[K,X,L] Ubuntu, Türevleri Ve Diğer Dağıtımlara Ait Masaüstü Ekran Görüntüleriniz

Başlatan Ubuntu, 22 Şubat 2008 - 23:36:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 18 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

özgürubuntu

Ubuntu çok yakında Apple OS X kalitesine kavuşacak (Mir vesayre...). Unutmayın Apple OS X sistemide bir BSD türevidir hatta FreeBSD'den beslenir. Ancak fark ortadadır :). Özetlersek Ubuntu Debian tabanlı olsada kendini geliştirmiştir; aynı şekilde ElementaryOS dağıtımıda kendini geliştirmiş. Şu 80'li yılların X yapısından Linux kurtuluverirse ki öncüsü Ubuntu olacak gibi duruyor. (ve sırra kadem basan Wayland) - O zaman daha güçlü olacak açık kaynak cephesi.

Not: Apple OS X sistemine diğer bir deyişle; darwin BSD diyebiliriz. (kernel/çekirdek ismi darwin)
www.tckemal.ist

sezmen

Alıntı yapılan: emrer - 12 Ekim 2013 - 17:46:54
Alıntı yapılan: sezmen - 10 Ekim 2013 - 19:19:02
elementaryOS luna...

Bu elementaryOS luna iyi mi, tavsiye eder misiniz?Ben şuan kubuntu kullanıyorum kubuntuya göre değerlendirir misiniz?
Kubuntu KDE dağıtımı, eOs luna gnome... Asıl önemli olan elementaryos luna'nın çok kullanışlı, stabil ve hızlı olması bence. en uzun kullandığım ve hiç sıkıntı yaşamadığım linuxdur kendisi. Kesinlikle tavsiyemdir...

Ubuntu'nun tema yüklenmiş hali demek dağıtıma hakaret olur, kendine has bir sürü uygulaması ve kişiliği olan bambaşka bir dağıtımdır eOS.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

kalkan1973

Mesela bir ferrari araba farzedelim birinde navigasyon diğerinde GPS birinde tam donanımlı bilgisayar diğerinde dokunmatik teknoloji Yani UBUNTU ve EOS aynı marka araba ama iç donanımları değişik. Temel aynı ama tasarım ve dizayn farklı...Bir ARCH ve DEBİAN arasındaki temel yapı farklılığı yok...

Yanlışsa düzeltebilirsiniz.
Evde İşte her yerde Linux

karboran

@sezmen sana kesinlikle katılıyorum. Benimde kullandığım en soruzsuz dağıtımlardan birisi. Ek olarak, ubuntu veya debian tabanlı dağıtımların bu şekilde yerilmesi benimde çok canımı sıkıyor. Pardus mesela veya eOs veya şu bu veya yok ubuntunun aynısı yok debian bu zaten üstüne kılıf giydirilmiş hali. O kılıfı giydirmek bile ne kadar zor bir bilseniz ayrıca. Kılıf değilmiydi ? Mint distorWatch da ubuntununda üstüne çıkaran. Linux Mint deki çözünürlük ayarlarını ben hala hiç bir dağıtımda bulamıyorum mesela ... Ve bence şöyle demek lazım ; Linux kardeşliktir :).
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

özgürubuntu

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 12 Ekim 2013 - 20:46:24
özgürubuntu

Ubuntu çok yakında Apple OS X kalitesine kavuşacak (Mir vesayre...). Unutmayın Apple OS X sistemide bir BSD türevidir hatta FreeBSD'den beslenir. Ancak fark ortadadır :). Özetlersek Ubuntu Debian tabanlı olsada kendini geliştirmiştir; aynı şekilde ElementaryOS dağıtımıda kendini geliştirmiş. Şu 80'li yılların X yapısından Linux kurtuluverirse ki öncüsü Ubuntu olacak gibi duruyor. (ve sırra kadem basan Wayland) - O zaman daha güçlü olacak açık kaynak cephesi.

Not: Apple OS X sistemine diğer bir deyişle; darwin BSD diyebiliriz. (kernel/çekirdek ismi darwin)

Kemal slm, benim Lenovo 300 N500 emektara hakintosh yüklenebilir mi? Sen bilirsin bu işleri :)

emrer

Alıntı yapılan: sezmen - 12 Ekim 2013 - 22:58:25
..

