Yeni kurulum ve yaşanan aksaklıklar?

Başlatan unsalk, 11 Mayıs 2008 - 03:12:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unsalk

Öncelikle forumdaki paylaşımlarınız için teşekkür etmek isterim. Hiç Linux bilmeyen birisi olarak, sıfırdan bu sistemi bilgisayarıma kurabildim, bilgileriniz sayesinde.

XP ile birlikte kurdum ilk olarak. Bu kurulumda ilk yeniden başlatma ile farkettim ki; Ubuntu direkt açılıyordu. GRUB denilen listede XP listelenmiyordu ve hiç liste gözükmüyordu.

Ubuntu'da yaşadığım bazı performans sıkıntıları ve donanımsal arızalardan dolayı XP'ye geri dönmek istedim. Fakat her ne yaptıysam bunu başaramadım (sanırım Linux'da kalmam için bir msj bu). XP harddisk bölümünün üzerine kurmaya çalıştım, yeni boş bölüme format attım yükledim..olmadı. Kurulum dosyaları yüklendikten sonra; boot etmedi bilgisayar ve XP başlamadı! (bu süreçte ubuntu'da kurulu değildi)

Sonuç olarak; artık TEK Ubuntu ile devam etme kararı aldım. Ufak sorunlarım var, araştırma yaptım forumda ama çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim:

- Bilgisayar açılırken GRUB listesinde XP hala gözüküyor (ntsf bölümünde windows klasörünü temizlemiş olmama rağmen.) Bu listede tek Ubuntu olmasını ve direkt olarak linux'un açılmasını nasıl sağlarım?

- Ses kartım D101Ggc Intel anakart üzerindeki Realtek. Tüm paketleri kurdum, ses çıkıyor fakat; ses çubuğundan kısamıyorum. Hep maximum'da kalıyor? ve ayrıca 4+1 hoparlör var; 2sinden ses gelmiyor malesef. Bunları nasıl çözebilirim?

- Divx v.s. için gerekli codecler Totem'de mevcut mudur, alternatif önerebilir misiniz?

- Compiz ve efektli bir masaüstü kullanmak için sizce P4 ve 512RAM yeterli midir(ekran kartım 256MB onboard ATI), sorma nedenim ben açınca sistem kasıyor ve XP gibi bir hal alıyor.  :-[ Açıkçası sırf bunun için de RAM alasım yok henüz. Sistemi hızlı kullanmak için ne gibi önerileriniz olabilirdi ?

- Yukarıda yazdığım donanımda zevk alabileceğim oyun önerileriniz olursa, çok sevinirim! Ayrıca, XP oyunlarını windows kurulu olmadan oynama şansımız yoktur herhalde?

- Virüs (böcek) programı sizce Linux şart mı? en azından Firewall maksatlı belki? Önerilerinizi merakla beklerim.

Çok şey sordum galiba kusura bakmayın fakat Linux için çoğu arkadaş gibi gerçekten çok yeniyim ve araştırmalarıma rağmen tatmin edici sonuçlar alamadım! Tekrar XP'ye dönmek istemiyorum yukarda listelediğim ufak aksaklıklar yüzünden. Bu nedenle, benim gibi yeni arkadaşlara da rehber olabilecek bu konularda değerli görüş ve yardımlarınızı beklerim.

Şimdiden çok teşekkürler!

heartsmagic

Alıntı YapBilgisayar açılırken GRUB listesinde XP hala gözüküyor (ntsf bölümünde windows klasörünü temizlemiş olmama rağmen.) Bu listede tek Ubuntu olmasını ve direkt olarak linux'un açılmasını nasıl sağlarım?

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile dosyayı aç XP ile alakalı satırları sil, kaydet kapat.

Alıntı YapSes kartım D101Ggc Intel anakart üzerindeki Realtek. Tüm paketleri kurdum, ses çıkıyor fakat; ses çubuğundan kısamıyorum. Hep maximum'da kalıyor? ve ayrıca 4+1 hoparlör var; 2sinden ses gelmiyor malesef. Bunları nasıl çözebilirim?

Ses simgesine çift tıklayıp diğer kanalları görebilirsin, PCM Master Front vs. ile kontrol et. 4+1 için sanırım forumda bir başlık olacaktı.

