8.10 kurulmuyor

Başlatan raspacı, 11 Aralık 2008 - 14:50:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

OpenSuse 11 kurdum ve kablosuz ağ var derken bağlanmış da görünürken nete bağlanamadı yine. Wndowsa devam yarın mint test sonucunu göreceğiz:)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

raspacı

Sevgili günlük  ;Dbugün mint 6 ve pardus 08.1 kurdum. Mint kurulumda dondu. Abisi ubuntuyu aratmadı. Hep kötü yönlerini almış abiden. Pardus ise başarıyla kuruldu. Yerli malı yurdun malı dedik bağrımıza bastık. Kablosuz ağ çalışmıyor. Ndiswrapper ile findıws sürücüsü denedim. Olmadı; şaşırmadım. Acaba ubuntuyu wubiden mi denesem. Hep küçümsemiştim bu mereti. Bakalım nolacak. ;D :'(
Ertesi gün düzenlemesi:(ertesi gün hapı gibi oldu)Wubi windows altında kuruldu ama açılışta ubuntuyu seçince ubuntu yine donup kaldı. Demek ki cdrom sağlam.Ubuntu benim ekran kartını tanımıyor olabilir mi?

raspacı

Son bir sorum olacak arkadaşlar. Aylardır bu sorunları halletmeye çalışıyorum. Bir ayı geçti en azından. Özeti şu:
1) 8.04 kurdum ama kablosuz sorunum vardı. realtek 8187.Acaba 8.10 da bu sorun ortadan kalktı mı?
2) Kalktıysa 8.10 cd den kurulumda ekran donuyor. Wubi ile windows altında kurdum. Kuruldu ama ubuntuya geçince yine ekran donup kalıyor. Acaba ekran kartını tanımıyor olabilir mi (VIA Chrome9 HC IGP) 8.10. Alternate iso dan kursam * bir şey değişir mi ? Wubi de bile değişmediyse...! Ekran kartıysa sorun ne yapabilirim?
3) Rtl 8187 tanıyan sorunsuz bir linux dağıtımı var mı?
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-967198.html burda yazdığına göre ekran  kartım da linux desteği vermiyomuş. Via, realtek karaliste büyüyor.

heartsmagic

Grafik kartına Linux desteği yok denemez belki de verimli olarak kullanamayabilirsin.
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/11807
bağlantısının sonlarına doğru iki üç tane olumlu sonuç var. Mükemmel değil ancak kullanılabilir olduğunu söylüyorlar.

Şimdi, Alternate ISO'dan önce 8.10 CD'sini güvenli kipte açmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

8.10 cd sinde f4 güvenli grafik mod denedim.siyah bir ekrana vardı sonuç.olmadı vesselam.alternate denemek istemiyorum artık. Siz ne dersiniz heartsmagic?

heartsmagic

Ben de pek emin değilim ancak yukarıdaki bağlantıdaki arkadaşlar kurulum yaptıklarına göre senin de yapabiliyor olman lazım.
Siyah ekran çıkması sorun değil. Örneğin ben bir Nvidia karta sahibim ancak Ubuntu üç sürümdür çalışan CD ile bana masaüstü göstermiyor zira nv sürücüleri ile benim kart sorunlu. Bundan dolayı güvenli kiple açıp yapıyorum. Veya doğrudan açıp kendim vesa sürücüsü işliyorum xorg.conf'a. Sen güvenli kipte de açamadım dediğine göre belki vesa işlemeyi deneyebilirsin. Hoş güvenli kipin onu yapıyor olması lazım. Ancak X'in açılmaması sorunu bir şekilde çözülebilir diye düşünüyorum.

Alternate ISO işe yarar mı emin değilim. Eğer kota ve vakit sıkıntın yoksa denemeye değer.

raspacı

İlk denememde güvenlli kip ile kurmada calıştır seçeneğini seçmiştim cdde. Sonra kur seceneğini seçtim ve güvenli kipte ubuntuyu krdum. Yeniden başlatınca aleti ubuntu pardus ve xp görünüyordu. Ubuntuyu seçince turuncu bar ilerledi ve simsiyah bir ekran belirdi. Sanki bir uyarı verir gibi oldu sarı işaret levhsı gibi bir ünlem ve kutuda yazılar ama hayal meyal ve kısa bir an için. Sonra ekran karardı. Kurulumda hiç hata vermedi sorunsuz kurdu.

heartsmagic

Tamam o zaman kurulum tamamlanıyor. O aşamadan sonra yine sistemi güvenli kipte açıp grafik kartı için uğraşman gerekiyor.

raspacı

Peki cd yi çıkardım. Makineyi açtım ve ubuntu üstteki değilde alttaki reco.... modunu seçtim burdan konsola ulaşbiliyorum. xserver ayrları diye bir bölüm de var ki işe yaramıyor. Ekran kartımı nasıl takdim edeceğim ubuntuya?

heartsmagic

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/11807 sayfasındaki son iki mesaj aslında umut verici. Özellikle son mesajla verilen şu bağlantı çok daha güzel ki bence o bağlantıdakileri bir oku, incele: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=767074

raspacı

İlginiz için teşekkürler. Olmadı bu kadar uğraşı yeter. Başka bir dağıtım veya ubuntunun yeni sürümünü bekleyecem artık.bŞu an 8.04 kurulu ama internette 3 dakika kalıyor. Bir süre kalsın.

raspacı

Pardus 2008.2 alpha ile ndiswrapper kullanarak nete bağlandım. mutluyum. Ubuntuyu isterdi gönül ama şimdilik pardustayım.

heartsmagic

Linux istendikten sonra her dağıtım ile öğrenilebilir. Bu konuda üzülmene gerek yok. Eğer Pardus ihtiyaçlarını karşılıyorsa ne âlâ.