ubuntu 10.10 ve gnome 3

Başlatan istanbul, 23 Eylül 2010 - 00:15:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

istanbul

suan ubuntu 10.10 kullanmaktayim.

Biidigim kadari ile bu sürüm gnome 3 ile gelecekti ama öyle bisey yok.

Gnome cok agir ilerliyor sanirim. GTK 2 artik görsellikte de doyurmuyor.

KDE ye bakiyorum cok kaliteli bir yapiya sahip,  yazilimlari cok genis bir alana sahip.

Mesela Bir dolphin cok cok kullanisli nautilus ise hic gelismiyor. Hatta geriliyor sanki. Eskiden bir kalemi vardi tiklayinca text adrese dönüyordu tekrar tiklayinca blok adrese dönüyordu ama 10.4 den itibaren kalkti.

Mesela KRDC bu program bu alanda en iyisi sabah aksam KRDC kullaniyorum ve linuxda bulabildigim en güzel uzaktan yönetim programi.

Bilgisayimda hem pardus var hemde ubuntu. isin acigi kde deki detayli özelliklerin hic biri gnome de yok. Mesela dosya izinlerini ayarlamak KDE de mükenmel.

Gnome neden böyle dar bir capta ve neden agir gelisiyor. VE ubuntu neden inatla önceligi gnome ye veriyor.

Bloodless

Gnome 3 default 11.04'e gelicek oda kesin mi emin değilim.
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

istanbul

gnome 3   ek olarak kuruldugunda  pek kullanisli gibi gelmedi.

gnome tarafinda gelisimden ümidim yok ama bana xfce sanki daha aktif bir atilim yapacak gibi geliyor .

krwlng

Nautilus değiştir menüsünden araç çubuğunu seçip o kalem işaretini tekrar eski yerine koyabilirsiniz veya ctrl+L ile direkt adres çubuğunu düzenlenebilir hale getirebilirsiniz. Ubuntu'nun en önemli özelliği en yararlı uygulama ve en sorunsuz kullanımı en hızlı şekilde sunmak, örnek olarak ben şuana kadar kde'de sorun yaşayıp gnome masaüstüne dönen birçok kişi tanıyorum sebep hep aynı yavaşlık, amaçsız görselliğin abartılması ve sık sık ortaya çıkan disk bağlama sorunları, açılır açılmaz çıkan çökme ekranı vs. Ben kendimden örnek verecek olursam şu ana kadar kde masaüstü kullandığım zamanlarda, ki buna kde 4 dahil, sorunsuz bir günüm geçmedi mutlaka bir yerlerde birşeyler sorun çıkardı, amaç görsellikse eğer zaten compiz yetipte artmalı bile, kimse nautilus kullanın diye zorlamıyor sizi linux esnekliği bu günler için kurun dolphin'i kullanın, hatta forumda dolphin'i gnome için varsayılan yapma yolu ile ilgili konuda mevcut bildiğim kadarı ile. Gnome 3, Kde 4'ün çıkışı gibi  sorunlu çıkacaksa ben düzgün bir gnome 3 için 6 ay değil 1 sene beklemeye razıyım. Tamam insanların büyük bir kısmı görselliği sever fakat iş görsellik yapayım derken normal faaliyetlerin sekteye uğramasına gelirse orada sorun çıkar. Xfce güzel bir masaüstü yöneticisi fakat şuan için hala gnome ve kde ile sıkıntı yaşayan daha düşük sistemlerin kurtarıcısı konumunda lxde bir diğer örnek. Sürekli bu türden konular açılıyor, başlık farklı bile olsa içerik genelde aynı, Kde neden ubuntu için varsayılan değil? Ubuntu sadeliği ve kullanımı ile bu günlere geldi. Demek ki bizim yaşadığımız deneyimleri birileri de yaşamış ki sorunları en aza indirgemek adına en kullanışlı ve en başarımı yüksek sistemi seçmişler.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

istanbul

krwlng böyle uzunca cevap yazdigin icin tesekkür ederim.

"Nautilus değiştir menüsünden araç çubuğunu seçip o kalem işaretini tekrar eski yerine koyabilirsiniz" bu dedigini bulamadim. Ama CRTL+L kisa yolunu öğrenmem iyi oldu.

kde yi ubuntuda yada mandrivada kullandiginizda evet bir dünya hata cikiyor çöküyor ama pardus kde de hic cöküntü yasamiyorum.

Hiz konusunda kesinlikle gnome iyi durumda ama bu nautilus gelismesin anlamina gelmezki. Bir isletim sisteminde en cok kullanilan seydir dosya yöneticisi. Gnome iyi bir hamle ile nautilusa agirlik vermesi gerekmezmi. Kac yildir gnomede köklü bir degisim yok mevcut olanda da bir gelisim yok.

