[Arşiv]Pencere butonu sorunu

Başlatan nazan, 27 Mart 2010 - 23:03:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hitokiri

Ayar dosyasını salt okunur yapsan sorun olmadığı zaman desem yine işe yaramaz bu seferde tema değiştirdğin zaman o ayar dosyasına tema adı yazılmaz tema adını başka bi dosyadan okusa o dosyaya nasıl yazdırıcan tema adını ?
belki de her şey 10.4 te farklı öylesine fikir jimnastiği yapıyorum :)

ironic

@eribol' un dediği gibi düğme konumu belirleme temaya bırakılmışsa, eski temalarda haliyle düğmeler sağda olacak. Ben sürekli sağda kullandığım için yapılan değişiklikleri fark edemedim. Bence böyle olması çok iyi oldu. Çok büyük eleştiriler aldı. Bu özelliğin sistem geneline verilmesi,  genel kullanıcı alışkanlıkları  adına yanlış bir karar olurdu.  Sürekli tema değiştirmiyorsak ortada abartılacak bir sorun göremiyorum.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ironic - 29 Mart 2010 - 14:29:43
@eribol' un dediği gibi düğme konumu belirleme temaya bırakılmışsa, eski temalarda haliyle düğmeler sağda olacak. Ben sürekli sağda kullandığım için yapılan değişiklikleri fark edemedim. Bence böyle olması çok iyi oldu. Çok büyük eleştiriler aldı. Bu özelliğin sistem geneline verilmesi,  genel kullanıcı alışkanlıkları  adına yanlış bir karar olurdu.  Sürekli tema değiştirmiyorsak ortada abartılacak bir sorun göremiyorum.

Ortada şöyle abartılacak bir sorun var. Ben Ambiance veya Radiance temalarını sevmiyorum, sevmedim. Kendi yüklediğim temada da pencere düğmelerini sol köşeye alamıyorum, alsam da kaydedemiyorum.. Bu sorun değil mi sizce??

eribol

Sizin için sorun. Peki ya bu temayı(yani düğmelerin sola alınmasını) benimseyemeyen onca kullanıcı için hangisi sorun sizce? Şu anda ambiance ve radiance temalarını kullanlar yeni temaya aşina olanlardır. Peki olamayan onca kullanıcı? Belki onlar alışsın diye bir müddet böyle devam edilecek.

ırmak

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 29 Mart 2010 - 15:00:05
Alıntı yapılan: ironic - 29 Mart 2010 - 14:29:43

Ortada şöyle abartılacak bir sorun var. Ben Ambiance veya Radiance temalarını sevmiyorum, sevmedim. Kendi yüklediğim temada da pencere düğmelerini sol köşeye alamıyorum, alsam da kaydedemiyorum.. Bu sorun değil mi sizce??

Aynı sorun bende de var, hatta sadece düğmeler konusunda değil, yaptığım değişikliklerin çoğunu kaydedemiyorum.
Ayrıca Karmic ile de sol düğme düzenini kullanıyorum, sinir bozucu sevimsiz bir durum bu.
Size katılıyorum.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: eribol - 29 Mart 2010 - 15:20:05
Sizin için sorun. Peki ya bu temayı(yani düğmelerin sola alınmasını) benimseyemeyen onca kullanıcı için hangisi sorun sizce? Şu anda ambiance ve radiance temalarını kullanlar yeni temaya aşina olanlardır. Peki olamayan onca kullanıcı? Belki onlar alışsın diye bir müddet böyle devam edilecek.

Önceden düğmeleri istediğiniz gibi sağa, sola alabiliyordunuz.. Ama şimdi Ambiance ve Radiance dışında tema kullanmak istediğinizde düğmeleri sola alıp kaydedemiyorsunuz?? Önceden bu konuda özgürdük.. şimdi değiliz.. Anlatabiliyor muyum??

