Hangi video oynatıcıyı kullanıyorsunuz?

Başlatan munirekinci, 19 Mayıs 2008 - 18:36:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi video oynatıcıyı kullanıyorsunuz?

Gnome-Mplayer
40 (10.4%)
Kaffeine
71 (18.5%)
Kmplayer (Kplayer)
11 (2.9%)
Mplayer
52 (13.5%)
Real Player
3 (0.8%)
Smplayer
115 (29.9%)
Totem
61 (15.9%)
VLC Player
324 (84.4%)
Digeri
25 (6.5%)
Umplayer
4 (1%)

Toplam Oy Verenler: 384

xwes

SMPlayer kullanmayanları şahsen anlayamıyorum. Bana pek zevk meselesi gibi gelmiyor çünkü özellikle altyazılı film izliyorsanız smplayer neredeyse linuxtaki tek adam akıllı oynatıcı. Başka pek çok özelliği de onu alternatifsiz yapıyor ama neden ilk sırada değil, çok şaşırıyorum.

GNUbuntu

SMplayer'de alt yazı MPlayer'deki gibi görünmüyordu. Biraz bulanık ve kötüydü. Çözümü hep altyazı ayarlarında aramıştım. Tam sorun olarak yazacakken aklıma video ayarları geldi. SMplayer özellik ayarlarından video çıktısını MPlayerde olduğu gibi gl yaptım düzeldi.  :)
Önce Saygı...

xwes

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 16 Şubat 2010 - 17:35:44
SMplayer'de alt yazı MPlayer'deki gibi görünmüyordu. Biraz bulanık ve kötüydü. Çözümü hep altyazı ayarlarında aramıştım. Tam sorun olarak yazacakken aklıma video ayarları geldi. SMplayer özellik ayarlarından video çıktısını MPlayerde olduğu gibi gl yaptım düzeldi.  :)
Evet gl yapınca bayagı kalıtelı oluyor alt yazılar.

ozelgoktug

Arkadaşlar herkes güzel yorumlar yapmış ancak ben biraz kararsız kaldım ve DIVX, AVI, MP4 vs filmleri hangisinde kaliteli bir şekilde seyredebilirim + altyazı problemi hangisinde hiç yok. gerçekten objektif birşeyler söylerseniz sevinirim.. :)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ozelgoktug - 01 Nisan 2010 - 17:10:37
Arkadaşlar herkes güzel yorumlar yapmış ancak ben biraz kararsız kaldım ve DIVX vs filmleri hangisinde kaliteli bir şekilde seyredebilirim + altyazı problemi hangisinde hiç yok. gerçekten objektif birşeyler söylerseniz sevinirim.. :)
Smplayer ;)

ozelgoktug

@Yiğit Ateş çok teşekkür ederim :) çünkü genelde mp4, avi, vs izlediğim için kararsız kaldım.. sm yi kuruyorum :) peki kafeini neden cok tercih etmişler kii??  :-\

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ozelgoktug - 01 Nisan 2010 - 17:15:07
@Yiğit Ateş çok teşekkür ederim :) çünkü genelde mp4, avi, vs izlediğim için kararsız kaldım.. sm yi kuruyorum :) peki kafeini neden cok tercih etmişler kii??  :-\
Kde3 zamanlarında gerçekten en iyilerden biriydi, anketin açılış tarihi de bayağı eski zaten; fakat şu anda kde4 için kararlı bir sürümü bile çıkmış değil bitik vaziyette.

ozelgoktug

Tmm ozaman ben de SMPLAYER diyoruum :) tekrar teşekkür ederim Yiğit :)

ironic

Kaffeine 0.8.7 için : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17381.msg209858.html#msg209858

Yeni Kaffeine sürümü (1.0) bomboş geliyor. Eski özelliklerin çoğu yok.  Geçenlerde flaş video oynatırken ses bile alamadım.

yolcu365

XRumer

LXDE'ye geçtikten sonra neredeyse her anketin altına buna benzer bir soru yazmışımdır. :) Burada da sorayım: LXDE'de sorun çıkarmayacak ve mümkün olduğu kadar hafif bir video oynatıcı arıyorum. Öyle bir sürü özelliği olmasına gerek yok basit bir şey olsa da olur, ne tavsiye edersiniz?

stratovarius

Oylama belli ediyor aslında.Kullanım kolaylığı, sorunsuzluk, her türlü platformda vlc player çok iyi.

hitokiri

Alıntı YapLXDE'ye geçtikten sonra neredeyse her anketin altına buna benzer bir soru yazmışımdır. :) Burada da sorayım: LXDE'de sorun çıkarmayacak ve mümkün olduğu kadar hafif bir video oynatıcı arıyorum. Öyle bir sürü özelliği olmasına gerek yok basit bir şey olsa da olur, ne tavsiye edersiniz?
mplayer :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: hitokiri - 08 Temmuz 2010 - 13:32:56
Alıntı YapLXDE'ye geçtikten sonra neredeyse her anketin altına buna benzer bir soru yazmışımdır. :) Burada da sorayım: LXDE'de sorun çıkarmayacak ve mümkün olduğu kadar hafif bir video oynatıcı arıyorum. Öyle bir sürü özelliği olmasına gerek yok basit bir şey olsa da olur, ne tavsiye edersiniz?
mplayer :)