Teşekkürler hocam.Kurulumu yaptım gayet güzel fakat ufak ama hoşuma gitmeyen bir sorun var.Mouse işareti sürekli yanıp sönüyor sizde de böyle mi?Var mı bunun bir çaresi?

tlg

@özgürubuntu,
Sistem ayarları, "Tweak" uygulamasında "Cebrere" sekmesinden "wingpanel" yazsını "wingpanel-slim" olarak değiştiriyoruz.

heartsmagic

Bir iki rica :)

Alıntılarda resim kullanmayalım, böylece sürekli aynı resimleri yükleyip durmayalım :)

İkincisi Mac'lerin sadece sistemden ibaret olmadığını unutmayalım. Kendileri sadece işletim sistemi ile ön plana çıkmaz, işletim sistemi ve donanımı bir arada götürdüğü için o haldedir. Bu nedenle fark ortadadır. Dünya üzerindeki bütün makineler değildir ilgi alanı, sadece kendi ürettiği, kendi elinde olan makinelerle ilgilenir. Bir başka makineye kurup hata bildirimi yapabilmek bir hayaldir şu an için. Lütfen bir de bu zaviyeden bakalım olaya. Doğrudan Linux dağıtımlarıyla kıyaslamak haksızlık olur :)

Üçüncüsü, elbette hiçbir dağıtım bir başka dağıtımın kaportası değişmiş hali değildir. Tabi buradaki bahse konu dağıtımlar bir iki tema değişikliği, üç beş uygulama kurulumu ile hazırlanan dağıtımlar değildir. Onlarda cidden değişen tek şey kaportadır. Onun haricinde yok şu dağıtım yok bu dağıtım meselesine zaten bu forum hiç sıcak bakmaz. Örneğin "Ubuntu, Afrika dilinde Debian kuramıyorum demektir" diyenleri hiç sevmez. Hele bunlar bir de bu sözü, kendisini "Ubuntu'dan daha kullanıcı dostu" olarak tanımlayan bir başka dağıtımın forumunda söylüyorlarsa hiç sevmez. Evet tüm dağıtımlar kardeştir, beceriksiz dağıtım yoktur, beceriksiz ve kendisini çok becerikli sanan kullanıcılar vardır :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karboran

özgürubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ekim 2013 - 19:40:05
Bir iki rica :)

Alıntılarda resim kullanmayalım, böylece sürekli aynı resimleri yükleyip durmayalım :)

İkincisi Mac'lerin sadece sistemden ibaret olmadığını unutmayalım. Kendileri sadece işletim sistemi ile ön plana çıkmaz, işletim sistemi ve donanımı bir arada götürdüğü için o haldedir. Bu nedenle fark ortadadır. Dünya üzerindeki bütün makineler değildir ilgi alanı, sadece kendi ürettiği, kendi elinde olan makinelerle ilgilenir. Bir başka makineye kurup hata bildirimi yapabilmek bir hayaldir şu an için. Lütfen bir de bu zaviyeden bakalım olaya. Doğrudan Linux dağıtımlarıyla kıyaslamak haksızlık olur :)

Üçüncüsü, elbette hiçbir dağıtım bir başka dağıtımın kaportası değişmiş hali değildir. Tabi buradaki bahse konu dağıtımlar bir iki tema değişikliği, üç beş uygulama kurulumu ile hazırlanan dağıtımlar değildir. Onlarda cidden değişen tek şey kaportadır. Onun haricinde yok şu dağıtım yok bu dağıtım meselesine zaten bu forum hiç sıcak bakmaz. Örneğin "Ubuntu, Afrika dilinde Debian kuramıyorum demektir" diyenleri hiç sevmez. Hele bunlar bir de bu sözü, kendisini "Ubuntu'dan daha kullanıcı dostu" olarak tanımlayan bir başka dağıtımın forumunda söylüyorlarsa hiç sevmez. Evet tüm dağıtımlar kardeştir, beceriksiz dağıtım yoktur, beceriksiz ve kendisini çok becerikli sanan kullanıcılar vardır :)

:) Fedora olduğu gibi Gnome 3 görünümde ama paketleme dili farklı, eOS'ta "Isis" adını verdiği yeni sürümünde AppCenter ile Ubuntu Yazılım Merkezinden ayrılacak ama Ubuntu gibi debian paketleme sistemi devam edecek sanırım.

