[Çözüldü] Ati 3200 Driver Kurulumu

Başlatan kskrebellion, 07 Mayıs 2010 - 19:16:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kskrebellion

Merhaba aşağıdaki linkten ati driverını bulup indirdim.
http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.7&product=2.7.4.3.3.3.1&lang=English
Aşağıdaki şekilde indi ve açtığımda aşağıdaki şekilde açıldı peki bu şekilde kurulumu nasıl yapacağım?
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r3/thumb_111642152.jpeg[/img]

Yeniyim o yüzden anlaşılır yoldan gösterin lütfen.
Ayrıca başka konunun linkini vermeyin öğretcekseniz bi zahmet anlatın..

barış

uçbirim üzerinden komut verdiniz mi? Ya da indirdiğiniz sitede *.deb uzantılı bir dosya var mı? Var ise onu indirin.

kskrebellion

konsoldan tam olarak hangi komutu vermem gerek?
resmi sitede indirilebilir olan tek bu vardı baska uzantılı bişi yoktu :S

Alquimista

konsoldan

sudo sh ./ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

yazarsanız yükleyebilirsiniz. Bu komuttaki sudo yönetici izinleri ile komutu işlemeniz için (sürücü yüklerken istiyor) geri kalan ./'dan sonraki kısımda dosyanın adresi. Bu komutu direk konsola girdiğinde vereceğin için ve Ev Dizinin içinde bulunan dosya üzerinden yapacağın için böyle. Başka bir klasör altında olsaydı o klasörün yolunu ve sonra dosya isimini yazacaktın.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

barış

@AlmaMorena, çok güzel bir açıklama yapmış :)
hayırlı olsun bu arada Türkiye Tayfası'na girmişsin, diyememiştim kısmet bu güneymiş :)

Alquimista

If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

kskrebellion

sh: Can't open ./ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

verdiğin kodu aynen yazdım fakat aldıgım hata bu :S

Alquimista

Yanlış vermişim pardon, aşağıdakini kopyalayıp yapıştırır mısın

sudo sh ./İndirilenler/ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

Eklediğin resimden Ev Dizini içinde olarak görmüşüm halbuki İndirilenler içindeymiş. Yukarıdaki gibi yaparsan açılması lazım.

kskrebellion

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 07 Mayıs 2010 - 20:29:55
Yanlış vermişim pardon, aşağıdakini kopyalayıp yapıştırır mısın

sudo sh ./İndirilenler/ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

Eklediğin resimden Ev Dizini içinde olarak görmüşüm halbuki İndirilenler içindeymiş. Yukarıdaki gibi yaparsan açılması lazım.

Çok teşekkürler en sonunda kuruldu :) Yalnız sağ alt tarafta ya da masaüstüne sağ tıkladıgımda windowstaki gbi atiye dair hiçbirşey cıkmadı yeniden baslatmadıgımdan mı yoksa linuxta kurulduguna dair bir belirti vermiyor mu :D

Alquimista

Windows'da olduğu gibi bir ikon çıkmıyor sağ alt köşe de :) Bu arada kurulduysa eğer bilgisayarınızı bir yeniden başlatıp kontrol ederseniz çalışıp çalışmadığını daha iyi görürsünüz sanırım. Bir de

glxinfo | grep render

ve

fglrxinfo

çıktılarına bakarak kontrol edebilirsiniz doğru kurulup kurulmadığını.

kskrebellion

Yeniden başlattım fakat olmamış.pencereler hala tasırken kasıyor ve verdiğiniz kodu denedim yüklenmemiş yazıyor.yüklemek için gerekli kodu yazdım suan iniyor ama sonucta tüm sürücüler yüklenmemiş olur sanırım :S

Alquimista

Şuan ne iniyor tama anlamayadım ama, sisteminizi kurduğunuzda etkinleştirilmemiş sürücüler için bir uyarı aldınız mı? Donanım Sürücüleri altında oluyor genelde. Bir de,

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

Bu başlığa bakmış mıydınız? Bu anlatım ile de yükleyebilirsiniz.

setare

eğer yüklersen ekran çözünürlüğü ve monitor tazeleme hızını değiştirebildiğine dair bir resim rica ediyorum,

aynı ekran kartından bende de var, denemediğim yol kalmadı ekran kartı yüklenmiyor bende, sürücü yükledikten sonra ekran kararıyor

ati 3200 ile ilgili bütün konularda mesajım var bu konunun da takipçisiyim

zeitgeist

Alıntı yapılan: kskrebellion - 07 Mayıs 2010 - 19:16:36
Yeniyim o yüzden anlaşılır yoldan gösterin lütfen.
Ayrıca başka konunun linkini vermeyin öğretcekseniz bi zahmet anlatın..

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kskrebellion

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 07 Mayıs 2010 - 21:42:25
Şuan ne iniyor tama anlamayadım ama, sisteminizi kurduğunuzda etkinleştirilmemiş sürücüler için bir uyarı aldınız mı? Donanım Sürücüleri altında oluyor genelde. Bir de,

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

Bu başlığa bakmış mıydınız? Bu anlatım ile de yükleyebilirsiniz.
1. Kurulum

Arkadaslar Ubuntu 9.04/9.10 te kisa cözüm olarak ATI karti kurulumunu asagidaki gibi yaparsaniz. Daha iyi bir sonuc alabilirsiniz.

