Ubuntu Nvidia Optimus Prime kurulumu sonrası açılmıyor.

Başlatan sknrk, 17 Nisan 2016 - 14:18:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Dosyadaki driver kısmı boş. Bunu
driver=nvidia-352

ve şunu

KernelDriver=nvidia-current
şu şekilde değiştir:
KernelDriver=nvidia-352

Önce bu şekilde bir deneyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sknrk

Şuan dediğinizi yaptım ve ubuntu sorunsuz açıldı. Ayrıca bilgisayar açılırken 3 tane hata geliyordu siyah ekranda artık bir tane geliyor(Grub ekranında ubuntuyu seçtikten sonra) . Az sonra hatayı aktaracağım.

Error parsing PCC subspaces from PCCT
Sanırım bu yazıyordu.

heartsmagic

O soruna takılma, makinen için BIOS güncellemesi varsa yapmaya çalış. Eğer gözle görülür çok ciddi bir sorunun yoksa takılmana gerek yok.

optimus glxgears

ne diyor?

sknrk

sknrk@sknrk:~/Olimpiyat Kodlari$ optimus glxgears
optimus: command not found

Optimus yuklu degil sanirim.

Ayrica bios guncellemesi sirasinda ubuntuda yada windowsda olabilecek bir sorun var mi yani herhangi bir sorun olursa onemli dosyalarimi kaybedebilirim.

heartsmagic

Yanlış vermişim komutu:

optirun glxgears

şeklinde dene.

BIOS yükseltmesinde sorun olur mu? Bilemiyorum, kimse olmaz diyemez. Elektrik gider ortada kalır örneğin makine, farklı bir şey olur vs. İnsanlar yapmıyor mu? Yapıyorlar elbette. Fakat, üretici Linux tarafı için güzel bir ortam sağlamıyorsa sağladığı ortam her neyse, Windows üzerinden veya açılış diski, usb kalıbı vs. ile o ortamda yapmaya çalış. Söylediğim gibi ortada ciddi bir sorun görmüyorsan bir şey yapmana gerek yok bence.

sknrk

[  742.793030] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[  742.793056] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

Aslında bilgisiyar açılış ve kapanışta biraz sıkıntı çıkarabiliyor ubuntu alanında. Bunun ne ile alakası var bilmiyorum ama BIOS güncellemesi işe yarayacaksa yapabilirim.

heartsmagic

Açılışa kapanışa bir faydası olur mu bilmiyorum ama BIOS güncellemeleri haliyle sorunları düzeltmeye yönelik olur genelde.

Bumblebee sağlıklı çalışmıyor. Şu değiştirdiğin ayarlar var ya hani nvidia-352 olarak onların ikisi de nvidia-352 değil mi? Böyleyse eğer bunları nvidia olarak değiştirir misin? Sistemi yeniden başlatır denersin sonrasında. Eğer masaüstüne kadar gelemezsen ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşer kullanıcınla giriş yaparsın. Parolan yazarken görünmez, dikkatlice yazıp girersin. Sonra:

sudo nano /etc/bumblebee/bumblebee.conf

ile açarsın, ilgili yerleri düzeltir ardından ctrl+x ile kapatırsın. Kayıt edeyim mi diye sorunca da onay verir, reboot komutu ile sistemi yeniden başlatırsın.

sknrk

sknrk@sknrk:~$ optirun glxgears
[   81.664962] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[   81.664993] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.

Dediklerinizi yaptım fakat sonuç değişmedi.

heartsmagic

sknrk

Ek sürücülerden güncellemiştim ama açılmamıştı.

heartsmagic

Ek sürücülerden kurarsan Bumblebee kurulmaz, Prime kurulur. Benim söylediğim Bumblebee yapmak ama elle farklı bir sürücü kurmak.

sknrk

Malesef denemedim şimdi ek sürücülerden numarayı alıp elle mi kurmam gerekiyor ?

fuzuli24

arkadaşlar aynı bilgisayardan bende de var aynı sorunu bende yaşıyordum, ne ubuntu, nede linux mint de nvidia sürücülerini kuramıyordum kurunca bilgisayarı yeniden başlattığımda siyah ekranda kalıyordu umarim burada yazılanlar çözüm olur öğleyin deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2016 - 00:46:53

arkadaşlar yazmıştım ben bu gün denedim burada yazılanlar ancak her hangi bir sonuca ulaşamadım. bumblebee kurmadan sadece nvidia driver'ını kurdum ve bilgisayarı başlattığımda siyah ekranda kaldı. komut satırını açıp nvidia driver'ını silince bilgisayar açılıyor aynı sorunu linux mint de de yaşadım sorunun kaynağı ne olabilir acaba?

neynefes

@fuzuli24, bir başlığınız mevcut lütfen oradan devam edelim.

heartsmagic

@sknrk, evet elle sürücü belirleyip Bumblebee kurmaktan bahsediyorum. Başlığa tekrar baktım zira unutmuşum olup biteni. Sen hem Prime hem de Bumblebee ile sorun yaşıyorsun ilginç bir şekilde. Ubuntu sürümün 14.04, peki tamamen güncel mi kendisi?

sknrk

Ek sürücülere girdiğimde 352 sürümü mevcut.sudo apt-get install nvidia-352komutunu girdim ve yeniden başlattım. Ubuntu yazısı geliyor ve orada yüklenirken bilgisayar donuyor. Çoğu zaman siyah ekran oluyor devam etmiyor kapatmak zorunda kalıyorum bazen ise donuyor.

heartsmagic

Sadece bu şekilde kurulum yaptıysan Bumblebee olmaz. Prime kurulmuştur muhtemelen yine. 

sknrk

Prime kurulsun yine kaldırırdım şimdi. Ama malesef ubuntu yüklenme ekranından sonra hiç bir şey olmuyor siyah ekran geliyor kalıyor. Şifre ekranı bile gelmiyor bu sefer.

heartsmagic

Allah Allah, sürücülerin tamamen kaldırıldığına emin miyiz? Kurtarma kipi ile açıp tekrar kaldırmayı deneyebilirsin. Sadece öncesinde şunu yürüt:
mount -o rw,remount /

sknrk

Bilgisayardaki bütün işletim sistemlerini sildim ve Windows'un yanına ubuntu 16.04 LTS kurdum. Driverleri ellemeyeceğim işim olduğunda Windows'a geçeceğim şimdilik ubuntuda nvidia'ya ihtiyacım yok.