+1 :)
Ancak arayüz kullanma, uçbirimden fazlasıyla iş görecektir kendisi. Defalarca paylaşmışımdır:
Alıntı Yapmplayer -monitoraspect 16:9 -fs -vo sdl -ao oss -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 1 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 5 "$1"
Kendine göre özelleştireceksin. /usr/local/bin altına istediğin bir isimle koyacaksın ve videoları ön tanımlı olarak buna ayarlayacaksın. Bir süre sonra elin o kadar alışacak ki kısayollara, arayüz kullanan her kullanıcı senin için çok hantal görünecek.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

VLC, sağ olsun bütün işlerimi görür, hiç kırmaz...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

XRumer

Bilgisayarda hazır kurulu gelen yazılımları elimden geldiğince kullanma ve değiştirmeme hastalığım var. Dolayısıyla Totem kullanıyorum ama çok memnunum. Her şeyi yapabiliyor zaten, neden başka bir video oynatıcı yükleyeyim ki.

Tabii arada farklı şeyler denemiyor değilim, az önce Ubuntu Yazılım Merkezi'nde keşfe çıktım. Bangarang diye bir video oynatıcı keşfettim deneyecektim ama KDE uygulamasıymış (ben Gnome kullanıyorum) KDE kullanan arkadaşlar deneyebilirler, internette ekran görüntülerini bulup baktım sade bir şeye benziyor, ama özelliklerini bilmiyorum.

XRumer

KDE için Kaffeine, Kmplayer ve Dragon dışında kaliteli bir video oynatıcı önerebilir misiniz?

reis33

Alıntı yapılan: XRumer - 02 Şubat 2011 - 16:47:21
KDE için Kaffeine, Kmplayer ve Dragon dışında kaliteli bir video oynatıcı önerebilir misiniz?

KDE değil hepsi için:
http://www.getmiro.com/download/

• Feature HighlightsWatch Full Screen HD Video
  • Download Torrent Feeds
  • Download You Tube Videos
  • Organize your video collection
  • Lots Lots more...

&&
Ayrıca şu listeye de gözatabilirsiniz :)
http://linuxappfinder.com/multimedia/videodvdplayers

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: XRumer - 02 Şubat 2011 - 16:47:21
kaliteli bir video oynatıcı önerebilir misiniz?

Kalite'den demek istediğiniz.? :)
Mesela Vlc, gnome-media-player'a göre daha mı kalitelidir. . ?

XRumer

İşte mümkün olduğunca hatasız çalışan. Kaffeine, Vlc, Smplayer gibi bol özelliği olan...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Şubat 2011 - 11:00:39

Miro'yu denedim, şahaneymiş. Tam aradığım şey. Video, ses, torrent, podcast, video podcast, ve film, müzik mağazaları derken her şey mevcutmuş. Video ve ses de dönüştürebiliyormuş. iTunes halt etmiş. :)

Monarch

VLC nin açamadığı dosya formatına rastlamadığım için hem windowsta hem de ubuntuda sorunsuz kullanıyorum.

ankette 1. sırayı almasına şaşırmadım ;)

DoGuKaN

VLC video oynatma konusunda olmazsa olmazım oldu artık  ;)

XRumer

Linux'taki bütün video oynatıcıların ortak bir sorunu var:

Diyelim ki düşük çözünürlüklü bir video izliyorsunuz, doğal olarak o videoyu tam ekran moduna geçirdiğinizde bozulan pikselleri görebilirsiniz. Video, tam ekrandayken düşük kalitede oluyor. Buraya kadar normal. Sorun ise şu: Videoyla beraber altyazının da kalitesi düşüyor. Denediğim bütün video oynatıcılarda altyazının kalitesi, videonun kalitesine göre belirleniyor. Tam ekrana moduna geçirdiğimde kalitesizliği ortaya çıkan vütün videolarda altyazı da onunla beraber kalitesiz görünüyor. Ama mesele HD halitesindeki bir filmde altyazı da o kalitede oluyor. Enteresan bir durum.

decent

@XRumer, düşük çözünürlüğün sınırı nedir ?
Hangi değerden aşağısına düşük gözü ile bakıyorsun ?

Denediğin oynatıcılar arasında aşağıdaki seçenekleri de görmüşsündür umarım:

XRumer

Düşül çözünürlüğün net bir sınırı yok aslında. Bir videoyu tam ekran yaptığınızda videonun görünümünde bozulmalar oluyorsa, o video o ekrana göre yeterli çözünürlükte değil demektir. Yani videonun çözünürlüğüne ve ekranın çözünürlüğüne göre bu ölçü değişir. Örneğin benim bilgisayarım 15.6 inç boyutunda. 1366x768 çözünürlüğe sahip, 720p ve 1080p videoları da harika gösteriyor. Hepsinde olmsada dvd kalitesinde videoların büyük çoğunluğunda bu yetersizlik ortaya çıkıyor.

Evet, o ayarları gördüm, hemen hemen bütün video oynatıcılarda bu ayarlaeı kurcaladım, ama işe yaramadı.