Masaüstünde video oynatımı(Garip bir istek :D)

Başlatan Şakir, 15 Temmuz 2009 - 18:28:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şakir

Arkadaşlar video sitelerini dolaşırken şöyle bir şeye rastladım. Videoyu hazırlayan kişi masaüstünü küp yapıyo, klasörleri alevlerle kapatıyo ve benzeri bildiğimiz compizi tanıtıyor yani. Ama şöyle bir şey daha yapıyor. Masaüstü arkaplan resmi olarak video oynatıyor. Biz onu Ubuntuda nasıl yapabiliriz? Bizim küp içerisindeki balıkları masaüstünde yüzdürüyor, küp dişlilerini masaüstünde oynatıyor. Masaüstünde dünya maketini oynatıyor. Bunlar nasıl oluyo acaba ? Şu anda evde olmadığım için videonun linkini veremiyorum. Link evdeki sık kullanılanlar listemde :D Bilgisi olan paylaşabilir mi bilgilerini ?
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

garafatma

Masaüstünü video olarak kaydeden programlar mevcut ve forumda geçti sanırım.

Muhtemelen sanal makine üzerinde yapıyordur bu tanıtım işini, linki görmeden tahmin ettim sadece.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

bruno

xxx3

Alıntı yapılan: Şakir - 15 Temmuz 2009 - 18:28:22
Arkadaşlar video sitelerini dolaşırken şöyle bir şeye rastladım. Videoyu hazırlayan kişi masaüstünü küp yapıyo, klasörleri alevlerle kapatıyo ve benzeri bildiğimiz compizi tanıtıyor yani. Ama şöyle bir şey daha yapıyor. Masaüstü arkaplan resmi olarak video oynatıyor. Biz onu Ubuntuda nasıl yapabiliriz? Bizim küp içerisindeki balıkları masaüstünde yüzdürüyor, küp dişlilerini masaüstünde oynatıyor. Masaüstünde dünya maketini oynatıyor. Bunlar nasıl oluyo acaba ? Şu anda evde olmadığım için videonun linkini veremiyorum. Link evdeki sık kullanılanlar listemde :D Bilgisi olan paylaşabilir mi bilgilerini ?
Ben video hakkında bir şey söyleyemem ama balıklara gelince balık etkentisini aktif yapıyorsun sonra küp saydamlığına geliyorsun ordaki seceneklerde masa üstü küpü aktif değilken diye bir  saydamlık  seçeneği var onu istediğin gibi ayarlıyorsun saydam yaptıkca balıklar ön plana geliyor ama sistemi biraz yoruyor haberin olsun anlatamadıysam şimdi ubuntuda değilim ama resimlide anlatabilirim  :D

Bedreddin

VLC'de sanırım bir "Desktop" modu vardı, yanlış mı hatırlıyorum kullanan birisi bakabilir mi? Hatta "D" kısayoluydu galiba.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Şakir

Alıntı yapılan: keiser_soze - 15 Temmuz 2009 - 18:34:36
Masaüstünü video olarak kaydeden programlar mevcut ve forumda geçti sanırım.

Muhtemelen sanal makine üzerinde yapıyordur bu tanıtım işini, linki görmeden tahmin ettim sadece.

Yorumunuz için teşekkürler ama ben kaydetmeyi biliyorum ve yapıyorum zaten.

Alıntı yapılan: xxx3 - 15 Temmuz 2009 - 19:24:33
Alıntı yapılan: Şakir - 15 Temmuz 2009 - 18:28:22
Ben video hakkında bir şey söyleyemem ama balıklara gelince balık etkentisini aktif yapıyorsun sonra küp saydamlığına geliyorsun ordaki seceneklerde masa üstü küpü aktif değilken diye bir  saydamlık  seçeneği var onu istediğin gibi ayarlıyorsun saydam yaptıkca balıklar ön plana geliyor ama sistemi biraz yoruyor haberin olsun anlatamadıysam şimdi ubuntuda değilim ama resimlide anlatabilirim  :D

Sizin dediğinizi biliyorum. Ben şunu demek istedim. Balıklar küpün içinde değil masaüstündeki klasörlerin üzerinde yüzüyor. Yani görebileceğiniz en üst katmanda.

Alıntı yapılan: Fuzûli - 15 Temmuz 2009 - 19:38:58
VLC'de sanırım bir "Desktop" modu vardı, yanlış mı hatırlıyorum kullanan birisi bakabilir mi? Hatta "D" kısayoluydu galiba.

