[Çözüldü] Manjaro Cinnamon masaüstü güncellemeden sonra çöktü ?

Başlatan sedat1661, 01 Kasım 2013 - 01:17:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedat1661

Severek kullandığım Manjaro , dün yaptığı güncellemden sonra masaüstü çöktü. Cinnamon açılışta çökme uyarısı veriyor. Sadece açılıştaki seçeneklerden Gnome masaüstü seçeneğini seçerek kullanabiliyorum Manjaro' yu .  Çözüm için neler önerirsiniz.
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

kalkan1973

Cinnamon masaüstünü tekrar kurun. Bazen çözüm olabiliyor.
Evde İşte her yerde Linux

speakerXXL

Aşağıdaki komut ile Cinnamon masaüstüne ulaşmayı deneyiniz. Aladığınız hata mesajını paylaşınız.

cinnamon --replace

Aşağıdaki komut ile sürüm numarasını öğrenebilirsiniz.

cinnamon --version

sedat1661

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 01 Kasım 2013 - 02:00:54
Cinnamon masaüstünü tekrar kurun. Bazen çözüm olabiliyor.

Hocam yazılım yöneticisine Cinnamon yazdım ve orada kurulu olan ların hepsini kaldırdım ( gnome üzerinden ) . Sonrasında yeniden başlattım ve yine yazılım yöneticisine cinnamon yazdım ve kaldırmış olduğum paketleri tekrar kurdum ve yeniden başlattım ama açılışta cinnamon' u seçtiğim de manzara yine aynı idi. Açık mavi bir ekran sol üst köşede '' Sadece cinnamon çöktü, fall back modunda devam etme istiyormusunuz '' diye bir yazı çıktı ( daha önceki gibi ). Evet seçeneğini seçtim ve durmadan aynı yazı çıktı , ama hiç bir faydası olmadı.
Alıntı yapılan: speakerXXL - 01 Kasım 2013 - 10:18:30
Aşağıdaki komut ile Cinnamon masaüstüne ulaşmayı deneyiniz. Aladığınız hata mesajını paylaşınız.

cinnamon --replace

Aşağıdaki komut ile sürüm numarasını öğrenebilirsiniz.

cinnamon --version

Üstad sizin önerinizi de denedim. En başta verdiğiniz komutu açılışta seçtiğim gnome masaüstü üzerinden uç birime yazdım . Fakat sonrasında ise ekran kafayı yedi pencerelerin üstündeki '' simge durumuna küçült, geri yükle kapat '' gibi seçenekler yok oldu ve pencereleri sağa sola çekerken ekran bembeyaz oldu. Mecburen fişten çekerek kapatmak zorunda kaldım. Fakat 2. komutunuz ile Cinnamon sürümünü öğrendi.  Cinnamon 2.06.1 imiş.

Açılmıyor nağmert cinnamon. :D
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

speakerXXL

Aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyin.

cinnamon --replace 2> cinnamon

Sistemi yeniden başlattığınızda home dizini içinde bir cinnamon dosyası oluşması gerekir, bu dosya içeriğini paylaşınız.

sedat1661

Alıntı yapılan: speakerXXL - 01 Kasım 2013 - 19:38:11
Aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyin.

cinnamon --replace 2> cinnamon

Sistemi yeniden başlattığınızda home dizini içinde bir cinnamon dosyası oluşması gerekir, bu dosya içeriğini paylaşınız.

Komutu verdikten sonra yine yukarıdaki gibi kafayı yedi sistem ve mecburen güç tuşuna basılı tutarak kapatabildim. Dediğiniz gibi Home dizini içinde Cinnamon klasörü mevcut ;

speakerXXL

Kullanıcı ev dizininideki (home) cinnamon dosyasını açıp, dosya içeriğini paylaşır mısınız?

sedat1661

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Kasım 2013 - 13:16:38
Kullanıcı ev dizininideki (home) cinnamon dosyasını açıp, dosya içeriğini paylaşır mısınız?

Buyrun üstad.

speakerXXL

@sedat1661, dizinin içeriğini değil de home dizini içinde buluanan cinnamon yazan metin dosyasının içeriği gerekiyor.
cinnamon --replace komutunun verdiği hata/uyarı mesajları bu dosyanın içine kayıt olmuş olmalı.
Dosyayı aşağıdaki komut ile dosyayı açmayı deneyiniz.

gedit ~/cinnamon

sedat1661

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Kasım 2013 - 14:48:34
@sedat1661, dizinin içeriğini değil de home dizini içinde buluanan cinnamon yazan metin dosyasının içeriği gerekiyor.
cinnamon --replace komutunun verdiği hata/uyarı mesajları bu dosyanın içine kayıt olmuş olmalı.
Dosyayı aşağıdaki komut ile dosyayı açmayı deneyiniz.

gedit ~/cinnamon

Bilmemek zor iş  :D

JS LOG: About to start Cinnamon
      JS LOG: Cinnamon started at Sat Nov 02 2013 14:05:47 GMT+0200 (EET)
      JS LOG: network applet: Cannot find connection for active (or connection cannot be read)

