[Çözüldü] Uyku Modundan Çıkınca Yeniden Başlatılıyor (Veriler Kayboluyor)

Başlatan altunmstf, 23 Kasım 2016 - 22:19:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altunmstf

Herkese merhaba.
Arkadaşlar ben ubuntuya yeni geçtim sayılır ve oldukça memnunum fakat bazı sorunlar yaşıyorum.
Problemim şu ki laptop'u uyku moduna aldıktan veya kapağı kapattıktan sonra, uyku modundan çıktığımda laptop yeniden başlıyor ve GRUP ekranı geliyor. Bütün işlemlerim ve pecerelerim sonlanmış vaziyette açılıyor.

Laptop Modeli : Sony VPCF11S1E
CPU: Intel® Core™ i7-720QM İşlemci
GPU: NVIDIA® GeForce® GT 330M GPU
Hafıza: 6GB

Bu problemin çözümü için oldukça araştırma yaptım fakat bir sonuç elde edemedim.
Forumda yeniyim hata yaptıysam affola.
Yardımlarınızı bekliyorum.

ata1

Alıntı YapDeneyelim:
http://askubuntu.com/a/361087/32037

systemd yönetiyormuş bunu. /etc/systemd/logind.conf dosyasını açar, eğer yoksa
Kod: [Seç]
HandleLidSwitch=ignore
satırını eklersin. Bu satır varsa ve başında # varsa kaldırırsın. Sonra da servisi yeniden başlatırsın:
Kod: [Seç]
sudo restart systemd-logind

altunmstf

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Denilenleri uyguladım fakat düzelmedi. Sadece kapağı kapattığımda uyku moduna almıyor artık. Yani kapak kapandığında yapılan işlemi iptal etti. Fakat kendim uyku moduna veya askıya aldığımda sistemin yeniden başlama problemi devam ediyor.
Fakat bir şey dikkatimi çekti.
/etc/systemd/logind.conf dosyasında değişiklik yaptığımda ve kaydet dediğimde terminalde
** (gedit:2398): WARNING **: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::gedit-position ataması desteklenmiyor
uyası çıkıyor. Ama dosya yine de kaydediliyor. Yani tekrar açtığımda en son kaydettiğim gibi açılıyor. Zaten kapak işlevini iptal etmesi dosyada yaptığım değişikliğin kaydedildiği anlamına geliyor. Yine de bu uyarının bir sorun teşkil edip etmediği konusunda kararsızım.

Ek olarak GRUB menüsünden Ubuntuyu seçtikten sonra 1-2 saniyeliğine ek'teki ekran görünüyor.
sda6 ubuntu sisteminin kurulu olduğu disk alanı. Burada acaba sistemin kaldığı yerden devam etmesi için kaydedilen verileri mi siliyor?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@altunmstf, @ata1'in önerisini geri alın. O öneri bilgisayarı uykuya geçirmeyi tetikleyen işlemi iptal ediyor. Sizin sorununuz daha farklı. Güç seçeneklerinde bilgisayarın kapağını kapatınca hangi işlemin uygulanacağı seçili? Uykudan alınca gördüğünüz ekranın grub ekranı olduğundan emin misiniz? Geçtiğiniz ekran görüntüsünden bilgisayarın kapatıldığını anlıyorum.

altunmstf

Teşekkürler @if. Dediğiniz gibi @ata1'in önerisini geri aldım. Önceki haliyle, yani HandleLidSwitch=suspend olarak değiştirdim. Fakat güç ayarlarında kapağın kapanmasıyla ilgili bir seçenek göremedim. Buna rağmen kapak kapandığında uyku moduna geçtiğini laptopun turuncu ışığının yanıp sönmesinden anlayabiliyorum. Aynı şekilde manuel olarak uyku moduna aldığımda da turuncu ışık yanıp sönüyor. Fakat her iki durumda da tekrar çalıştırdığım zaman laptop yeniden başlıyor ve evet ekranda Grub menüsü çıktığından eminim. Windows 7 sistemi de var olduğu için hangisini başlatacağımı soruyor.
Yani uyku moduna almasında bir problem yok gibi fakat uykudan dönerken (ki bunu klavyeden bir tuşa basarak yapabiliyorum) laptop yeniden başlatılıyor.

serk

Bi şansımızı deneyelim.

sudo gedit /etc/default/grub
..ile açalım.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_sleep=nonvs"
'acpi_sleep=nonvs' kısmı ekleyelim.
sudo update-grub
Grubu güncelleyelim ve sistemi tekrar başlatalım.

altunmstf

Teşekkürler @serk işe yaradı.
Artık uyku modundan çıktığımda Grub menüsü çıkmıyor. Sadece oturumu başlatmak için password girdiğim ekran çıkıyor. Ve oturum kaldığı yerden devam ediyor.
İlgilenen herkese teşekkür ediyorum.