Yeni bir Python kitabı !

Başlatan SametAras, 06 Ağustos 2009 - 10:22:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SametAras

Merhabalar,

Birçoğumuz Python öğrenmekte, ve Türkçe kaynağın pek olmayışından yakınmaktadır. Mustafa BAŞER'in "Python" kitabından bir süre sonra, Talat UYARER'ında bir "Python" kitabı çıkmıştır. İnşallah daha nice Python kitapları Türkçemize kazandırılır.

Ayrıntılı bilgi:

http://www.kodlab.com/programlama/64-uzmanindan-python.html

Saygılarımla;
Aras, Samet.

raspacı

Sevindirici bir haber. Django ağ (web) çatısını da anlatacak olması ayrıca hoş.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

rutku

Cilt i çok güzelmiş. Nerden sipariş vereceğiz bunu ? Siteden verilmiyor galiba.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

SametAras

Merhabalar,

Henüz bu sabah çıktı. Sanırım 1 haftaya kadar kitapçılara dağıtılır.

Saygılarımla;
Aras, Samet.

AbkHaZiaN

Böyle kitaplar lazım sayıları daha fazla olabilse...

egitimist

Yazarın öz geçmişine baktım, genç bir arkadaş. Daha önce de "Her yönüyle Pardus" adlı kitabı yayımlanmıştı. Yazarın öz geçmişi bana aşağıdaki blog girdisini anımsattı.

Alıntı YapÖzetlersek:

"Biri size bir şey anlatıyorsa, o kişinin anlattığı konuda otorite olmasa bile iyi seviyede biri olması gereklidir". Eğer birisi bana gelip ben harika SEO yaparım diyorsa o kişinin sitesinin Google' da ilgili aramalarda yukarıda olmasını beklerim.

istihza

Selam arkadaşlar,

Şu sayfadaki içindekiler bölümü size tanıdık geliyor mu!!?

raspacı

Bana ilk defa gördüm gibi geldi. Başerin kitabıyla karşılaştırdım. Farklı. Sorun nedir?

gio

ilk öncelikle hayırlı olsun. umarım doyurucu ve hatalarının az olduğu bir kitap olmuştur.
python ile ilgili geçen seneler ardından bu ikincisi oluyor.

bazı arkadaşlar daha kitabı incelemeden veyahut herhangi bir okuyucu tarafından inceleme olmadan farklı yerlerden olumsuz eleştiriler getirmiş.
izninizle ben de kendi görüşlerimi belirtmek istiyorum.

@egitimist,
sizin de mesajınız bunun üstüne "en az 3 yıl çalışmış vb." etiketli iş ilanlarını anımsattı. kimse iş vermezse 3 yıl deneyim olmayacak. benim için kıstas değildir. özgeçmişine baktım arkadaşın linuxla ilgiliymiş ve bunun üzerine de bir şirkette çalışıyormuş. hemen infaz edilmesi hoş gelmedi bana. kitap incelendikten sonra daha sağlıklı geri bildirimler olacaktır.

@istihza,
öncelikle çalışmalarınız python hakkında türkçe kaynak sıkıntısına ilaç gibi geldiğinizi belirteyim. belli birikimlerin üstüne paylaşım yapmanız gerçekten takdir edilesi. ki çok zaman girdiğim olmuştu. ki bazen yine girerim. yeni eklenen * bir şey var mı diye. günlüğe de uğramak çabası.
içindekiler bölümü verilen linkte ayrıntılı gösterilmemiş ama bir takım genel bilgiler var. ima ettiğiniz nedir açıkca anlayamadım ? amiyane tabirle "arak" olduğunu  ima ediyorsanız bu da erken infaz olmuş. sonuçta her programlama kitabının içindekilerin konu başlıkları genel olarak aynıdır. kaldı ki pythonla ilgili online kaynakların ve basılı kaynakların da içeriği bu şekilde. tandık geliyor mu ? evet birçok yerden tanıdık geliyor. ki özellikle sizin bu şekilde imalarınız daha şaşırttı beni. aksi yönde bir tavır beklerdim.

