ubuntu 11.04 güncelleme sonrası ekran kartı problemi

Başlatan Me_Te, 30 Mayıs 2011 - 23:14:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Me_Te

benim hd2400 pro ekran kartım var... güncellemeden önce driver yüklüydü şimdi ayarlarım gitti tekrardan yüklemek istedim... ek sürücülerden kurmayı denedim manuel kurmayı denedim ikisinde de aynı hatayı aldım.. kurulduktan sonra yeniden başlattığımda ubuntu yazısı geliyor ve sonrasında siyah ekrana düşüyor.açılış sesi geliyor duyuyorum ama görüntü yok.. güvenli grafik modunda çalıştırdığımda ise ati catalyst açılmıyor hata veriyor ve uçbirimden fglrxinfo yazdığımda parçalanma arızası çıktısını alıyorum acaba ne yapmam gerekiyor???

stratovarius

İlk önce tamamen fglrx ile ilgili ayarları sıfırlayalım;

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sonra sistemi yeniden başlatıp ek sürücüler yoluyla temiz bir kurulum deneyiniz.

Me_Te

tmm dediğinizi yaptım tekrardan başlattım sistemi... şimdi hangi yönergeleri takip etmem gerekiyor??

stratovarius

Şimdi ek sürücüler yoluyla tanıtmaya çalışalım ilk , şayet ek sürücülerde sürücü gözükmüyorsa uçbirimden ;

sudo apt-get install fglrx*

sudo aticonfig --initial -f

Me_Te

evet dediğinizi yaptım şimdi ne yapmalıyım??

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2011 - 23:39:14

şuanda bu iletiyi güvenli grafik kipinden yazıyorum :( :( :( gene aynı sorun siyah ekrana düşüyor ve orda kalıyor

stratovarius

Kurulum esnasında herhangibir hata verdi mi ? Birde bu güncellemede kernel güncellemesi söz konusu mu ?

Acaba 2.6.39'a yükseltme olmuş olabilir mi ?

Me_Te

yok olmadı... ne yaptıysam düzelmedi hala güvenli kipteyim :( :( bi ben kuramadım şu ekran kartını galiba

stratovarius

Güvenlik kipte sürücü bu şekilde kuruluyken ,şu işlemleri yapalım o zaman.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

Güncel sürücülere bu şekilde güncelleyecektir. Kurulum aşamasında bir hata verirse hatayı buraya geçiniz. İşlem sorunsuz biterse yeniden başlatınız.

Me_Te

N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

böyle bi hata aldım

stratovarius

Önemli bir hata değil. Güncellme sonrası sonuç nedir?

Me_Te

stratovarius

O zaman bütün işlemleri geri alalım;

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core

İşlemleri ile bütün değişiklkleri sıfırlayınız, sonra yeniden başlatınız.

En son çare olarak kendiniz güncel sürücüyü indirip kurulumu deneyiniz. Güncel sürücü kurulumu(Ati Sitesinden Güncel Driver İndirilip Kurulması);

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23112.0.html

Me_Te

hayır hepsini denedim olmadı... gene başlarken ekrana görüntü gelmiyor... ses var görüntü yok herşeyi denildiği gibi yapıyorum sorunsuz yükleniyor ama hala sorun devam ediyor..ati catalyst proğramını çalıştırdığımda şöyle bi hata alıyorum 

ne yapmalıyım??  :( :(

stratovarius

Me_Te

Linux XXL 2.6.38-8-generic #42-Ubuntu SMP Mon Apr 11 03:31:50 UTC 2011 i686 i686 i386 GNU/Linux

çıktı bu

stratovarius

İlginç 2.6.38 ile destekli ati sürücüleri uyumlu normalde sorun yaşamamanız lazım.

Şu durumda açık kaynak sürücüleri kullanmanızı öneririm, ilerki zamanlarda yeni bir kernel güncellemesi gelirse yeniden deneyebilirsiniz.

Açık kaynak sürüclere geçmek için ;

sudo apt-get autoremove

Yapmanız yeterlidir.

Son güncellemelerle başka ati sürücü sorunu yaşayan arkadaşlar varsa onlarda yardımcı olucaktır.

İyi günler.

Me_Te

ilginiz için teşekkür ederim.....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Mayıs 2011 - 19:56:43

şuan mesa kullanıyorum ama keşke tanıtabilsem diyorum bir taraftanda... acaba bi tek bu sorunu ben mi yaşıyorum... bi kuramadım şu ubuntuda ati ekran kartını gitti  :( :( :( :( farklı önerileriniz varsa şiddetle cevap bekliyorum sizden

Me_Te

ya lütfen bence bu halledilemeyecek bi sorun değil...acaba donanım çakışması mı var??? eğerki öyle bir durum varsa ne yapmalıyız?? size zahmet bi el atın şu işe ;) ;)