Ubuntu 12.04lts server radeon3000 siyah ekran sıkıntısı.

Başlatan sencene, 21 Şubat 2014 - 00:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sencene

Merhabalar,

Ubuntu 12.04lts 64bit dedicated edindim fakat siyah ekrandan birtürlü çıkartamadım. Sanki hiçbirşey kurulamıyor gibi. Ekran kartı olarak hd3000 gözüküyor fglrx falan kuruyorum yüklüyor ediyor sonrasında gene driver gözükmüyor. Linux ile 3. günüm ve hala kullanmaya başlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

lspci çıktısı :

0:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (int gfx)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 3c)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS780L [Radeon 3000]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)

guopx

Server sistemde neden ekran kartına ihtiyaç hissettiniz?
Eğer tam bir masaüstü istiyorsanız server değil desktop versiyonunu indirip kurmalısınız.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

sencene

Aldığım firma desktop sürümünü kurmadı. Desktop istiyosanız 20dolar daha verin windows kuralım dediler bende vermek istemedim. Server versiyona desktop kurmaya çalışıyorum bitürlü beceremiyorum illa bir eksik gedik çıkıyor. 2 gün oldu alalı hiç bilmediğim linux'u öğrettiler bana zorla. Ama driverlar yüklenmiyor mesa deniyorum flgrx deniyorum yüklüyor, sonra test ettigimde flgrxinfo yok, glxinfo | grep -i render yok. Error veriyor sadece. Ne şekilde kurtulabilirim yardımcı olursanız sevinirim boşa almış gibi oldum resmen.

heartsmagic

Hiç bilmediğin Linux'u öğrenmeyeceksen neden Linux sunucu kiraladın? :)

Olmadı, hata verdi geri bildirimleri ile yardımcı olmamız zor. Hata verdi ama ne hatası verdi örneğin? Hangi masaüstü ortamını kurmayı denedin örneğin? Grafik kartı sürücüsü masasütü ortamı kurmaz, en fazla X paketlerini kurar. glxinfo, fglrxinfo dediğin şeyler de uçbirimde çalışmaz.

Bir masaüstü ortamı kurdun mu?
Kurmadıysan kafanda bir masaüstü ortamı var mı?
Ne amaçla kullanacaksın bu sunucuyu, cidden masaüstü ortamına ihtiyacın var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sencene

Terminal komutlarıyla bir işim olmayacak zaten ilk kurulumdan sonra, fakat destek vermedikleri için kendim kurmak zorunda kalıyorum. Amacım sadece ubuntu desktop'u vnc ile yönetebilmek.

sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get install gdm
sudo /etc/init.d/gdm start
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo apt-get install tightvncserver

vnc ayarlarınıda yaptıktan sonra, siyah ekranla karşılaştım.
sırasıyla flgrx adı altında 3 4 tane şey denedim (fglrx-updates gibi.) kuruldu onlarda fakat,

glxinfo | grep -i render

komutu "Error: unable to open display "hatası veriyor ve tight vnc ile bağlanmaya kalktığımda vnc siyah ekran ve X işaretli mouse ile beni karşılıyor.

Yabancı- Türk forumlarından yüzlerce farklı alternatif çözüm gördüm denedim hatırlamıyorum artık neler denediğimi ama sonuca ulaşamadım. Çözüm yolu sunabilecek bir arkadaş olursa şimdiden teşekkür ederim. Umarım şimdiye kadar yaptıklarımı doğru anlatabilmişimdir.

heartsmagic

Dedğim gibi glxinfo uçbirimde çalışmaz, X ortamı ister.