Alıntı YapDivx v.s. için gerekli codecler Totem'de mevcut mudur, alternatif önerebilir misiniz?

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
hem mp3, hem diğer codec, flash,java vs. eksiklerini giderir.

Alıntı YapCompiz ve efektli bir masaüstü kullanmak için sizce P4 ve 512RAM yeterli midir(ekran kartım 256MB onboard ATI), sorma nedenim ben açınca sistem kasıyor ve XP gibi bir hal alıyor.  Utandım Açıkçası sırf bunun için de RAM alasım yok henüz. Sistemi hızlı kullanmak için ne gibi önerileriniz olabilirdi ?

Bu compiz için ideal bir donanım, normal şartlar altında sorun çıkmadan kullanman lazım. Grafik kartı sürücülerini kaldırıp bir de Envy ile kurmayı dene.

Alıntı YapYukarıda yazdığım donanımda zevk alabileceğim oyun önerileriniz olursa, çok sevinirim! Ayrıca, XP oyunlarını windows kurulu olmadan oynama şansımız yoktur herhalde?
Oyun tavsiyesi maalesef yapamıyorum ancak XP için olan bazı oyunları Wine ile oynayabilirsin. Forumda mevcut.

Alıntı YapVirüs (böcek) programı sizce Linux şart mı? en azından Firewall maksatlı belki? Önerilerinizi merakla beklerim.

Yine forumda sabit bir başlık mevcut. Kişisel düşüncem gereksiz. Ufak da bir düzeltme virüs böcek demek değildir. Ubuntu'da şu sıralar bol bol böcek yani hata (bug) mevcut.

Aslında sorularının büyük çoğunluğu forumda mevcut fakat çok yapıcı bir soru sorduğun için bu kadar detaylı cevap verdim. Umarım sorunlarını aşarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

-/boot/grub/menu.lst dosyasının timeout kısmını ne kadar azaltırsan grub menüsünde durma zamanı o kadar azalır. Eğer hiç seçim
yapmıyorsan 0 ya da 1 yapabilirsin o kısmı.

http://forum.ubuntu-tr.net/kurulum-oncesi-ve-sonrasi/kurulum-sonrasi-ilk-yapilmasi-gereken-bir-kac-sey/0/ Bu link codecler filan için yapılması gerekenler konusunda yardımcı olabilir. Totem sadece bir çalıcı, mplayer ve kaffeine gibi farklı çalıcılar da var.

-Oyun olarak XP oyunlarının bazılarını wine ile oynayabilirsiniz. O konuda wineappdb sitesinden bilgi alacaksınız. Linuxa özgü olarak Gnome ve KDE'nin çok komplike olmayan zaman geçirmelik oyunları var. Daha iyisi diyorsanız Open Arena, Nexuiz, Alien Arena, Quake3, Doom 3 linux altında çalışır. Strategy olarak forumda da tanıtılan Warzone 2100 mevcut.

-Ses için forumdaki başlıklara göz atın.

unsalk

Arkadaşlar öncelikle çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2008 - 05:06:59
Alıntı YapBilgisayar açılırken GRUB listesinde XP hala gözüküyor (ntsf bölümünde windows klasörünü temizlemiş olmama rağmen.) Bu listede tek Ubuntu olmasını ve direkt olarak linux'un açılmasını nasıl sağlarım?

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile dosyayı aç XP ile alakalı satırları sil, kaydet kapat.

Teşekkürler, dediğiniz gibi GRUB list'den kaldırabildim XP'yi.

Alıntı YapSes kartım D101Ggc Intel anakart üzerindeki Realtek. Tüm paketleri kurdum, ses çıkıyor fakat; ses çubuğundan kısamıyorum. Hep maximum'da kalıyor? ve ayrıca 4+1 hoparlör var; 2sinden ses gelmiyor malesef. Bunları nasıl çözebilirim?

Ses simgesine çift tıklayıp diğer kanalları görebilirsin, PCM Master Front vs. ile kontrol et. 4+1 için sanırım forumda bir başlık olacaktı.

