dogru yaptigim halde baglanamiyorum. Biraz arastirinca okuldaki bazi ubuntu kullanicilarininda baglamadigini gorum ve o arkadaslar kendilerine baska cozumler bulmuslar. Bazilar gutsy e geri donmus bazi kisilerde internet lazim oldugunda windoz kullaniyormus bi vatandasda gutsy deki wpasuplicant paketni yukleyince cozmus. Bakalim bende bu vatandasin dedigi gibi gutsy paketlerini yukledim ve cuma gunu deneyecegim, buradan geri bildirim yaparim.

eren

Ubuntu 8.10 Alpha 6 ile deneyin derim. Alpha 6 bugün yayınlanacak.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

zulfikar

Alıntı yapılan: Eren - 17 Eylül 2008 - 23:46:01
Ubuntu 8.10 Alpha 6 ile deneyin derim. Alpha 6 bugün yayınlanacak.

Eren zaten ha bire kontol ediyorum yayinladilar mi diye. Bazen torrentden yayinlanmadan once indirilebiliyor. Daha once Hardy yayinlanmadan indirmistim  :D

zulfikar

Birkac gundur okulda vatandaslarin kafasini agritinca onlarda yetkililere bildirmisler. Sorumlu vatandas da kurulum belgesini guncellemis ve bazi onemli deteylari eklemis. Bakalim bi de bu yeni yontemi deneyelim Insallah bu sefer olur.