Eğer VNC yaptığında siyah ekranda çarpı işareti görünüyorsa esasında X çalışıyor demektir. Fakat giriş yöneticisine uğramadan nasıl X çalışıyor bir fikrim yok.

ps aux | grep gdm

ne diyor?

sencene

Böyle bir çıktı verdi.

root       964  0.0  0.0 128388  2752 ?        Ssl  Feb20   0:00 gdm-binary
root      1007  0.0  0.0 142280  3568 ?        Sl   Feb20   0:00 /usr/lib/gdm/gdm-simple-slave --display-id /org/gnome/DisplayManager/Display1
root      1026  0.0  0.9 141128 34472 tty7     Ss+  Feb20   0:01 /usr/bin/Xorg :0 -background none -verbose -auth /var/run/gdm/auth-for-gdm-heJIio/database -nolisten tcp vt7
gdm       1117  0.0  0.0  24364   996 ?        Ss   Feb20   0:00 //bin/dbus-daemon --fork --print-pid 5 --print-address 7 --session
gdm       1118  0.0  0.2 375876  9240 ?        Ssl  Feb20   0:00 /usr/bin/gnome-session --session gdm --autostart=/usr/share/gdm/autostart/LoginWindow/
gdm       1122  0.0  0.0  53616  3396 ?        S    Feb20   0:00 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/gconf/gconfd-2
gdm       1123  0.0  0.4 682800 15452 ?        Sl   Feb20   0:01 /usr/lib/gnome-settings-daemon/gnome-settings-daemon
gdm       1175  0.0  0.0  39752  2088 ?        S    Feb20   0:00 /usr/lib/gvfs/gvfsd
gdm       1276  0.0  0.0 347620  3268 ?        Sl   Feb20   0:00 /usr/lib/at-spi2-core/at-spi-bus-launcher
gdm       1283  0.0  0.0  23820  1472 ?        S    Feb20   0:00 /bin/dbus-daemon --config-file=/etc/at-spi2/accessibility.conf --nofork --print-address 3
gdm       1286  0.0  0.0 124572  3260 ?        Sl   Feb20   0:00 /usr/lib/at-spi2-core/at-spi2-registryd --use-gnome-session
gdm       1289  0.0  0.3 413736 11604 ?        Sl   Feb20   0:00 metacity
gdm       1293  0.0  0.0 254056  3620 ?        Sl   Feb20   0:00 /usr/bin/pulseaudio --start --log-target=syslog
gdm       1295  0.0  0.3 309520 14968 ?        Sl   Feb20   0:01 /usr/lib/gdm/gdm-simple-greeter
root      1299  0.0  0.0  48456  2300 ?        S    Feb20   0:00 /usr/lib/gdm/gdm-session-worker
root     27892  0.0  0.0   9392   892 pts/1    R+   10:32   0:00 grep --color=auto gdm

guopx

Araya girip birkaç  deneme yapmak istiyorum :)
Şimdilik fglrx kurulumu yapmayı denemeyin zira hd3000-4000 serilerinde güncel fglrx desteği kesildi ki eski sürücüyü de yeni ubuntu sürümlerinde (ubuntu 12.04.2'den sonra) kullanamıyoruz.
Açık kaynak sürücü ile masaüstünü görmeye çalışalım.
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf
komutlarını tek tek verip sürücüyü kaldırın kurulu ise.
sudo apt-get install -f
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get install gdm
sudo /etc/init.d/gdm start
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo dpkg-reconfigure gdm
komutlarını tekrar verin. İnternet bağlantısı olması gerekli sistemde. Eğer herhangi bir hata alırsanız buraya geçin bu komutlar esnasında. Sonra yeniden başlatın. Eğer masaüstü gelmez ise konsolda startx komutunu verin ve ne çıktı veriyorsa buraya geçin.

sencene

Configuring gdm pembe sayfasında , gdm yi seçiyorum değilmi ? Lightdm var birde.

guopx

sencene

Reboot işlemini yaptım tekrar putty'den login oldum. Şimdi vnc çalıştırıp ordan mı deniyorum?

guopx

Vnc çalıştırmadan startx komutunu verince ne oluyor? Hata veriyosa çıktıları alalım.

sencene

Fatal server error:
Server is already active for display 0
        If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock
        and start again.