Sistemi recovery modda root/shell de acin ve asagidaki komutu girin.
Kod: [Seç]
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
sudo aticonfig --initial
komutunu veriyoruz. Her komut sonrasi
cat /etc/X11/xorg.conf
dosyasina ATI icin ayarlar islenmismi bakiyoruz. Islenesiye kadar yola devam ediyoruz. Baktik islenmedi o zaman ayarlari kendimiz girecegiz.

Buraya kadar yaptım ve sonuç aşağıdaki resim.
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r1/thumb_954371551.png[/img]
Buraya kadar yaptım adamın dediği gbide bir güzel kendi kartımın numarasını gördüm BusID       "PCI:1:5:0"
Ancak bu adımdan sonra kaldırma işlemine geçilmiş.Suandaki işleme bakacak olursak  ekran kartının sürücüsünü doğru dürüst yüklemişim fakat sürücüyü yüklememişim gbi pencere taşırken kasma gerçekleşiyor.Dün kubuntu 64 bit vardı bugunse 32 bit kurdum belki sorun olmaz diye ancak değişen birşey olmadı.Ayrıca bugun dikkat ettim sürücüyü kurmadan önce hiçbir kasma yoktu pencere taşırken flan ancak kurunca kasma başladı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2010 - 20:19:41

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 07 Mayıs 2010 - 20:43:09
Windows'da olduğu gibi bir ikon çıkmıyor sağ alt köşe de :) Bu arada kurulduysa eğer bilgisayarınızı bir yeniden başlatıp kontrol ederseniz çalışıp çalışmadığını daha iyi görürsünüz sanırım. Bir de

glxinfo | grep render

ve

fglrxinfo

çıktılarına bakarak kontrol edebilirsiniz doğru kurulup kurulmadığını.

Ayrıca bunları yazdıgımda aldıgım suonuç şu :
yusuf@yusuf:~$ glxinfo | grep render
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  136 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  20
  Current serial number in output stream:  20
yusuf@yusuf:~$ fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  136 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  20
  Current serial number in output stream:  20

Alquimista

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

ile xorg'u açıp

Driver  "fglrx"

kısımını

Driver  "ati"

olarak değiştirip dene bir de istersen. (değişikliği yaptıktan sonra crtl+x ile dosyayı kaydederek kapatıyorsun) Ben zaman zaman bazı dağıtımlarda böyle yaparak düzeltiyordum. Ekran kartı sıkıntılı görünüyor hala.

kskrebellion

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 08 Mayıs 2010 - 20:36:28

ile xorg'u açıp

Driver  "fglrx"

kısımını

Driver  "ati"

olarak değiştirip dene bir de istersen. (değişikliği yaptıktan sonra crtl+x ile dosyayı kaydederek kapatıyorsun) Ben zaman zaman bazı dağıtımlarda böyle yaparak düzeltiyordum. Ekran kartı sıkıntılı görünüyor hala.

Çok teşekkür ederim bu sorunda halloldu :) Son * bir şey daha isteyeceğim nette aramadım bunu ama olsun sorayım.Pc yi her başlatıcımda çözünürlük ayarı değişiyor bunu nasıl sabitleyebilirim.

Kasma yok ama ati catalty i acmaya kalktıgımda aticonfig ile yapılandırın diyor ordan yapmam gereken ayarlar mı war aticonfig i actıgımda bayaga sey cıktı bişi anlamadım da :)

Alquimista

Sevindim bunun hallolduğuna.

Aticonfig ile ilgili bir işimiz yok, sonuçta ben hiç kullanmıyorum bile xorg'da doğru ise zaten doğru çalışıyor. Bunun çözünürlükle bir ilgisi var mı bilmiyorum ama.

Çözünürlüğü şöyle deneyebiliriz, emin olamıyorum ama yine de denemekten bir zarar gelmez :)

xorg'u açtık

Section "Screen"

altında bir de
   SubSection "Display"
      Viewport   0 0
      Depth   24
   EndSubSection

gibi bir alt kısım var. burada Depth ile EndSubSection arasına,
masaüstü kullanıyorsan;

Modes    "1024x768"

dizüstü kullanıyorsan;
      Modes    "1280x800"

satırlarını ekleyip bir dene istersen. Umarım bu şekilde sabitleriz çözünürlüğü.

///Bu arada bu konu ile ilgili forumda başlıklarımız var, mesela bir kaç tanesi;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11990.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1564.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4129.0

Aşağı yukarı yazdığım gibi öneriler var. Tabi ben yazdıktan sonra arama yaptığım için bir kere daha yazmış bulundum :) Umarım hallolur böyle.

kskrebellion

Teşekkür verdiğin kodu ekleyince düzeldi.Çok saol gerçekten.

Alquimista

Önemli değil ne demek, forumda önceden verilen çözümleri getirdim buraya sadece. Forumda gezinerek zamanla siz de bu çözümleri bulursunuz zaten.

Sorunun çözüldüğüne sevindim. O zaman bu başlığı çözüldü diyerek fişleyelim ve kapatalım.