(cinnamon:1742): GLib-GIO-ERROR **: Settings schema 'org.cinnamon.desklets.clock' is not installed

speakerXXL

Masaüstü saat uygulamacığı ile ilgili bir sorun yaşanıyor sanırım. Aşağıdaki komut ile ayarları sıfırlamayı deneyiniz.

gsettings reset-recursively org.cinnamon

Sorun çözülmezse aşağıdaki komut ile Cinnamon Ayar Yöneticisini açınız.

cinnamon-settings

Masaüstü Uygulamacıkları kısmından masaüstü saatini pasifleştirmeyi deneyiniz.

sedat1661

Alıntı yapılan: speakerXXL - 02 Kasım 2013 - 15:27:17
Masaüstü saat uygulamacığı ile ilgili bir sorun yaşanıyor sanırım. Aşağıdaki komut ile ayarları sıfırlamayı deneyiniz.

Sorun çözülmezse aşağıdaki komut ile Cinnamon Ayar Yöneticisini açınız.

cinnamon-settings

Masaüstü Uygulamacıkları kısmından masaüstü saatini pasifleştirmeyi deneyiniz.

Üstad sağolun. Cinnamon masaüstü geldi sayenizde. Gelgelelim masaüstü sanki bozulmuş. Her güncellemeden sonra Manjaro da sıklıkla optimus ve fan problemi veya grub ve masaüstü problemine rastlıyorum. Sırf bu yüzden Manjaro kullanmak bana biraz riskli gibi geliyor. Bende de bir takıntı vardır , bir şeyi baştan beğenmediysem veya soğudu isem bir daha kolay kolay kullanamam. Bu yüzden tekrar en baştan kurmayı deneyeceğim Manjaro'yu.

Neyse sağlıcakla kalın. :)

speakerXXL

Rica ederim. Masaüstündeki bozulma Cinnamon Ayarlarının varsayılana sıfırlanması sebebiyle olabilir.
Manjaro'daki diğer sorunlarla ilgili olarak Manjaro TR'den yardım almayı deneyebilirsiniz.

Siz de sağlıcakla kalın.

cumali

Alıntı yapılan: sedat1661 - 01 Kasım 2013 - 14:58:32
Açık mavi bir ekran sol üst köşede '' Sadece cinnamon çöktü, fall back modunda devam etme istiyormusunuz '' diye bir yazı çıktı ( daha önceki gibi ). Evet seçeneğini seçtim ve durmadan aynı yazı çıktı , ama hiç bir faydası olmadı.

Çökme nedeni sürüm Cinnamon 2.06.1 den  Cinnamon 2.06.2 ye yükseltmiş olmanız. Olagan şartlarda  Cinnamon 2.06.1 de sorun yoktu. Aynı hatayı test iso kalıbı hazırlarken yaşadık. En son hazırlanan Manjaro Cinnamon ( 0.8.8rc1) sürümünde 2.06.1 paketi kullanıldı. Şu an Manjaro unstable depolarında cinnamon-2.0.8-2 paketi yer almaktadır. http://mirror.dacentec.com/manjaro/unstable/community/i686/

Hata ile ilgili ekran görüntüsü

Madem yeniden kurulum yapacaksanız manjaro-cinnamon-0.8.8rc1 sürümünü deneyin. Bu sürümde Gnome ortamı yer almamaktadır. Yani sadece Cinnamon ortamı. http://sourceforge.net/projects/manjarodev/files/users/cumali/0.8.8-rc1/

sedat1661

Alıntı yapılan: cumali - 03 Kasım 2013 - 00:48:14
Alıntı yapılan: sedat1661 - 01 Kasım 2013 - 14:58:32
Açık mavi bir ekran sol üst köşede '' Sadece cinnamon çöktü, fall back modunda devam etme istiyormusunuz '' diye bir yazı çıktı ( daha önceki gibi ). Evet seçeneğini seçtim ve durmadan aynı yazı çıktı , ama hiç bir faydası olmadı.

Çökme nedeni sürüm Cinnamon 2.06.1 den  Cinnamon 2.06.2 ye yükseltmiş olmanız. Olagan şartlarda  Cinnamon 2.06.1 de sorun yoktu. Aynı hatayı test iso kalıbı hazırlarken yaşadık. En son hazırlanan Manjaro Cinnamon ( 0.8.8rc1) sürümünde 2.06.1 paketi kullanıldı. Şu an Manjaro unstable depolarında cinnamon-2.0.8-2 paketi yer almaktadır. http://mirror.dacentec.com/manjaro/unstable/community/i686/

Hata ile ilgili ekran görüntüsü

Madem yeniden kurulum yapacaksanız manjaro-cinnamon-0.8.8rc1 sürümünü deneyin. Bu sürümde Gnome ortamı yer almamaktadır. Yani sadece Cinnamon ortamı. http://sourceforge.net/projects/manjarodev/files/users/cumali/0.8.8-rc1/