Please consult the The X.Org Foundation support
         at http://wiki.x.org
for help.

ddxSigGiveUp: Closing log
xinit: connection to X server lost
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0"
      after 7 requests (7 known processed) with 0 events remaining.

guopx

X zaten çalışıyor diyor.
Ctrl+alt+f7 yapınca bir şey değişiyor mu?

sencene

guopx

Lightdm ile deneyelim bir de.
sudo apt-get install lightdm
sudo dpkg-reconfigure lightdm seçim ekranı gelirse lightdm seçin.
Yeniden başlatın ve eğer gelmezse sudo restart lightdm yapın.

sencene

Hala siyah ekran geliyor. Her şeyi komple sıfırlama imkanımız yokmu terminal vasıtası ile?
İşin garip tarafı 2 gün önce bu makinaya basit desktop kurulumu ve vnc yardımı ile ulaştım.Fakat Vnc sürekli kopuyordu, dedim bilmediğimden yanlış bir şey yaptım heralde bir format atsınlar bidaha netten bakarak kurulum yapayım. Kurduğumda ise siyah ekran karşıladı, farklı birşey yapmamış olmama rağmen çözemiyoruz.

guopx

@sencene
Sadece eğer kurmuşsanız çalışmayacak olan fglrx sürücüsü kaldırıldı. Sıfırlama gerektirecek bir şey yapılmadı  onun haricinde.
Ben server ve vnc konusundan anlamam klasik masaüstü kullanıcısıyım. Bu makine fiziksel olarak yanınızda mı yoksa uzaktan mı bağlanıyorsunuz?
Sunucu konusunda daha tecrübeli insanlar var forumda @heartsmagic ve @if gibi. Onlar yardımcı olabilirler konuyu görünce.

sencene

Sunucu uzakta, sizden önce ben birçok komut denedim siyah ekranla karşılaşınca, onlar sıkıntı yapıyorsa diye sıfırlama konusunu açtım fakat bilmiyorum işin doğrusunu. Diğer arkadaşların konuya dahil olmalarını bekliyeyim ozaman. Teşekkürler yardımın için

heartsmagic

Putty yani SSH üzerinden startx olmaz zaten aslında. O nedenle gdm çalışıyorsa ve VNC'de sorun yoksa seni giriş yöneticisinin karşılaması lazım normalde. 12.04 olduğuna göre Unity'nin olması lazım, bir bakalım o kurulmuş mu?

dpkg -l | grep unity

sencene

Çıktısı

ii  libunity-2d-private0                 5.14.0-0ubuntu2                         Unity 2D shared library
ii  libunity-core-5.0-5                  5.20.0-0ubuntu3                         Core library for the Unity interface.
ii  libunity-misc4                       4.0.4-0ubuntu2                          Miscellaneous functions for Unity - shared library
ii  libunity9                            5.12.0-0ubuntu1.1                       binding to get places into the launcher - shared library
ii  unity                                5.20.0-0ubuntu3                         Interface designed for efficiency of space and interaction.
ii  unity-2d                             5.14.0-0ubuntu2                         Unity interface for non-accelerated graphics cards
ii  unity-2d-common                      5.14.0-0ubuntu2                         Common files for Unity 2D Shell
ii  unity-2d-panel                       5.14.0-0ubuntu2                         Unity 2D Panel
ii  unity-2d-shell                       5.14.0-0ubuntu2                         Dash and Launcher for the Unity 2D environment
ii  unity-2d-spread                      5.14.0-0ubuntu2                         Unity 2D Spread
ii  unity-asset-pool                     0.8.23-0ubuntu1                         Unity Assets Pool
ii  unity-common                         5.20.0-0ubuntu3                         Common files for the Unity interface.
ii  unity-greeter                        0.2.9-0ubuntu1.2                        Unity Greeter
ii  unity-services                       5.20.0-0ubuntu3                         Services for the Unity interface

heartsmagic

Vnc sunucusu olarak ne kurulu peki sunucunda? Erinmeyip neredeyse bir VNC sunucu kuracağım birazdan :) Foruma da anlatım geçmiş oluruz, eğer tembellik basmazsa bir bakınayım.

heartsmagic

Ben sunucu kurup konusunu açtım:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42365.0

Birebir uygulandı oradaki anlatım uzak bir sunucuda. 10 dk. sürdü neredeyse kurulum. O başlığa bakarak ilgili dosyanın içeriğini buraya geçer misin?