Zaten eOS arayüzüne baktığınızda onun farklı bir tarafı olduğunu hemen anlarsınız. Fedora'yı herhangi bir Gnome3 dağıtımdan ilk başta ayırt edemezsiniz ama eOS tasarımı ve yazılımı ile hemen göze çarpar.
Wingpanel ve Slingshot'ı kullanan bir başka dağıtım yok, Pantheon kabuğu eOS'a özgü. Dock'u, takvim uygulaması, müzik çaları, twitter programı, gelişmiş not uygulaması (scarcht) vs ile 3-5'ten çok fazla uygulaması olan ve ince eleyip sık dokuyan betalarının arasında bile 1,5 seneyi bulan bir dağıtım.

Elbette kendilerine dünyanın en iyi Linux dağıtımı olan Ubuntuyu seçmeleri olağan, titizlikle ilerlemek için mükemmeli temel almalısın :)

Gnome'un henüz yayımlanmayan yeni sürümünün videoları oldukça heyecan verici, eOS bu noktayı değerlendirecektir diye düşünüyorum

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

agritux

@felasife, adres bilgilerinizi alabilir miyim? diz üstü bilgisayarımı yollayacağım. Bir kez daha söylemiştim reddetmiştiniz. Belki bugün bayram, kırmaz kabul edersiniz. Aynı sistemi aynı özelleştirmeler ile istiyorum :D

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Linux Monster

if it aint broke dont fix it !

KemalALKIN

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2013 - 19:49:18

decent

Arkaplan resminizi bizimle paylaşabilir misiniz? Benzerleri varsa onlarıda rica ediyoruz. Teşekkürler şimdiden.
www.tckemal.ist

agritux

Alıntı yapılan: FelâsifeBayramdan sonra halledelim öyleyse 
Tabi ki latife. Fakat gerçekten çok iyi tasarlıyorsunuz sisteminizi. Ellerinize sağlık.

decent

karboran

Bir gün ben de dizüstülerden kurtulup kurulu düzene geçeceğim bir gün benim de öyle yüksek çözünürlüklü ekranlarım olacak(inşallah).
@decent Yine harika bi masaüstü tasarlamışşsınız hocam yanlış hazırlamıyorsam "cairo-dock no-gnome mode" olması lazımdı ?.

decent

Alıntı yapılan: karboran - 17 Ekim 2013 - 09:14:39
Bir gün ben de dizüstülerden kurtulup kurulu düzene geçeceğim bir gün benim de öyle yüksek çözünürlüklü ekranlarım olacak(inşallah).
@decent Yine harika bi masaüstü tasarlamışşsınız hocam yanlış hazırlamıyorsam "cairo-dock no-gnome mode" olması lazımdı ?.

gnome-mode değil doğrudan kendisi..

Cairo Dock 3.3 | http://glx-dock.org/ | http://download.tuxfamily.org/glxdock/repository/ubuntu/ |
+
Openbox
+
...

karboran

@decent yok no-gnome mode dediğim, cairo dock u gnome ile unity ile mate xfce ile ... beraber kullanabiliyorsunuz. Cairo yu tek başına açtığımız zaman öyle oluyor. Ubuntuda logout olduğumuz zaman ;
1-"unity"
2-"gnome-classic"
3-"cairo dock no-gnome"
4-"gnome-classic ne efect" .

Şeklinde idi ordan aklımda kalmış :).

arpia

Alıntı yapılan: karboran - 17 Ekim 2013 - 09:14:39

Öncelikle inşallah istediğiniz gibi olur diyeyim :) fakat o çözünürlükler için illa dizüstünden kurtulmanız gerekmiyor. 1920x1080 çözünürlük destekleyen dizüstü tercih edebilirsiniz...

karboran

@arpia ekran da büyük olsun çözünürlükte yüksek olsun :). @decent o monitörü yeni aldığı zamanlar da çok hoşuma gitmişti o zamandan beri aklımda :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ekim 2013 - 23:14:03

Bir ekran görüntüsü de ben paylaşayım :).

Caine

tlg