command line bekleme ve resim gösterme

Başlatan ubuntucuyum, 24 Ağustos 2022 - 08:24:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntucuyum

merhaba

sunucumda masaüstü ortam yok.
sunucumun ekranında boş kaldığında bir resim göstermek istiyorum.

nasıl yapacağımı bilmiyorum.

kolay gelsin.

nxjoseph

Merhaba. Ekran koruyucu gibi bir sey mi yapmak istiyorsunuz?

ubuntucuyum

Alıntı yapılan: nxjoseph - 24 Ağustos 2022 - 11:15:03
Merhaba. Ekran koruyucu gibi bir sey mi yapmak istiyorsunuz?

evet aynen.

boşta kaldığında bir resim göstersin, klavyeye tıklayınca resim gitsin login ekranı gelsin.

nxjoseph

xorg olmadan ekran koruyucu kullanmayi basaramadim.

programmer

Klavye olayı dinleyici (keyboard event listener) yazmanız veya kullanmanız lazım. Zaman sayacı da klayeye basıldığında  zaman sayacını sıfırlanacak veya yeterli süre geçmişse resim göterecek ayrı bir process olarak yazılmalı.
Key logger'larda benzer mantıkla çalışırlar klavye interrrenını yerine kendi program adresini yazar, gereknleri yaptıktıktan sonra işlemi sisteme devreder.
Şurda bir listener kodu var. Ben denemedim.
https://stackoverflow.com/questions/39741430/python-keyboard-event-listener-outside-of-command-line

dest

Alıntı yapılan: programmer - 31 Aralık 2022 - 21:14:32
Klavye olayı dinleyici (keyboard event listener) yazmanız veya kullanmanız lazım. Zaman sayacı da klayeye basıldığında  zaman sayacını sıfırlanacak veya yeterli süre geçmişse resim göterecek ayrı bir process olarak yazılmalı.
Key logger'larda benzer mantıkla çalışırlar klavye interrrenını yerine kendi program adresini yazar, gereknleri yaptıktıktan sonra işlemi sisteme devreder.
Şurda bir listener kodu var. Ben denemedim.
https://stackoverflow.com/questions/39741430/python-keyboard-event-listener-outside-of-command-line

python öğrenmeye yeni başladımda burada bir şey sormak istiyorum. Ben bu betiği aldım bir şekilde dinlemesini ve eğer işte 3 dakika giriş olmazsa resmi tam ekran göstermesini falan sağladım diyelim gui ile ya da başka bir viewer ile yaptık. Sonra eğer giriş yapılırsa kapan ve tekrar 3 dakika saymaya başla dedim. Bunu windows içinde ben derleyip exe haline getirmek için py2exe gibi birkaç yardımcı kütüphaneden ve araçtan faydalanarak yapmıştım. Aynısını linux içinde yapmak mümkün mü mesela daha kolay olarak falan ?

programmer

Linux'da alarm, hatırlatıcı, periyodik iler için falan kullanılan cron komutu var. Processler birbiriyle nasıl konuşur? multiprocessing nedir komularına bakmak lazım. Ayrıca bu tür programların sadece bir kopyasının yüklendiğinden emin olunmak istenir genellikle. Semafor, mutex konularına bakalbiilirsiniz bunun için.