Steam, Linux İçin İlk Oyununu Hazırlıyor

Başlatan mustang102030, 17 Temmuz 2012 - 11:41:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustang102030

Valve tarafından kurulan 11 kişilik grup, Steam'i işletim sistemi Linux'a getirmek için
çalışıyor ve bu konuda oldukça önemli mesafe kaydetmiş durumda.
Steam'in sunduğu hizmetlerin çoğunluğu doğru bir şekilde Linux üzerinde çalışacak.
Şu an için Valve tarafından şirket için beta aşamasında test edilen Linux sürümü, 2011 yılından beri
gündemdeymiş ve son bir kaç ayda ciddi gelişmeler yaşanmış.

Takımın şu andaki hedefiyse Windows'da olduğu gibi Linux'ta da sorunsuz bir Left 4 Dead 2 keyfi yaşatmak.
Oyun hem Linux'a çıkarma yapacak ilk Steam tabanlı oyun olacak hem de ileride yayınlanacak olası
Valve oyunları için bir örnek teşkil edecek. Oyunun Ubuntu 12.04. üzerinden sorunsuz bir şekilde
çalıştıran ekibin amacı Left 4 Dead 2'yi yüksek frame rate oranıyla oyunculara sunmak.

Valve ayrıca endindiği deneyimleri ve Linux'un açık kaynak kodlarını diğer yapımcılarla paylaşarak,
bu işletim sistemine yönelmek isteyen yapımcılara yardımcı olmak istiyor.

kaynak: http://bolumsonucanavari.com/Haberler-Steam_Linux_icin_Onaylandi-29708.htm

hckr

Oyun konusunda haberler iyiye gidiyor.Her ne kadar oyun oynamasam da bu haberler Linux dağıtımlarının gelişimi açısından gayet iyi.

elrohir-

Oyun konusunda haberlerin iyi gitmesi sevindirici. Fakat left 4 dead2 ile başlamarı gözlerimi yaşarttı. Linux'te yeniyim, her ne kadar win7yi açamasamda şu anda, bu oyun kısa zamanda gelirse dual boottan vazgeçebilirim.

arpia

Kusura bakmayın bu oyunu hiç duymamıştım ama bu gelişmeler gerçekten çok sevindirici.
Yüzünü bize dönmüş olmaları heyecanlandırıyor. :)

krwlng

L4D ilk oyununu oynamıştım, normalde pek bu tarz oyun oynamam ama denk gelmişti, gayette güzeldi aslında. 2.oyunun çıktığını duyduğumda hep denemek istedim fakat kısmet olmadı, inşaallah 2.oyunu Linux ortamında oynamak nasip olur.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

Şimdi izledim videosunu, güzelmiş :)

KemalALKIN

Counter Strike Global Offensive (Source) oyununuda halledebilirlerse (daha oyun beta) tam bir patlama yaşar Valve :).
www.tckemal.ist

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

casper53

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 18 Temmuz 2012 - 12:20:18
Counter Strike Global Offensive (Source) oyununuda halledebilirlerse (daha oyun beta) tam bir patlama yaşar Valve :).

Evet bomba haber olur. Mac olan oyunlar Linux olsa yeter. GTA san andreas bile mac çıkmış :)

xghostxd

blizzard ta artık linux a destek vermeye başlasa keşke. mac için destek veriyor.zaten 3 tane adam akıllı oyunu var world of warcraft diablo iii ve starcraft ii bunları linux a port etse bir daha windows kullanmam.wine ile gayet stabil çalışıyorlar ama fps den ödün vermek hoşuma gitmediği için windows kullanmak zorunda kalıyorum.

travego0403

Bu Diablo, Warcraft tarzı oyunlardan hiç anlamıyorum ve sevmiyorum. Herhalde bu ağar bir FPS ci olduğum için. :)

