[Çözüldü] Bu nepomuk nereden çıktı?

Başlatan mst, 28 Ocak 2013 - 09:43:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mst

Arkadaşlar,
Ubuntu 12.04 üzerinde xfce masaüstü kullanıyorum. Sanırım dün bazı güncellemeler vardı, indirdim. Bugün uygulamalar menüsüne bakarken "nepomuk yedekleme" diye * bir şey çarptı gözüme. Ben böyle * bir şey indirmedim ki. Çalıştırayım dedim, çalışmıyor, "yedekleme hizmeti çalışmıyor" diye bir hata veriyor. Ben yedeklemeyi remastersys ile yapıyorum, bu da nereden çıktı? Öğrendiğime göre Kde masaüstü ile ilgili bir program imiş, ama ben kde kullanmıyorum ki, bende ne işi var? Bunu kaldırsam ne olur? Güncelleme yaparken niye kde programı geliyor anlamadım.

decent

sudo dpkg -l | grep kde

komutunun çıktısı cevap olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, sisteme sadece Kaffeine ya da K3B gibi bir yazılım yüklediğimizde aşağıdaki paketlerin çoğu bilgisayarımıza yüklenmiş olmaktadır.

decent@raring:~$ sudo dpkg -l | grep kde
[sudo] password for decent:
ii  kde-l10n-tr                               4:4.9.98-0ubuntu1                            all          Turkish (tr) localization for KDE
ii  kde-runtime                               4:4.9.98-0ubuntu1                            amd64        runtime components from the official KDE release
ii  kde-runtime-data                          4:4.9.98-0ubuntu1                            all          shared data files for the KDE base runtime module
ii  kdelibs-bin                               4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        core executables for KDE Applications
ii  kdelibs5-data                             4:4.9.98-0ubuntu2                            all          core shared data for all KDE Applications
ii  kdelibs5-plugins                          4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        core plugins for KDE Applications
ii  libdebconf-kde0                           0.2-2                                        amd64        Debconf KDE GUI library
ii  libkde3support4                           4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        KDE 3 Support Library for the KDE 4 Platform
ii  libkdeclarative5                          4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        declarative library for plasma
ii  libkdecore5                               4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        KDE Platform Core Library
ii  libkdesu5                                 4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        Console-mode Authentication Library for the KDE Platform
ii  libkdeui5                                 4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        KDE Platform User Interface Library
ii  libkdewebkit5                             4:4.9.98-0ubuntu2                            amd64        KDE WebKit Library
ii  libkworkspace4abi2                        4:4.9.98a-0ubuntu2                           amd64        library for the kdebase workspace
decent@raring:~$

Nepomuk temel KDE paketleri ile birlikte yüklenen bir hizmettir.

mst

Teşekkür ederim. Peki ben bu nepomuk'u kaldırsam zararı olur mu?

decent

Alıntı yapılan: mst - 28 Ocak 2013 - 13:14:16
Teşekkür ederim. Peki ben bu nepomuk'u kaldırsam zararı olur mu?

Aynı çıktıyı buraya geçersen net cevap verilebilir.

mst

Sayın decent, çıktı şöyle:

mst@mst-Crestline-ICH8M:~$ sudo dpkg -l | grep kde
[sudo] password for mst:
ii  kde-l10n-engb                                     4:4.8.5-0ubuntu0.1                      British English (engb) localization for KDE
ii  kde-l10n-tr                                       4:4.8.5-0ubuntu0.1                      Turkish (tr) localization for KDE
ii  kde-runtime                                       4:4.8.5-0ubuntu0.1                      runtime components from the official KDE release
ii  kde-runtime-data                                  4:4.8.5-0ubuntu0.1                      shared data files for the KDE base runtime module
ii  kde-style-oxygen                                  4:4.8.5-0ubuntu0.2                      Oxygen widget style
ii  kde-window-manager                                4:4.8.5-0ubuntu0.2                      K window manager (KWin)
ii  kde-window-manager-common                         4:4.8.5-0ubuntu0.2                      K window manager (KWin) Common Files
ii  kdelibs-bin                                       4:4.8.5-0ubuntu0.1                      core executables for KDE Applications
ii  kdelibs5-data                                     4:4.8.5-0ubuntu0.1                      core shared data for all KDE Applications
ii  kdelibs5-plugins                                  4:4.8.5-0ubuntu0.1                      core plugins for KDE Applications
ii  language-pack-kde-en                              1:12.04+20120801                        KDE translation updates for language English
ii  language-pack-kde-en-base                         1:12.04+20120801                        KDE translations for language English
ii  language-pack-kde-tr                              1:12.04+20120417                        KDE translation updates for language Turkish
ii  language-pack-kde-tr-base                         1:12.04+20120417                        KDE translations for language Turkish
ii  libkde3support4                                   4:4.8.5-0ubuntu0.1                      KDE 3 Support Library for the KDE 4 Platform
ii  libkdeclarative5                                  4:4.8.5-0ubuntu0.1                      Declarative library for plasma
ii  libkdecorations4                                  4:4.8.5-0ubuntu0.2                      library used by decorations for the KDE window manager
ii  libkdecore5                                       4:4.8.5-0ubuntu0.1                      KDE Platform Core Library
ii  libkdesu5                                         4:4.8.5-0ubuntu0.1                      Console-mode Authentication Library for the KDE Platform
ii  libkdeui5                                         4:4.8.5-0ubuntu0.1                      KDE Platform User Interface Library
ii  libkdewebkit5                                     4:4.8.5-0ubuntu0.1                      KDE WebKit Library
ii  libkworkspace4abi1                                4:4.8.5-0ubuntu0.2                      library for the kdebase workspace
ii  libobasis3.4-kde-integration                      3.4.4-402                               KDE integration module for LibreOffice 3.4
ii  ubiquity-frontend-kde                             2.10.24                                 KDE frontend for Ubiquity live installer
mst@mst-Crestline-ICH8M:~$

decent

Buradaki paketlerin hepsini kaldırabilirsin.
Tekrar etmekte fayda görüyorum; herhangi bir KDE yazılımı veya paketi yüklendiğinde yukarıdaki paketlerin bir kısmı tekrar sisteme yüklenir.

mst

Sayın decent, teşekkür ederim.

heartsmagic

Ayrıca nepomuk kurulu olsa bile arka planda çalışmıyorsa sistemi etkilemez zaten. Bu paketler güncelleme ile gelmez, @decent'in söylediği üzere KDE ile ilgili bir şeyler kurmuşsundur muhtemelen sisteme.

Eğer sorunun çözüldüyse lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.