AMD Radeon HD 8730M Sürücü Kurulumu

Başlatan osmanpavraz, 15 Şubat 2014 - 21:40:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanpavraz

Arkadaşlar merhaba laptobumu değiştirdim yeni laptobum AMD Radeon HD 8730M grafik kartı kullanıyor nvidia karlar da bumble kurunca ekran kartı sorunu çözülüyordu, mevcut kartımda nasıl bir yol izlemeliyim ?

burk

Öncelikle başlığın hepsini büyük harf yazmazsan sevinirim, konuyla ilgili olarak en gücel şekilde şurada geçmiş;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40050.msg481542#msg481542

osmanpavraz

Başlık için özr dilerim. karnel sürümüm 3.11... AMD ekran kartı sürücü yüklemesi nasıl yapılıyor bumbele işe yararmı. Farumda bir kaç kuruluma göz attım ama sorun yaşamış herkez. Bumbele gibi kalıplaşmış bir kurulum mevcut mu ?

heartsmagic

@osmanpavraz, Bumblebee Nvidia tarafı için senin artık ilgin yok onunla.
Sende de çift kart mı var?
lspci
çıktısını geç lütfen buraya.

Ayrıca Ubuntu sürümün nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmanpavraz

Dün ek sürücülerden amd akran kartı kurulumu yaptım akranım simsiyah sadece imleç görünüyor, onu düzeltmeye çalışıyorum düzeltir düzeltmaz sonuçları buraya geçeceğim. Ubuntu sürümüm 13.10.

osmanpavraz

Arkadaşlar merhaba Dell 5521 kullanıcısıyım bilgisayarı yeni aldım, bilgisayarda ikinci ekran kartı olarak amd 8730 var ek sürücülerden kurulum yaptım bilgisayarı yeniden başlattım ve unity gitti heryer siyah oldu. Tekrardan kurulum yapmak istemiyorum daha yeni kurulum yaptım sorunun çözümü ile ilgili bilgisi olan arkadaşımız var mı ?

caesium

Sorunla ilgili fotoğraf koyarsanız arkadaşlar daha rahat çözüm onerebilirler.

guopx

ctrl+alt+f1 ile kosolu açın, kullanıcı adı ve şifrenizi girdiktwen sonra:
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf komutlarını verip yeniden başlatın. Eskisi gibi açılması gerek, Açılınca lspci çıktısını buraya geçin.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

heartsmagic

Konuları birleştirdim, haliyle iç içe girdi iletiler.

@osmanpavraz, hemen hemen aynı sorun için ikinci başlığa gerek yok. Zaten diğer tarafta soru sorduğun için oradan devam edebilirdin, ben başlıkları birleştirdim.

laz61

konu takip. bende de low graphic hatası vardı sürücüleri yükleyince dediğinz gibi siyah ekranda kalmıştı benim pc'de 8570m grafik kartı var benim notebookda da. şuanda win7 kullanıyorum. sorun çözülürse tekrar linuxa geçmeyi düşünüyorum.
Her sözü gerek yok laf ile beyana, bir bakış bin laf eder bakışdan anlayana..
AMD Ryzen 1600 12CUPs - Asus Dual RX 580 - AB350M Gaming 3 - 1TB WD Blue - 2TB Toshiba P300 - Samsung 850 EVO 120GB - Corsair 8GB 2400MHZ LPX RAM - Thermaltake Core V21 - Hi-Power 500W 80+ PSU

Deadpool

Sisteminizde çift ekran kartı var muhtemelen. lspci çıktısı görmediğim için tahmin yürütüyorum. Şu dosyalar yüklendikten sonra çözülecektir eğer çift ekran kartı varsa.
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress

osmanpavraz

@guopx Verdiğin kodları yürüttüm ama sadece arkaplan resmi geldi....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2014 - 10:19:04

@Deadpool verdiğin kodu çalıştırdım ama sonuç yok sadece masaüstü ekranı var yine

burk

@osmanpavraz geldiğin kısımda uçbirim ekranı açılıyor mu? Açılıyorsa benim istediğim çıktıları alıp buraya geç lütfen.

osmanpavraz

heartsmagic

@osmanpavraz, basitçe şu çıktıları geçer misin?
lspci
dpkg -l | grep fglrx

osmanpavraz

lspci çıktısı
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]
07:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)

dpkg -l | grep fglrx bu kodun çıktısı olmadı

heartsmagic

Alıntı yapılan: osmanpavraz - 17 Şubat 2014 - 09:49:01
@Deadpool verdiğin kodu çalıştırdım ama sonuç yok sadece masaüstü ekranı var yine

Eğer benim istediğim çıktı sonuç vermediyse bu demektir ki yukarıdaki ifade eksik. Zira @Deadpool'un söylediği şekilde kurulum yapmışsan o paketlerin bulunması gerekir sisteminde.
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress
komutunun çıktısını geç lütfen buraya.

osmanpavraz

Arkadaşlar bir çok yol denedim ama sorun çözülmediği için şuan tekrar kuruyorum sistemi. Kurduğum yeni sistme AMD grafik kartının sürücüsünü nasıl yüklemem gerek.

heartsmagic

@osmanpavraz, olaya iyi niyetle yaklaşıyor ve son iki iletimi görüp görmediğini sormak istiyorum.

osmanpavraz

Son iletiyi gördüğümde sistemi yeniden kurmuştum. o yüzden geçmedim son sonucu.

heartsmagic

13.10 kurduysan aynen uygulayabilirsin o öneriyi.