Ati 9200 grafik kartı kurulum sorunu

Başlatan linza, 15 Haziran 2008 - 23:22:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linza

Forumda arama yaptım ancak  bulamadım. ati-drivers adında bir program yükleyeceğim ancak ekle/kaldır kısmında yazdım bulamadım. Synaptic Package Manager kısmında da yazdım bulamadım.
Acaba bu paketi nerde bulabilirim?

heartsmagic

Paketi neden arıyorsun? Eğer ATI sürücülerin içinse önce
sudo lspci
komutunun çıktısını bir görebilir miyiz?
Forumda ATI ve Nvidia kartların sürücülerinin nasıl kurulacağı defalarca anlatıldı. Doğru kategorilere bakarsan sanırım göreceksin. Kabaca ilk yapman gereken Kısıtlanmış Sürücüler ile denemek, eğer olmazsa Envy seçeneğini kullan. Fakat ATI'nin bazık artlarında bu işe yaramayabiliyor, o nedenle senden yukarıdaki komutun çıktısını soruyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linza

heartsmagic bunu şunun için soruyorum.ben daha önce de ubuntu kullandım ve forumda yazılan bütün ati driver kurma yollarını denedim.

ama hep sorunlu oldu.

ekran kartım 9200.

sanırım ekran kartım ortada bir yerde.

aşağıda vermiş olduğum link'te ki yazı üzerinde sordum.bir bakarsan sevinirim.orada benim ekran kartım ve benim gibi kullanıcılar için ati driver programını önermiş.

http://wiki.pardus-linux.org/index.php/ATI_Ekran_Kartı_Kurulumu

eren

Bugün Envy ile ATI Radeon 9200 Pro kurdum ve sorunsuz çalıştı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

@linza o pardus wikisinde söylenen program yani ati-drivers sadece ATI sürücülerini sisteme kurmaya yarayan bir paket. Ubuntu altından o isimde bulamazsın. Forumda 9200'ü Envy ile kuramayanlar, hatta hata mesajı alanlar vardı. Ancak @Eren denemiş ve oluyorsa sen de Envy'ye göz atabilirsin tekraren.

linza

Eren o zaman ben

sudo apt-get install envyng-gtk komutu ile konsoldan Envy kurduktan sonra driver kurmak istediğimde olmadı.

bilgisayarı 3-4 kez açıp kapattıktan sonra envy çalıştırdığımda ve ortadaki seçeneği seçtiğimde çalıştı.Anca bilgisayar yeniden açtığımda bir kutucuk çıktı.

orada çeşitli ayarlar yapmam gerekiyor galiba onları aradım bulamadım.o konuda bir bilgi verirsen sevinirim.yani driver kurduktan hemen sonra neler yapmalıyım

eren

Sürücüyü Envy ile kurduysanız hiç bir şey yapmanıza gerek yok, her şeyi envy ayarlıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

linza

Envy'i çalıştırdıktan sonra Install the ATI driver (Automatic Hardware Detection) seçtiğimde

siyah bir ekran içinde

python pulse.py atI
root@ubuntu:/usr/share/envy# python pulse.py atI
EnvyNG - Version 1.1.1
Ubuntu Hardy 32bit
Your graphic card has been detected as a ATI Radeon 9250
Your graphic card is sopported by the legacy Driver
EnvyNG ERROR: ATI's legacy driver doed not support your operating system
root@ubuntu:/usr/share/envy#

İkinci seçenek olan Install the ATI driver (Manual Selection of the Driver) sanırım manuel şekilde kurmak için.ikinci seçeneği seçip kurmuştum açılışta bazı sorunlar oldu.

acaba birinci seçenekte ne hatası veriyor

izzetguntalaz

Bu yazının anlamı "Eski kartlara ati driver üretmediği için Envyng destek veremiyor." diyor.
@eren arkadaşımız nasıl kurmuş bir anlatsa...

