[K,X,L] Ubuntu, Türevleri Ve Diğer Dağıtımlara Ait Masaüstü Ekran Görüntüleriniz

Başlatan Ubuntu, 22 Şubat 2008 - 23:36:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 13 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

meda

Bir BSD alamıyoruz.  :( Çünkü Bumblebee desteği yok.  ;D Olsa profilimdeki 3 sistemin yanına bir de BSD-KDE eklemek istiyorum.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Felâsife

@meda
Artık o da zamanla olur herhalde, varsa da ben bilmiyorum, bir gün BSD de KDE denemenide isterim tabi. :)

Sevgiler

arpia

Burası yeri değil belki ama, BSD kullanmak son kullanıcı olarak biraz zor olmuyor mu? Destek, program v.b yetersizlikler olmuyor mu? BSD sistem olarak yetersiz diye söylemiyorum yanlış anlamayın lütfen, zira baya ayıp olur :)

Felâsife

Alıntı yapılan: arpia - 14 Aralık 2014 - 20:18:45
Burası yeri değil belki ama, BSD kullanmak son kullanıcı olarak biraz zor olmuyor mu? Destek, program v.b yetersizlikler olmuyor mu? BSD sistem olarak yetersiz diye söylemiyorum yanlış anlamayın lütfen, zira baya ayıp olur :)
Zorlanan oluyor elbette ama zorlanmadan kuranlarda olmuştur ebette, klasik açık kaynak sorunları illaki bizde de var, hatta Linux'a görede daha az donanım desteğide var diyebilirim, doğrudur, fakat malum yerinde de hiç durmuyor bu caima, her gün yeni bir şeylerde çıkıyor, eskiye nazaran paraları da var, dahada güzel şeyler çıkacağını tahmin ediyorum.
bsd-tr olarak sorarsan eksikler illaki çok, hatta bir sürü noktada var ama elden geldiğince, dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışıyorum, daha doğrusu çalışıyoruz.

Son kullanıcı için zaten PCBSD tavsiye ediyoruz ki kurulum esnasında ki opsiyonları (neredeyse tüm masaüstleri seçilebiliyor) ofis, java, tarayıcı vb.leride .iso'dan seçilebiliyor, 
bkz... System Selection Screen
Tabi kurduktan sonrasıda Ubuntu nasılsa, BSD içinde PCBSD öyle.

Burada da görüyorsunuzdur OpenBSD de kuranlar çok oldu mesela, ki OpenBSD normalde text kurulum ve sonrasıda hiç kolay değil.
Özetle merak eden kuruyor, deniyor  ama ben daha hiç denemedim. :)

meda

Alıntı yapılan: Felâsife - 14 Aralık 2014 - 20:02:29
Artık o da zamanla olur herhalde, varsa da ben bilmiyorum, bir gün BSD de KDE denemenide isterim tabi. :)
Masaüstü bilgisayarda PCBSD denemem oldu. Hatta kurulum ekranındaki özelleştirmeler baya hoşuma gitmişti. Appcafe isminde bir yazılım merkezi bile var diye hatırlıyorum. Ama masaüstü bilgisayar ailenin geneli tarafından kullandığı için biraz daha kolay bir sistem olan Mint kurulu. Kolaylığı zorluğu pek dert değil biraz öğrenme isteği, araştırma ve nasıl araştırma yapman gerektiğini bilince sıkıntılar çözülüyor zaten.
BSD dünyasıda Linux dünyasından bana göre pek farklı değil. Linux dağıtımlarının kullandığı arayüz ve paket yöneticisi farklılığı gibi ayrımlar BSD dünyasında da var. Onun dışında çekirdek dosya sistemi gibi farklılıklar var ama Linux'dan BSD'ye geçişte adaptasyon süreci uzun olmuyor. Ayrıca Arch ve Gentoo gibi dağıtımları kullanan kişiler için FreeBSD gibi dağıtımların kurulum ve kullanımı zor değil. PCBSD denememdeki sebepte biraz kolaya kaçmak istememdi.  ;D Yazılım yönünden bakıldığında evet güncellemeler Linux'a göre geç geliyor. Linux ortamında bulunan yazılımların birçoğu zaten BSD ortamında da var. Kullanım kolaylığı demişken Windows ve OSX dahi ne hikmetse yolum illa komut ekranına düşüyor. Şükür ki komut olarak Linux ve OSX birbirine benziyorda komut hatırlamakta zorluk çekmiyorum.  ;D

Garibime giden şey PCBSD kullanımı ve kurulumu kolay olupta popüler olmaası gerekirken zor olan FreeBSD daha popüler.   :-\
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Gray Hat Ninja

Back To Basics !

