Harici HDD'yi kurtarma

Başlatan utdmr, 18 Nisan 2009 - 15:59:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Arkadaşlar, maalesef taşınabilir HDD'mi düşürdüm ve ardından ilk deneyişimde Windows üzerinde çalıştı ancak ondan sonra ne Ubuntu, ne Windows üzerinde çalıştıramadım. Ubuntu'da diski fdisk'te görebilmeme rağmen bağlayamadım. Disk NTFS ile bölümlendirilmiş. Mount ederken boş bir şekilde kalıyor, yanıt vermiyor ntfs-3g. Terminali kapatmadan durmuyor. Testdisk ile denedim, diski görmesine rağmen bölümleme tablosuna kadar gidemiyor, o da takılıp kalıyor.

TestDisk'in takıldığı hal:

Fdisk -l çıktısı:
Disk /dev/sdd: 320.0 GB, 320072933376 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x8f9c798a

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdd1               1       38913   312568641    7  HPFS/NTFS

Nasıl içindeki verileri kurtarabilirim, bir yolu var mıdır?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

zeitgeist

Eğer disk hasar görmüş ve bozulmuşsa çalıştırabileceğini sanmıyorum. Diski yetkili servise verip ücretli tamir ettirmeye çalışabilirsin. Eğer diskin cd yüzeyinde yani verilerin yazıldığı yüzeyinde bir hasar yoksa ya da mekanik bir arızası yoksa, belki tamir edilebilir. Eğer servis bu konuda yardımcı olmazsa bozuk disklerden verileri kurtaran firmalar var ama oldukça yüksek fiyatlara bunu yapıyorlar diye biliyorum. Umarım verilerini kurtarmayı başarırsın.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

utdmr

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Nisan 2009 - 16:14:24
Eğer disk hasar görmüş ve bozulmuşsa çalıştırabileceğini sanmıyorum. Diski yetkili servise verip ücretli tamir ettirmeye çalışabilirsin. Eğer diskin cd yüzeyinde yani verilerin yazıldığı yüzeyinde bir hasar yoksa ya da mekanik bir arızası yoksa, belki tamir edilebilir. Eğer servis bu konuda yardımcı olmazsa bozuk disklerden verileri kurtaran firmalar var ama oldukça yüksek fiyatlara bunu yapıyorlar diye biliyorum. Umarım verilerini kurtarmayı başarırsın.

Peki servise göndermeden önce en azından deneyebileceğim başka bir yazılımsal yöntem yok mu?
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Sypro

Fiziksel bir hasar varsa yapabileceğin hiç bir şey yok maalesef. Varsa servis çözer ancak. Yine de elinde Windows olduğuna göre bir kaç kez checkdisk dene istersen. Ben Ubuntu ile sonuç alamayıp Windows'un checkdisk'i ile çözmüştüm ama tam fiziksel denemeyecek bir sorundu (aşırı sıcak ortamda aşırı ısınma).

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

utdmr

Alıntı yapılan: Sypro - 18 Nisan 2009 - 17:30:07
Fiziksel bir hasar varsa yapabileceğin hiç bir şey yok maalesef. Varsa servis çözer ancak. Yine de elinde Windows olduğuna göre bir kaç kez checkdisk dene istersen. Ben Ubuntu ile sonuç alamayıp Windows'un checkdisk'i ile çözmüştüm ama tam fiziksel denemeyecek bir sorundu (aşırı sıcak ortamda aşırı ısınma).
checkdisk çözüm olmadı. Windows görmüyor bile. Sadece bir donanım takıldığını anlıyor, disk olduğunu değil. Sanırım umudu kesmeliyim o aletten.. Teşekkürler arkadaşlar.
--