sonuç olarak ; kitaptan sonra mantıklı, sağlıklı eleştiriler olacaktır.

dip not : yazarı reel hayatta ve internet üzerinden tanımıyorum.

istihza

O sayfanın alt tarafında ayrıntılı bir Flash biçimli içindekiler dizini görünüyor. Oradaki başlıkların bazıları şöyle:

# Temel Bilgiler

* Python'u Nereden Bulabilirim?
    * Python Nasıl Çalıştırılır?
    * print komutu
    * Python'da Sayılar ve Matematik İşlemleri
    * Değişkenler
    * Metin Düzenleyici Kullanılarak Python Programı Nasıl Yazılır?
    * Kullanıcıyla İletişim: Veri Alış-Verişi
    * raw_input() fonksiyonu
    * input() fonksiyonu

# Python'da Koşula Bağlı Durumlar

* if...
    * else:
    * elif...

# Python'da Döngüler

* while döngüsü
    * for döngüsü
    * range() fonksiyonu
    * len() fonksiyonu
    * break ifadesi
    * continue ifadesi

# Python'da Listeler, Demetler, Sözlükler

* Listeler
    * append parçacığı
    * insert parçacığı
    * extend parçacığı
    * remove parçacığı
    * pop parçacığı
    * index parçacığı
    * sort parçacığı
    * reverse parçacığı
    * count parçacığı
    * Demetler
    * Sözlükler
    * if-elif-else Yerine Sözlük Kullanmak

istihza.com'da yer alan Python 2.x bölümünün başlıkları ise şöyle:

# Temel Bilgiler

* Python'u Nereden Bulabilirim?
    * Python Nasıl Çalıştırılır?
    * print komutu
    * Python'da Sayılar ve Matematik İşlemleri
    * Değişkenler
    * Metin Düzenleyici Kullanılarak Python Programı Nasıl Yazılır?
    * Kullanıcıyla İletişim: Veri Alış-Verişi
    * raw_input() fonksiyonu
    * input() fonksiyonu

# Python'da Koşula Bağlı Durumlar

* if...
    * else:
    * elif...

# Python'da Döngüler

* while döngüsü
    * for döngüsü
    * range() fonksiyonu
    * len() fonksiyonu
    * break ifadesi
    * continue ifadesi

# Python'da Listeler, Demetler, Sözlükler

* Listeler
    * append parçacığı
    * insert parçacığı
    * extend parçacığı
    * remove parçacığı
    * pop parçacığı
    * index parçacığı
    * sort parçacığı
    * reverse parçacığı
    * count parçacığı
    * Demetler
    * Sözlükler
    * if-elif-else Yerine Sözlük Kullanmak

Bana bu ikisi çok benzer geldi. Belki bu benim hüsn-ü kuruntumdur. :)

gio

tabi böyle bir tablo varsa haklısınız. [google chrome üzerinden yazdığım için flash mağduruyum o yüzden görememişim]
ne desem ki bilemedim şimdi.
yine de kitaba bakalım belki içi değişiktir  8)
eğer tıpatıp bu şekilde çıkarsa kitap, ve içerik aynıysa tabi ayıplarım.

istihza

Kimsenin beni yanlış anlamasını istemem. Ben gerçekten bu haberi duyunca çok sevindim. İnanın ben her hafta kitapçıları dolaşıp acaba Python'la ilgili bir şeyler var mı diye rafları karıştırıyorum. Dediğiniz gibi, kitabın içeriğini bilmiyorum, ama içindekiler bölümü çok benzer geldi bana... Benim istihza.com'u oluşturmaktaki amacım insanların bilgiye özgürce erişmesini sağlamaktı. istihza.com'daki bilgileri zaten isteyen herkes istediği kişiyle paylaşabilir, bu bilgilerin üzerinde değişiklik yapabilir, vb... Herhangi bir engel yok buna. Sadece ticari kazanç elde etmemek gerekiyor bu siteden.. :)

osifa

Alıntı yapılan: istihza - 06 Ağustos 2009 - 20:52:55
Selam arkadaşlar,

Şu sayfadaki içindekiler bölümü size tanıdık geliyor mu!!?