Alıntı yapılan: linza - 16 Haziran 2008 - 05:18:43
Envy'i çalıştırdıktan sonra Install the ATI driver (Automatic Hardware Detection) seçtiğimde

siyah bir ekran içinde

python pulse.py atI
EnvyNG - Version 1.1.1
Ubuntu Hardy 32bit

İkinci seçenek olan Install the ATI driver (Manual Selection of the Driver) sanırım manuel şekilde kurmak için.ikinci seçeneği seçip kurmuştum açılışta bazı sorunlar oldu.

acaba birinci seçenekte ne hatası veriyor

lseker

Benim de aynı kartım var ve Envy ile @izzetgünalaz arkadaşın dediği şekilde hata vererek kurulum sonlanıyor. Siteden .run uzantılı doyayı indirerek kurmaya çalıştım ondada hata veriyor. Hardware Drivers bölümündende görünmüyor. Anlayacağınız kurulumunu yapamadım ama compiz çalışıyor ve kullanımda bir aksaklık yaşamadım.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

linza

Alıntı yapılan: lseker - 16 Haziran 2008 - 09:19:07
Benim de aynı kartım var ve Envy ile @izzetgünalaz arkadaşın dediği şekilde hata vererek kurulum sonlanıyor. Siteden .run uzantılı doyayı indirerek kurmaya çalıştım ondada hata veriyor. Hardware Drivers bölümündende görünmüyor. Anlayacağınız kurulumunu yapamadım ama compiz çalışıyor ve kullanımda bir aksaklık yaşamadım.

şimdi ben driver yüklemeden compiz kullanabilirmiyim.?

yazılarda hep driver yükleyin ondna sonra compiz uygulayın yazıyor.kafam karıştı.bir açıklarsanız sevinirim.

izzetguntalaz

Ben de size katılıyorum. Yani 3D efektlerle işiniz yoksa tazeleme hızı ve çözünürlük te iyiyse
çok ta dert edilecek bir durum değil. Bende de ati hd2400pro var Envyng ile kurmam la kurmamam arasında
öyle çok fark yok. Mesela videoları oynatırken çok ta bir fark göremedim.

izzetguntalaz

Hayır kullanamazsınız.

Alıntı yapılan: linza - 16 Haziran 2008 - 09:45:55

şimdi ben driver yüklemeden compiz kullanabilirmiyim.?

yazılarda hep driver yükleyin ondna sonra compiz uygulayın yazıyor.kafam karıştı.bir açıklarsanız sevinirim.

linza

şimdi allah rızası için driver'i nasıl yükleyebileceğimiz biri söyleyebilir mi?

benim ekran kartına destek var mı yok mu?

varsa hangi yolla yükleyebilirim son çare olarak.bu ne biçin ati'ymiş ömrümden ömür yedi

bir de başka bir linux sürümü kullansam ati sürücüyü yükleyebilirmiyim yoksa hepsinde aynı sorun mu var?

sürüm derken pardus,debian vb.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: linza - 16 Haziran 2008 - 09:52:22
şimdi allah rızası için driver'i nasıl yükleyebileceğimiz biri söyleyebilir mi?

benim ekran kartına destek var mı yok mu?

varsa hangi yolla yükleyebilirim son çare olarak.bu ne biçin ati'ymiş ömrümden ömür yedi

bir de başka bir linux sürümü kullansam ati sürücüyü yükleyebilirmiyim yoksa hepsinde aynı sorun mu var?

sürüm derken pardus,debian vb.

Sana net bişey söyleyeyim. Bu sorun Linux un veya Ubuntu nun sorunu değil.
Tamamen Ati kaynaklı bir sorun. Eski kartlarda böyle oluyor. Yeni kartlarda sorun yok.
Yeni kartlar paşa paşa çalışıyorlar.
Örneğin nvidia da böyle sorun yok çünkü nvidia başından beri Linux a destek veriyor.

Ati biraz şöyle düşünüyor. Bütün oyuncu kesmi Win de O zaman be sağdece Win üzerine çalışayım.
Diye bir düz mantık güdüyor (du). Ama artık öyle değil. İşte ati nin bu düz mantığı güttüğü zamanlarda
çıkardığı kartlar Linux driver desteğinden mahrum kaldı. Ati de bir daha geri dönmek istemedi.
Ve eski kart sahipleri ya yeni ati alacak ya da nvidia ya geçecek gibi bir durum oluştu.

eren

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 16 Haziran 2008 - 08:54:54

Depodan Evny'yi kurdum, ardından konsolda şu komutu verdim.

sudo envyng -g

Şifremi girince karşıma Install the ATI driver çıktı, ona tıkladım kurulum başladı. Kurulum bitince bilgisayarı yeniden başlattım.

