Hangi video oynatıcıyı kullanıyorsunuz?

Başlatan munirekinci, 19 Mayıs 2008 - 18:36:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi video oynatıcıyı kullanıyorsunuz?

Gnome-Mplayer
40 (10.4%)
Kaffeine
71 (18.5%)
Kmplayer (Kplayer)
11 (2.9%)
Mplayer
52 (13.5%)
Real Player
3 (0.8%)
Smplayer
115 (29.9%)
Totem
61 (15.9%)
VLC Player
324 (84.4%)
Digeri
25 (6.5%)
Umplayer
4 (1%)

Toplam Oy Verenler: 384

garafatma

ikiside kurulu bu paketlerin. sanırım ben derdini anladım. eski cd writerımdan ubuntu kurulum cdsini çalıştırabiliyorum ancak dvd writerı takıp çalıştırmak isteyince, busybox a düşüyor dili seçtikten sonra. yani cihazda arıza olabilir. tüm tavsiyelerinizi yaptım ama sonuç çıkmadı sanrım donanımsal benim sorunum. bütün gayretleriniz için teşekkür ederim.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

null

Film oynatıcı  :D
Ubuntu 8.04.1 kullanıyorum içinde gelen film oynatıcı yetiyor bana.aşırı derece film,dizi izleyen biri olmama rağmen.altyazılarda da hiç bir sorun yaşamadım.gayet basit.

komikimben

Evet son zamanlarda film oynatıcı. Ama smplayer'i özlemiyor değilim. Ama benim dikkatimi çeken bir şey var.

Bu vlc altyazı yutmaktan başka bir şey yapmıyor. Bu vlc tıklayan arkadaşlar acaba ya süper ingilizce bilen yada hiç yabancı film izlemeyen arkadaşlar mı? Başka ihtimal yok sankim. :-\

null

@komikimben
vlc altyazı konusunda hiç başarılı değil.windowsta da aynı linuxta da aynı.Ama dosya>Hızlı dosya açtan film dosyasını ve altyazı dosyasını belirtince bir nebze olsun yutma kayboluyor ama genede tatmin edici değil.
Film oynatıcı iyidir  :)

WarGasm

media playerda sorun yasamadan basladigim icin o sekilde devam ediyorum. Boyle devam eder sanirim. :)

ynt

Alıntı yapılan: komikimben - 15 Ağustos 2008 - 09:52:42
Evet son zamanlarda film oynatıcı. Ama smplayer'i özlemiyor değilim. Ama benim dikkatimi çeken bir şey var.

Bu vlc altyazı yutmaktan başka bir şey yapmıyor. Bu vlc tıklayan arkadaşlar acaba ya süper ingilizce bilen * ya da hiç yabancı film izlemeyen arkadaşlar mı? Başka ihtimal yok sankim. :-\

Vlc player'in altyazıları yutmasını engellemek için şu çözümü uyguluyorum; ilk önce altyazı dosyasının içeriğini mousepad (Leafpad'le karakter kodlamasını UTF-8 olarak düzeltiyorum. Gedit veya Kate kullanmadığım için onlar hakkında bilgi sahibi değilim) ile istediğim bir yere kopyalıyorum. Daha sonra Vlc playerden Dosya aç bölümüne tıklayıp Video dosyasını gösterdikten sonra, Subtitles file kısmına çentik atarak kopyaladığım altyazı dosyasını gösteriyorum. Sorunsuzca bir kaç film izledim ama her zaman işe yarayıp yaramacağı hakkında bir tahmin yürütemiyorum çünkü vlc nin ne yapacağı pek belli olmuyor.

York

Kaffine Media Encoding ve Real Shuts radyolarını açabildiği için Kaffine kullanıyorum.

hikmet Murat

Hepsi güzel ama ses sorununu sadece smplayer ile çözdüm.

aslanberk

şimdiye kadar  kaffeine kullanıyordum bundan sonra listeme smplayer i da ekledim

mbt28

Mplayer derim başka bir şey demem. Hatta Windows altında bile Mplayer kullanırım film izlemek için.

anarchia

tam ekranda video flicker sorunumu mplayer (hiçbir dosyayı açtıramadım), xine player, xgine, noatun ve totem player ile düzeltememiştim. vlc player'da ise altyazı ayarlamak zahmetliydi. bu başlıktan smplayer'ı okuyup denedim. hem kullanışlı bir arayüze sahip, hem de flicker olayını vlc ile yalnızca bu program çözdü. kaffeine ise avi vs. film izlerken flicker olmamasına rağmen dvb-s yayınlarını full screen izlerken çok ağırlaşıyor haala.
sonuç olarak ben oyumu smplayer'dan yana kullanıyorum :)

(ubuntu 8.04-ati x800xt ekran kartı ve xorg sürücü ile)

Exodus

Alt yazi sorunlarindan en basarili oynatici olarak cikan SMPlayer
Arch Linux FTW!

tuxmagic

kaffine kullaniyordum ama bu forum sayesinde smplayer ile tanistim ve ustune program tanimiyorum

xwes

Beni en rahat ettiren Smplayer. Altyazili film izlemek cidden tamamen sorunsuz smplayer'da.
Windows kullanan ev arkaşima bile smplayer kurdum :)

dimetokavi

VLC kullanıyorum (Hem Ubuntu'da hem de Windows'da). VLC 0.9.x sürümünden evvel alt yazılar hususunda sıkıntılıydı; İllâ ki video dosyasıyle aynı isimde olmalıydı ve velev ki aynı isimde değil, o zaman da videoyu seyretmeden evvel ilgili altyazıyı göstermek gerekiyordu. Ama bahsi geçen sürümden sonra durum tamamen değişti ve devâmlı da iyi yönde gelişiyor.

