Masaüstü açılmıyor.

Başlatan ihtiyar said, 15 Eylül 2008 - 15:45:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 15 Eylül 2008 - 23:19:22
Güvenli modda açmak için Esc'ye bastım 3'ten geri sayım yapıyordu. Gelen seçeneklerden en üstteki recovery'yi seçtim. Şimdi bir recovery menüsü geldi. root=> Drop to root shell promt'u seçtim. root şifremi girdim.

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

kodu girdim. xserver-xorg postinst warning: overwriting... dedi. Devamını da yazayım mı?

Go go go!...  ;)

atomkarinca

@BoZGuN; hemen moralini bozma; sen bir insan için en önemli iki erdemi de gösterdin. Yardım etme isteği ve gayreti. Bilgi ve tecrübe dediğin şeyi de burada çok kısa zamanda edineceğindende en küçük bir şüphem yok. Yeterki sendeki bu gayret istek devam etsin.

ihtiyar said

recovery'den root olarak girdim.

komutunu verdim. Birkaç ekran geldi. Tamam dedim. En sonunda komut satırına döndü. Yeniden başlattım. Shell'de login ekranı geldi. Giriş yaptım. startx dedim, açılmadı yine. Tekrar yeniden başlattım. Yİne shell'de lonin oldum. Aynı komutu verdim. Yine birşeyler çıktı. Tamam dedim hepsine. Sonra startx dediğimde hata verdi.

Ek: @tanzer abiye aynen katılıyorum @BoZGuN.

atomkarinca

cd /var/cache/apt/archives
ls nvidia*

ihtiyar said

Dört adet deb paketi gösteriyor içerisinde nvidia geçen. -kırmızı renkte-

erginemr

Allah Allah... En azından "nv" sürücüsüyle açılmalıydı. Bence sorun grafik kartı sürücüsünden öte bir şey: gnome masaüstünün bazı bileşenleri silinmiş olabilir. Konsolda İnternet erişiminiz var mı?
ping www.google.com
Varsa ubuntu-desktop paketini kurmaya çalışmak Gnome masaüstünü geri getirebilir:
sudo apt-get install ubuntu-desktop

atomkarinca

dörtse sorun yok;
sudo dpkg --force-all -i nvidia*

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 15 Eylül 2008 - 23:59:31
Allah Allah... En azından "nv" sürücüsüyle açlmalıydı. Bence sorun grafik kartı sürücüsünden öte bir şey: gnome masaüstünün bazı bileşenleri silinmiş olabilir. Konsolda İnternet erişiminiz var mı?
ping www.google.com
Varsa ubuntu-desktop paketini kurmaya çalışmak Gnome masaüstünü geri getirebilir:

Kurmaya çalıştım daha önce ama olmadı. ping google.com dediğimde bir ip buldu ama paketi yüklemedi.

erginemr

Peki, kuyuya taş atmaya devam... GDM ayarları bozulmuş olabilir. Düzeltmek için:
sudo dpkg-reconfigure gdm

ihtiyar said

Alıntı yapılan: tanzer - 16 Eylül 2008 - 00:01:41
dörtse sorun yok;
sudo dpkg --force-all -i nvidia*

Bu komuttan sonra kuruluma başladı. Kurulum bitti. Son cümleyi yazıyorum;

Alıntı Yapldconfig deferred processing now taking place

atomkarinca

sudo nvidia-xconfig
Ctrl+Alt+Backspace

ihtiyar said

Alıntı yapılan: tanzer - 16 Eylül 2008 - 00:08:24
sudo nvidia-xconfig

VALIDATION ERROR: Data incomlete in file /etc/X11/xorg.conf .
Device section "Configuren Video Device" must have a driver line.

... (Dahasını da yazabilirim.)

Şimdi Ctrl+Alt+Back Space yapacağım.

@erginemr; söylediğini henüz yapmadım. Şu ekran kartı modundan çıktığımda denerim. :)

ihtiyar said

Ctrl+Alt+Backspace yaptım, işlemedi bile. :) Tepki yok yani.

atomkarinca

Eğer açılmazsa Emrah'ın dediklerini yapmakta fayda var. Yalnız aşağıdaki komutu verdikten sonra uygula çünkü benim denemem de X'i yeniden yapılandırmıştık;

Alıntı yapılan: erginemr - 16 Eylül 2008 - 00:05:28
Peki, kuyuya taş atmaya devam... GDM ayarları bozulmuş olabilir. Düzeltmek için:

BoZGuN

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 16 Eylül 2008 - 00:15:59
Alıntı yapılan: tanzer - 16 Eylül 2008 - 00:08:24
sudo nvidia-xconfig

VALIDATION ERROR: Data incomlete in file /etc/X11/xorg.conf .
Device section "Configuren Video Device" must have a driver line.

... (Dahasını da yazabilirim.)

Şimdi Ctrl+Alt+Back Space yapacağım.

@erginemr; söylediğini henüz yapmadım. Şu ekran kartı modundan çıktığımda denerim. :)

merak edip komutu bende denedim aynı hatayı bende de verdi ama bende bir sorun yok şu an

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 16 Eylül 2008 - 00:05:28

/usr/sbin/dpkg-reconfigure gdm: gdm bozuk ya da tam olarak kurulu değil

:( :( :(

atomkarinca

Mustafa sen sistem de büyük bir temizlik yapmışsın galiba, öyle anlaşlıyor ;D
Son çare cache ye kuvvet;
cd /var/cache/apt/archives
sudo dpkg --force-all -i gdm*
sudo dpkg --force-all -i ubuntu*
sudo dpkg-reconfigure ubuntu-desktop

Bunlarda olmazsa tek çare internete elle bağlanmaya çalışmak aklıma başka bir şey gelmiyor.

ironic

Acaba bir de sistemi yeniden yüklemeyi denesen. Hergün bir yerinden sorun veriyor. :P Program derdi yok. sürücü derdi yok.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ironic - 16 Eylül 2008 - 00:50:26
Acaba bir de sistemi yeniden yüklemeyi denesen. Hergün bir yerinden sorun veriyor. :P Program derdi yok. sürücü derdi yok.