Artık Linux için de Çoklu oyunculu(Multi players) değilde belli bir hikayesi, ağırlığı olan oyunlar görmek istiyorum. Belki çağımızın favori oyun tipleri çok oyunculu modlar olabilir ama eski bir oyuncu olduğum için hala oyunların tek kişilik hikaye modlarını oynarım ve görmek isterim. Ne bileyim Call of Duty de Captain Price ile görevden göreve koşmak, Gordon Freeman ile gravity gun kullanmak isterim. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

KemalALKIN

xghostxd
Wine ile kararlı ise hiç yapmazlar bence.

travego0403
Bende pek oyun oynamasamda hemen baş ağrısı vb yapıp sıksada grafik hastalığı olabilir bendeki :). Linux için şu anda yıllanmış oyunlar var ve hiç güzel gelmiyor grafikleri (fps vb. bilindikler). İnşallah bir çok oyuna kavuşur.
www.tckemal.ist

haberblog

Dijital oyun mağazası Linux kullanıcılarına da ulaşacak.

Steam'in Valve tarafından Linux için de sunulacağı dedikoduları bir süredir devam ediyordu. Tabii ki zaten Windows ve Mac OS X için mevcut olan Steam'in geleceği sıradaki sistemin Linux olması muhtemeldi.

Linux için Steam'in 3 ana amacı olacak. Bunlardan ilki Steam istemcisini tam fonksiyonlu bir şekilde Linux'ta sunmak, bir diğeri Left for Dead 2'yi OpenGL'de yüksek kare oranıyla Linux'ta çalıştırmak ve son olarak diğer Valve ürünlerini Linux'a port etmek.

Valve, Steam'i ilk olarak Linux'un Ubuntu sürümü için hazırlayacak. Ubuntu'da her şey yolunda gittiğindeyse diğer Linux dağıtımları için de destek verilmeye başlanacak.

kaynak: http://www.techno-labs.com/1/34256/1/Steam_Linux'a_Geliyor.html
kaynak2: http://blogs.valvesoftware.com/linux/steamd-penguins/

ersinkandemir

Where there's a shell, there's a way.

krwlng

Guild Wars 2 gelse Linux dünyası için son yılların en iyi haberlerinden biri olurdu sanırım. ama
Alıntı YapWill I be able to play the game on a Mac or Linux OS?
Not officially; ArenaNet has not given any indication that they will offer support for those platforms. A number of players have installed Guild Wars 2 on Wine and successfully participated in one or more Beta Weekend Events.
gibi bir haberden sonra hiç ümidim kalmadı. Birkaç kişi wine ile çalıştırdı diye başta düşündükleri şeyden vazgeçti adamlar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

casper53

Bugün 5 dolardı. Son 1 saat yalvardım yakardım arkadaşlar almadı :( left 4 dead 2 linux çıkınca oynucakdım oynayacaktım şimdi Windows'da oynardım :(

Düzenleme Notu: İletilerinizde yazım kurallarına özen gösteriniz.

zeusmaster

Bu sayede artık "Sizin tarafta oyun yokmuş" laflarını duymayacağız. Gelecek açık kaynak ve bunu herkes görmeye başladı :)
Up and Running...

casper53

İlk haber benden Left 4 dead 2 aldım kenarda bekliyor :)

KemalALKIN

Alıntı yapılan: bahdem - 20 Temmuz 2012 - 19:19:23
Bu sayede artık "Sizin tarafta oyun yokmuş" laflarını duymayacağız. Gelecek açık kaynak ve bunu herkes görmeye başladı :)

Zaten kişisel bilgisayarlar hariç egemen durumda ve bir örnek verirsek açık kaynak olmasaydı bsd olmasaydı apple varolamazdı.
www.tckemal.ist

xghostxd

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 20 Temmuz 2012 - 00:39:28
xghostxd
Wine ile kararlı ise hiç yapmazlar bence.