Not: Sistem dili İngilizce olarak seçiliyken kurulum yaptım. Makine benim değil arkadaşımındı.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: Eren - 16 Haziran 2008 - 18:02:10
Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 16 Haziran 2008 - 08:54:54

Depodan Evny'yi kurdum, ardından konsolda şu komutu verdim.

sudo envyng -g

Şifremi girince karşıma Install the ATI driver çıktı, ona tıkladım kurulum başladı. Kurulum bitince bilgisayarı yeniden başlattım.

Not: Sistem dili İngilizce olarak seçiliyken kurulum yaptım. Makine benim değil arkadaşımındı.

Ati 9200 ile sorun yaşayan bir çok kullanıcı var.
Kurmaya kalktıklarında

EnvyNG - Version 1.1.1
Ubuntu Hardy 32bit
Your graphic card is supported by the legacy Driver
EnvyNG ERROR: ATI's legacy driver does not support your operating system

Şeklinde bir hata alıyorlar.
Bende hatadan yola çıkarak herhalde ati eski kartlar için Linux driver ı çıkarmıyor diyordum.

Yani sorun dil seçiminde diyebilirmiyiz?

eren

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 16 Haziran 2008 - 18:06:17
Yani sorun dil seçiminde diyebilirmiyiz?

100 bir şey diyemem, denemek, test etmek lazım. Envy aynı karta sahip farklı makinelerde farklı sonuçlar verebiliyor. Forumda bakarsanız Türkçe ile kurmaya çalışınca olmayan ama sistem dili İngilizce olduğunda sorunsuz kurulum yapan kullanıcıları görebilirsiniz. Denemekten zarar çıkmaz.

linza

eren zaten dili ingilizceydi değiştirmemiştim.ve kurulum dediğin gibi yaptım.

uygulamalar menüsünde diğer başlığı altında çıkan ATI catalyst control center tıkladığımda

ATI catalyst control center linux sürümü başlatılırken bir sorun ile karşılaştı.Hiçbir ati sürücüsü kurulmadı veya atı sürücüsü düzgün çalışmıyor.

Lütfen ati donanımınıza uygun ati sürücüsünü kurun veya aticonfig kullanarak yapın diyor.

ayrıca ekran çözünürlüğü 800*600 ve 640*480 seçeneği var.başka çözünürlük yok.

şimdi ne yapmalıyım

lseker

@Eren , sistem dilini ingilizce yaparak ta yüklenmedi.

Alıntı Yappython pulse.py atI
EnvyNG - Version 1.1.1
Ubuntu Hardy 32bit

ati.run uzantılı driver yüklemeye çalışınca bu hatayı veriyor. Bunu nasıl çözebiliriz ?
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

Bu karta sahip bir makineyle uğraşmak isterdim, garip bir kartmış. Envy yükleyemeyenler ufuk_k'nın söylediği ati sürücüleri ile sistem çalışıyor mu? Bakın ATI'nin kendi sürücüleri değil, xorg ile beraber gelen "ati" isimli sürücü.

linza

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2008 - 22:18:29
Bu karta sahip bir makineyle uğraşmak isterdim, garip bir kartmış. Envy yükleyemeyenler ufuk_k'nın söylediği ati sürücüleri ile sistem çalışıyor mu? Bakın ATI'nin kendi sürücüleri değil, xorg ile beraber gelen "ati" isimli sürücü.

en son mesajımda yazdıklarım var.eksit olan nedir?

lseker

Evet... xorg ile gelen yani kurulumda yüklü olan binary sürücüler çalışıyor..

ufuk_k

Birkaç başlıkta belirttim, yine belirteyim. O kadar uzunca bir süre kullandım ve kurulumda Ubuntu'nun yüklediği mesa/açık kaynak sürücüler ile çalışıyor, 3D performans almak mümkün fakat ne yazık ki windoz altında binary sürücülerden alınanın altında bir performans. Ayrıca fglrx yani binary ati sürücüleri bu karta uymuyor, en azından şunu söyleyeyim; 2 yıl boyunca her Ati sürümü ile denedim; X bir kez olsun başlamadı.

cndn

linza nın yaşadığı sorunun aynısını bende yaşıyorum. ekran kartı modellerimiz aynı bende de çözünürlük 800*600 ve 640*480 var sadece.
ve ekran kartını kurarken linzanın belirttiği aynı hatayı veriyor.

sistem dilini değiştirip denesem kurabilir miyim?
yada çözüm yolu var mıdır?
Özgürlük..