Ubuntu kendi cabalariyle eklentiler yapip tema düzenleyip yeni sürüm diye cikarip duruyor.

Tamam isletim sistemi gelistiricileri cesit cesit program yazmasin ama en azindan panel ve dosya yöneticisini en iyi sekilde gelistirsin.

guestwho

Alıntı yapılan: krwlng - 23 Eylül 2010 - 01:20:26
Nautilus değiştir menüsünden araç çubuğunu seçip o kalem işaretini tekrar eski yerine koyabilirsiniz veya ctrl+L ile direkt adres çubuğunu düzenlenebilir hale getirebilirsiniz. Ubuntu'nun en önemli özelliği en yararlı uygulama ve en sorunsuz kullanımı en hızlı şekilde sunmak, örnek olarak ben şuana kadar kde'de sorun yaşayıp gnome masaüstüne dönen birçok kişi tanıyorum sebep hep aynı yavaşlık, amaçsız görselliğin abartılması ve sık sık ortaya çıkan disk bağlama sorunları, açılır açılmaz çıkan çökme ekranı vs. Ben kendimden örnek verecek olursam şu ana kadar kde masaüstü kullandığım zamanlarda, ki buna kde 4 dahil, sorunsuz bir günüm geçmedi mutlaka bir yerlerde birşeyler sorun çıkardı, amaç görsellikse eğer zaten compiz yetipte artmalı bile, kimse nautilus kullanın diye zorlamıyor sizi linux esnekliği bu günler için kurun dolphin'i kullanın, hatta forumda dolphin'i gnome için varsayılan yapma yolu ile ilgili konuda mevcut bildiğim kadarı ile. Gnome 3, Kde 4'ün çıkışı gibi  sorunlu çıkacaksa ben düzgün bir gnome 3 için 6 ay değil 1 sene beklemeye razıyım. Tamam insanların büyük bir kısmı görselliği sever fakat iş görsellik yapayım derken normal faaliyetlerin sekteye uğramasına gelirse orada sorun çıkar. Xfce güzel bir masaüstü yöneticisi fakat şuan için hala gnome ve kde ile sıkıntı yaşayan daha düşük sistemlerin kurtarıcısı konumunda lxde bir diğer örnek. Sürekli bu türden konular açılıyor, başlık farklı bile olsa içerik genelde aynı, Kde neden ubuntu için varsayılan değil? Ubuntu sadeliği ve kullanımı ile bu günlere geldi. Demek ki bizim yaşadığımız deneyimleri birileri de yaşamış ki sorunları en aza indirgemek adına en kullanışlı ve en başarımı yüksek sistemi seçmişler.
Anlaşılan bu tarz tartışmalar forumdan hiç eksik olmayacak... "X masaüstü Y masaüstüne göre yavaş kalıyor" ya da "X dağıtımı Y dağıtımına göre yavaş çalışıyor" gibi argümanların göreceli olduğunu kabul etmek niye bu kadar zor ? Hiçbir dağıtımın ya da masaüstünün varsayılan ayarlarla diğerlerine göre hızlı çalışması şart değil ki. Yanlış konfigürasyonla Xfce'nin bile KDE4'ten daha yavaş çalışması muhtemeldir...
    KDE'nin görselliğinin abartılması da ne demek ? Forumda açın bakın masaüstü görüntülerine, Gnome masaüstünün içini dışına getirip KDE4'ten daha abartılı görselliğe kavuşturan arkadaşlar var... "Sık sık ortaya çıkan disk bağlama sorunları, açılır açılmaz çıkan çökme ekranı vs." gibisinden yakınmaları artık geride bırakalım lütfen, KDE 4.5.1 sürümüne ulaşmış durumda , bahsedilen sorunlar KDE ekibinin gaflete düşüp KDE 4.0 'ı daha kullanıma hazır olmadan kullanıcılara sunmasından kaynaklanıyor. Bunlar büyük ölçüde geride kaldı, istisnai çökmeler olmuyor mu diye sorarsanız evet oluyor, sözgelimi geçenlerde bluedevil paketindeki bir sorundan ötürü kdeinit servisi başlatılamıyordu ben de elle başlatmak zorunda kalıyordum ama öyle forumda anlatılagelen korku hikayelerindeki gibi masaüstünün yerle bir olması gibi bir durum yok ortada, bluedevil paketini kaldırdım şu an beta durumdaki KDE 4.5.1'de gayet sorunsuz çalışıyor...
    "Sürekli bu türden konular açılıyor, başlık farklı bile olsa içerik genelde aynı" ifadesine %100 katılıyorum ama bunu dile getirirken kendi tutumumuzu da gözden geçirmeyi ihmal etmeyelim...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

istanbul

gnome, kde yada xfce masaüstü degisir ama hepsi sonucda linux.

