[Çözüldü] Gnome-Shell çok kasıyor

Başlatan unpredict, 07 Eylül 2013 - 04:40:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unpredict

Merhaba arkadaşlar debian wheezy + gnome shell kullanıyorum.Arada bir kasıyor bende ekran kartı ayarları ile sorun olabilir dedim ve ati control center ı açıcaktım simgesini bulamadım aceba ekran kartını yanlışmı yükledim.

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series] [1002:68e0]

ekran kartı çıktım bu debianın sitesinde dediği gibi bu aşağıdaki kodlarla yükledim.

deb http://http.debian.net/debian/ wheezy main contrib non-free
aptitude update
aptitude -r install linux-headers-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') fglrx-driver
sudo aticonfig --initial

Kodları kontrol ettim doğrular.Özetle neden ati control center'ı bulamıyorum bir yerde yanlışmı yapıyorum yada yanlışmı yükledim ekran kartını cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

speakerXXL

Aşağıdaki komut ile ATI kontrol merkezini açmayı deneyebilirsiniz.

env LC_ALL=C amdcccle

Aşağıdaki komutların çıktıları ile sürücülerin doğru kurulup kurulmadığı anlaşılabilir.

fglrxinfo
glxinfo | grep render
dpkg -l | grep fglrx

Akıcılık sorunu için kontrol merkezinden tear free özelliğini etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

unpredict

@speakerXXL ilk verdiğiniz komut ile ati kontrol merkezi açılmadı.Verdiğiniz diğer komutların çıktıları ise aşağıdaki gibi.

root@debian:/home/mehmet# fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5000 Series
OpenGL version string: 4.2.11762 Compatibility Profile Context

root@debian:/home/mehmet# glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 5000 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
root@debian:/home/mehmet# dpkg -l | grep fglrx
ii  fglrx-atieventsd                      1:12-6+point-3                     amd64        external events daemon for the non-free ATI/AMD RadeonHD display driver
ii  fglrx-driver                          1:12-6+point-3                     amd64        non-free ATI/AMD RadeonHD display driver
ii  fglrx-modules-dkms                    1:12-6+point-3                     amd64        dkms module source for the non-free ATI/AMD RadeonHD display driver
ii  glx-alternative-fglrx                 0.2.2                              amd64        allows the selection of FGLRX as GLX provider
ii  libfglrx:amd64                        1:12-6+point-3                     amd64        non-free ATI/AMD RadeonHD display driver (runtime libraries)
ii  libfglrx:i386                         1:12-6+point-3                     i386         non-free ATI/AMD RadeonHD display driver (runtime libraries)
ii  libfglrx-amdxvba1:amd64               1:12-6+point-3                     amd64        AMD XvBA (X-Video Bitstream Acceleration) runtime libraries
ii  libfglrx-amdxvba1:i386                1:12-6+point-3                     i386         AMD XvBA (X-Video Bitstream Acceleration) runtime libraries
ii  libgl1-fglrx-glx:amd64                1:12-6+point-3                     amd64        proprietary libGL for the non-free ATI/AMD RadeonHD display driver
ii  libgl1-fglrx-glx:i386                 1:12-6+point-3                     i386         proprietary libGL for the non-free ATI/AMD RadeonHD display driver

speakerXXL

Sürücü kurulu ve etkin gözüküyor, aşağıda komutlar ile fglrx-control paketini yüklemeyi deneyebilirsiniz.

su
apt-get install fglrx-control

unpredict

@speakerXXL oldu ancak hala gnome kasıyor özellikle dota2 oynarken görüntülerin ayarını en düşüğe çektiğim halde kasıyor.

speakerXXL

Alıntı yapılan: unpredict - 07 Eylül 2013 - 19:09:07
özellikle dota2 oynarken görüntülerin ayarını en düşüğe çektiğim halde kasıyor.

Gnome Shell, grafik işlemcilerin composite ve 3D özelliklerini kullanan bir masaüstü ortamıdır. Bu sebeple 3D oyun oynarken; Gnome Klasik, Mate veya XFCE benzeri varsayılan olarak bu özelliğin etkin olmadığı masaüstü ortamlarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır.