[Çözüldü] synaptic çalışmıyor, güncelleme yapamıyor

Başlatan aslanberk, 04 Kasım 2008 - 21:48:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aslanberk

arkadaşlar merhaba. başlıkta da belirttiğim gibi snaptic çalışmıyor donup kalıyor. güncellemeleri yapamıyorum. konsolda verdiğim komutan sonra 20 sn bekliyorum ondan sonra  "sudo: unable to resolve host ..." msj ını alıyorum. ama sonra konsol işlemi bitiriyor.  ubuntu açılışta çok yavaş açılıyor. ayrıca programların açılması da 15-20 sn yi buluyor. önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

maxspacemax

Alıntı yapılan: aslanberk - 04 Kasım 2008 - 21:48:16
arkadaşlar merhaba. başlıkta da belirttiğim gibi snaptic çalışmıyor donup kalıyor. güncellemeleri yapamıyorum. konsolda verdiğim komutan sonra 20 sn bekliyorum ondan sonra  "sudo: unable to resolve host ..." msj ını alıyorum. ama sonra konsol işlemi bitiriyor.  ubuntu açılışta çok yavaş açılıyor. ayrıca programların açılması da 15-20 sn yi buluyor. önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Sistem ---->Yönetim---->Yazılım kaynakları
İndirme adreslerinden Diğeri seçelim En iyi sunucuyu seç butonuna tıklayalım. Seçtigi sunucuyu kabul edin. Depo bilgilerini güncelleyin.

erginemr

Böyle bir şey daha önce başıma /etc/hosts dosyasını kurcaladıktan sonra gelmişti. /etc/hosts dosyasının içeriğini aktarabilir misiniz?
gedit /etc/hosts

aslanberk

127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 hamza.workgrup

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
192.168.1.5 feyza

aslanberk

Sistem ---->Yönetim---->Yazılım kaynakları
İndirme adreslerinden Diğeri seçelim En iyi sunucuyu seç butonuna tıklayalım. Seçtigi sunucuyu kabul edin. Depo bilgilerini güncelleyin.
[/quote]

dediğinizi yaptım ama maalesef sistem...yönetim...yazılım kaynakları açılmadı

erginemr

Alıntı Yap192.168.1.5 feyza
satırından şüpheleniyorum. Bu nedir?

Bu dosyayı açıp:
sudo nano /etc/fstab
yukarıdaki satırı sildikten ve dosyayı Ctrl+O ve Ctrl+X ile kaydettikten sonra, sisteminizi yeniden başlatıp bir dener misiniz?

aslanberk

ağ ayarlarını kurcalarken yapmış olduğum bir hata olabilir. kablosuz ağdaki bir notebook bilgisayar o.

gedit /etc/hosts    komutunun verdiği yanıt şimdi şu şekilde

127.0.0.1 localhost

yeniden başlattım ama bir değişiklik yok hala snaptic çalışmıyor. dosyayı kaydetmeye çalıştığımda ise şu msjı alıyorum   "Dosyayı kaydetmek için gerekli izniniz yok. Konumu doğru yazdığınızdna emin olup tekrar deneyin."

erginemr

İyi de "127.0.1.1 hamza.workgrup" satırına ne oldu? Bu satır normalde olmalı, ancak sizin bilgisayar ismi yazmalı. Siz mi sildiniz?

aslanberk

hala duruyor kopyalarken son satırı atlamışım ama neden son satıra geldi ben de anlamadım.

127.0.0.1 localhost

127.0.1.1 hamza.workgrup

ve hosts dosyasında yukarıya yazıp kaydedemiyorum. kaydetme izniniz yok diyor

serdar

Alıntı yapılan: aslanberk - 07 Kasım 2008 - 07:36:08
hala duruyor kopyalarken son satırı atlamışım ama neden son satıra geldi ben de anlamadım.

127.0.0.1 localhost

127.0.1.1 hamza.workgrup

ve hosts dosyasında yukarıya yazıp kaydedemiyorum. kaydetme izniniz yok diyor

sudo gedit /etc/hosts

super user olarak açmadığınız için kaydedemiyorsunuz

zeitgeist

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4038.msg44543.html#msg44543

Sanırım benim yaşadığım sorunla aynı ve yine, sanırım ki erginemr' nin belirttiği "127.0.1.1 hamza.workgrup" satırında sorun var. Kanımca  sudo gedit /etc/hosts ile düzenleme yaparken
127.0.1.1.hamza.workgrup ibaresindeki workgrub u silerseniz düzelecek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

aslanberk

erginemr , serdar , meczupx arkadaşlar sağolun workgrub ibaresini sonunda silebildim. ağ ayarları/elle yapılandırma/makineler bölümünden sildim. hosts dosyasında da otomatik olarak değişti. bu hatayı muhtemelen ağ kurmaya çalışıken yanlışlıkla yaptım. ilginize teşekkürler. sorunum halloldu. iyi ki varsınız.

zeitgeist

Sudo ile dosyayı düzenleyemediniz herhalde, şu komutu kullanabilirdiniz: "gksu gedit /etc/hosts" Neyse nihayetinde sorun çözülmüş, sevindim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles