Kaynak Kodlar nerede?

Başlatan Im4u, 08 Ağustos 2013 - 02:53:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Im4u

Ben ubuntu kullanmaya yeni başladım daha doğrusu linux kullanmaya yeni başladım kullanmakta da kararlıyım şimdi soruma gelelim linux için açık kaynak kodlu özgür yazılım diyorlar bende bu yüzden tercih ettim fakat linuxun kodları nerede ve benim ubuntuda kullandığım programların kodları nerede bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum :)

Konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın bilemedim nereye açıcağımı.

0xdeadbeef

Paketlerin kaynak kodlarini asagidaki komut yardimi ile indirebilirsin.
sudo apt-get source paket_adi
Ornek olmasi adina ubuntu 13.10'un kaynak kod adresini ekliyorum. Asagidaki adresten indirebilirsin ve diger sistemlerin de kaynak kodlarini bulabilirsin...
cdimage.ubuntu.com/source/current/source/
Amac balik vermek degil, balik tutmasini ogretmek...

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Im4u

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim bakıcam kaynaklara :)
Ayrıca bir sorum daha var şimdi ubuntudaki tüm programların kodları açık kaynak kodlumu mesela ben ubuntu 13.04 sürümünü kullanıyorum Ubuntu One Music adlı bir program var bunun kodlarını görüp değiştirebiliyormuyum ?

krwlng

@Im4u, işin aslı bu açık kaynak olayı tam olarak söylediğiniz gibi bir şey değil, açık kaynak deyince insanların aklına yanlış bir fikir olarak, kaynak kodlarının kendi başına çalışabildiği istediğimiz zaman onları değiştirip çalışma sistemini etkileyebileceğimiz bir sistem geliyor. İşin aslı öyle değil aslında, evet Ubuntu ilk yüklemenizde tamamen açık kaynak yazılımlar ile birlikte geliyor, fakat bu yazılımların çalışabilmesi için bu kaynakların derlenip çalıştırılabilir dosyalar haline getirilmesi gerekiyor, sonuç olarak sizin kaynak olarak bahsettiğiniz şeyler %100 sistem üzerinde erişilip değiştirilebilecek şeylerden ziyade internet ortamında bulup inceleyebilceğiniz şeylerden meydana geliyor, sisteminizde çalışan uygulamaların kaynakları çoğunlukla sistem içerisinde mevcut olmuyor, o kaynakların derlenmiş ikili dosyaları sisteme dahil edilmiş oluyor. Siz daha sonra istediğiniz uygulamanın kaynak kodlarını indirip kendi isteğinize göre düzenleyip derleyip sisteminizdeki uygulama ile değiştirebilirsiniz, tabi bu işlemin uzman derecede bilgi sahibi olmayı gerektirdiğini belirtmek isterim. Birçok arkadaşın bu konu ile ilgili yanılgıya düştüğünü gördüğüm için uzun uzun açıklamak istedim, kaynak açık fakat kullandığınız uygulamaların ikili dosyaları o kaynaktan derlenerek sisteme eklendiği için direkt olarak sistem üzerinde değişiklik yapmanız zor. Örnek olarak Ubuntu One Music uygulamasının kaynak kodlarına http://bazaar.launchpad.net/~chipaca/ubuntuone-music/trunk/files bağlantısından erişebilir, kaynağı indirip düzenleyebilir ve derleyip kullanabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

furkankalkan

Tüm programlar derken bu ifade de yanlış. Ubuntu gibi son kullanıcıya hitap eden sistemlerde kapalı kaynak yazılımlar da bulunur. Tabi gNewSense gibi Stallmancı zihniyete sahip Linux dağıtımları da var. Yeterli bilginiz varsa bunları da kullanabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

hckr

Im4u

ilginiz için teşekkür ederim.

0xdeadbeef

Alıntı yapılan: hckr - 08 Ağustos 2013 - 10:47:20
Alıntı yapılan: l0n3w0lf - 08 Ağustos 2013 - 03:16:00
Komutu çalıştırınca nereye gidiyor dosyalar?
Belirtmis oldugum komutu ucbirimde hangi dizinde calistirirsaniz dosyalar da otomatik olarak oraya inecektir...
Ama bu soruyu niye sordugunuza bir anlam verememis bulunmaktayim.Forumda verdiginiz cevaplara bakinca sizin linux bilginiz oldugu anlasiliyor..Amaciniz benim linux bilgimi ogrenmekse sunu soyleyebilirim linux kullanmasini bilmiyorum...

hckr

Alıntı yapılan: l0n3w0lf - 08 Ağustos 2013 - 15:53:42
Belirtmis oldugum komutu ucbirimde hangi dizinde calistirirsaniz dosyalar da otomatik olarak oraya inecektir...
Ama bu soruyu niye sordugunuza bir anlam verememis bulunmaktayim.Forumda verdiginiz cevaplara bakinca sizin linux bilginiz oldugu anlasiliyor..Amaciniz benim linux bilgimi ogrenmekse sunu soyleyebilirim linux kullanmasini bilmiyorum...
Yok, niye öyle bir şey yapayım. Sadece geçenlerde unity'deki bir mesele nedeniyle unity kaynak kodlarına bakmak istemiştim ancak böyle bir komut olduğunu bilmiyordum. 3 yıldır ubuntu kullanıyorum, attığım cevaplar genel olarak bildiklerimden değil araştırdıklarımdan.

Teşekkürler.

0xdeadbeef

Alıntı yapılan: hckr - 08 Ağustos 2013 - 16:46:34
Alıntı yapılan: l0n3w0lf - 08 Ağustos 2013 - 15:53:42
Yok, niye öyle bir şey yapayım. Sadece geçenlerde unity'deki bir mesele nedeniyle unity kaynak kodlarına bakmak istemiştim ancak böyle bir komut olduğunu bilmiyordum. 3 yıldır ubuntu kullanıyorum, attığım cevaplar genel olarak bildiklerimden değil araştırdıklarımdan.

Teşekkürler.
Yanlis anladigim icin uzgunum.Kusura bakmayin....

Im4u

tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın
sudo apt-get source paket_adı
bu kodu uyguladım ama konsol ekranında hata verdi kaynak paketi  bulunamadı diyor sanırım depoda aradığım kaynak kodu yok sizden isteğim kaynak kodunu görebilceğim programlar hangileri söylermisiniz.

0xdeadbeef

Kaynak paketlerini indirmek icin source.list dosyasinda ilgili deb-src satirlarinin bulunmasi gereklidir.
Bir onemli ayrinti daha ekleme geregi duydum.Kaynak paketleri derlemek icin gerekli paketleri indirmek gerekir bunu da asagidaki komut yardimi ile indirebilirsiniz
$ sudo apt-get build-dep paket_adi
#Kaynak
www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-sourcehandling.tr.html

if