[Çözüldü] Lubuntuda Resim Önizleme Problemi

Başlatan fender84, 14 Aralık 2012 - 00:32:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fender84

Merhaba arkadaşlar. Sadece resimlerden oluşan bir klasöre girdiğimde resimlerin bir kısmında küçük önizlemeler görünürken bir kısmında sadece resmin formatını belirten bir yazı oluyor. Ben resimlerin tamamı için önizlemeleri görmek istiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Örnek fotoğraf:
http://a1212.hizliresim.com/14/g/gvxz2.png

heartsmagic

Bu önizleme boyutu ile alakalı olabilir mi? Önizlemesi olmayan bu dosyaların boyutu diğerlerinden büyük mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cerencalici

Aynı durumu yaşayan biri olarak yanıt vermek istedim. :) Evet, bendekiler öyle. 4 MB'den büyük resim dosyaları, küçük resim olarak görünmüyor. Büyüklüğe bağlamıştım şimdiye kadar açıkçası. :)
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

ct

~/.config/pcmanfm/pcmanfm.conf dosyasında desteklenen ayarlamalar için şablon varmış. Lubuntum olmadığından bakamıyorum. Buraya geçebilirsiniz.

Eklemeyi unutmuşum kaynak:

http://wiki.lxde.org/en/LXDE:PCManFM_build_and_setup_guide#Additional_Info_for_Packagers

fender84

Alıntı yapılan: cerencalici - 14 Aralık 2012 - 15:03:11
Aynı durumu yaşayan biri olarak yanıt vermek istedim. :) Evet, bendekiler öyle. 4 MB'den büyük resim dosyaları, küçük resim olarak görünmüyor. Büyüklüğe bağlamıştım şimdiye kadar açıkçası. :)

haklısınız sanırım. hepsi büyük formatlı. mtPaint ile açıp, hiçbirşey yapmadan yeniden jpg olarak "farklı kaydet" yapınca, bazen küçük resimler gözükmeye başlayabiliyor. ilginç bir problem. windows'da yaşayanlar da varmış bu sorunu. 

heartsmagic

Önizlemelerdeki boyutu ayarlayamıyor mu şimdi Pcmanfm kullanıcıları?

fender84

ayarlanıyor fakat problem onunla alakalı değil sanırım.

misal şu ekran fotoğrafına bakın: http://b1212.hizliresim.com/14/h/gx26j.png     

burada önizleme boyutunu büyük hale getirdim  fakat bazı fotoğraflarda yine önizleme görünmüyor.

heartsmagic

Boyut doğrudan ayarlanamıyorsa belki "büyük" olarak ayarlanan değer boyutun altında kalıyor olabilir. Belki de kalmıyordur ancak bir böcektir bu.

fender84

hocam ben sorunu yanlıs ifade ettim sanırım? verdiğim linke bakarsanız bazı resimler gözükmüyor, sadece JPG yazıyor.  sorun bu. boyut ayarlamasıyla ilgili bir sorunum yok.

if

Boyutları önizleme için ayarlanmış boyuttan yüksektir o fotoğrafların o yüzden görünmüyordur.

ct

cat ~/.config/pcmanfm/pcmanfm.conf

Çıktısını buraya geçebilir misiniz?

fender84

kodun hatalı olduğunu söylüyor sistem.

heartsmagic

Alıntı yapılan: fender84 - 15 Aralık 2012 - 02:47:26
hocam ben sorunu yanlıs ifade ettim sanırım? verdiğim linke bakarsanız bazı resimler gözükmüyor, sadece JPG yazıyor.  sorun bu. boyut ayarlamasıyla ilgili bir sorunum yok.

Ortada bir yanlış anlaşılma var sanırım, zira ben de konuyu tam anlayamıyorum. Şöyle izah edeyim, dosya yöneticilerinde önizlemeler belirli ölçütlere göre ayarlanabilirler. Meselâ "5MB'den büyük dosyaların önizlemesini yapma" gibi. Benim Pcmanfm sorum bunun üzerineydi. Sende görünmeyen resimlerin boyutu ne kadar?

fender84

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Aralık 2012 - 23:22:25
Alıntı yapılan: fender84 - 15 Aralık 2012 - 02:47:26

Ortada bir yanlış anlaşılma var sanırım, zira ben de konuyu tam anlayamıyorum. Şöyle izah edeyim, dosya yöneticilerinde önizlemeler belirli ölçütlere göre ayarlanabilirler. Meselâ "5MB'den büyük dosyaların önizlemesini yapma" gibi. Benim Pcmanfm sorum bunun üzerineydi. Sende görünmeyen resimlerin boyutu ne kadar?

evet bir yanlış anlaşılma olmuş.  :)  önizlemesi gözükmeyen fotoğrafların boyutları  2mb'ın üzerinde.  2mb'den küçük her fotoğrafın önizlemesi var.  bu limiti arttırmak mümkün mü bilemiyorum. ilk kez linux tabanlı bir sistem kullanıyorum. bunun gibi ufak tefek sorunların dışında lubuntu performansına resmen aşık oldum. bundan böyle windows kullanmayacağım.

if

@fender84, sorun çözüldüyse cozuldukonusu

fender84

teşekkürler @if

diğer başlığımdaki sorun çözülünce etiketledim fakat buradaki sorunum devam ediyor. boyutu 2mb'ı geçen resimlerin küçük önizlemeleri görünmüyor.

if

@fender84, dosya yöneticisinin ayarlarına baktınız mı?

fender84

evet. kurcalamadığım ayar kalmadı fakat çözemedim.

fender84

2mb'den daha büyük boyuttaki fotoğrafların küçük önizlemelerini göstermiyor bu sistem.  Bu sorun gerçekten önemli ve bunun dışında da lubuntu'dan bir şikayetim yok.
>:(

örnek resim:

görüldüğü gibi 2mb'den büyük fotoların önizlemesi yok. sadece JPG yazıyor.

edit:    @dewilman'in yardımı sayesinde problemi çözdüm. aynı problemi yaşayanlar şu şekilde çözebilirler.

herhangi bir klasör açıkken üst menüden  düzenle>tercihler>göster kısmına geliyoruz ve  "şu boyutun üzerindeki dosyalar için önizleme oluşturma"  kısmındaki değeri yükseltiyoruz. hepsi bu.

furkankalkan

http://namakutux.blogspot.com/2012/12/how-to-make-pcmanfm-shows-all-images.html

Bu lubuntu'nun değil pcmanfm'in bir sorunu, bu linkte nasıl halledileceği de yazılıyor.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

fender84

@dewilman   bu konu epeydir canımı sıkıyordu ve bir türlü çözümü bulamıyordum. verdiğin bağlantı sayesinde hallettim. beni hakikaten büyük bir stresten kurtardın arkadaşım.  :)  çok teşekkürler.

fender84

edit:   forumdan @dewilman'in yardımı sayesinde problemi çözdüm. aynı problemi yaşayanlar şu şekilde çözebilirler.

herhangi bir klasör açıkken üst menüden  düzenle>tercihler>göster kısmına geliyoruz ve  "şu boyutun üzerindeki dosyalar için önizleme oluşturma"  kısmındaki değeri yükseltiyoruz. hepsi bu.

ct

Zaten böyle bir başlık açmıştınız. Oradan devam edebilirdiniz. Bu iki başlık da birleştirilir herhalde.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37128

fender84

evet yaklaşık iki ay önce açmıştım ama çözememiştik. bugüne kısmetmiş. aynı konuyu tekrar gündeme getirmek istedim ama sanırım bir kural ihlali oldu.  :)  birleştirilebilir iki başlık, evet. 

burk

Bir dahaki sefere tek konu altından ilerlemeye dikkat edin lütfen, kolay gelsin.