Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Duyuruldu

Başlatan karaghost, 09 Ekim 2010 - 10:37:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkfriairs

Yükseltme işlemine başladım. Hayırlı olsun arkadaşlar.

rick

Ben yükseltmek için bir kaç haftanın geçmesini bekleyeceğim. Çünkü çoğu paket hala hazır değil.

fadike

Öğlen saatlerinde Ubuntu 10.10 Netbook sürümünü indirmeye başladım ancak indirmi bitip de USB'ye yazıldığı zaman birde baktım ki indirilen Ubuntu 10.04 imiş. Undirme bitip benim olayı anlamamın geçtiği süre içinde Ubuntu 10.10 Netbook yayınlanmış. Gerçi neye benzediğini 10.04 sürümünü dist-upgrade ile Ubuntu 10.10 sürümüne yükselttiğimden beri biliyorum ve hala da düzeltmemişler Mutter ve Unity denilen ucubeyi.

Arkadaşlar netbook-launcher yükleyen var mı=? Çünkü Mutter'i sistemden kaldırıp yeniden yükleseniz dahi açılış boş masaüstü ile oluyor.

Sorunlarla Ubuntu 10.10 hayırlı olsun. Her xx.10 sürümünde olduğu gibi bu sürüm de gelecek LTS sürümler için bir ara form olacaktır.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

eribol

Netbook konusunda aylar öncesinden foruma yazmıştım. Köklü değişiklikler var ve henüz sistem tam olarak oturmuş değil. Ama bunu ara geçiş olarak ele almak yanlış bence. Zira Lucid sürümü de beraberinde bir sürü yenilikle geldi. Fakat kendisi LTS sürümü idi.

Eski netbook araçları, şu an ki piyasada pek uzun ömürlü değildi açıkçası. Eğer bu sistemi(mutter, zeitgeist(gnome journel), global menu) oturtabilirlerse büyük bir adım atılmış olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Rick - 10 Ekim 2010 - 23:14:52
Ben yükseltmek için bir kaç haftanın geçmesini bekleyeceğim. Çünkü çoğu paket hala hazır değil.

Hangisi mesela? :)
Heyecan yaşamayanlar arasında bir ben mi varım, Alfa'dan beri neredeyse sorunsuzca kullanıyorum. Gerçi @m.eribol ve @bytan da aktif olarak kullandılar bildiğim kadarıyla. Demek ki bazıları için sorunlarıyla değil sorunsuz geliyormuş Ubuntu. 9.10'dan beri ara form da gördüm, ana form da, henüz canımı sıkan doğru düzgün bir şeye denk gelmedim bu sistemde. Bir evrim daha geçirir yakında 11.04'e geçerim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

10.04 sürümüne göre 10.10 bana daha hızlı geldi. 10.04 ile ekran kartı kurulumundan sonra çözünürlük ayarlarında sorun yaşıyordum ama 10.10 ile bir sorun yaşamadım, kendisi ayarladı. Geliştiriciler gerekli görülen iyileştirmeleri yapmışlar. Hayırlı olsun.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

omergex

toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

heartsmagic

10.10'u yaklaşık 1 saat içinde kurup ardından bir iki kurcalama yaptım.

1. Kurulum esnasında bize sorulan kısıtlı ilaveleri/çözücüleri kurayım mı kısmı gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Kurulumdan sonra elimi suya sabunda değdirmeden mp3 dinleyebildim, Blueray "rip"ler dahil birçok biçime sahip videoları izleyebildim.
2. Önceki sürümlerde (10.04'ten emin değilim) hoparlörlerle beraber aynı anda kulaklıklardan da ses gelme sorunu ortadan kalkmış. Alsa derleme ihtiyacı hissetmedim.

Gözüme çarpan iki güzel gelişme bu. Zaten 10.04 üzerinde de sistemim hızlıydı, 10.10'a yükselttiğimde de hızlıydı, sıfır kurulum da hızlı. Buradan mı devam edeceğim? Hayır. Yükselterek edindiğim 10.10'a geçerek yaşantımı devam ettireceğim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

Bu sürüm bazı yazılımların ve Linux çekirdeğinin son sürümüne yükseltmelerden başka çok da fazla değişiklik içermiyor. Sadece bir kaç şey. Asıl önemli değişikliği Netbook Edition'da yapmışlar.
Ben 11.04'ü bekleyeceğim. Onda hem Gnome 3.0 hazır gelecek hem de Firefox 4 diye umuyorum. Başka güzellikler de olacaktır elbet. O zamana kadar LTS ile yola devam.

canosayan

netbook üzerindeki mint helenayı bırakıp 10.10 a transfer odum bende.

Ama hani öyle çok süper şeyler hissetmiyorum. Öncelikle netbook üzerinde normal masaüstünü kullanan biri için panellerin çok sıkıntılı olduğunu söyleyeyim. hemen üst paneli alta alt paneli sağa almam gerekti. Ayrıca yazı boyutunu da düşürdüm. Aslında biraz daha iyi düşünülüp kodlanarak yazı boyutu ve ekran çözünütlüğü arasında bir korelasyon kurulabilir diye düşünüyorum.

Kısıtlı ilaveler bende de oldukça güzel yüklendi. hele 20 mbit bağlantı işleri çok keyifli yaptı.
Windows ile kurulan ağ bağlantısı bu güne kadar ki en sorunsuz bağlantı idi. Şaştım. Genelde samba ile ikinci bağlantıdan itibaren sorun yaşardım.

Kurulum esnasında bir grub problemi yaşadım. /dev/sda üzerine grub kurayım dedi tamam dedim. beceremedi. sonra tekrar dene dedim yine yapamadı. /dev/sda5 üzerine kur dedim. onuda yapamadı. tamam ben kurarım dedim. Fakat tekrar başlattığımda grub 1.93 kurulmuştu. ve grub meego'mu unknow linux distribution diye tanıdı. (burada biraz windows varilik hissettim)

Dün hayatımın olmazsa omazlarından lamp'ı yüklememe rağmen deneyemedim. zaten veritabanları mı yedeklememek gibi bir öküzlüğü yaptığımı da sonradan farkettim.

Unutmadan açılışta ara sıra anahtarlık şifresini çözmemi istiyor. sanırım gnome keyring ile ufak bir sorunum var.

google one ne kadar istesemde menüden normal yollarla çalışmadı. bende eski metodu denedim. şu an hatırlayamadığım bir paket yükledim (sudo apt-get install u1sync yazınca paketin adını öneriyor)
bu paketten sonra u1sync -c ile kendimi ubuntu ona'a bağladım.şu an ubuntu one klasörüne kopyaladıkarım ubuntu one a yükleniyor.

kart okuyucum her zamanki gibi çalışmadı.
Chmod bizim işimiz.

cagliari

Dün akşam ben de 10.10'a yükseltme yaparak geçtim. Yükseltme, sorunsuz yapıldı. Şu anda da Maverick Meerkat sorunsuz çalışıyor. Hatta 10.04'te karşılaştığım bir iki önemsiz sorun da giderilmiş.

Ben de ilk izlenimlerimi yazayım dedim. Fakat masasütü sürümünde paketlerin güncel sürümleri haricinde dişe dokunur bir yenilik yapmamışlar gibi. O yüzden benim yorumum da kısa olacak. Yeni fontlarını beğenmedim, eski bir sürümü kurmuşum gibi hissettirdi. 10.04'ün açılış süresi çok iyidi. Bununki de iyi ama biraz daha geç açılıyor gene de. Yorumlarım bu kadar, bunun haricinde Lucid kullanıyormuşum gibi. Tabii erkek mi kız mı olduğundan önce sağlıklı olması önemli. Yeni ubuntu iyi, sorunsuz, benden 4 "cagliari yıldızı". Bir hafta sonra geçmeyi planlayan arkadaşların beklemesine gerek yok. Yarım paket falan yok, her şeyiyle final.

Tanshaydar

RC'den beri olan farenin sol tuşunun kilitlenmesi ve kulaklığı takınca otomatik olarak hoparlör sesinin kesilmesi tam sürümde düzeltilmemiş. Onun dışında, işimi görüyor, görselliği çok daha iyi olmuş.

rick

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ekim 2010 - 00:23:35
Alıntı yapılan: Rick - 10 Ekim 2010 - 23:14:52

Hangisi mesela? :)
Heyecan yaşamayanlar arasında bir ben mi varım, Alfa'dan beri neredeyse sorunsuzca kullanıyorum. Gerçi @m.eribol ve @bytan da aktif olarak kullandılar bildiğim kadarıyla. Demek ki bazıları için sorunlarıyla değil sorunsuz geliyormuş Ubuntu. 9.10'dan beri ara form da gördüm, ana form da, henüz canımı sıkan doğru düzgün bir şeye denk gelmedim bu sistemde. Bir evrim daha geçirir yakında 11.04'e geçerim.
Çoğu paketten kastettiğim, Ubuntu paketleri değil. Üçüncü parti paketler.

travego0403

Arkadaşlar Ubuntu da daha yeniyim.Ubuntu ile tanışalı daha 3 ay  falan olmuştur.10.10 sürümünü temiz olarak kurduğumda yarı İngilizce yarı Türkçe oldu acaba çeviriler mi tam olarak tamamlanmadı yoksa ben mi bir hata yapıyorum. Dil dosyalarını Sistem-Dil menüsünden  indirmek istediğimde hata veriyor (internet bağlantınızı kontrol ediniz gibi birşey) ama firefox ile internete girebiliyorum internette sorun yok.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: travego0403 - 11 Ekim 2010 - 19:22:02
Arkadaşlar Ubuntu da daha yeniyim.Ubuntu ile tanışalı daha 3 ay  falan olmuştur.10.10 sürümünü temiz olarak kurduğumda yarı İngilizce yarı Türkçe oldu acaba çeviriler mi tam olarak tamamlanmadı yoksa ben mi bir hata yapıyorum. Dil dosyalarını Sistem-Dil menüsünden  indirmek istediğimde hata veriyor (internet bağlantınızı kontrol ediniz gibi * bir şey) ama firefox ile internete girebiliyorum internette sorun yok.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22835.0.html

travego0403

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

aniceman

pazar günü yükseltme ile ben de 10.10 a geçiş yaptım. bir yıllık ubuntu ve linux kullanımım sırasında onlarca kez yeni kurulum yapmıştım ama bu ilk yükseltme deneyimim oldu. 1 mb/s net bağlantım nedeniyle dosyaların yüklenmesi 2-2,5 saat civarı sürdü. yükseltme denemeden önce uzun süreceğini tahmin ediyordum ama bu süre bana yüksek geldi. bu sürümden kaynaklı değil elbet bu sorun ama benim deneyim bu sürüme denk geldiği için paylaşayım dedim. o süreyi takiben 1 saate yakın da kurulum işlemi sürdü. bu kısıma işe açıkçası şaşırdım. zira yeni kurulum benim sadece 15-20 dk mı alırdı. (bu kısım için bana önerisi olanlar bir dipnot geçerse sevinirim yoksa sonraki sürümlerde yeni kurulum daha cazip gorunuyor gozume)

10.10 ile ilgili olarak sistemimin açılışı hakkında 9.10 dan beri bir yavaşlama söz konusu olduğunu söyleyebilirim benim için.

yazılım deposu bir zamanlar forumda popüler yazılımları nasıl ayırt ederiz soruma henüz tam yanıt verebilir şekilde olmasa da bir adım daha yaklaşmış ve oldukça güzel.