Dün biraz uğraştıktan sonra eski haline neredeyse getirebildim. Şu aralar biraz yoğun olduğum için bir müddet böyle devam edeceğim gibi gözüküyor. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

özgürubuntu

Cinnamon 2.0'da bir sorun var sanırım. Dün denemek amacıyla Cinnamon'u kurdum dediğiniz gibi açılmadı. Gnome'dan giriş yaptım. Upgrade ettim. Yine devam etti sorun.

speakerXXL

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Kasım 2013 - 14:37:49
Cinnamon 2.0'da bir sorun var sanırım. Dün denemek amacıyla Cinnamon'u kurdum dediğiniz gibi açılmadı. Gnome'dan giriş yaptım. Upgrade ettim. Yine devam etti sorun.

Sürüm atlandığı için uyumsuz eklentiler ile ilgili sorunlar olabiliyor.

Bu sebeple aşağıdaki komut ile Cinnamon ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Sorun çözülmezse aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

lsb_release -a
cinnamon --version

Aşağıdaki komut ile cinnamon'a ulaşmaya çalışınız ve uçbirimde aldığınız hata/uyarı mesajlarını paylaşınız.

cinnamon --replace

Cinnamon stable PPA kaynağından yükleme yaptı iseniz bu depoda halen 2.0.6 sürüm mevcut.
Sorunun kaynağı bu sürüm olabilir, aşağıdaki komutlar ile nightly deposundaki 2.0.8 sürümü yüklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*cinnamon-stable*
sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

cumali

sedat1661

Alıntı yapılan: speakerXXL - 03 Kasım 2013 - 14:53:47
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Kasım 2013 - 14:37:49

Sürüm atlandığı için uyumsuz eklentiler ile ilgili sorunlar olabiliyor.

Bu sebeple aşağıdaki komut ile Cinnamon ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Sorun çözülmezse aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

lsb_release -a
cinnamon --version

Aşağıdaki komut ile cinnamon'a ulaşmaya çalışınız ve uçbirimde aldığınız hata/uyarı mesajlarını paylaşınız.

cinnamon --replace

Cinnamon stable PPA kaynağından yükleme yaptı iseniz bu depoda halen 2.0.6 sürüm mevcut.
Sorunun kaynağı bu sürüm olabilir, aşağıdaki komutlar ile nightly deposundaki 2.0.8 sürümü yüklemeyi deneyebilirsiniz.

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*cinnamon-stable*
sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Üstad verdiğiniz komutlar ile  2.0.8 sürümünü yüklemeyi denedim fakat 2. komutta hata verdi galiba ?

[sedat@linux ~]$ sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*cinnamon-stable*
[sudo] password for sedat:
[sedat@linux ~]$ sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
sudo: add-apt-repository: komut bulunamadı
[sedat@linux ~]$

speakerXXL

Alıntı yapılan: sedat1661 - 03 Kasım 2013 - 22:07:20
Üstad verdiğiniz komutlar ile  2.0.8 sürümünü yüklemeyi denedim fakat 2. komutta hata verdi galiba ?

[sedat@linux ~]$ sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
[sedat@linux ~]$

Bu komutları Manjaro'da denerseniz işe yaramayacaktır. Bu komutlar Ubuntu ve tabanlı dağıtımlar içindir.
@özgürubuntu'nun Ubuntu tabanlı bir dağıtım kullandığını öngörererek paylaşmıştım.
Manjaro'da @Cumali'nin dediği gibi unstable deposunu etkinleştirerek sürüm yükseltmeyi deneyiniz.
Aşağıdaki bağlantıda nasıl yapılacağı anlatılmış.

http://wiki.manjaro.org/index.php?title=Access_the_Unstable_Repositories

Bence kararsız depoyu etkinleştirmek yerine, yeni sürümün kararlı depoya girmesini beklemeniz daha uygun olabilir.

sedat1661

Alıntı yapılan: speakerXXL - 03 Kasım 2013 - 22:26:09
Alıntı yapılan: sedat1661 - 03 Kasım 2013 - 22:07:20

[sedat@linux ~]$

Bu komutları Manjaro'da denerseniz işe yaramayacaktır. Bu komutlar Ubuntu ve tabanlı dağıtımlar içindir.
@özgürubuntu'nun Ubuntu tabanlı bir dağıtım kullandığını öngörererek paylaşmıştım.
Manjaro'da @Cumali'nin dediği gibi unstable deposunu etkinleştirerek sürüm yükseltmeyi deneyiniz.
Aşağıdaki bağlantıda nasıl yapılacağı anlatılmış.

http://wiki.manjaro.org/index.php?title=Access_the_Unstable_Repositories

Bence kararsız depoyu etkinleştirmek yerine, yeni sürümün kararlı depoya girmesini beklemeniz daha uygun olabilir.

Tavsiye ettiğiniz bağlantıdaki yöntem ile kararsız depoyu etkinleştirdim ve Cinnamon' u güncelledim. Şimdilik problem yok.

Teşekkürler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sedat1661