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 28 Mart 2010 - 22:36:15

Canımı sıkan şey, aynı tema üzerinde sizin de verdiğiniz yöntemin "geçici" olarak işe yaraması.. Pencere düğmelerini değiştirdiğim temayı daha sonra yeniden seçtiğimde yine "sağa" geçiyor ki ben, pencere düğmelerinin sağda değil, solda olmasını istiyorum ve sırf bunun için beğenmediğim Ambiance ve Radiance temalarını kullanmak istemiyorum.Çünkü zaten uzun zamandır solda kullanıyordum...

Depo harici -resmi olmayan- tema kullanmıyorum. Denediğim temalarda düğmeler soldaysa, tema sağa alıyor fakat altta düğme düzenini eski haline getirilmesini soran bir düğme çıkıyor. Ona bastım mı geri düğmeler solda oluyor. Gconf' taki kaydedilememe sorunu sadece düğme ayarlarıyla mı sınırlı?

hitokiri

Aslında sorunun çözümü belli başlangıç uygulamlarına sh /usr/share/themes/Ambiance/metacity-1/gconf-settings.sh
komutunu eklemek ve de tema değiştiğinde sağa geçen pencere başlığını yine aynı komutla sola almak.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ironic - 29 Mart 2010 - 16:10:43
Depo harici -resmi olmayan- tema kullanmıyorum. Denediğim temalarda düğmeler soldaysa, tema sağa alıyor fakat altta düğme düzenini eski haline getirilmesini soran bir düğme çıkıyor. Ona bastım mı geri düğmeler solda oluyor. Gconf' taki kaydedilememe sorunu sadece düğme ayarlarıyla mı sınırlı?

Görebildiğim kadarıyla sadece düğmelerde görünüyor.. Bugün @hitokiri ile bazı düzenlemeler yaptık, ancak o da mesela diğer temalarda gezindiğimde (bende de resmi depo temalarının dışında bir tek elementary var) yine sağa geçiyor.

Önceki sürümlerde sorun olmayan, kullanıcının özgürce yerini belirleyebildiği bir değişim, şimdi bir nevi dayatma halini almış durumda, @hitokiri ile yaptığımız düzenleme de "geçici" çözüm sunuyor dediği gibi...

Ubuntu görsel tasarımında istediği tasarrufa sahiptir. Ancak pencere düğmeleri varsayılan olarak sola alındığında kolayca yine sağa alınabiliyordu.. Şimdi kolayca yer değiştiremiyoruz, kaydedemiyoruz.. Siz bunu abartılacak bir sorun olarak görmeyebilirsiniz belki ancak Mono'nun Ubuntu'ya sızmasına nasıl karşıysak, görsellik üzerinde de kullanıcı tasarrufunu da öyle savunmalıyz bence.. Sırf bu sebepten -eğer değişim olmazsa- Ubuntu'dan başka bir dağıtım (Mesela Debian) kullanmayı bile düşünüyorum.. Benim için bu kadar önemli bir sorun çünkü...

istihza

Arkadaşlar, sorununuzu yanlış anlıyorsam özür dilerim. Ama istediğiniz şeyi şu şekilde halledemiyor musunuz?

1. ALT+F2 > gconf-editor
2. apps > metacity > general > button layout > menu:minimize,maximize,close
3. button-layout'a sağ tık.
4. set as mandatory

hitokiri

her düzenlemede tekrarlanıyormuş sorun ayar yapısı son güncellemelerle değişmiş 9.10 da yeterli olan şeyler son güncellemelerden sonra her tema değişikliğinde ve yeniden başlatma da değişiyormuş 10.4 te zaten sh uzantılı dosyanın içeriği de şöyle
#!/bin/bash
gconftool -s --type string /apps/metacity/general/button_layout "maximize,minimize,close:"
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/panel_0/background/stretch "True"
gconftool -s --type bool /apps/panel/toplevels/top_panel_screen0/background/stretch "True"
gconftool -s --type bool /desktop/gnome/interface/hide_decorator_tooltip "TRUE"

heartsmagic

@özgürubuntu, @eribol'un söylediği gibi "revert button layout" dediğinde sola yerleşiyor. Geçici derken neyi kast ediyorsun? Tekrar seçtiğinde temayı sağa geçiriyor ama yine soruyor sana, sen "revert" dersen sola alıyor yine. Kısacası bende hiç sağa yerleştirmedi kalıcı olarak.

