Linux Eğitimi

Başlatan eronis, 23 Nisan 2014 - 19:33:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar ben bir konudan fazlasıyla rahatsızım. Aramızda linuxu çok iyi bilenler var ancak bu insanlar sadece insanları debian tabanına hapsediyorlar. İsteğim sadece debian değil red hat, mandriva, slackware, arch, pisi gibi tabanlardan hangisini biliyorsanız bir youtube kanalı açıp ordan ders vermeniz. Ki bunu izleyenlerin tıklayacakları reklamlar size zaten bir gelir sağlayacak. Yani siz karda olacaksınız. Ve benim gibi linuxun her dağıtımına meraklı her ayrıntısını bilmek isteyenlerede yönlendirmiş olursunuz...

Bu konuyu okuyan herkese teşekkür ederim. Lütfen bu durumu ciddiye alın ve çevrenizde linux bilen arkadaşlarınızı bu konuda cesaretlendirin...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

srgnaras

desteklediğim bir konu ancak kişilerin özel hayatları gözetilmeli bu durumda.
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

heartsmagic

Debian tabanına hapsetme olayını anlamadım ancak temelde Linux dediğimiz şey hemen her dağıtımda aynıdır. Bu temeli öğrenmek için de naçizane önerim video izlemek yerine bol bol okumak ve okuduklarını uygulaman olmalıdır. Eller kirlenmeden bu iş öğrenilmiyor, elleri kirletmenin yolu da bence izleyip uygulamaya çalışmak yerine okuyarak uygulamaya çalışmaktır.

Diğer türlü dağıtımın kendisini tanımak istiyorsan yapacağın şey çok bellidir, kurup kurcalamak (sanalda veya gerçek ortamda). RPM tabanlı bir uygulama kurup kullanmadan RPM'yi öğrenemezsin. İzler izler durursun sadece. Arch kurmadan biraz daha alt seviyede yapılandırma nasıl yapılır meselesini anlayamazsın. Esasında anlarsın da o da okuma, uygulama kısmına kalıyor. Arch üzerindeki /etc/network/interfaces dosya yapılandırması ile Ubuntu'daki farklı değildir. Temel yapılandırmaların hemen hiçbiri farklı değildir, sadece Ubuntu gibi dağıtımlarda birçoğu hazır gelirken, Arch gibi dağıtımlarda hazır gelmez. Arada bir de bazıları bir mesele için X servisini/yöntemini kullanıyorken diğer Y servisini/yöntemini kullanır. Bu da tamamen dağıtımı kurcalamayla öğrenilebilecek bir şeydir.

Yanlış anlaşılmak istemem, ancak video beklentisi yerine doğrudan oku/uygula işine girişirsen çok daha hızlı yol alırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Demek istediğibi anladım ama bu dersleri veren kaynaklar hep bir seviyede bırakmış.
Mesela adduser komutunu bile göremediğim kaynaklar var. Bunların yarım yamalak değil tam bir anlatımını kastettim ben. Kurcalamak konusuna katılıyorum ancak adama bir sorunum var diyorum adam bana bir kod veriyor anlamıyourm bile ne yazdırdığını sadece yazıyorum. Belki adam benle kafa buluyor ve verdiği kod sisteme zarar verecek ve bilgisayarım belkide çökecek ?

Temel terminal kodlarının alayını yalayıp yuttum orta yada ileri her ne diyorsanız terminal öğrenmek istiyorum.

Mesela çalıştırma izni için bize

chmod +x dosya_adı.falanca
komutu öğretildi ama x (execute) olduğu söylenmedi. yazın gitsin demeye getirdiler.

Bunun gibi, anlatabiliyormuyum ? Forumdan bağımsız olmak hatta diğer forumlarda olabildiğim gibi ben insanlara yardım etmek istiyorum.
Linuxa eskiden kötü bakardım ama şimdi ben insanlara linux öğretmek ve linux üzerinden program geliştirmek yada bir dağıtıma destek olmak istiyorum.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

matrax_41

@eronis, işin temelini öğretecek kadar Türkçe kaynak var. Forumda da çokca döküman paylaşıldı. Aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsin ilgili konulara.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=245.0

gecegezen

Kendi çapımda ufak ufak bir şeyler yapmaya çalışıyorum bende kendi blogumda ama benimde çok bir şey bildiğim söylenemez. sizin örneğinizden gidersek chmod +x için ufak bir google araması ile işinize yarayan ve sizin istediğiniz gibi yüzlerce sonuç bulabilirsiniz.
Video önerinize gelirsek ben hiç yapmadım ama internette takip ettiğim bazı yabancı kişiler benzer videolar hazırladılar ki gördüğüm kadarı ile derslerden çok reklamlara benziyorlardı yazılı material şu an için bence daha iyi sebebi işe grafik sürücünüzde bir sorun çıktı diyelim ki bununla bir çok kişi karşılaşmıştır metin dosyalarına pekte zorlanmadan ulaşabiliyorsunuz video o kadar rahat olmuyor. Bir diger avantajida linux tarafında genelde şurayı tıklayın, buraya şunu yazın diye zorunlu ekranlar olamadığı için, video hazırlamaktan daha kısa sürüyor belge hazırlamak.
Herkesin debian tabanlı sistemlerden bahsetmesine gelirsek şu şıralar debian tabanlı sistemler başı çekiyor. Herkes onları kullanmayı tercih ediyor ve dokuman hazırlayanlarda zaten onları kullanıyor yani onları biliyor. Bu benim gördüğüm kadarı ile hep böyle oldu bundan 10-15 yıl öncede redhat için benzer bir durum vardı sonra suse ve mandriva için benzer durumlar oluştu. Yarın belkide Pisi için benzer bir durum olacak
Ama hazırcılığın çok telike li bir tarafı olduğuna da katılıyorum internette bir çok yerde insanları saka olsun diye veya android'i kesin hızlandırır ubuntuyu şaha kaldırır diye şu "rm *"lı komutları gördüm. Burada kaynağa ve bu komutu yazan kişiye bırak dikkat etmek gerekiyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