Maalesef, bahsettiğiniz şekilde çalışmayan 2 hoparlörü aktif edebileceğim bir yeri göremedim. Ses kontrol çubuğu max. altına inmiyor ve çift tıklamada; aygıt Realtek ALC861 (OSS Mixer) gözüküyor. Sizce sürücüsü mü yanlış, elimde ayrıca 90'lı yılların sonundan kalma ve XP'de Realtek ile çakışmasından tanıtamayıp kullanmadığım Creative Sound Blaster Live (4+1 destekli) ses kartım var. Sizce bunu mu kullanmalıyım, tanır mı bunu sistemim? Sesi çözmem gerekli lütfen yardımcı olun.

Alıntı YapDivx v.s. için gerekli codecler Totem'de mevcut mudur, alternatif önerebilir misiniz?

Teşekkürler bunları kurmuştum daha önce de. Fakat Kaffeine ile Mp3 çalmak istediğimde "the source can't be read, maybe you don't have enough rights for this or source doens't contain data e.g.no disc in drive home/unsal/belgeler/Mp3/Coldplay/Coldplay%20(1).mp3" gibi hata veriyor. Anlamadım ne izini ne CD'sinden bahsediyor? Klasöre yetki mi vermek lazım yoksa?

Alıntı YapCompiz ve efektli bir masaüstü kullanmak için sizce P4 ve 512RAM yeterli midir(ekran kartım 256MB onboard ATI), sorma nedenim ben açınca sistem kasıyor ve XP gibi bir hal alıyor.  Utandım Açıkçası sırf bunun için de RAM alasım yok henüz. Sistemi hızlı kullanmak için ne gibi önerileriniz olabilirdi ?

Bu compiz için ideal bir donanım, normal şartlar altında sorun çıkmadan kullanman lazım. Grafik kartı sürücülerini kaldırıp bir de Envy ile kurmayı dene.

EnvyNG kurdum, api not stable yet, Futurewarning ERROR: unknown datal parameter hatası veriyor Install ATI Driver automatic dediğimde... Sistem > Hardware Drivers'da ATI accelerated graphic driver IN USE görüyorum, sizce uygun mudur onboard Intel ekran kartıma? Envy'deki sorun nedir?
Siz donanımı uygun gördünüz fakat doğru düzgün bir uygulama açık olmasa bile sistem kasmaya başlıyor. Performans'ı arttırabilmek için nasıl önerileriniz olabilirdi, efektsiz düz masaüstü kullanıyorum bu nedenle. Takas alanım 1.5gb civarı.

Alıntı YapYukarıda yazdığım donanımda zevk alabileceğim oyun önerileriniz olursa, çok sevinirim! Ayrıca, XP oyunlarını windows kurulu olmadan oynama şansımız yoktur herhalde?
Oyun tavsiyesi maalesef yapamıyorum ancak XP için olan bazı oyunları Wine ile oynayabilirsin. Forumda mevcut.

Wine ve oyunları daha fazla araştıracağım teşekkürler. Aslında oyun önceliğim yok, hızlı ve sorunsuz bir Linux olsun istiyorum sadece.

Alıntı YapVirüs (böcek) programı sizce Linux şart mı? en azından Firewall maksatlı belki? Önerilerinizi merakla beklerim.

Yine forumda sabit bir başlık mevcut. Kişisel düşüncem gereksiz. Ufak da bir düzeltme virüs böcek demek değildir. Ubuntu'da şu sıralar bol bol böcek yani hata (bug) mevcut.

Ben de pek gerek olmadığını düşündüm aslında, teşekkürler!

Aslında sorularının büyük çoğunluğu forumda mevcut fakat çok yapıcı bir soru sorduğun için bu kadar detaylı cevap verdim. Umarım sorunlarını aşarsın.

Ek olarak; web'de video izlemek için totem-mozilla eklentisi yerine önerildiği şekilde mplayer eklentisini kurdum Firefox'a, fakat izleme öncesi büyük play işaretiyle kabul etme seçeneği çıkıyor. Bunu nasıl otomatik hale çevirebiliriz direkt film başlaması için, ya da flash banner'ların oto dönmesi için?

Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Sayenizde özgürlüğü tadıyoruz... Saygılar.

ufuk_k

Dediğiniz sanırım mplayer ile çalınan videolarda değil de flash videolarda çıkıyor. Çünkü mplayer otomatik olrak açıyor. Flashtaki olayı ise bilmiyorum, böyle olmasından da memnunum. Biraz daha araştırın kendiniz.

unsalk

Ufuk bey teşekkürler.