Ama bir gercek varki bu daginiklik yüzünden linux yayilamiyor.

Bir yerde okumustum gnome kullanmak bir asktir o körde olsa topalda olsa vazgecilmez ondan gibi bisey diyordu.

o zaman demekki ubuntu körlemeye gnome pesinden gidiyor.

gnome de dolphini standart dosya yönetici yapma gibi konular varsa bence gnome bu duruma biraz düsünmeli.

Biri bana gecen seneki gnome ile bu seneki gnome arasindaki gelisimi gösterebilirmi?

Ama diger yandan kde 4.4 ile 4.5 arasinda bile büyük ve ayni zamanda güzel gelisimler fark ediliyor.

kde de alistigim ve gnome de olmayan onlarca kullanim kolayligi sayabilirim.

istiyoruzki ubuntu gibi genis bir capa sahip olan dagitim kde yede hakettigi önemi versin.

ubuntu bunu yapacagina mac isletim sistemine özeniyor.

kaansef

Arkadaşlar aklıma takıldı linus torvalds gnome kullanın demiş.Sonra KDE 4 çıkıncada gnomeyi naziler kullanıyo kde daha iyi KDE kullanın demiş.Doğrumudur acaba?
# 28065

guestwho

Alıntı yapılan: kaansef - 23 Eylül 2010 - 15:28:09
Arkadaşlar aklıma takıldı linus torvalds gnome kullanın demiş.Sonra KDE 4 çıkıncada gnomeyi naziler kullanıyo kde daha iyi KDE kullanın demiş.Doğrumudur acaba?
;D Herhangi bir "Linux dağıtımını / masaüstü ortamını / programlama dilini / yazılımı / adını sen koy"  yüceltmek için diğerlerini kötülemek gerekmiyor. Ayrıca Linus Torvalds'ın Linux çekirdeği haricinde yaptığı yorumlara fazla aldırış etmemek gerek. Biraz geriye gidersek KDE4 ilk kez görücüye çıktığında sihirli küresine bakıp KDE4'ün gelecek vaat etmediğini söylemişti kendileri...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: kaansef - 23 Eylül 2010 - 15:28:09
Linux Torvalds bu aralar pek kendinde değil. Geçende de ABD vatandaşlığına geçmiş.

kaansef

:D yok artık!Tabi adam gidipte işletim sistemi yazmaya kalkarsa sonu böyle olur :D
# 28065

istanbul

konu yön degistirmeye baslamis.

kde 4 ilk ciktigi durum ile simdiki durum cok cok farkli. Kullanildikca gelisti.

gnome 3 diye biseylerden bahsediliyor ama bir türlü cikmadiki kullanalimda gelissin.

gnome-shell ile olmuyor bu is. Masaüstü ortami olarak KDE hakikaten uzak ara önde gidiyor çökmeside binde bir diyebilirim. istedikten sonra gnomeyide cökertebiliyoruz. Windows zaten cökme ustasi.

barış

GNOME'un verdiği takvime göre 10.10 için gelecekti. Herkes öyle sandı. Ancak hiç beklenmeyen bir şekilde GNOME 3.0 çıkışı ertelendi. Sistemler ne yapsın? KDE 4.0 gibi olsun istemediler. En kararlı şekilde sunmak istediler. KDE 4 ilk çıktığında rezaletti. Bence hala rezalet ama neyse... KDE programlarından bir tek Konversation kullanıyorum.
@istanbul, kullanıldıkça tabi gelişir. KDE 4 ilk geldi sanki çok mu iyiydi? Hala da kötü bana göre. KDE çökmesi sistemin kararlılığı ile ilgili bir durum ayrıca bunu da söyleyeyim. Ben KDE'de Pardus olsun diğer dağıtımlar olsun bir çok kez çökme yaşadım. Bana göre GNOME daha iyi sevemedim KDE'yi. Herkes alıştığını kullanır tabi.
Linus amca da kendinden geçmiş. Bi KDE diyor bi GNOME diyor :D LXDE demediği kaldı.

istanbul

Bilgisayarimda windows boot yok.

pardus ve ubuntu var.Yoğun olarak pardusu kullaniyorum.

