Ubuntu'yu kaldırırken yetersiz disk hatası nasıl giderilir?

Başlatan ByEfsane, 25 Ocak 2011 - 13:33:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByEfsane

Selamun Aleyküm ;
Arkadaşlar bilgisayarıma format attım ubuntu 10.10 kurdum . Bir aydır felan kullanıyorum . Gayette memnunum . Yanlız yanına vistada kurmak istiyorum . Şimdi Bilgisayarıma format atıp vista kurup tekrar disk bölümü oluşturup ubuntuyu ayrı diske kurcam . Ubuntuyu bilmediimden hard diskin tamamına kurdum .Şimdi ikiye bölücem ama vista kurulumunda hata alıyorum .'' Yetersiz Disk Bölümü'' bu sorunu nasıl çözebilirim yardım ederseniz sevinirim . :(

if

Aleykümselam @ByEfsane, sizden ilk ricam mesajlarınızı kırmızı renkli kullanmamanız olacak. Okumayı zorlaştırıyor. Yapmak istediğinizi biraz karışık anlatmışınız ya da bana karışık geldi. Şimdi, bilgisayarın dahili belleğininin tamamını silip Vista kurmak ardından Ubuntu kurmak mı istiyorsunuz? Vista'yı kurmaya çalıştığınız dahili bellek bölümü ne kadarlık bir alana sahip? Eğer Ubuntu'yu silmediyseniz uçbirime gireceğiniz sudo fdisk -l komutunun çıktısını buraya aktarır mısınız?

Benim size tavsiyem şu yönde olacaktır; Ubuntu canlı cd ile bilgisayarı başlatınız, dahili belleğinizi 2 tane birincil bölüm, bir tane genişletilmiş bölüm olarak biçimlendiriniz. Bu birincil bölümlerden birini NTFS dosya türüyle biçimlendiriniz ki Vista kurabilesiniz; diğer birincil bölümü EXT4 olarak biçimlendirin ki Ubuntu kurabilesiniz. Genişletilmiş alana bir tane Swap ekleyin, geri kalan alanı ihtiyacınıza göre biçimlendirin.

ByEfsane

kusura bakmayın panoyu kurcalarken oldu göndermiş bulundum.

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00079732

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1       19278   154842112   83  Linux
/dev/sda2           19278       19458     1445889    5  Extended
/dev/sda5           19278       19458     1445888   82  Linux swap / Solaris

çıktısı bu . şuan ubuntu var  yanınada vista kurucam en kolay şekli nasıl olursa

if

Önemli değil:) @ByEfsane, en kolay yolu Ubuntu canlı cd ile bilgisayarı açmak, Gparted ile /dev/sda1 bölümünü 'Boyutlandır/Taşı' özellikiğini kullanarak küçültmek, yeni oluşan bölümü birincil ve NTFS olarak biçimlendirmek ardından Vista kurmak. Bir önceki mesajımda bulunduğum tavsiye de kolay ama uzun bir süreç buna göre. Fakat daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Eğer bir çnceki mesajımdaki yöntemi kullanmayı düşünüyorsanız, Ubuntu için oluşturup kullanacağınız bölüm için 10 GB, Vista için 10 GB, Swap için en fazla 1 GB en az 512 GB, ger kalan alanı da verilerinizi kaydedeceğiniz bölüme verirsiniz.

Size yardımcı olacak bağlantılar:

1- http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Gparted Gparted kullanımı
2- http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/GParted_%28Live_-Canl%C4%B1-_CD_ile%29_ile_Sabit_Disk_Nas%C4%B1l_B%C3%B6l%C3%BCmlendirilir%3F Canlı cdden Gparted kullanımı

mefk__

diski windowsta olan disk bölme programlarıyla böl..Partition disc managerdı heralde..

heartsmagic

Alıntı yapılan: mefk__ - 05 Şubat 2011 - 19:21:51
diski windowsta olan disk bölme programlarıyla böl..Partition disc managerdı heralde..

Sebep?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.