kalkan1973

Alıntı yapılan: meda - 15 Aralık 2014 - 00:20:22
Alıntı yapılan: Felâsife - 14 Aralık 2014 - 20:02:29
Masaüstü bilgisayarda PCBSD denemem oldu. Hatta kurulum ekranındaki özelleştirmeler baya hoşuma gitmişti. Appcafe isminde bir yazılım merkezi bile var diye hatırlıyorum. Ama masaüstü bilgisayar ailenin geneli tarafından kullandığı için biraz daha kolay bir sistem olan Mint kurulu. Kolaylığı zorluğu pek dert değil biraz öğrenme isteği, araştırma ve nasıl araştırma yapman gerektiğini bilince sıkıntılar çözülüyor zaten.
BSD dünyasıda Linux dünyasından bana göre pek farklı değil. Linux dağıtımlarının kullandığı arayüz ve paket yöneticisi farklılığı gibi ayrımlar BSD dünyasında da var. Onun dışında çekirdek dosya sistemi gibi farklılıklar var ama Linux'dan BSD'ye geçişte adaptasyon süreci uzun olmuyor. Ayrıca Arch ve Gentoo gibi dağıtımları kullanan kişiler için FreeBSD gibi dağıtımların kurulum ve kullanımı zor değil. PCBSD denememdeki sebepte biraz kolaya kaçmak istememdi.  ;D Yazılım yönünden bakıldığında evet güncellemeler Linux'a göre geç geliyor. Linux ortamında bulunan yazılımların birçoğu zaten BSD ortamında da var. Kullanım kolaylığı demişken Windows ve OSX dahi ne hikmetse yolum illa komut ekranına düşüyor. Şükür ki komut olarak Linux ve OSX birbirine benziyorda komut hatırlamakta zorluk çekmiyorum.  ;D

Garibime giden şey PCBSD kullanımı ve kurulumu kolay olupta popüler olmaası gerekirken zor olan FreeBSD daha popüler.   :-\

Ben de FreeBSD ve PCBSD çok kurdum denedim. FreeBSD daha zor olmasına rağmen kullanıcıların ZOR OLANI sevmesi olsa gerek daha popüler... Ben de FreeBSD yi PCBSD den daha çok sevdim...
Evde İşte her yerde Linux

neynefes

@burk, @KemalALKIN masaüstü paylaşımı yapmıştı. Orda Windows oyunlarını da yüklediğini söylemişti. Diğer kullanıcılardan da bunun nasıl olduğunu sorduğu için kendisi yeni bir başlık açtı buraya da not düşmüş.

arpia

Cevap için teşekkür ederim @Felâsife.

1999 (evde) - 2001 (Üni) arasında çok kurup kullandım, demek istediğim kurulum ve kullanım kolaylığı/zorluğu değil, daha çok son kullanıcıya olan destek. O zamanlar Linux'e ağırlık verme sebebimiz BSD'nin daha yavaş gelişmesi, Linux üzerine daha çok destek olmasıydı. Yani artık evde de kurup rahat rahat kullanılacak düzeye ulaştı mı? Hangi programa elimizi atsak BSD için de bulur muyuz?

Gerçi sizin de dediğiniz gibi macbook'a OpenBSD kurup kullanan da var, isteyen yapıyor. Katettiği yolu merak ettim.
Şarkı, video keseceksiniz, biçeceksiniz, hemen elinizin altında mı programlar. Yoksa bulmakta zorluk yaşadığınız programlar çoğunlukta mı?

Sunucu kısmı için sorum yok zira 90'lar da da mükemmeldi :) Gerçi ben Linux ile performansını ayırt edebilecek düzeyde bir kullanıcı değilim ama baya işimizi görüşmüştü sağ olsun.

Tekrar teşekkür ederim yorumlar için.

Burası yeri olmadığı için yönetici arkadaşlarımız kusurumuza bakmaz umarım.

Beni ilk BSD'ye iten büyüklerimin de kulaklarını çınlatayım. TTneT zamanında Talesin (Ekim) ve sağ olsun Max (Emrah). Emrah isimli arkadaş ben Redhat kullanırken, "Redhat Linux'ün Windows'u, adam gibi sistem kullanacaksan FreeBSD kullan" diyerek bir süre üzerime oynamıştı :) Bizim de o zamanlar yaş biraz küçük, kurdum FreeBSD'yi, startx diyorum "bana ne" diyor sistem :) az ağlatmadı zamanında... Güzel günler, güzel insanlar, sevgiyle anıyorum.

Gray Hat Ninja

Back To Basics !