Merhaba istihza, (Ben spike) :)

Valla bana fazlasıyla tanıdık geliyor. Hatta ilk gördüğümde aklıma da gelmedin değil hani. İyi niyetli düşünüp alıntı değil diyeceğim ama bu kadar mı bire bir örtüşür. gio'nun dediği gibi kitabı da görnek lazım. Eğer kitap özgün ise başka, değilse rezalet olur.  

istihza

Selam adaşım...   ;)

Eğer benzerlik sadece konu başlıklarından ibaret ise, Talat Uyarer o başlıkların altını tamamen farklı şekilde dolduracaksa hiç ayıplamaya gerek yok bence... Ama öbür türlü gerçekten çok üzücü olacak benim için...  ::)

raspacı

Geçmiş olsun arkadaşım. Adam araklamış. İçindekilerin orjinalliği de tartışmalı olur böyle.

osifa

İstihza'nın 2008 ağustos ve eylülünde Pardus-linux.org'un wikisine hazırladığı Python belgesinin "Python'da Karakter Dizilerinin Metotları" başlığının alt başlıkları ismine sırasına ve adetine kadar aynı.

http://wiki.pardus-linux.org/index.php/Python%27da_Karakter_Dizilerinin_Metotlar%C4%B1

Bu durumda bu kitap alıntıya, kaynak belirtmediği için de çalıntıya benziyor. Bunları yazdığım için İnşallah utanırım. Bu durum açık kaynak felsefesine ve ahlakına uygun bir durum değil.

egitimist

Alıntı yapılan: gio - 06 Ağustos 2009 - 21:15:22

@egitimist,
sizin de mesajınız bunun üstüne "en az 3 yıl çalışmış vb." etiketli iş ilanlarını anımsattı. kimse iş vermezse 3 yıl deneyim olmayacak. benim için kıstas değildir. özgeçmişine baktım arkadaşın linuxla ilgiliymiş ve bunun üzerine de bir şirkette çalışıyormuş. hemen infaz edilmesi hoş gelmedi bana. kitap incelendikten sonra daha sağlıklı geri bildirimler olacaktır.

Benim beklentim, yazarın daha önceden katkıda bulunduğu python projelerinin neler olduğunu belirtmesiydi. Aydın DİNÇER ve Fırat ÖZGÜL'ü oluşturdukları e- içerikle ve python programlarıyla tanıyoruz. Talat UYARER adını googlede arattım. Gnome çeviri projesinde adı geçiyor. Ne derece katkı yapmıştır bilmiyorum. Talat Bey'in Python projesine rastlamadım.  Pythonla ilgili son aylarda GNU/Linux forumlarında Türkçe kaynak isteği vardı. Eğer python konusunda bilgisini ispatlayabileceği bir projesi mevcut değilse bu kitap benim için gündemi takip eden birinin popüler konularla ilgili bir derleme çalışmasıdır diye düşünüyorum.

istihza

Kimseyi şu anda suçlamaya gerek yok. Kitap tanıtım sayfasındaki flash biçimli içindekiler tablosu var sadece önümüzde... Kitabın içeriğini henüz görmedim. Talat Uyarer "Her Yönüyle Pardus" adlı kitabıyla tanınan değerli bir yazar. Ben o kitap tanıtım sayfasında bir yanlışlık olmuş olabileceğini düşünmek istiyorum. Kodlab Yayınevi'ne bir e.posta gönderdim. Konuyla ilgili açıklamalarını bekleyeceğim.

rutku

Selamlar, ben bugün ne zaman çıkacağını sormuştum. Bu hafta sonundan itibaren hepsiburada.com da olacakmış. Gündüz bende farkettim bu benzerliği ve kendilerine bende mesaj attım.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Dixie

@istihza

Şahsınızı hazır "hatta" yakalamışken size çok teşekkür etmek istiyorum. Ubuntu kurulumundan sonra ilk yaptığım şey sitenizden python derslerini sayfa sayfa çıkış almak oldu. Emeğinize sağlık.

istihza

Alıntı yapılan: Dixie - 06 Ağustos 2009 - 23:31:02
@istihza

Şahsınızı hazır "hatta" yakalamışken size çok teşekkür etmek istiyorum. Ubuntu kurulumundan sonra ilk yaptığım şey sitenizden python derslerini sayfa sayfa çıkış almak oldu. Emeğinize sağlık.

