[Çözüldü] Kabuktan Oturum Açma

Başlatan enescaglar, 08 Ocak 2009 - 21:39:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enescaglar

S.a. arkadaşlar.Konuyu tam olarak nereye açacağımı bulamadım.Yanlış yere açtıysam eğer kusura bakmayın.Benim sorum ben ubuntu dağıtımından önce slackware kullanıyordum.Ubuntuda da slackware'daki gibi direk olarak kabuktan başlamak istiyorum X ekrandan değil.Bunu nasıl yapabilirim?Şimdiden sağolun cevaplarınız için.

ihtiyar said

Slakware hakkında bilgim yok. Ubuntu'da ise oturumu açtığınızda Ctrl+Alt+F1 ile kabuk ortamına geçiş yapabiliyorsunuz. Direk olarak kabuğu açmayı bilmiyorum. Bir de Login ekranında seçenekleri bir kontrol edin, belki bir çözüm bulabilirsiniz. Şu anda Ubuntu üzerinde olmadığımdan deneyemedim.

heartsmagic

Şu servisler konusunda Ubuntu'nun bir şeyler yapması gerekiyor sanırım. Hem X için hem de diğer servisler için kullanıcıların kurcalayabileceği öntanımlı bir program yok sanıyorum. Şunu dene bakalım:

sudo apttitude install sysv-rc-conf
sudo sysv-rc-conf --level 026 gdm off

/etc/init.d/gdm de kurcalanabilir ancak sysv-rc-conf diğer meseleler için de güzel bir uygulama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Exodus

Tam olarak emin olmamakla birlikte menu.lst dosyasinda ubuntunun boot bolumunde kernel satirinin sonuna 1 koymayi dener misiniz ?
Arch Linux FTW!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 08 Ocak 2009 - 21:44:36
Slakware hakkında bilgim yok. Ubuntu'da ise oturumu açtığınızda Ctrl+Alt+F1 ile kabuk ortamına geçiş yapabiliyorsunuz. Direk olarak kabuğu açmayı bilmiyorum. Bir de Login ekranında seçenekleri bir kontrol edin, belki bir çözüm bulabilirsiniz. Şu anda Ubuntu üzerinde olmadığımdan deneyemedim.

Ben çok başka ve basit şeylerden bahsetmişim. Neyseki arkadaşlar yetişmiş. :)

enescaglar

Çok sağolun arkadaşlar bunları deneyeceğim.Sonuçları yine burada paylaşırım.Çok sağolun.

enescaglar

Arkadaşlar kusura bakmayın ama ben daha ubuntu da yeni olduğum için bunları uygulayamadım.Aslında ben sorumu yenilesem daha doğru olur galiba.Ben root kullanıcı olarak sisteme giriş yapmak ve etc klasöründeki ayar dosyalarında değişiklik yapmak istiyorum kısacası.Sanırım böyle daha açıklayıcı oldu sorunum.Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Şimdiden sağolun.

Çağlar

Root olarak girmenize gerek yok ki. alt+f2 yapıp gksudo nautilus yapın.
We got a badass over here!

heartsmagic

Ayrıca benim söylediğim iki komuttan ibaret, neden yapamadığını söylersen yardımcı oluruz. Ancak /etc içinde değişiklik yapmak için neden X olmadan sistemi açmak istiyorsun? Problemlerini net bir şekilde anlatırsan daha doğru yönlendirmelerde bulunuruz. Aksi takdirde böyle alakasız işler için uğraşıyor olarak bulursun kendini.

Mepeto

Alıntı yapılan: enescaglar - 09 Ocak 2009 - 01:58:27
Arkadaşlar kusura bakmayın ama ben daha ubuntu da yeni olduğum için bunları uygulayamadım.Aslında ben sorumu yenilesem daha doğru olur galiba.Ben root kullanıcı olarak sisteme giriş yapmak ve etc klasöründeki ayar dosyalarında değişiklik yapmak istiyorum kısacası.Sanırım böyle daha açıklayıcı oldu sorunum.Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Şimdiden sağolun.

dostum msn varsa ben sana birebir yardim ederim pazar gunu rdp ile baglanirim gerekirse yada ssh server kurarsin sisteme ve terminale girip bakarim

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mepeto - 09 Ocak 2009 - 03:13:46
Alıntı yapılan: enescaglar - 09 Ocak 2009 - 01:58:27

dostum msn varsa ben sana birebir yardim ederim pazar gunu rdp ile baglanirim gerekirse * ya da ssh server kurarsin sisteme ve terminale girip bakarim

Yaptıklarınızı birebir foruma da aktarcak mısın peki? Zira öyle yapmazsan forumun kuruluş amacına uzak bir tavır izlemiş oluruz.

Mepeto

aktaririm hatta video cekeyim isterseniz daha guzel olur yeterki arkadasin sorunu cozulsun

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mepeto - 09 Ocak 2009 - 03:23:25
aktaririm hatta video cekeyim isterseniz daha guzel olur yeterki arkadasin sorunu cozulsun

Meseleye bu şekilde yaklaşmak insancıl ancak bir miktar yanlış. Eğer her soru soranla MSN üzerinden konuşup problem çözmeye kalkarsak (forumdaki üye sayısına bakarak bu) bu aylar sürebilir. Bu nedenle forumlar vardır ve görevlerini yerine getirirler.

Mepeto

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ocak 2009 - 03:26:46
Alıntı yapılan: Mepeto - 09 Ocak 2009 - 03:23:25

Meseleye bu şekilde yaklaşmak insancıl ancak bir miktar yanlış. Eğer her soru soranla MSN üzerinden konuşup problem çözmeye kalkarsak (forumdaki üye sayısına bakarak bu) bu aylar sürebilir. Bu nedenle forumlar vardır ve görevlerini yerine getirirler.

aksini solemedim ben size ancak dikkat ediyorum bazi yeni kullanicilar system kurulumundan sonra forumdan gerekli yardimi alamadiklari icin kusup gidiyorlar bende onlara yardim etmeye ve ubuntu kullandirmaya calisiyorum bunun neresi kotu

heartsmagic

Yeni kullanıcılara balık vermek yerine tutmayı yeğeliyoruz. Eğer hap şeklinde bazı şeyleri sunarsak gelecekte durum ne olacak? Örneğin her an yanlarında MSN, RDP veya SSH üzerinden yardım edecek birileri olacak mı?

Kişisel bazda yapılan şey kötü demedim zaten, fakat forum dünyasına uymuyor. Ayrıca buraya küsüp kaçan üye sayısından çok çok daha fazlasını kazandığımızı düşünüyorum.

Mepeto

iyi guzel yaziyorsunuz ama ben kisisel yardima onem veririm ve ogrencilerime bunu tembih ederim.sizin gorusleriniz sizi baglar ben size bu konuda katilmiyorum ve bildigim yolda ilerlemeye devam edecegim

heartsmagic

Kişisel yardım kişilere yardım götürür. Forumdaki yardım hem eski sorunu olanlara hem de gelecekte sorun yaşayabileceklere yardım götürür. Burası da bir forum olduğuna göre benim bu açıklamaları yapmam gayet doğal. Elbette kişisel görüşlerim beni bağlar ancak bu doğru olan bir gerçeği değiştirmez.

Öğrencileriniz konusunda da yolunuza bir şey diyemiyorum, ancak bizim hocalarımız aynı dersi anlatırken öğrencileri tek tek odasına almazdı, genelde aynı sınıfta ders görürdük. Ben de hocalarımdan gördüğüm yolu takip ediyorum ve dediğiniz gibi bu beni bağlar.

Mepeto

ortak paydada bulusamayacagimiz anlasildigina gore siz bildiginiz yoldan bende kendi bildigim yoldan yurumeye devam edecegim

heartsmagic

Elbette öyle olacak, aksini iddia etmiyorum ben. Fakat forumda olanları görüp de yorum yapmama gibi bir durumum söz konusu olamaz. Hele hele bu forumların kuruluş amacına tersse.