İlginiz için teşekkürler ama o işlerini terminalden yapıyor. Yani tüm bu dediklerimi terminal ekranına yazdığı satırlar sayesinde yapıyor. Şu anda cafedeyim eve gidince en yakın sürede video linkini koyacam. Merak etmişsinizdir. Ben de nasıl yaptığını merak ettiğim için size sordum. :)

kaansef

# 28065

By_Mihni

Heralde video effekti için bir eklenti olması lazım.

kaansef

# 28065

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

# 28065

ceddiguzel

VLC'nin windows sürümünde video için duvarkağıdı gibi bir özelik vardı bir ara

Ama linux sürümünde yoktu bildiğim kadarı ile

Sonrasında windows sürümünden de o özellik kaldırıldı

Video oynarken duvarkağıdı seçeneğini aktif hale getirince wallpaper yerini video alıyordu

Hoş bir özellikdi

garafatma

Hareketli arkaplanları kullanıyorsanız, bilgisayarınızdaki herhangi bie videoyuda duvar kağıdı olarak koyuyor, test edildi, Metallica - Seatle 89 konseri çok güzel seyredildi :)

Ama videoyu görmeden nasıl birşey olduğunu tam olarak anlamadım ben.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

kaansef

Peki VLC Playerin hangi sürümündeydi o?O sürümünü yüklesek olmazmı?
# 28065

Bedreddin

Alıntı Yap
# VLC media player can display the playing video as the desktop wallpaper, like Windows DreamScene, but this feature is not currently available on Linux.

http://en.wikipedia.org/wiki/VLC_media_player

Burada yazdığına göre, Linux sürümünde böyle bir özellik yokmuş.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

kaansef

# 28065

3mr3

Masaüstüne gif koysanız ve ram boyutunuz kaç olursa olsun yavaşlatır. Baksanıza gif bile masaüstünü zor tutuyo :D:D:D
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

oytun5555

Ben demin bir arkadaşımın cevabı sayesinde masaüstümde video oynattım. Hatta videoya çektim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ocak 1970 - 00:59:59

Video: animated desktop + xwinwrap + ubuntu 9.04 + compiz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ocak 1970 - 00:59:59

Alıntı yapılan: kaansef - 19 Temmuz 2009 - 13:03:13
Peki windowsta varmı?

Windows'ta dreamscene ile yapabliyoruz. Linux da ise xwinwrap ve mplayer gerekiyor.

Linux da başlatmak için kullandığım komut şu:

xwinwrap -ni -o 0.6 -fs -s -st -sp -b -nf -- mplayer -wid WID -quiet dosya_adi.avi

Durdurmak içinde işlemi öldürmeniz gerkeiyor. Konsoldan açtıysanız CTRL+C, komutla kapatmak için;

killall -9 xwinwrap

Önemli bir not: Compiz olmazsa video direkt olarak pencere olarak açılıyor.

Kaynak: swik.net/xwinwrap

xwes

xwinwrap ile ubuntuda yapılabiliyor ancak son denediğimde berbattı. Hem sistemi kasıyordu hem de çok kararsızdı.

oytun5555

Alıntı yapılan: xwes - 15 Ağustos 2009 - 09:09:35
xwinwrap ile ubuntuda yapılabiliyor ancak son denediğimde berbattı. Hem sistemi kasıyordu hem de çok kararsızdı.

Evet sistemi kasıyor.

bytan

@oytun5555,

Müsait bir zamanda aşağıdaki başlığa, video çekimiyle ilgili tecrübelerinizi aktarabilir misiniz?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10806.0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Şakir

http://www.youtube.com/watch?v=PwhI8fzsHac

Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen paylaşayım istedim. Konuyu açtığımı unutmuşum :)  :-[

heartsmagic

Videodaki şey girişte yazdığı üzere Novell'in Xgl'si. Kısacası günümüzde kullandığımız Compiz Fusion'ın atası (sayılır).
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Şakir

Temeli ona dayanıyorsa mantık olarak çalıştırabiliriz yani ?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Şakir - 23 Aralık 2010 - 14:55:34
mantık olarak çalıştırabiliriz yani

Çalışıyor zaten.
Masaüstünde sağ tık, masaüstü arkaplanını değiştir, Görsel effektler, Normal veya Ekstra.