[Çözüldü] Ekran Parlaklığı

Başlatan HaZi, 31 Ekim 2009 - 17:07:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HaZi

Merhaba Arkadaşlar bugün bir hevesle ubuntu 9.10 karmic koala' yı kurdum ama 9.04 de olan hatanın aynısına bu sürümde de karşılaştım 9.04 sürümünde hal olmuştu aynı yolu bu sürümde denedim ama sonuç yok.

Sorunu anlatıyım laptop açılıyor sonra ekran kararıyor yani ışığı azalıyor nasıl çözebiliriz bu durumu

Laptop Modeli: Asus m51vr

turkıshpower

Alıntı yapılan: HaZi - 31 Ekim 2009 - 17:07:29
Merhaba Arkadaşlar bugün bir hevesle ubuntu 9.10 karmic koala' yı kurdum ama 9.04 de olan hatanın aynısına bu sürümde de karşılaştım 9.04 sürümünde hal olmuştu aynı yolu bu sürümde denedim ama sonuç yok.

Sorunu anlatıyım laptop açılıyor sonra ekran kararıyor yani ışığı azalıyor nasıl çözebiliriz bu durumu

Laptop Modeli: Asus m51vr

Kullandığınız dizüstü bilgisayarın özel fonksiyon tuşlarından Fn+kombinasyon tuşlarıyla monitor parlaklığını açıp kapatmayı denedinizmi?

Ya da ubuntu paneline gelip sağa tıklayıp panele ekleden parlaklık uygulamacığını ekleyip parklaklığı ayarlamayı denedinizmi?

HaZi

denedim hepsini hepsi de en üst seviyede hatta tercihler --> güç seçeneklerin deki ekran parlaklığı değeride en üst seviyede ve bu seçenekleri oynatıyorum hiç bir hareket olmuyor sanki bunlar pasif gibi 9.04 de yaptığım olayın aynısını yaptım fakat bunda çare olmadı :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ekim 2009 - 17:39:40

Şöyle bir çözüm buldum,

/sys/devices/platform/asus_laptop

burada ls_switch diye bir dosya var. Bu dosya içindeki değer 1, bu değeri 0 yapıp kaydettiğim zaman herşey hal oluyor. Yani açılışta 1 değeri yerine 0 alacak ve böyle bir sorunum kalmayacak bunu nasıl yapabilirim.

gio

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=926176

burada bir çözüm önerisi var.

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20090911235957812&board_id=3&model=M51Vr&page=1&SLanguage=en-us

burada da basit hızlı bir çözüm önerisi var ama onu da her zaman yapmak gerekiyormuş yazıldığına göre.

turkıshpower

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8830.15 çözüm bu sayfadada mevcut aşağıya doğru in görürsün :)

HaZi

en altdakiler diyorsan onları yaptım olmadı onlar 9.04 işe yarıyor ama 9.10 işe yaramadı :(

HaZi

Merhaba arkadaşlar bu sorunuma bir türlü çözüm bulamadım bulduğum çözüm yolu da laptobu her açtığımda terminal'e girip

echo 0 > /sys/devices/platform/asus_laptop/ls_switch

bu komutu çalıştırmak oluyor..

Sizden tek bir ricam olacak bana bu komutu script haline nasıl getirebilirim yada ilgili bir arkaşımız paylaşırsa sevinirim..Yani açtıgım script te tıklıyım kendisi iptal etsin yada bu scripti açılışına ekliyim kendisi halletsin bu sorunuma bir yardımcı olun...

Sherlock Holmes

sudo nano brightness
çıkacak olan pencereye altakileri yapıştırıp,

#!/bin/sh
echo 0 > /sys/devices/platform/asus-laptop/ls_switch

kaydedip kapatınız.

Sonrasında sırası ile,
sudo mv brightness /etc/init.d
sudo chmod 755 /etc/init.d/brightness
sudo update-rc.d brightness defaults 90
Sistemi tekrar başlatarak etkisine bakınız.

HaZi

Bir fark olmadı ama ilk yaptığım da çıkan sonuçlar bunlar ;

hazi@hazi:~$ sudo nano brightness
[sudo] password for hazi:
Sorry, try again.
[sudo] password for hazi:
hazi@hazi:~$ sudo mv brightness /etc/init.d
hazi@hazi:~$ sudo chmod 755 /etc/init.d/brightness
hazi@hazi:~$ sudo update-rc.d brightness defaults 90
update-rc.d: warning: /etc/init.d/brightness missing LSB information
update-rc.d: see <http://wiki.debian.org/LSBInitScripts>
Adding system startup for /etc/init.d/brightness ...
  /etc/rc0.d/K90brightness -> ../init.d/brightness
  /etc/rc1.d/K90brightness -> ../init.d/brightness
  /etc/rc6.d/K90brightness -> ../init.d/brightness
  /etc/rc2.d/S90brightness -> ../init.d/brightness
  /etc/rc3.d/S90brightness -> ../init.d/brightness
  /etc/rc4.d/S90brightness -> ../init.d/brightness
  /etc/rc5.d/S90brightness -> ../init.d/brightness
hazi@hazi:~$

Yeniden Başlatıktan sonra bir değişim olmadığını gördüm ve tekrar aynı işlemleri tekrarladım onun sonucu burda ;

hazi@hazi:~$ sudo mv brightness /etc/init.d
mv: 'brightness' durumlanamadı: No such file or directory
hazi@hazi:~$ sudo chmod 755 /etc/init.d/brightness
hazi@hazi:~$ sudo update-rc.d brightness defaults 90
update-rc.d: warning: /etc/init.d/brightness missing LSB information
update-rc.d: see <http://wiki.debian.org/LSBInitScripts>
System start/stop links for /etc/init.d/brightness already exist.
hazi@hazi:~$

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: HaZi - 26 Kasım 2009 - 09:53:01
Alıntı yapılan: ğnome - 26 Kasım 2009 - 11:13:59
echo 0 > /sys/devices/platform/asus-laptop/ls_switch
Benim hatam '' _ '' yerine '' - '' yazmışım,  :)
Doğrusu

#!/bin/sh

olarak deneyiniz birde.

HaZi

Tamam'dır geçen ben de hata olduğunu düşünerek orayı yeniden yazmıştım ama bir değişiklik olmamıştı. Bayram nedeniyle memlekete gittim laptobu açtığımda düzelmişti internet olmadığı için yazamadım sorun düzeldi. Teşekkürler. İlginiz için

Sherlock Holmes

Sorunun kendiliğinden düzelmiş olması, belki'de Bayram ruhunun etkili olduğuna işarettir.  :)
Konuyu etiketleyip kilitliyorum.