Felâsife

Alıntı yapılan: meda - 15 Aralık 2014 - 00:20:22
... Kolaylığı zorluğu pek dert değil biraz öğrenme isteği, araştırma ve nasıl araştırma yapman gerektiğini bilince sıkıntılar çözülüyor zaten.
Bu kesinlikle böyle, çözemediğim konu çok az olmuştur benimde, genelde çözülüyor bir şekilde ama uğraşmak gerekiyor lllaki.

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 15 Aralık 2014 - 23:35:24
Ben de FreeBSD ve PCBSD çok kurdum denedim. FreeBSD daha zor olmasına rağmen kullanıcıların ZOR OLANI sevmesi olsa gerek daha popüler... Ben de FreeBSD yi PCBSD den daha çok sevdim...

Birde garip olan ilk başlarda zor olan şey zamanla kolaylaşıyor, belkide kolay olduğu için daha popüler olmuş diyede bakmak lazım.
Ama alışana kadarda, saç baş yoldurur o da ayrı tabi.  ;D

Alıntı yapılan: arpia - 16 Aralık 2014 - 09:30:37
1999 (evde) - 2001 (Üni) arasında çok kurup kullandım, demek istediğim kurulum ve kullanım kolaylığı/zorluğu değil, daha çok son kullanıcıya olan destek.
Paket veya port sorunu çok fazla değil, bilindik çoğu programı kullanabilirsiniz.
Örn. burada portları kontrol edebilirsiniz,  hali hazırda 24064  port kullanıma açık.
Bazen güvenlik sorunlarıyla ilgili olarak kırık olarak işaretleniyorlar, o zaman normal yollardan paket kurulmuyor ama onunda bir takım riskleri kabul ederek kurulumu gerçekleşebiliyor.
veya hazır paket olarak buraya bakabilirsiniz.
Orada da çoğu uygulama paket olarak kullanıma hazırdır.

O zamanlar Linux'e ağırlık verme sebebimiz BSD'nin daha yavaş gelişmesi, Linux üzerine daha çok destek olmasıydı. Yani artık evde de kurup rahat rahat kullanılacak düzeye ulaştı mı? Hangi programa elimizi atsak BSD için de bulur muyuz?
Evet ev kullanıcı dediğimiz şekle ulaşmıştır BSD, kurup kullanılabilir, ama her program mevcuttur diyemem, örn. ben Multiboot USB uygulaması lazım olmuştu, olanların hiç birini BSD de çalıştıramadım, sanırım BSD için bir destek yok hiç birinde.
Neyse siz aklınıza gelen paketleri inceleyin, sanırım en doğrusu bu olacaktır.

Burası yeri olmadığı için yönetici arkadaşlarımız kusurumuza bakmaz umarım.
Belki konuyu bölünebilir, belki böylede kalabilir ama her halükarda konu bu kadar uzadığı için, bende yönetici arkadaşlarımızdan ve forum sakinlerinden özür dilerim.
Cevapta biraz geç oldu, zira şehir dışındaydım anca cevap verebildim.

Sevgi ve saygılarımla, BSD kalın... :)

tlg

arpia

Zaman ayırıp yaptığın açıklamalar için teşekkür ederim @Felâsife. Soruma cevap almış oldum hem de konunun kaynağından :)

fcengiz

kalkan1973

ARCH LINUX

GNOME-SHELL TEMA: Antartika
SIMGE TEMASı: Awoken
GTK TEMASı: Smothly Black
Cairo-dock Teması: Light-grey

furkankalkan

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 19 Aralık 2014 - 21:26:39
ARCH LINUX

GNOME-SHELL TEMA: Antartika
SIMGE TEMASı: Awoken
GTK TEMASı: Smothly Black
Cairo-dock Teması: Light-grey

Oooooo simgeler yanıyo maşallah hocam  ;D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

plazma

Archlinux kde masaüstünde plasma yı kararlımı kurup kullanan var mı acaba?

meda

Alıntı yapılan: plazma - 20 Aralık 2014 - 04:55:42
KDE 5'den bahsediyorsanız test depolarında. KDE masaüstü OpenSuse, Mageia ve Arch dağıtımlarının en kararlı çalıştığı ortamdır.

kalkan1973

sezmen

Bugüne kadar en uzun süreli kullandığım ve bizi windowsdan kurtaran dağıtım:  Ubuntu 14.04.1 LTS

Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

plazma

Alıntı yapılan: meda - 20 Aralık 2014 - 09:45:50
Alıntı yapılan: plazma - 20 Aralık 2014 - 04:55:42
KDE 5'den bahsediyorsanız test depolarında. KDE masaüstü OpenSuse, Mageia ve Arch dağıtımlarının en kararlı çalıştığı ortamdır.

Evet ben kde pek kulanan birisi değildim ama arch ile beraber şuan kurdum daha once opensuse de biraz kullanmıştım kde5 in kurulumunu yapacağız