bir çok uygulamanın adı değişmiş ya da çevirisi. daha taze taze birilerine bişeyleri gösterecem bugün ama bir baktım bulamıyorum. alışkanlık sanırım. gedit=metin düzenleyici, donanım sürücüleri=ek sürücüler gibi)

grub ayar dosyasında da yine birilerine yardım edecektim kendi grub.cfg dosyamı ornek olsun diye açtım ama o değişmiş. son 1 ayda yapılan bir değişiklik değilse bu sürümle değişmiş. işletim sistemlerinin diskin bölümü ile ilgili kısımlarına msdos gibi bir şeyler eklenmiş. kişinin aklı karışacağı için hemen kapattım dosyamı :)

firefox umda fontlar ile ilgili bir büyüklük sıkıntısı var (en azından bende) firefox başlıkları ve sağ tık metinleri gereğinden fazla büyük.

bilgsayarımın ses kapalı konumda iken kırmızı uyarı veren bir led gostergesi var. onceki surumlerde sorun yoktu ama bu surumde led kapalı konumda uyarı vermezken açık konumda uyarı vermekte.

benim en çok beklediğim çoklu dokunmatik desteği bu sürümle eklenmiş. ama şu anda gerçekleştirdiğim kadarını zaten ekstra çabalarımla gerçekleştiriyordum. yani öyle fazla bir gelişme olmadı. ama dokunmatğie resmi destekle birlikte uygulamaların detsği ile beraber bunun oldukça gelişeceğini düşünüyorum.

yazılım deposu ve dokunmatik desteği benim için büyük gelişmeler. diğer yazdıklarım ise oldukça önemsiz küçük sorunlar.
ilerleyen zamanlarda öncesinde sıkıntı yaşadığım ve bu sürümde ekleneceği belirtilen hibrit ekran kartı sorununun "kolay" bir çözümü olup olmadığına bakınacağım.
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

ufuk_k

Yükseltmenin temiz kurulumdan daha uzun sürmesi, sonradan kullanıcının eklediği çok sayıda pakedin güncellenmesini gerektirmesi, eski konfigurasyon dosyalarının yenileriyle değiştirilmesi, bir çok uygulamanın kaldırılması ve yerine yeni öntanımlı uygulamaların kurulması gibi sebeplere dayanıyor. Temiz kurulumda, yer değiştirilecek, düzenlenecek bir dosya olmadığı için ne varsa öntanımlı olarak sisteme kuruluyor.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Megatron

Ubuntu 10.04' ü güncelledim. Ubuntu Yazılım Merkezi' ndeki ve Rhythmbox' taki küçük çaplı değişiklikler çok goşuma gitti. Ve eski sürümdeki küçük bir sorunum da düzeldi. Ama güncel ubuntumda basit ama canımı sıkan yeni bir sorunla karşılaştım.
Sorun; Empathy 2.32.0' da oturum açıp kendimi çevrimiçi göstermeme rağmen onaline arkadaşlarımın beni çevrimiçi algılamaması. Ne gibi bişey eksik yada hatalı olabilir? Nasıl düzeltebilirim?
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

rick

Alıntı yapılan: Megatron - 11 Ekim 2010 - 21:43:07
Ubuntu 10.04' ü güncelledim. Ubuntu Yazılım Merkezi' ndeki ve Rhythmbox' taki küçük çaplı değişiklikler çok goşuma gitti. Ve eski sürümdeki küçük bir sorunum da düzeldi. Ama güncel ubuntumda basit ama canımı sıkan yeni bir sorunla karşılaştım.
Sorun; Empathy 2.32.0' da oturum açıp kendimi çevrimiçi göstermeme rağmen onaline arkadaşlarımın beni çevrimiçi algılamaması. Ne gibi bişey eksik yada hatalı olabilir? Nasıl düzeltebilirim?
Henüz yüklemediğim için bilemeyeceğim fakat, "ben" menüsünde çevrimiçi olduğunuza emin misiniz?

