Paket Hataları

Başlatan erenust, 03 Şubat 2011 - 20:28:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erenust

Merhabalar...

Bugün Ubuntu'ya KDE 3 kurdum (şuradaki talimatlara bakarak yaptım bunu). Daha sonra KDE 3 neymiş diye bakındım ve tekrar Gnome masaüstüne döndüm. Yazı tiplerinin değişmiş olduğunu fark ettim. Bunun üzerine Synaptic'ten KDE 3 kurulumu sırasında kurulan yazı tipi paketlerini kaldırmaya çalıştım. Bozuk paketler olduğunu, ilk önce bunların düzeltilmesi gerektiğini söyleyen bir hata aldım. Düzenle menüsünden 'Bozuk paketleri düzelt'i seçtim. Bunu yapınca da şu hatayı aldım:
E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve tarafından üretilen kesilmeler, buna tutulan paket neden olabilir.
E: Bağımlılıklar düzeltilemiyor
E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve tarafından üretilen kesilmeler, buna tutulan paket neden olabilir.

Daha daha sonra fark ettim ki bu hatayı sadece o paketleri kaldırmaya çalışınca vermiyor, başka paketlerle çalışmayı denediğimde de veriyor. Ne yapmam gerekir?

Şimdiden teşekkürler...
Öğrenmek, akıntıya karşı yüzmek gibidir: ilerlemediğiniz takdirde gerilersiniz.

heartsmagic

sudo apt-get -f install ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erenust

Çıktı şöyle:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 32.
N: Ignoring file 'ubuntu-x-swat-x-updates-maverick.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'kde3-maintainers-ppa-maverick.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
N: Ignoring file 'kde-3-maintainers-ppa-maverick.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

heartsmagic

Hata bizi sürüm çakışmalarına götürüyor gibi. Şu an haliyle sorun devam ediyordur. Tek bir paket kurmak istediğinde veya kaldırmak istediğinde ne oluyor?

erenust

Tek bir paket derken ne demek istiyorsunuz?

sema

Yani herhangi bir program kurar ya da kaldırırken de bunu alıyor musun diyor. Yalnız aldığın hataların çözümü forumda mevcut, bir de sanırım @heartsmagic'in söylediği sürüm çakışmalarını ben de tam olarak anlamadım. Hata çıktısında son günlerde güncellemelerle alınan sıkça hatalardan başka bir şey göremedim  ::) Göremediğim şeyler olabilir tabii.
susema

heartsmagic

Son çıktı -f install için, eğer bir şey kurmaya kalkıldığında başlığın ilk iletisindeki gibiyse durum biraz daha değişebilir.

erenust

Merhaba,

Fark ettim ki bahsettiğim hataları tüm paketlerde vermiyormuş. İlk hatayı aldıktan sonra epey bir paket kurdum.
Daha sonra KDE 3 ile ilgili depoları kaldırdım. Bu sefer sudo apt-get -f install için son bölümde verdiği hataları geri kalan ek depolar için veriyor.

sema

Net anlayamadım. Şimdi Konunun başındaki ilk hataları hâlâ alıyor musunuz yoksa hata dediğiniz -f install'daki uyarılar mı? Oysa forumda var.
susema

erenust

KDE 3 ile kurulan paketleri kaldırmak istediğimde, konunun en başındaki hataları alıyorum.

Diğer paketlerde de sudo apt-get -f install komutunun verdiği hatayı alıyorum.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sema

Alıntı yapılan: erenust - 18 Şubat 2011 - 17:16:23
KDE 3 ile kurulan paketleri kaldırmak istediğimde, konunun en başındaki hataları alıyorum.

@bytan'ın verdiği bağlantıda söyleneni yaptıktan sonra, kaldırmak istediğiniz KDE paketlerini aptitude ile kaldırmaya çalışır mısınız, uçbirim çıktılarını da alalım mümkünse, aptitude yüklü değilse;

sudo apt-get install aptitude

Ardından;

sudo aptitude purge program_ismi

sudo aptitude clean
susema

muk

benim yüklemeyle alakalı bir sorunum var. ubuntu 9.04u yeni kurdum ve bugün onu 10.04e yükseltmeye çalıştım. yükseltirken 4 pakette sorun çıktı. Siteyi araştırdım bir az ve yüklemekle güncellemekle ilgili yapabileceğim şeyleri denedim ancak gedit adlı bir paket var ve bozuk diyor. Düzeltmiyor ya da kaldırmıyor. Dediğiniz sudo apt - get -f install komutunu yazdım bir kaç kere ama terminal kapanıyor hiç bir şey çıkmıyor. Hiç bir program yükleyemiyorum belli bir noktadan sonra bozuk paket var diyerek kapatıyor yüklemeyi. Yardımcı olabilir misiniz? Konuyla alakalı başlık bulamadığımdan buraya yazdım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2011 - 18:27:59