:) Siteyi beğendiğinize sevindim. Ben de size teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

heartsmagic

Öncelikle şu camiadaki kıt bilgilerin üzerine emek vererek bir şeyler katan herkese, bu bağlamda da başlıkta gördüğümüz @istihza'ya teşekkür ederiz. Talat UYARER bizim bildiğimiz kadarıyla bu şekilde kitap çıkartacak bir arkadaş değildir. Özellikle böyle birebir örtüşen bir yapıyı kendi elleriyle kaleme almamış olmasını umuyorum. Kitap çıktıktan sonra daha net yorum yapabiliriz sanıyorum. O vakte kadar şimdiden peşin hüküm vermemek daha doğru olsa gerek. Talat buradan haberdar, ola ki başlığın açıldığı haberini de alırsa gelip kendisi de bir yorum yapabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gio

Yeniden merhaba,

Öncelikle genel başlangıç düzeyindeki programlama kitaplarının akış şeması genelde aynı demek istediydim. Nedir bunlar ? Ekrana yazdırma ile başlar, koşula bağlı döngülerle devam edip listeydi, fonksiyonuydu diye gider de gider.. Flashlı içindekiler kısmına göz attım az önce. Kastım bu derece değildi. Şaşırdığımı da itiraf edebilirim. İncelemeyemediğimiz için yine de konuşmak erken fakat içeriğe de haliyle şüpheyle yaklaşıyor insan. Bu sadece açık kaynak felsefesine ve ahlakına uygunluk meselesi değil, ötesidir. İyi niyetle yaklaşmaya çalışıyorum yine de. Peki gerçekten böyleyse farklı olarak nasıl olabilirdi ? En azından "Benim böyle bir projem var, sitenizdeki anlatım akışı hoşuma gitti ve bundan faydalanmak istiyorum. Bazı anlatımlarda da haliyle benzerlikler olacaktır. Kitap öncesi size bildirmek istedim.." dense "istihza"nın emeğine bir teşekkür söz konusu olurdu. Hatta yardım bile ederdi. Kitabın kapsamı daha geniş bile olabilirdi. Açık kaynak felsefesine bağlılığa gelince benim için site çalışması çok değerlidir. Uzun süren bir çalışmanın meyvesidir. Tüm bu bilgiler internet üzerinden paylaşılmayıp, hazırda zaten 2006 yılına ait tek python kitabı varken sadece basılı halde yine çıkarılabilirdi. Ve özellikle geçen seneden itibaren python programlama dilinin değeri ve nam-ı yükselince ticari açıdan getirisi de fena olmazdı. Fakat kullanıcılar için de en güzeli şu anki hali. Aksi olsaydı da değerli bir kitap, proje olurdu. Kitap olmasın değil, hatta daha çok olsun. Hatta yurt dışındaki kitapların çevirisi olsun. Çok değerli kitaplar var ve ingilizcesi yeterli düzeyde olmayanlar faydalanamıyor maalesef.

Alıntı yapılan: egitimist - 06 Ağustos 2009 - 22:47:25Benim beklentim, yazarın daha önceden katkıda bulunduğu python projelerinin neler olduğunu belirtmesiydi. Aydın DİNÇER ve Fırat ÖZGÜL'ü oluşturdukları e- içerikle ve python programlarıyla tanıyoruz. Talat UYARER adını googlede arattım. Gnome çeviri projesinde adı geçiyor. Ne derece katkı yapmıştır bilmiyorum. Talat Bey'in Python projesine rastlamadım.  Pythonla ilgili son aylarda GNU/Linux forumlarında Türkçe kaynak isteği vardı. Eğer python konusunda bilgisini ispatlayabileceği bir projesi mevcut değilse bu kitap benim için gündemi takip eden birinin popüler konularla ilgili bir derleme çalışmasıdır diye düşünüyorum.