Open office, krdc, kmess, kjot, firefox, opera, arora, midori, rekonq, file zilla ve konsole gibi programlari agirlikli olarak gün boyu kullaniyorum ve hic bir göçme yasamiyorum.

ubuntuyu agirlikli kullanamiyorum çünkü krdc nin bir esi daha yok.
Ubuntuyu yogun olarak kullanmiyorum cünkü kjot en büyük yardimcim. 
ubuntuyu yogun olarak kullanamiyorum cünkü ben en az 3 masa üstünde calisiyorum ve kde de penceleri yönetmek öyle kolayki onlarca artisini sayabilirim.

Kubuntu kullanamiyorum cünkü o bahsedilen cöküsleri bol bol yasatiyor. Bu yüzden gnome icin ubuntuyu kullaniyorum. Degisiklik olsun.

gnome 3  ubuntu 10.4 e yetismedi 10.10 da dediler simide 11.4 e kalmis.

barış

Pardus'da ben çöküş yaşadım ve tek yaşayan ben değilim. Zorunlu kalmadıkça kullanmam ben Pardus'u daha katetmesi gereken çok yol var.
GNOME 3, Ubuntu'nun suçu değil GNOME'un suçu. Kim 10.04 için gelecek dedi bu arada?
Ayrıca o programları KDE kütüphanelerini kurduğunda GNOME üzerinde de çalıştırabiliyorsun.

Contempt

Alıntı Yap
Yanlış konfigürasyonla Xfce'nin bile KDE4'ten daha yavaş çalışması muhtemeldir...
Herkes zevkine göre bir sistem yada masaüstü seçebilir. Ama birinin sevmediği masaüstü kötü olarak lanse edilmesi bence çok yanlış. Sonuçta o yeni kullanmaya başlayacak yada hakkında bilgi araştırması yapacak kişilere ön referans olan bu forum ortamları bu şekilde Linux e zarar verdiğine inanıyorum.

Opensuse ve Mandriva üzerinde sürekli Kde kullanıyorum ve ne söylediğiniz sürekli çökmeler nede elle tutulur gözle görülür sorunlar yaşıyorum.
Gnome nin bana göre tek artısı sadeliği :)
Herşeye Rağmen...

Bloodless

İlk olarak gnome masaüstü ile linux'e başladım. Daha sonrasında KDE Xfce LXDE denedim. Bana en uygun masaüstünün sadeliğinden ve alışkanlıklarımdan ötürü gnome olduğuna karar verdim. KDE'nin kimi özelliklerinin Gnome'da da bulunmasını isterdim. Farklı masaüstü ortamlarının bulunması, isteyen kişinin özgürce ve tercihlerine göre herhangi birisini seçebilmesi Linux'u Linux yapan en önemli noktadır. Şu masaüstü kötüdür, çok kasar gibi muhabbetler ise kısmen doğrudur. Bu tamamen kullanıcının çalıştırdığı yazılımlar ve desktop ayarları ile ilgilidir.
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

krwlng

Alıntı yapılan: barışubuntu - 23 Eylül 2010 - 21:11:48
Pardus'da ben çöküş yaşadım ve tek yaşayan ben değilim. Zorunlu kalmadıkça kullanmam ben Pardus'u daha katetmesi gereken çok yol var.
GNOME 3, Ubuntu'nun suçu değil GNOME'un suçu. Kim 10.04 için gelecek dedi bu arada?
Ayrıca o programları KDE kütüphanelerini kurduğunda GNOME üzerinde de çalıştırabiliyorsun.

İlk mesajınız dahil kesinlikle katılıyorum, fanatiklik olarak algılanan şey objektiflik bence.

heartsmagic

Sondan başlayarak gideyim.

@Contempt, o alıntıladığın cümle gayet doğru. Kötüle yok orada, gayet doğru bir tespit var. Kötü yapılandırılmış herhangi bir yazılım bir başka yazılımdan daha yavaş çalışabilir. Bu konuda da genel olarak @guestwho gibi düşünüyorum ben.

Linus önce Gnome sonra KDE değil, önce KDE sonra Gnome dedi. Kendi fikridir, benim de fikirlerim var. Hepinizin olduğu gibi.

@istanbul, kaç defa bu gibi başlıklar oldu hatırlamıyorum. Neden bir tane daha oldu anlamıyorum. Konu nereden başlayıp nereye gitti. Önce bir şeyi düzletelim. Gnome'un sorumlusu, geliştiricisi Ubuntu tarafı değildir. Konunun çıkış noktası öyle bir şey ki, anladığım kadarıyla böyle ima edilmiş. Kısacası kendileri Gnome'un gelişmesinden, gelişmemesinden sorumlu olamazlar.