eribol

Bu benimde karşılaştığım bir sorun. Şöyle de bir sorun var. Arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve arkadaşınız hattan düşüyor ama geri geliyor. Fakat siz bu defa onu çevrimdışı görüyorsunuz. Ama bu çok önceden beridir var. Oturumu kapatıp açmak gerekiyor.

rick

Alıntı yapılan: m.eribol - 11 Ekim 2010 - 22:29:21
Bu benimde karşılaştığım bir sorun. Şöyle de bir sorun var. Arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve arkadaşınız hattan düşüyor ama geri geliyor. Fakat siz bu defa onu çevrimdışı görüyorsunuz. Ama bu çok önceden beridir var. Oturumu kapatıp açmak gerekiyor.
Bana (10.04) da oldu, fakat çok üstüne gitmedim.

Megatron

Alıntı yapılan: Rick - 11 Ekim 2010 - 22:24:40
Henüz yüklemediğim için bilemeyeceğim fakat, "ben" menüsünde çevrimiçi olduğunuza emin misiniz?
Ana sayfada Ulaşılabilir olduğum yazıyor. Online olan diğer arkadaşları görebiliyorum. Kendimden eminim. :)

Alıntı yapılan: m.eribol - 11 Ekim 2010 - 22:29:21
Banada benzer bişey oldu. Yazışırken arkadaşımın hattan koptuğunu ve geri geldiğini gördüm. Kendisine sorduğumda hiçbir şey olmadığınıi hattan kopmadığını gördüm.

GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

plusnettr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ekim 2010 - 03:28:44
10.10'u yaklaşık 1 saat içinde kurup ardından bir iki kurcalama yaptım.

1. Kurulum esnasında bize sorulan kısıtlı ilaveleri/çözücüleri kurayım mı kısmı gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Kurulumdan sonra elimi suya sabunda değdirmeden mp3 dinleyebildim, Blueray "rip"ler dahil birçok biçime sahip videoları izleyebildim.
2. Önceki sürümlerde (10.04'ten emin değilim) hoparlörlerle beraber aynı anda kulaklıklardan da ses gelme sorunu ortadan kalkmış. Alsa derleme ihtiyacı hissetmedim.

Gözüme çarpan iki güzel gelişme bu. Zaten 10.04 üzerinde de sistemim hızlıydı, 10.10'a yükselttiğimde de hızlıydı, sıfır kurulum da hızlı. Buradan mı devam edeceğim? Hayır. Yükselterek edindiğim 10.10'a geçerek yaşantımı devam ettireceğim.

Kararlıyı beklemeden söylediğim işaretlesemde işaretlemesemde değişiklik yapmıyor dediğim bu kısım giderilmiş Alfa RC Beta'larda illa sorun çıkacaktır sorunsuz dağıtım olmaz zaten bu bölümünde eklenmesi ayrıca bir güzellik olmuş.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

kalkan1973

Ben dün akşam 64 bit İSO dosyasını indirip USB ye yazdırıp kurdum. Yalnız bende şu sorun oldu... Normalde kurulum aşamasında dahi nete bağlı olduğu halde bağlantı var olmasına rağmen nete çıkış yapmadı. Kurulum bitti. Sistemi açtım ama hala nete bağlı değildi. Halbuki AUTOETHO bağlı gözüküyordu. Çözümü şu şekilde buldum. paneldeki AĞ simgesine sağ tıklayıp bağlantı özelliklerinden AUTOETHO düzenle seçeneğinden IPV4 ayarlarından SADECE OTOMATİK DHCP seçeneğinden DNS ayarlarını elle;

208.67.222.222,208.67.220.220

şeklinde yapıp kaydedince NETE BAĞLANDI.

Güncelleme ve yazılım yükleme durumuna geldi. Yoksa paketleri indirmiyordu...

YANİ BAZEN BAĞLI GÖRÜNSE DE İNTERNET BAĞLANTISI KESİK OLUYOR... Nedenini anlayamadım.
Evde İşte her yerde Linux