Formata doğru gidiyorum. 1,5 gündür uğraştırdığım arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sistemi çok fazla kurcalamanın sonu. Pişman değilim, yine olsa aynısını yapardım. :P :) Bu sefer Debian kuracağım. Köşeye bir yere de Ubuntu kurarım belki. :P Debian ekibine mi geçsem acaba? -Eren duymasın. :P- Şaka bir tarafa Debian'ı deneyeceğim bir de. Ubuntu'yu seviyorum. Hatta okuluma gittiğimde Ubuntu Günleri filan düzenlemeyi düşünüyorum. :) -Bu konuda hiç olmadığım kadar ciddiyim.- Hadi bakalım hayırlısı. Ubuntu'lu geceler. :)

erginemr

ihtiyar Said,

Seni Debian'a yâr etmem!!  :P

İnternet'i bağlayabilirsek sorun çözülebilir. Kablosuz modem bile bağlanıyorsan, sanırım bu modemler kablolu da bağlanabiliyor.

1. Eğer bu olabiliyorsa, sistemi root konsolunda açtıktan sonra,
sudo cp /etc/network/interfaces /etc/network/interfaces.yedek
sudo vim /etc/network/interfaces

komutları ile, "/etc/network/interfaces" dosyasının içeriğini:
auto lo
iface lo inet loopback

iface eth0 inet dhcp
auto eth0

şu şekilde değiştirebilir misin? Konsoldan "ifconfig" komutunun çıktısına göre, eth0 yerine başka bir aygıt ismi kullanman gerekebilir.

2. Bu sayede Network Manager'daki "roaming mode"u da kapatmış olduk. Bu yolla masaüstü açılırsa, kablosuz bağlantı için sonradan Network Manager'dan "roaming mode"u yeniden açman gerekecek. Alternatif olarak, aldığımız yedek dosyasını da geri yükleyebilirsin:
sudo cp /etc/network/interfaces.yedek /etc/network/interfaces

3. Her neyse, işleme devam... Yukarıdaki değişikliği yaptıktan sonra
sudo /etc/init.d/networking start
komutu ile İnternet'i başlatabiliyor ve Google'a ping atabiliyor olmalısın.

4. Konsolda İnternet'te gezmek ve çözüm aramak için links2 web tarayıcısını da kullanabilirsin:
sudo apt-get install links2

5. İnternet çalışmaya başladıktan sonra, artık sorunu çözmek adına ubuntu-desktop paketini kurma komutunu verebiliriz.
Bu paketle Gnome masaüstü, GDM giriş ekranı, ve sair eksik ne var ne yoksa kuruluyor.

Not: Bu arada sorunu çözmek adına gösterdiğin sebat takdire şayan. Başkası olsa şimdiye çoktaaan formatı basmıştı.

ihtiyar said

Bu mesajını 45 dakika kadar önce görmüş olsaydım, Debian'ı deneyip, sonra da kafayı yememek için tekrar Ubuntu'yu baştan kurmamış olabilirdim. :)

Debian'ı yükledim. -Ne kadar yüklemek denirse :)- Aynı sorun ile karşılaştım. Belki de tam yükleyememişimdir. Netinstall'den yüklemeye çalıştım çünkü. Sonra baktım yapamıyorum, direk Ubuntu'yu kurdum. Artık uğraşacak takatim kalmadı yahu. :) Bir dahaki sefere inşallah. :)

Ek: Yardımların için de tekrar teşekkür ederim. :)

atomkarinca

Çözülememesinin hikayesini yazayım diye düşündüm ama yorgun hissettim kendimi. Basitçe anlatırsak Emrah ve ben aynı şeyleri aynı aynı anda aynı komutlarla önerdik sadece benimkiler msn de kaldı. :) İnternet'e elle bağlanma olayını daha önce denemiştik ama nedense Mustafa makinanın kiltlendiğini söylemişti ve hazırladığımız interfaces dosyasını (nasıl editledi bilemiyorum) tekrar eski haline getirmişti. İşin içine proxy olayları falan da girmişti. Sonunda hiç istemesem de, tabiri lütfen hoş görün baltaca bir yolu da denemek zorunda kaldım paketleri bağımlılıklarına aldırmadan cache'den elle kurmaya çalışmak. Olabilirdi de aslında ama orada da gdm paketi çıkmadı. Kısacası bu sorunu çözememek ağırıma gitti.

BoZGuN

Sorun formatlada olsa çözüldü. Hayırlı olsun veriler tekrar bulunur. Geçmiş olsun

atomkarinca

:( :( :( Nasıl oldu da aklıma gelmedi bir çözüm yolu vardı aslında.(Mustafa'ya özel çünkü onun başka bir yerden alternate cd indirme imkanı vardı) İnternetten Alternate cd indirilir ve;

sudo apt-cdrom add
sudo apt-get update
indirdiğimiz cd ye bağlı olarak gerekiyorsa;
sudo apt-get upgrade
gerekmiyorsa;
sudo apt-get install ubuntu-desktop gdm

erginemr

@tanzer,

Olumsuz. Bu benim de aklıma gelmişti ama bence işe yaramayabilirdi. Zira, Mustafa, Alternate CD'den sonra sistemini güncellemiş olabilir. Bu durumda ubuntu-desktop'ın bazı bileşenleri kurulmayı reddedebilirdi.