Senin söylemek istediğin "revert button layout" sorusunu sormaması mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

@özgürubuntu dediki ;
yeniden başlatınca solda olan menü sağ'a geçiyor , ben de dedim ki
Alıntı yapılan: hitokiri - 29 Mart 2010 - 16:31:26
Aslında sorunun çözümü belli başlangıç uygulamlarına sh /usr/share/themes/Ambiance/metacity-1/gconf-settings.sh
komutunu eklemek ve de tema değiştiğinde sağa geçen pencere başlığını yine aynı komutla sola almak.
Eğer öyleyse bunu dene :)
Benim kurup deneme fırsatım olmadı ..
Ama gözlemdeğimden bahsettim :)

özgürubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Mart 2010 - 21:07:39
@özgürubuntu, @eribol'un söylediği gibi "revert button layout" dediğinde sola yerleşiyor. Geçici derken neyi kast ediyorsun? Tekrar seçtiğinde temayı sağa geçiriyor ama yine soruyor sana, sen "revert" dersen sola alıyor yine. Kısacası bende hiç sağa yerleştirmedi kalıcı olarak.

Senin söylemek istediğin "revert button layout" sorusunu sormaması mı?

Soruyor bende sola almasını sağlıyorum ama sonra mesela "Temiz Bakışlar" temasını seçtiğimde sormuyor ve sağda duruyor. Ayarlarını yaptığım diğer temaya (revert button layout ile sola aldığım) döndüğümde yine sağda duruyor.. Yani bir şekilde solda kalmasını sağlayamıyorum..

@hitokiri'nin verdiği yöntemle solda duruyor şimdi, ama dediğim gibi temayı değiştirdiğimde yine sağa geçiyor..

@istihza "Zorunlu olarak ata" işaretlemem rağmen, tema değiştirdiğimde -denemek amacıyla- yine sağa yerleşiyor.. Umarım anlatabiliyorumdur derdimi :)

istihza

gconf-editor'da istediğiniz ayarı yaptıktan sonra ve "button-layout" üzerine sağ tıklayıp bu ayarı "zorunlu olarak ata"dıktan sonra oturumu kapatıp yeniden açmak gerekiyor.

Ben şu anda Lucid'i bu şekilde kullanıyorum. Yani düğmeleri pencere başlığının sağ tarafına aldım. Herhangi bir tema değişikliğinde de bu düğmelerin yeri değişmiyor.

heartsmagic

@özgürubuntu, inan ben yine anlayamadım :)
Şimdi, ben Metacity üzerinde sağ tarafa aldım bu düğmeleri. Açıyorum tema yöneticisini Ambiance temasını seçiyorum sola geçiyor normal. Diğer temaları seçiyorum bana soruyor ne yapmak istersin diye, revert dersem sola alıyor, demezsem sağa alıyor ve öylece kalıyor.

Hoş, sen yazdıktan sonra tekrar baktım artık bana "revert" edeyim mi diye sormuyor da. Güzel güzel sağ tarafa alıyor düğmeleri kalıcı olarak.