Alıntılar içinde sorgularım vardı fakat gözünüze ilişmedi sanırım. Siz ve müsait arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum. Ses için özellikle Ubuntu forumunu da araştırdım, tatmin edici bir çözüm yok anlaşılan surround hoparlörlerin tümünü etkin kullanmada?

Alıntı YapKod:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

ile dosyayı aç XP ile alakalı satırları sil, kaydet kapat.

Teşekkürler, dediğiniz gibi GRUB list'den kaldırabildim XP'yi.

Alıntı Yap
Ses kartım D101Ggc Intel anakart üzerindeki Realtek. Tüm paketleri kurdum, ses çıkıyor fakat; ses çubuğundan kısamıyorum. Hep maximum'da kalıyor? ve ayrıca 4+1 hoparlör var; 2sinden ses gelmiyor malesef. Bunları nasıl çözebilirim?

Alıntı YapSes simgesine çift tıklayıp diğer kanalları görebilirsin, PCM Master Front vs. ile kontrol et. 4+1 için sanırım forumda bir başlık olacaktı.

Maalesef, bahsettiğiniz şekilde çalışmayan 2 hoparlörü aktif edebileceğim bir yeri göremedim. Ses kontrol çubuğu max. altına inmiyor ve çift tıklamada; aygıt Realtek ALC861 (OSS Mixer) gözüküyor. Sizce sürücüsü mü yanlış, elimde ayrıca 90'lı yılların sonundan kalma ve XP'de Realtek ile çakışmasından tanıtamayıp kullanmadığım Creative Sound Blaster Live (4+1 destekli) ses kartım var. Sizce bunu mu kullanmalıyım, tanır mı bunu sistemim? Sesi çözmem gerekli lütfen yardımcı olun.

Alıntı YapKod:

Teşekkürler bunları kurmuştum daha önce de. Fakat Kaffeine ile Mp3 çalmak istediğimde "the source can't be read, maybe you don't have enough rights for this or source doens't contain data e.g.no disc in drive home/unsal/belgeler/Mp3/Coldplay/Coldplay%20(1).mp3" gibi hata veriyor. Anlamadım ne izini ne CD'sinden bahsediyor? Klasöre yetki mi vermek lazım yoksa?

Alıntı YapBu compiz için ideal bir donanım, normal şartlar altında sorun çıkmadan kullanman lazım. Grafik kartı sürücülerini kaldırıp bir de Envy ile kurmayı dene.

EnvyNG kurdum, api not stable yet, Futurewarning ERROR: unknown datal parameter hatası veriyor Install ATI Driver automatic dediğimde... Sistem > Hardware Drivers'da ATI accelerated graphic driver IN USE görüyorum, sizce uygun mudur onboard Intel ekran kartıma? Envy'deki sorun nedir?
Siz donanımı uygun gördünüz fakat doğru düzgün bir uygulama açık olmasa bile sistem kasmaya başlıyor. Performans'ı arttırabilmek için nasıl önerileriniz olabilirdi, efektsiz düz masaüstü kullanıyorum bu nedenle. Takas alanım 1.5gb civarı.

Alıntı YapOyun tavsiyesi maalesef yapamıyorum ancak XP için olan bazı oyunları Wine ile oynayabilirsin. Forumda mevcut.

Wine ve oyunları daha fazla araştıracağım teşekkürler. Aslında oyun önceliğim yok, hızlı ve sorunsuz bir Linux olsun istiyorum sadece.

Alıntı YapYine forumda sabit bir başlık mevcut. Kişisel düşüncem gereksiz. Ufak da bir düzeltme virüs böcek demek değildir. Ubuntu'da şu sıralar bol bol böcek yani hata (bug) mevcut.

Ben de pek gerek olmadığını düşündüm aslında, teşekkürler!

Alıntı YapAslında sorularının büyük çoğunluğu forumda mevcut fakat çok yapıcı bir soru sorduğun için bu kadar detaylı cevap verdim. Umarım sorunlarını aşarsın.

ufuk_k

Evet bu şekilde yazınca okuyabildim, teşekkürler, az önce gözümden kaçmıştı.
Ekran kartı:
Eğer compiz/efektler çalışmadığı halde sistem kasıyorsa kart sürücüleriniz doğru kurulmamıştır. Envyng programını konsoldan çalıştırmayı deneyin, forumdaki yönergeleri izleyin, hatalara karşı ne yapılacağı anlatılmış. Kurmadan önce hardware driverstan önce iptal etmeniz daha doğru olacaktır sanırım.