Şuan fark ettim artık terminal de açılmıyor. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

zeitgeist

9.04 ten 10.04 e yükeltmek iki sürüm atlamak demek. Pek tavsiye edilen bir şey değil bu. Bana kalırsa gerekli yedeklemeleri yaptıktan sonra kullanacağın sürümü belirleyip temiz kurulum yapmak çok daha kolay olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

muk

bir dakika yanlış yazmışım. Kurulu olan 9.10du yükselttiğim 10.04

bytan

Kurtarma kipiyle makinayı açabiliyor musun? Eğer açabiliyorsan alttakileri yürüt ve sonuçları buraya aktar:

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

muk

bilgisayar açılırken grup çıkıyor ya orada kurtarma kipi denilen yere girdim dediğinizi yazmak için ancak sürekli olarak kendi yazdı hiç durmadı ve sonra 'login' diye satır açtı. ben bir şey yazmadan 'auto-negotiating...' yazıp alt satırda şifre istedi tekrar ben yazamadan bir şey uzunca bir sayı serisi yazarak 'eth0 auto-negotiating...' yazdı ve bunu defalarca yaptı.

heartsmagic

Bir süre o şekilde beklesen de sonlanmıyor mu?
Ayrıca kurtarma kipinden devam edince sana belli seçenekler sunmuyor mu? root shell gibi?

muk

hayır sürekli dediğim döngü sürüyor

heartsmagic

10.04 ile devam etmeyi cidden düşünüyor musun, yoksa yeni sürüm kurma imkânın var mı? 11.04 veya 10.10 mesela? Zira bu aşamada sorunu çözmek istiyorsan biraz uğraşmamız gerekecek. Kabaca yapacaklarımız Ubuntu CD'si üzerinden sana kurulu bölüme chroot yaptırmak ve güncellemeyi denetlemek olacak.

muk

üst sürüme geçme planım var ancak güncelleme yapmıyor ki bozuk paket var diyor. bir daha denedim kurtarma kipine girdim. Başta bana bir kaç seçenek sundu root, mroot, bozuk paket onarma, önyüklemeye devam gibi seçenekleri vardı bende onarmayı seçtim. onarıldı dedi. sonra yine aynı seçenekler geldi sonra da login kısmına girdi tekrar ve komut bulunamadı diyip durdu bu seferde. Şimdi baktım bozuk paket hala duruyor :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2011 - 00:12:54

ubuntunun sitesinden 11.04 indirdim. iso dosyasını açıp cd ye yazdırdım ubuntu da ancak cd bilgisayara taktığımda çalışmıyor autorundan olabilir. sanırım beceremedim o yüzden buradan üst sürüme geçmeye çalıştım.

heartsmagic

Bu şekilde 11.04'e istesen bile cidden çok zor geçersin. Kurulum için devam edeceksen bu bahsi kapatıp, kurulum sorununa bakmaya çalışalım.

muk

tamam o zaman o daha kolay olacak diyorsanız benim için sorun yok ancak dediğim gibi cd çalışmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2011 - 00:28:06

bir de "apt" dediğimiz aptitute komutu kısaltılmışı sanırım değil mi ? terminal de yazdığımda kabul etmiyordu aptitute yazdığımda kabul ediyordu bu sürüm hatası falan mı acaba?

heartsmagic

Hayır, apt aptitude komutunun kısaltılmışı değildir. Aslında apt diye komut yok, apt-get var.

Kurulum meselesi için, şimdi sen CD'yi takıyorsun fakat sistem başlangıçta BIOS üzerinde açılış CD'den olmasına rağmen açılmıyor mu?

muk

ozaman internette yanlış bilgi var apt komutuyla alakalı :) evet dediğiniz şekilde çalışmıyor