Sen de soru da mı sormuyor? Hani soruyor da sen yap veya yapma dediğinde ne oluyor?

istihza

Ben bir de özgürubuntu'nun sistemindeki /etc/gconf/gconf.xml.mandatory/%gconf-tree.xml dosyasının içeriğini merak ediyorum.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: istihza - 29 Mart 2010 - 23:10:23
Ben bir de özgürubuntu'nun sistemindeki /etc/gconf/gconf.xml.mandatory/%gconf-tree.xml dosyasının içeriğini merak ediyorum.
İçerik Şöyle ;
Alıntı Yap<?xml version="1.0"?>
<gconf>
   <dir name="apps">
      <dir name="metacity">
         <dir name="general">
            <entry name="button_layout" mtime="1269892635" type="string">
               <stringvalue>maximize,minimize,close:</stringvalue>
            </entry>
         </dir>
      </dir>
   </dir>
</gconf>

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Mart 2010 - 23:05:25
@özgürubuntu, inan ben yine anlayamadım :)
Şimdi, ben Metacity üzerinde sağ tarafa aldım bu düğmeleri. Açıyorum tema yöneticisini Ambiance temasını seçiyorum sola geçiyor normal. Diğer temaları seçiyorum bana soruyor ne yapmak istersin diye, revert dersem sola alıyor, demezsem sağa alıyor ve öylece kalıyor.

Hoş, sen yazdıktan sonra tekrar baktım artık bana "revert" edeyim mi diye sormuyor da. Güzel güzel sağ tarafa alıyor düğmeleri kalıcı olarak.

Sen de soru da mı sormuyor? Hani soruyor da sen yap veya yapma dediğinde ne oluyor?

Evet sorunum bu.. Önceden soruyor ancak sonra sormuyor kendisi gidip sağa yerleşiyor.. Ben sağda değil, solda olmasını istiyorum Ambiance temasındaki gibi, solda olacak diye Ambiance ve Radiance temalarına mahkum olmak istemiyorum..

Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıcam..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2010 - 23:22:19

Tama sorun çözüldü.. Şimdi hangi temayı seçersem seçeyim SOLDA duruyor ki, istediğim de buydu.. Sanırım "Zorunlu olarak ata" deyip yeniden başlatmak işe yaradı.. Teşekkürler @istihza ve ilgilenen diğer arkadaşlar

heartsmagic

Benim kafam iyice karıştı :)
Şimdi, ben eğer sadece iki temada yani Ubuntu'nun zorladıklarında solda olsun istiyorsam gconf-editor'den sağa çekiyorum düğmeleri. Eğer bu zorlanan temaları seçmezsem paşa paşa sağa alıyor düğmeleri. Eğer solda istiyorsam gconf-editor'den sola çekiyorum. Bu sefer bu iki malum tema haricinde bir tema seçersem bana soruyor. Eğer revert dersem sola çekiyor, demezsem sağda bırakıyor ve bu kalıcı oluyor.

Benim şu an merak ettiğim ben Ambience temasını sağda istersem doğrudan neden yapamadığım. Hepimizin problemleri ayrı mı yoksa bana mı öyle geliyor?

istihza

Benim gördüğüm kadarıyla durum şu:

1. Lucid Lynx'teki iki temada başlık düğmeleri sol tarafta  yer alıyor ve düğmeler soldan sağa doğru büyüt-küçült-kapat şeklinde sıralanmış. Bu temalar ambiance ve radiance.

2. Geri kalan bütün temalarda başlık düğmeleri sağ tarafta yer alıyor ve düğmeler soldan sağa doğru küçült-büyüt-kapat şeklinde sıralanmış. Bizim şimdiye kadar alıştığımız düzen de zaten bu...

3. Eğer düğmelerin sağ tarafta yer aldığı bir temadaki düğmeleri sol tarafa çekmek isterseniz gconf-editor'dan bunu ayarlayabiliyorsunuz.

4. Bu ayarı yaptıktan sonra, eğer farklı bir tema seçecek olursanız, tema yöneticisi size gconf-editor'da yaptığınız ayarı, şimdi seçtiğiniz bu yeni temaya da uygulamak isteyip istemediğinizi soruyor. Eğer "revert" derseniz gconf-editor'deki ayar, seçtiğiniz yeni temaya uygulanıyor. Eğer "revert" demezseniz, temanın kendi ayarları geçerli oluyor.

