Laptobum Neden Çöküyor?

Başlatan PardusPars, 16 Nisan 2024 - 22:10:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PardusPars

Neredeyse 12 yıllık bir dizüstü kullanıyorum. HP Pavilion g6. Dört beş sene önce içindeki HDD öldüğü için yerine 128 gb lık bir SSD takmıştım. 4 gb ram i var. Şu an içinde Linux Mint 20+ Xfce yüklü. Sorunum laptobun özellikle tarayıcıyla gezinirken ya da güncelleme yaparken çökmesi.

Örneğin tarayıcıyla gezinirken çok basit şeyler yaparken çökebiliyor. Sekmeden sekmeye geçerken, sayfayı aiağı kaydırırken, ya da bazen bir sayfayı yüklemeye çalışırken takılıyor ve öyle kalıyor.Bir süre bekledikten sonra Ne oluyor acaba diyerek herhangi bir yere tıkladığım anda görev çubuğu vb. her şey gidiyor ve sadece masaüstü ve fare imleci kalıyor.

Bir de güncelleme yaparken çöküyor. Özellikle firmware güncellemesi olduğunda. Güncellemeleri indiriyor ve yüklemeye geçiyor. Firmware güncellemelerini yüklerken/yüklemenin bitmesine az kala, takılıp kalıyor ve çöküyor. Mecburen düğmeden kapatıyorum ve tekrar açıyorum laptobu. Güncelleme yöneticisini tekrar çalıştırdığımda hata veriyor ve configure a benzeri bir komutu çalıştırıyorum, hata mesajında söylediği gibi. Çoğu zaman terminal de çöküyor. Anladığım ve anlatabildiğim kadarıyla sorun bu. Sebep ne olabilir, nasıl çözülür? Sorun yazılımsal mı donanımsal mı? Nasıl anlarız? Teşekkürler.

0M42

Linux ta böyle dengesizlikler olabiliyor benzer durumları bende yaşadım. Şöyle örnek vereyim aynı dağıtımı aynı özelliklerde başka bir laptop ta kullansanız bu sorunu yaşamama şansınız çok yüksek. Yada mevcut laptop a başka bir dağıtım kurup kullansanız muhtemelen böyle bir sorun yaşamayacaksınız.

Linux dağıtımları her sistemde aynı performansı ve stabiliteyi vermiyor nedense. Son zamanlarda çok fazla dağıtım denedim başka başka laptop larda. A model laptop ta dağıtım mükemmel çalışıyorken b model laptop ta aynı dağıtımı verimli kullanamıyorum. Ya uykudan uyanmıyor, ya güncelleme yapmıyor, bazen açılış çok uzun bazen ise kısa sürüyor, aynı tarayıcı a modelde hızlı çalışıyorken b model de ağır aksak çalışıyor vs. vs gibi enteresan enteresan sorunlar.

Size tavsiyem kullandığınız dağıtımın bir üst yada bir alt versiyonunu deneyin yada başka bir dağıtım seçin. Ben hafif linux dağıtımlarını seviyor tercih ediyorum. Şimdiye kadar denediğim hafif ve sorunsuz hızlı dağıtım void linux oldu ama paket kütüphanesi sınırlı. Sonra şimdi kullandığım wattos diyebilirim ubuntu tabanlı ve oldukça stabil.