dubluwe

Benim denemedigim sürüm kalmadi ama Smplayer konusunda karar kildim ve ona devam ediyorum. Vlc son sürümünü kurdum oda yedekte duruyor :)
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

tyler78

Aslında linuxta oynatıcıların bu kadar kötü olmasını beklemiyordum. Windowstaki bir gomplayer veya kmplayer'ın kullanım rahatlığı ve esnekliğini linuxçular çoktan çözmüştür diye tahmin ediyordum ve windowstaki kmplayer'ın linuxtakiyle aynı olduğunu sanıyordum. Ama sadece altyazıyı siyah alana almak bile bir süre öncesine kadar mümkün değilmiş galiba. Şu anda da her playerda mümkün değil. Smplayer'da aldım ama ben tek kısayolla altyazıyı ekranda dans ettirmek isterim. Üstüne videoyu ekrana bile otomatik sığdıramıyor. Görüntü de, codeclerden mi bilmiyorum, windowstaki kadar güzel ve akıcı değil. Altyazı kalitesi de aynı şekilde. Dünden beri saatlerce uğraştım, kesin ayarlarla ilgilidir diye ama artık sanmıyorum. Yine de kötünün iyisi olarak vlc player diyorum.

Linux'a geçmemin tek sebebi, yaptığım işlerin yüzde 90'nı film izlemek ve internete girmek olduğu içindi. İnternet kısmını hallettim. Umarım istediğim gibi bir video player'a da yakında kavuşabilirim.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: tyler78 - 11 Şubat 2009 - 22:05:45
Aslında linuxta oynatıcıların bu kadar kötü olmasını beklemiyordum. Windowstaki bir gomplayer veya kmplayer'ın kullanım rahatlığı ve esnekliğini linuxçular çoktan çözmüştür diye tahmin ediyordum ve windowstaki kmplayer'ın linuxtakiyle aynı olduğunu sanıyordum. Ama sadece altyazıyı siyah alana almak bile bir süre öncesine kadar mümkün değilmiş galiba. Şu anda da her playerda mümkün değil. Smplayer'da aldım ama ben tek kısayolla altyazıyı ekranda dans ettirmek isterim. Üstüne videoyu ekrana bile otomatik sığdıramıyor. Görüntü de, codeclerden mi bilmiyorum, windowstaki kadar güzel ve akıcı değil. Altyazı kalitesi de aynı şekilde. Dünden beri saatlerce uğraştım, kesin ayarlarla ilgilidir diye ama artık sanmıyorum. Yine de kötünün iyisi olarak vlc player diyorum.

Linux'a geçmemin tek sebebi, yaptığım işlerin yüzde 90'nı film izlemek ve internete girmek olduğu içindi. İnternet kısmını hallettim. Umarım istediğim gibi bir video player'a da yakında kavuşabilirim.
Smplayer bence mükemmel windows'da bile artık onu kullanıyorum ne gibi bir sorunla karşılaştın ki? Altyazıyı siyah alana almayı windowsda her playerin yapabildiğini nerden çıkardın onu da anlamadım misal windows media player.

tyler78

Smplayer'da video ekranda kare şeklinde oynatılıyor. Video farketmiyor. Aspect ratioyu elle ayarladığımda ise karakterler şişmanlıyor. Video ekrana vlc'deki gibi oturmuyor tam ekranda.

xwes

Alıntı yapılan: tyler78 - 11 Şubat 2009 - 22:05:45
ben tek kısayolla altyazıyı ekranda dans ettirmek isterim.

"g" ve "y" tuşlari ile altyaziyi ekranda dans ettirebilirsiniz (yani bir sonraki ve bir onceki altyazi satirina kolayca geçebilirsiniz :)
Ayrica altyazilarin fontunu, puntosunu, rengini, border rengini filan da ayarlayabiliyorsunuz. Yapmak isteyip de yapamadiginiz?

okidoki

Ben Totem'i işaretledim.

Bana kalırsa Ubuntu üzerinde media dosyalarını yürütmek için başlangıçtaki sistem yeterlidir. Rhythmbox ve Totem... Zaten bilinmeyen bir formatta dosya açılacaksa codeci bulup yüklemeye çalışıyor Ubuntu. Fakat bu Totem'le mi ilgilidir yoksa her oynatıcı da bu codec arama işlemi yapılıyor mu bilmiyorum. Totem'in tek eksiği grafik arayüzden manuel olarak altyazı açılamaması. Alt yazı konusunda bazı sıkıntıları var gerçekten. Ama firefox pluginiyle olsun, bilgisayarı kastırmamasıyla olsun, gerekse de sadeliğiyle benim hoşuma gidiyor.

Totem'de manuel olarak alt yazı açmak şöyle bir komutla oluyor.
totem media-dosyası-adı.avi#subtitle:altyazı-dosyası-adı.srt

Onlarca oynatıcı program yüklemek codec yüklemek bence akıl işi değil. İleride, deneyimlerime göre bildiğim kadarıyla, bilgisayarda takılmalar, kilitlenmeler yaşanabilir. Bence ilk kurulan sistem iyidir.

PostMortem

VLC Player. Alışkanlıktan olsa gerek ama hakkını veren bir program gerçekten!
YAŞASIN KAOS!..

YAŞASIN BİLGİNİN SERBEST DOLAŞIMI!..

Jin

gokhanyildiz

ScaryMan

Totem ile Lost+altyazı çalıştırayım dedim. Altyazılı olunca görüntü hızlandırılmış olarak çalışıyor. Ben de yorumları okudum ve smplayer yüklemeye karar verdim. Şu an Synaptic ile indiriyorum. Fakat sormak istediğim bir şey var.

Her türlü video için gerekli codec lerimin eksiksiz olduğunu nasıl ve nerden anlayabilirim? Ya da anlayabilir miyim?