@eronis, hangi kaynaklardan bahsediyorsun bilmiyorum ancak mesele Türkçe ise ayrıca konuşulabilir. İngilizce olması durumunda ise kaynak dediğimiz şey derya deniz. Bir seviyede bırakanı da vardır, dibine kadar ineni de. Bu bakacağın konuya göre değişecektir elbette. Fakat temel meseleler için kaynak bulunması işten bile değil bence:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Chmod_komutu_kullan%C4%B1m%C4%B1
http://wiki.pardus-linux.org/index.php/Dosya_izinlerini_anlamak
SUDO'nun 3. sayısında dahi bu konu işlenmişti.

Yanlış anlaşılmak istemem, söylediğin şey yine yapılabilir, ben işin videolu anlatım kısmındayım biraz. Biraz da senin "öğrenme isteğin" için kendine seçtiğin yol konusunda öneri vermek istedim. Zaten anlatılmış olanları bulup anlamaya, uygulamaya çalışman daha verimli olacaktır. Öteki türlü elbette kim ne biliyorsa forumlarda, günlüklerde, eposta listelerinde paylaşmalı ki hepimizin de amacı bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

siberoloji

Eğitimde yapılandırıcı kuram der ki;
Öğrenmek için öğretin.
"-Evet, bir video kaydedip, chmod komutu ve seçeneklerini çok detaylı anlatacağım.
-Bunu öğretebilmek için öğrenmem gerekiyor."
diye devam ediyor insan ve küçük adımlar sonunda oldukça yol alıyorsunuz @eronis.

Siz, bize öncülük edip bir video kaydedin. Biz de izleyip teşekkür edelim.

eronis

Youtube kanalını açtım ancak henüz videolara başlamayacam. Bir tür blog havasında olacak. Ben öğreneceğim öğrendiklerimide videoda uygulayarak bir yandan pekiştirip diğer yandan başkalarıyla paylaşacağım. Ancak şu anki bilgisayarım biraz eski. Yeni makineyi alır almaz başlıyorum. Elementary OS üzerinden anlatım yapacam. Tabi belli olmaz genede. Belki debian dağıtımı bile kullanmam. Ama şimdilik Elementary OS kullanırım sanıyorum. Kanala video yüklemeye başlayınca bir Twitter hesabına yada bloga bütün videolarımı atacam ki blog tercihimdir.

Tabi sadece bu forumla değil yabancı forumlardanda bilgi edineceğim bundan sonra. Detaylı olarak linux ve python derslerine başlayacağım. Tabi bende çok iyi bilmiyorum. Öğretirken öğreneceğim bende. İstihza'dan okuyup uygulamalarını ve pratiğini basitçe anlatacağım. Python ı iyice sökünce HTML. HTML yi de öğrenince php ve java dersleri düşünüyorum. Kanal hazır olunca foruma ilgili bölüme yada profilime linkini atarım.

Hepinize iyi günler dilerim.

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

meda

Arkad
Alıntı yapılan: eronis - 30 Nisan 2014 - 17:28:11
Youtube kanalını açtım ancak henüz videolara başlamayacam. Bir tür blog havasında olacak. Ben öğreneceğim öğrendiklerimide videoda uygulayarak bir yandan pekiştirip diğer yandan başkalarıyla paylaşacağım. Ancak şu anki bilgisayarım biraz eski. Yeni makineyi alır almaz başlıyorum. Elementary OS üzerinden anlatım yapacam. Tabi belli olmaz genede. Belki debian dağıtımı bile kullanmam. Ama şimdilik Elementary OS kullanırım sanıyorum. Kanala video yüklemeye başlayınca bir Twitter hesabına yada bloga bütün videolarımı atacam ki blog tercihimdir.

Tabi sadece bu forumla değil yabancı forumlardanda bilgi edineceğim bundan sonra. Detaylı olarak linux ve python derslerine başlayacağım. Tabi bende çok iyi bilmiyorum. Öğretirken öğreneceğim bende. İstihza'dan okuyup uygulamalarını ve pratiğini basitçe anlatacağım. Python ı iyice sökünce HTML. HTML yi de öğrenince php ve java dersleri düşünüyorum. Kanal hazır olunca foruma ilgili bölüme yada profilime linkini atarım.

Hepinize iyi günler dilerim.
Fikir güzel.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Atamertes

Niyetin güzel arkadaşım ama bilgisayar üzerinde herkesin amacı ve kullanımı farklı. İşletim sistemleri anlatılamayacak kadar çok özellik, sorun ve çözüm barındırır, bunların çoğu sadece konuyla ilgilenen kişileri ilgilendirir, kender edasıyla kurcalamama rağmen benim bile girmediğim sayısız yer var.
Bu proje hiçbir zaman "halkeğitimde teyzelere excel öğretme" seviyesini geçemeyecektir.

Sistem ne olursa olsun linux, win, mac, bsd vs öğrenmenin yolu tektir: (kur, kurcala, boz, çözmeye çalış, formatla) x999 = öğren. Bu programlar için de aynıdır.

Bence sen bu hevesini blog fikrini hiç öldürme sadece alanını daralt Python öğret mesela sadece ona odaklan, bu çok daha başarılı sonuçlar verir.
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.