travego0403
Bende pek oyun oynamasamda hemen baş ağrısı vb yapıp sıksada grafik hastalığı olabilir bendeki :). Linux için şu anda yıllanmış oyunlar var ve hiç güzel gelmiyor grafikleri (fps vb. bilindikler). İnşallah bir çok oyuna kavuşur.

dediğim oyunlar wine-hq sitesinde gold almış oyunlar.her ne kadar kararlı çalışsalar da windows a göre fps düşüşü yaşanıyor.wow gibi anlık hareketlerin(skill kullanımlarının) çok önemli olduğu bir oyunda fps kaybı hiç bir wow oyuncusunun hoşuna gitmez.hele birde windows ta bile ucu ucuna yeten bir bilgisayar kullanıyorsanız.(benim gibi) diablo iii e gelince linux ta hemen hemen windows kadar performans alıyorum.yalnız playonlinux daki diablo iii özel wine sürümüyle kurmak şartıyla.birde diablo iii de linux wine kullanıcılarının banlanmasıyla alakalı yorumlar oyunun sitesinde ortaya çıkınca insanın linux wine altında diablo iii bile oynayası gelmiyor.blizzard ın yaptığı açıklamaya göre linux wine altında diablo iii oynamanın bir sakıncası olmadığı ve banlananların sadece linux kullandığı için banlanmadığı hile yaptıkları için banlandığı söyleniyor.bu içimi rahatlatmadı çünkü blizzard ın kullandığı hile sistemleri bir şekilde linux wine altından çalışan diablo iii ü hile yapıyor gibi algılıyor olabilir.mağdur olmamak için linux üzerinde blizzard oyunlarını oynamamaya karar verdim.bir çok blizzard oyuncusuda böyle düşünüyor.blizzard mac için destek veriyorsa linux içinde destek vermesi zor olmamalı.sonuçta opengl desteği olan bir oyun wow.

işte tam olarak beklediğimde buydu.

"Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Valve'in patronu Gabe Newell, Steam'in Linux projelerinden bahsetmiş ve üstüne de "Windows 8, PC pazarının her noktası için felaket olacak." sözünü söylemişti. Valve'a bu konuda destek, diğer bir PC'ye yoğunlaşan firmadan geldi.

Blizzard'ın kurucularından olup, firmanın sahip olduğu üç ana serinin tasarımcısı Rob Pardo, Twitter üzerinden Gabe Newell'a destek gösterdi. Twitter hesabında Rob Pardo, "Gabe Newell'ın röportajında değindikleri oldukça harika. 'Windows 8 PC pazarındaki firmalar için felaket olacak' sözlerine katılıyorum. Windows 8, Blizzard'ı da etkileyecek." sözlerini yayınladı. "

KemalALKIN

xghostxd

Evet OS X sistemide OpenGL kullanıyor unix ve bsd olduğu için. Ancak yapmıyorlar Linux'a falan.
www.tckemal.ist

casper53

Beyler Tam olarak ne zaman çıkar bu steam ya :S

ct

Diablo 3, Diablo 2'den 12 yıl sonra piyasaya sürüldü. Kısmet yani biraz. Steam halihazırda var. Oyunları Linux'a aktarmaları gerekiyor.

Alıntı yapılan: casper53 - 29 Temmuz 2012 - 02:42:37
Beyler Tam olarak ne zaman çıkar bu steam ya :S

casper53

Mac os çabucak aktardılar mac'la linux fark yok pek hemen aktarmaları gerek:)

KemalALKIN

Alıntı yapılan: casper53 - 29 Temmuz 2012 - 15:09:55
Mac os çabucak aktardılar mac'la linux fark yok pek hemen aktarmaları gerek:)

Fark varda grafik açısından kolay olacaktır ikiside Unix Apple BSD Ubuntu vb. ise Linux. API'leri çevirmeleri vb. gerek. Bu arada Mac / OS X sisteminin yapısı bsd tabanlı olsada Apple'a özgü ve değişiktir.
www.tckemal.ist