Mepeto

siz yorumunuzu yapin bende karsit yorumumu her zaman yaparim merak etmeyin. goruslerinize katilmiyorum ve gerektiginde kisisel bazda yardimin onemli olduguna inaniyorum. albert einstein hocasi tarafindan ozel ilgi gormeseydi arkadaslari tarafindan dislanmaninda etkisi ile belkide bilim adami olamayacak ve izafiyet teorisinden yoksun kalacaktik. bu kisiliginde okulla arasi yoktu ama ozel ilgi gordu ve durum ortada

heartsmagic

Einstein'ın hangi yollardan geçtiğini bilemiyorum, kişisel ilgi konusuna iyi bir örnek olabilir. Ancak bu forumun amacı ve kuruluşu ile nasıl bir ilgi içeriyor anlamadım ben? Biz şimdi forumda soru soran kişiye cevap verdiğimizde bu kişisel ilgi olmuyor mu? Her soru sorana MSN veya bir başka yol teklif edersek işin içinden nasıl çıkılır? Kaldı ki kişinin böyle bir talebi bile olmamış. Hoş, olsa da bir şey değişmez zira forum meselesinde söyleyeceklerim yine aynı olacaktır.

Mepeto

buraya yazdiklariniz ozel degil genele hitap ediyor ama kisi eger genel olarak verilen yardimi alamiyorsa sorununu cozemiyorsa ve ubuntu kullanmakta kararli ise ona destek olunmasi gerekiyor. nasil destek olundugu onemli degil gerekiyorsa evine bile giderim yardimci olmaya. felsefe neydi insanlik icin linux - linux icin ubuntu :)

simdilik iyi geceler merak etmeyin devam edecegiz..

to be continued...

heartsmagic

Soruyu soran arkadaş:

1. Derdini yanlış anlatmış.
2. Durum anlaşıldıktan sonra kenidisine iki tavsiye verilmiş.
3. Bunları henüz tekrar foruma dönmediği için görmemiş.

Bu durumda sorununu çözüp çözemediğini bilmiyoruz değil mi? Kaldı ki şu ana kadar bile arkadaş yardım almış durumda, ha eğer cevap verenlerin naçiz bilgileri yardımdan sayılmıyorsa bilemiyorum.

Bu arada acaba hocası Einstein için uğraşırken, "söyle bakayım Einstein senin için İzafiyet Kuramı'nı ortaya atmamı ister misin, yoksa paket yapıp eve mi göndereyim?" mi demiştir, yoksa kendisine yol gösterip onun cidden Einstein olmasını mı sağlamıştır? Bu bağlamda kimse için evine kadar gitmem, hele bizden bir talebi yoksa. Forum yerli yerinde duruyor, buyursun gelsin başımızın üzerinde yeri var.

eren

Lütfen yarın devam edin ben çok sevdim. :) Hocalar kapışıyor diye yarışma yapsak bu kadar tutmazdı. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

Bence herkes bildigi sekilde davransin, yardima ihtiyaci olan insanlarin kaybedecegi bir durum yok. Isteyen MSN ile yardim eder isteyen forumdan yardim alir. (Tabi burada forum kavrami ortadan kalkmis oluyor) Yapilan isler dogru veya yanlis. Bence kisiler bir birleri arasinda baglanti kurup yardimlasabilirler. Burada üzerinde düsünülmesi gereken bir atasözünü yazmak istiyorum. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gercekten güzel bir söz...
 Sunada belirteyim asla tanimadigim kimseye "ssh" gibi baglantilarimi acmazdim. Hele bu linux olunca asla... gittiginiz yol dogrumu? bence degil. Bu forumdada tartistigim halde tabiri caizse armut pis agzima düs seklinde davranan kullanicilara asla yardim etmiyorum.
Amacim ortaligi bulandirmak filan degil bende görüs bildirmek istedim. Aslina bakarsaniz tartistiginiz bu konu tam benlik ama bazen kullandigim cümlelerin yanlis anlasilmasi dolayisiyla bu konuda hic gorus belirtmek istemiyorum. Burada gayet duzgun giden bir konu icine kendimi dogru bir sekilde ifade ettigimi sanarak bir kac kelam yazmis bulunmaktayim, dilerim yine yanlis anlasilmam.
Herkese iyi calismalar....
Linux LPIC1 - MCSA