5. Aynı durum düğmelerin sol tarafta yer aldığı o iki tema için de geçerli. Bu temalardaki düğmeleri sağ tarafa çekmek isterseniz gconf-editor'den bunu ayarlayabiliyorsunuz. Yukarıdaki 4. madde burası için de geçerli.

6. Eğer her defasında bu "revert" ile uğraşmak istemez ve tek bir ayarı bütün temalara uygulamak isterseniz, gconf-editor'de gerekli değişikliği yaptıktan sonra, button-layout anahtarına sağ tıklayıp "set as mandatory" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu aşamada size yönetici parolanız sorulacak ve onaylamanız halinde button-layout içinde belirttiğiniz ayar bütün temalara uygulanacaktır. Yalnız bu değişikliğin geçerli olabilmesi için oturumunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor.

hitokiri

Bu arada zorunlu olarak atanan ayar nasıl siliniyor ya da silniyor mu ?

istihza

Alıntı yapılan: hitokiri - 30 Mart 2010 - 06:12:07
Bu arada zorunlu olarak atanan ayar nasıl siliniyor ya da silniyor mu ?

/etc/gconf/gconf.xml.mandatory/%gconf-tree.xml dosyasını silin ve oturumu yeniden başlatın.

hitokiri

Teşekkürler cevap için :)
Ben sadece sormuştum  güzel bi kaynak oldu yazı bu da bulunsun :)

heartsmagic

@istihza, güzel özetlemişsin durumu. Ancak bir madde bende iş görmüyor :) Düğmeleri sol tarafta olan tema için gconf'tan yapılan sağ taraf değişikliği dün gece bende işe yaramamıştı. Bu nedenle hepimizde sorunlar farklı mı diye sormuştum. Bir ara tekrar kontrol edeyim.

özgürubuntu

Ben 9.04'ten beridir, pencere düğmelerini solda kullanıyorum. Ne yalan söyleyeyim Ubuntu varsayılan olarak sola aldığında düğmeleri hoşuma gitti. Ve biliyorum ki gconf-editor ayarlarından kişi özgürce istediği yerde konumlandırabiliyor. Ancak yeni Ubuntu'da durum farklı olmuş. Bunun nedeninin Ubuntu'nun bir tepkisi mi, yoksa GNOME'un bir tepkisi mi olduğunu bilmiyorum, ama doğru bulmuyorum. Kişi kolayca istediği düzenlemeyi yapabilmeli, Linux'u anlatırken bu özelliğinden söz etmiyor muyduk?

Ben başından beridir düğmelerin sola çekilmesinin çevresinde koparılan fırtınayı anlamadım? Mac OS X benzerliğinden dem vuruldu, ancak zaten düğme sıralaması benzemiyordu. Mac'de solda sırasıyla (soldan) (kapat,küçült,büyüt) şeklindeyken. Ubuntu'da solda sırasıyla (soldan) (büyüt, küçült, kapat) şeklinde.

Düğmeler sağda iken Windows'taki sıralama ile aynıyken üstelik (sağda, sırasıyla ; küçült, büyüt, kapat) hiç kimse Windowsla birebir aynı pozisyon ve yerdeyken Ubuntu (Linux) Windowsa benziyor diye yaygara yapmıyordu.. Alışkanlıkları anlıyorum, sola bu kadar tepki verene haklı olarak bir arkadaş, eskiden Windowsa mı benziyordu da şimdi Mac'e benzedi diye sordu? Ben de destekledim.. Ki ben düğmelerin konumunun nihayetinde kullanıcının özgür inisiyatifinde olmasını savunuyorum. Ubuntu düğmeleri sola alır, sen beğenmez tekrar sağa Windows dizilimine alırsın, ben de solda beğenirim ama sıralamasını sevmem, değiştiririm.. Konuyu sorun olarak görmekteki ısrarım, son durumda kullanıcı inisiyatifinin bir inatlaşmaya kurban gideceği kaygısını taşıyor..