Ses kartı:
Hangi kart daha iyiyse onu kullanın. Bende de 2 ses kartı var, biri creative 5.1 ve onu kullanıyorum. Bunun için Bıostan diğer kartı iptal etmek gerekecek, ayrıca yine de Ubuntu istemediğiniz kartı seçerse başka yollardan halledebilirsiniz. Şu anki kartınıza gelince, onun hakkında biraz araştırma yapın. Konsoldan alsamixer programı ile kanallar üzerinde oynayın; sağ-sol gezinmenizi, yukarı-aşağı kısıp açmanızı ve "m" tuşu da mute açma/kapama işlevini kullanmanızı sağlar. Oradan belki ses gelemeyn kanalları deneme yanılma yöntemiyle açabilirsiniz.

Mp3/codec
Kaffeine ile ilgli libxine codeclerinin kurulu olup olmadığını kontrol edin. Mp3 çalmak için kaffeine çok kullanışlı değil bu arada, exaile, amarok, audacious gibi programları deneyin. Onlarda da ses yoksa o zaman bazı paketler eksik yüklenmiştir.

Not: Her donanım/yazılım sorunu için ilgili başlıklarda ayrı bir konu açarsanız, cevap vermek ve ilgilenmek daha kolay olur. Böyle olunca okuması ve cevap vermesi zorlaşıyor.

magic1

arkadaşım ben de ne .mp3 ne de .dat, .avi, .mpg vs dosyasını açamadım. problemsiz kurulum yapıldıktan sonra bu dosyaların hiçbirin açmadı. yardımlarınızı bekliyorum.

Sypro

Alıntı yapılan: magic1 - 26 Ağustos 2008 - 00:12:44
arkadaşım ben de ne .mp3 ne de .dat, .avi, .mpg vs dosyasını açamadım. problemsiz kurulum yapıldıktan sonra bu dosyaların hiçbirin açmadı. yardımlarınızı bekliyorum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=952.0
Yukarıda link i verilmiş topic'i okur musunuz?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

magic1

okudum okumasına da bu kod işi beni aşar üstad. siteye üye olduğumdan bu yana aynı şeyleri anlatmaya çalışıyorum. kod olmadan grafiksel olarak birşeyler yapmak mümkün değil mi linuxda. 80li yıllarda basicde program yazdığım günleri hatırladım. yazılımcı değilim şu anda. neden bunlar grafiksel olarak yapılmıyor anlamış değilim.

Sypro

Grafiksel olarak herşeyi yapma imkanınız yok malesef. Ya kodlara alışacaksınız ya da içinde bulunduğunuz duruma. Siz karar verin.

"next next next finish" mantığında işlemiyor her şey. Yazacağınız da pek bişey yok hani. Kodu oradan kopyalayıp terminale yapıştırdıktan sonra klavyeden sadece ENTER'a basmanız yeterli. Bu da zor geldiyse üzgünüm yapabileceğim bi şey yok.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

magic1

neden bu mümkün değil anlayamıyorum. inanın linuxun böyle olduğunu bilmiyordum. neredeyse vazgeçeceğim. biz 20 seneden fazla olmuştur, 80li yıllarda yazılım yaparken böyle şeyler yazardık. hadi o neyse de mic.soft bile bıraktı bu kod olayını. her şey grafiksel arayüze döndü. ama daha ileriye gitmesini beklediğimiz linux hala kodlarla uğraşıyor maalesef. video izleyeceğiz kod yaz, müzik dinleyeceğiz kod yaz, internete gireceğiz (wireless) mümkün değil. kızıyoruz ama gözünü sevdiğimin win.da kur sistemi her şey hazır. daha başlarken yıldırdı linux. merak ediyorum tüm sürümleri mi böyle?

Sypro

Bakın, ya ben anlatamıyorum ya siz anlamıyorsunuz. Hangisi ise durum baştan söyleyin ona göre devam edelim.

