Ubuntu 11.10 da Gnome Sorunu

Başlatan lord87, 15 Ekim 2011 - 00:47:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lord87

ubuntu 11.10 u kurdum, unity ile çalıştı ardında uçbirim'den gnome shell'i sorunsuz olarak kurdum ve çalıştırdım.
ekran kartı driverını yükledikten sonra yeniden başlatmak istedim, arkadaşım koluma dokundu ve bende yanlış yere tıkladım. full ekran komut satırı geldi (uçbirim değil, siyah zemin üzerine komut satırı)
komut satırını kapatamadım, bu sırada işe yarar umuduyla arkadaşım del tuşuna bastı ve ekranda şimdi hatırlamadığım birşeyler yazdı.
bende güç düğmesine basarak bilgisayarı kapattım. Ardından tekrar açtığımda gnome masaüstü geldi ama hiçbirşeye tıklayamıyorum. unity i sorunsuz çalıştırıyor ama gnome u çalıştırmadı.
Bende win7 de bilgisayarı açıp ubuntu yüklü kısmı biçimlendirdim ardından aynı alana ubunutuyu tekrar yükledim, bütün işlemler başarılı bir şekilde gerçekleşti ama gnome u yine çalıştıramadım, unity üzerinden gnome u sorunsuz kuruyorum, gnome a geçtiğimde hiç format atmamışım gibi yine hiçbirşeye tıklayamıyorum.
sorunu nasıl çözebilirim?

decent

- Klasik oturum açın,
- Uçbirimden
gnome-shell --replace
komutunu yürütün ve Gnome oturumunu tekrar açın.

lord87

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2011 - 00:59:37
- Klasik oturum açın,
- Uçbirimden
gnome-shell --replace
komutunu yürütün ve Gnome oturumunu tekrar açın.

komutu çalıştırdığımda masaüstü açık olan sayfalarla gnome-shell e geçti ama yine hiçbir şeye tıklayamadım bilgisayar öylece donmuş halde kaldı.

decent

Reset ile başlatıp Gnome 3 tarafına geçmeyi denediniz mi ?

Şu anda Gnome 3 tarafında yolunda gitmeyen bazı şeyler var, yakın bir zamanda 3.2.x sürümü gelir diye tahmin ediyorum.

lord87

Alıntı yapılan: decent - 15 Ekim 2011 - 01:28:22
Reset ile başlatıp Gnome 3 tarafına geçmeyi denediniz mi ?

Şu anda Gnome 3 tarafında yolunda gitmeyen bazı şeyler var, yakın bir zamanda 3.2.x sürümü gelir diye tahmin ediyorum.

evet, kodu girdikten sonra bilgisayar dondu sadece mause u oynatabiliyordum, güç düğmesinden kapattım gnome da açtım ama yine donmuş gnome ekranı geldi, klavyeden bastığım hiçbir tuşu da algılamadı.

bu arada gnome-shell i ilk kurduğumda normal kullanabiliyordum sorun yoktu.

decent

Az önce dış kaynaklara bakarken aşağıdaki güncel PPA kaynağını gördüm.
Henüz ekleyip denemedim, ilerleyen saatlerde bakabileceğim.

İsteyenler deneyebilir.

PPA kaynağını eklemek ve gnome-shell' i yeniden yüklemek için uçbirimden aşağıdaki komutları sırayla yürütebilirsiniz.

sudo apt-get remove gnome-shell

sudo add-apt-repository ppa:ricotz/testing

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install gnome-shell

lord87

bunlarıda denedim olmadı.
benim anlamadığım ubuntu yüklediğim alanı yavaş biçimlendirip tekrar ubuntu kurduğumda eski sorun nasıl devam etti.

if

@lord87, Unity 3B'de sorun yok, değil mi?

lord87

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ekim 2011 - 14:19:13

Alıntı yapılan: if - 15 Ekim 2011 - 02:19:48
@lord87, Unity 3B'de sorun yok, değil mi?

@if şimdi bakabildim, evet unity de 3B yok, ben şu anda 2B kullanıyorum.

hesin

arkadaşlar aynı sorun bana da kafayı yedirtmekte, ubuntu klasik seçilip giriş yaptığımda her şey tamam gibi ama yeniden başlattığımda unity ile açılıyor.yanlış hatırlamıyorsam 10.10 veya .10.04 te de böyle bir şey olmuştu.giriş ekranından yine ubuntu klasiği seçmeme rağmen eski halinde kalmıştı bende  giriş ekranı yöneticisi veya başlangıç uygulamaları ya da bunlara benzer bir programla tekrardan ubuntu klasiği seçmiştim ve olmuştu.Ama 11.10 da başlangıç uygulamalrında öyle bir sekme yok ve giriş ekranı yönetisi adında da bir program yok.Bu arada bu başlığı bulmak zor oldu az daha yeni bir başlık bile açıyordum.yardımcı olursanız çok sevinirim.

if

@hesin, yapmak istediğiniz Gnome masaüstü ortamını (Unity 2D, 3D değil) öntanımlı giriş yapmak sa forumda bir yerde ablatmıştım ama bulamadım:)

@lord87, bu zaman kadarki geri dönüşleri değerlendirirsek ekran kartı sürücülerinden kaynaklanıyor. ATI ve Nvidia için elle kurulum yapıldığında sorunun gittiğini söyleyen arkadaşlar oldu. Olacak forumun bir yerinde ama nerde?:)

hesin

@if,gnome shell i kurduktan sonra açılış ekranında(lightDM) gnome, gnome klasik,ubuntu,ubuntu 2D vs lerden ubuntu klasiği seçip giriş yapmama rağmen ,bilgisayarı yeniden başlattığımda tekrar eski haline dönüyor.

alquirel

hesin

@alquirel. tamamdır.teşekkürler. şurada klasik içinde varmış.
http://ubuntuguide.net/ubuntu-11-10-how-to-auto-login-gnome-shell-gnome3-desktop
bu başlığı okumuştum ama bu siteye girmediğim için klasik olanını görmemiştim.:)