KDE'yi çok seviyorsan KDE ortamını başarıyla sunan bir dağıtım seçebilirsin. Sen Pardus bu konuda mükemmel diyorsun, bir başkası Pardus'la sorun yaşadım diyor. Demek ki bu mesele de %100 doğru değil. Eğer neden Ubuntu KDE'ye önem vermiyor dersen bu başka bir başlığın konusu olur.

Lütfen artık KDE mi Gnome mu başlıkları açmaktan vazgeçelim. İlla bu konuda fikir belirteceksek mevcut olanları kullanalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

@Heartsmagic, dediklerine katılıyorum ancak, şu cümlenin üzerine eklemeden edemeyeceğim:
Alıntı yapılan: krwlng - 23 Eylül 2010 - 23:40:36
Alıntı yapılan: barışubuntu - 23 Eylül 2010 - 21:11:48

İlk mesajınız dahil kesinlikle katılıyorum, fanatiklik olarak algılanan şey objektiflik bence.
Demek objektiflik KDE'nin kullanışsız olduğu fikrinde birleşmek, Ubuntu'nun "akıllı" olduğu için KDE değil de Gnome seçtiğini söylemek. Bunlar fanatiklik değil ama objektiflik. İlginç gerçekten.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

krwlng

Konuyu saptırmayın lütfen, beğenmediği noktaları biri çıkıp belirtmiş bende kendisine hak verdiğimi söylemişim. Kde herşeyi düzgün yaptı da biz mi çamur atıyoruz, bu tartışma bitmez, bence biz burada bitirelim çünkü üslup bozulmaya başlıyor.

Yiğit Ateş

Ben de @krwlng'ye katılıyorum. Bunun neresi fanatiklik anlamadım, sizinle aynı düşüncede olmayanlar fanatik mi oluyor?

eribol

Konu uzamasın lütfen. Ama lütfen. Konuyu uzatmak için yapılan, doğruya en yakın yorum dahi olsa uygun olmadığını bilmenizi isterim. Konu uzamasın LÜTFEN.

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Eylül 2010 - 00:22:18
Sondan başlayarak gideyim.

@Contempt, o alıntıladığın cümle gayet doğru. Kötüle yok orada, gayet doğru bir tespit var. Kötü yapılandırılmış herhangi bir yazılım bir başka yazılımdan daha yavaş çalışabilir. Bu konuda da genel olarak @guestwho gibi düşünüyorum ben.

Linus önce Gnome sonra KDE değil, önce KDE sonra Gnome dedi. Kendi fikridir, benim de fikirlerim var. Hepinizin olduğu gibi.

@istanbul, kaç defa bu gibi başlıklar oldu hatırlamıyorum. Neden bir tane daha oldu anlamıyorum. Konu nereden başlayıp nereye gitti. Önce bir şeyi düzletelim. Gnome'un sorumlusu, geliştiricisi Ubuntu tarafı değildir. Konunun çıkış noktası öyle bir şey ki, anladığım kadarıyla böyle ima edilmiş. Kısacası kendileri Gnome'un gelişmesinden, gelişmemesinden sorumlu olamazlar.

KDE'yi çok seviyorsan KDE ortamını başarıyla sunan bir dağıtım seçebilirsin. Sen Pardus bu konuda mükemmel diyorsun, bir başkası Pardus'la sorun yaşadım diyor. Demek ki bu mesele de %100 doğru değil. Eğer neden Ubuntu KDE'ye önem vermiyor dersen bu başka bir başlığın konusu olur.

Lütfen artık KDE mi Gnome mu başlıkları açmaktan vazgeçelim. İlla bu konuda fikir belirteceksek mevcut olanları kullanalım.
@heartsmagic bende arkadaşın cümlesini doğru bulduğum için alıntıladım yanlış anlaşılma olmasın. Söylediklerim başka yorumlara idi.
Herşeye Rağmen...

karapece

yalnız bu konuda ilginç bir tespitim var. KDE kullandığım zamanlarda, KDE forumlarındakilerin ortak yorumu: "gnome çok daha iyi, ögrseli daha iyi, daha kişisel, vb, vb..." şeyler yazdıklarını çok okudum. Hala okuyabilirsiniz forumlardan.
Ancak ilginç olan şey burasıda Gnome kullanıcılarıda aynı şeyi söylüyor! Bence bunun nedeni insanın elinde olmayını istemesi, imrenmesi! En özette: hiç bir eksiklik veya var olan özellik,son kullanıcı için kullanılan bilgisayarın performansının artmasına veya azalmasına çokta fazla etki etmiyor. E durum bu olunca bence çok ta bi fark olmuyor.
Sonuçta bu tatlı rekabet ile insanlık kazanıyor.