Alıntı yapılan: magic1 - 26 Ağustos 2008 - 00:12:44

demişsiniz

ben de diyorum ki:
bir satır yukarıda yazan kodu mouse'un sağ tuşuna basıp kopyala'yı seçin ve kopyalayın. sonra bir adet terminal açın (DİKKAT: yükleme/kaldırma ile ilgili başka bir program açık olmasın) ve yine mouse'un sağ tuşuna basıp yapıştır'ı seçerek yapıştırın. son olarak da klavyenizdeki 2 enter tuşundan birine basın.

Bunun neresi zor Allah aşkına ya!? Bu bile zor geliyor ise iki gün sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bi yerlerden özenip compiz kurmaya kalksanız bi hata çıksa çözmek için evinize gelip birebir mi müdahale etmemizi bekleyeceksiniz?!

Eğer video izleyip mp3 dinlemek istiyorsanız yukarıdaki kodu dediğim şekilde dediğim yere yazmak MECBURİYETİNDESİNİZ!

Umarım biraz daha açıklayıcı olmuştur.

magic1

önce bir yere not ediyorum. sistemi yeni baştan başlatım linuxa gireceğim ve deneyeceğim. malum hala internete bağlanmıyor.

Sypro

Bunu internet bağlantınız var diye düşünerek yazdım.
Eğer ki bağlantınız yok ise, bağlanabildiğiniz herhangi bir noktadan http://packages.ubuntu.com/hardy/ubuntu-restricted-extras adresindeki paketi tüm bağlılıkları ile çekmeniz ve Ubuntu'ya geçip kurulum yapmanız gerek. Gerçi .deb paketlerini de açamadığınızı söylemiştiniz yanlış bilmiyorsam.

magic1

bunları çeker yüklemeye çalışırım problem değil. ancak dediğim gibi .deb uzantısını da açmadı. ya benim problemlerim saymakla bitmez. sıralasam en az 20 tane problem yazarım da, neyse...

magic1

üstad, bu arada linkini verdiğin sayfadaki dosyaları çekmek için her bastığım dosya adından en az 10-20 tane daha dosya çıkıyor. bilmem ama sanırım buradaki yüzlerce dosyayı indirip kurmak en az 1 hafta alır.

heartsmagic

Synaptic programı açılır, ubuntu-restricted-extras yazılır, aratılır. Çıkan pakete tıklanır kurulur.
Benim dediğimi ne yazık ki hala uygulamıyorsun sen. Sistemi hala kurcalamamışsın. Orada koskocaman Synapti programı var, komuta illa gerek yok ancak bazı durumlarda elin gidecek mecburen. Ayrıca bu kod değil komut.

Ne yazık ki eleştirilerinin nedenini sana nasıl anlatacağımı bilmediğimden ötürü bir şeyler yazmak istemiyorum.

İlk yapman gereken bence internet olayı. WPA problemi kesin seni vurmuş mudur bilemem, forum başlıkları arasında olay tespiti namına bazı şeyler istiyoruz arkadaşlardan. O başlıklarda "bende de problem" var yerine şu komutların sonucu şunu döndürüyor demek daha güzel olur.

Not: Yüzlerce pakete gerek yok. O sayfadakileri indirsen yeterli. Diğer bağımlılıklar zaten sistemle sağlanacaktır muhtemelen.
Not2: .deb paketlerini kurmakta sorun çıkmaz. Sen sorun çıkar deyip, sorunun ne olduğunu söylemezsen yardımcı olamayız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Az önce kendimi kaybettiğimi ve biraz sert cevap verdiğimi düşünüyorum, bu yüzden özür dilerim sizden. Fakat şöyle düşünün: bazılarımız bu işlerle ilgilenmeye başladığında adam akıllı Türkçe kaynak yoktu hatta ingilizce kaynaklar da pek anlaşılır değildi. Neticede bilmedik bişeyden konuşuyoruz. Sizin ise elinizde Ubuntu-TR gibi UbuntuForums (ingilizceniz varsa) gibi kaynaklar var ve sorunun ne olduğunu yazmanız (adı değil, açıklaması) halinde yardım etmeye hazır bir sürü insan var.
Şu şartlar altında bence iki satır komut girip yarım saat bir saat bilgisayar ile boğuşmak çok da büyük bir istek değil.