Haklısınız. Fakat aslında demek istediğim elimizde bir ürün yok, açıp bakmadık, nedir ne değildir diye konuşmanın erken olacağıydı. Herhangi bir google aramasında çıkmamış olabilir, bundan önce herhangi bir yerde python ile ilgili çalışmalarını paylaşmamış ta olabilir. Benim için önemli olan kitabın içeriğinin doğruluğu, kalitesi ve bu kitaba parasını kıyanların birşeyler kapabilmesidir. Belirttiğiniz noktalar olması elbette ki referans olarak alıcılara bir güven verecektir. Umarım düşünülen şekide olaylar cereyan etmez. Kitabı incelemeden ve yazarının düşüncelerini dinlemeden, okumadan daha fazla konuşmak kısır döngüye sokar bizleri.

Bilgisayar dünyasına değer katmış tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

eren

Talat'ın çalıntı kitap hazırlayacağını sanmıyorum. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa kendisine duyulan güven sarsılacaktır. Umarım böyle bir hataya düşmemiştir.

Not : Çeşitli yayın evlerinden bize de kitap hazırlamamız konusunda teklif geliyor. Ancak zaten web de ve burada var olan güncel bilgileri toplayıp kitap yaptırmaya çalıştıkları için ve ilk amacın para olduğunu gördüğümüz için bu teklifleri kabul etmiyoruz. Bana bu bilgilerin web üzerinden paylaşılması daha doğru geliyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

istihza

Esasında ben istihza.com'daki bilgilerin bundan önce de internet üzerinde başkaları tarafından sahiplenilerek ve kaynak gösterilmeksizin yayımlandığına pek çok kez tanık oldum. Ama açıkçası bunların üzerinde çok fazla durmadım. Kafama da takmadım. Ortalığı ayağa kaldırmak gibi bir şey de geçmedi aklımdan. Bu bilgiler kaynak gösterilmeden yayımlanıyor olsa da nihayetinde bilginin yayılıyor olması, kaynağını bilmeseler de insanların bu bilgilere rahatlıkla erişebiliyor olması beni memnun ediyordu. Ama bu defa farklı bir durum söz konusu. Eğer kitabın tanıtıldığı sayfada gördüklerim doğruysa, yani içindekiler kısmının istihza.com'daki içindekiler dizinine benzediği gibi, içerik de aynıysa ortada çok can sıkıcı bir durum var demektir. Çünkü burada doğrudan bir ticari kazanç söz konusu. Daha önce de başka vesilerlerle belirttiğim gibi, ben istihza.com'u "bilgiyi özgürce paylaşabilmek" için açtım. İstedim ki insanlar koşulsuz olarak bilgiye erişebilsinler. Özgür yazılım dünyası bir alış-veriş ortamıdır. Ben yıllarca özgür yazılım dünyasından aldım. O yüzden istihza.com benim gözümde, özgür yazılım dünyasından aldıklarımın en azından bir kısmını camiaya verme projesidir...

Zaman zaman bu bilgileri kitap haline getirmek benim de aklıma geldi. Ama ben üniversite yıllarımda yayınevlerinde de çalıştığım için onların sıkıntılarını ve beklentilerini az çok biliyorum... Türkiye'deki yayınevlerinin, yurtdışındaki APRES yayınevinin yaptığı gibi, kitabın hem basılı olarak yayımlanmasına, hem de kitaba internet üzerinden ücretsiz bir biçimde erişilebilmesine müsaade etmesini ne yazık ki pek bekleyemiyoruz... Benim arzum, istihza.com'daki bilgilerin mutlaka ücretsiz olarak da yayımlanabilmesidir...

Heartsmagic, gio ve Eren'in de dediği gibi, henüz kesin bir hükme varmak için çok erken. Talat Uyarer'i şahsen tanımasam da saygıdeğer biri olduğunu biliyorum. Onun böyle bir şeye tenezzül etmeyeceğini düşünüyorum.