Metal Slug oyununu nereden bulabilirim?

Başlatan Chaos, 07 Kasım 2008 - 17:21:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chaos

Bir kaç gün önce, gnome-look a bakarken temalar arasında bir oyunun açık olduğunu gördüm.Oyuna dikkat ettiğimde bir zamanlar en çok sevdiğim oyunlardan biri olan Metal Slug oyunu olduğunu fark ettim.

Fakat orada oyun web sayfası üzerinden değil, direk makine içeriğinden oynanıyordu.Bu oyunu oynayan veya nereden bulabileceğimi bilen bir arkadaşım var mı? Bir kaç link buldum ama hepsi de üyelik istiyor ve altından da genelde bir şey çıkmıyor onların, ki zaten Windows için hazırlanmış paketler.

Sadece bu adreste bir deb pakedi buldum ama onu da indiremiyorum maalesef.Dosyaya ulaşamıyorum.

zeitgeist

Mame32 nin synaptic te x-mame versiyonu var oradan kurabilirsiniz ama ROM olarak metal slug var mı bilmiyorum. Herhalde google amca bilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

fadike

Gelmiş geçmiş tüm MAME oyunlarının ROM dosyaları elimde mevcut olup oyun başlığı ile yayımlayacağım.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

WarGasm

Alıntı YapMAME is free. Its source code is free. Selling either is not allowed.
Image Files

ROM, CD, and hard disk images are all copyrighted material. They cannot be distributed without the explicit permission of the copyright owner. They are not "abandonware", nor have any of the games supported by MAME passed out of copyright.

MAME is not intended to be used as a tool for mass copyright infringement. Therefore, it is strongly against the authors' wishes to sell, advertise, or link to resources that provide illegal copies of ROM, CD, or hard disk images.

Mame ucretsiz ancak Rom dosyalari o sekilde degil malesef :(..
Kaynak : http://mamedev.org/about.html

atomkarinca

Alıntı yapılan: WarGasm - 07 Kasım 2008 - 23:23:17
Alıntı YapMAME is free. Its source code is free. Selling either is not allowed.
Image Files

ROM, CD, and hard disk images are all copyrighted material. They cannot be distributed without the explicit permission of the copyright owner. They are not "abandonware", nor have any of the games supported by MAME passed out of copyright.

MAME is not intended to be used as a tool for mass copyright infringement. Therefore, it is strongly against the authors' wishes to sell, advertise, or link to resources that provide illegal copies of ROM, CD, or hard disk images.

Mame ucretsiz ancak Rom dosyalari o sekilde degil * maalesef :(..
Kaynak : http://mamedev.org/about.html

O zaman lütfen bunları bu forumda yayınlamayın.

WarGasm

galiba sey

Mame'yi sistemimize kurduktan sonra aradığımız oyunu arama motoruna yazarken oyunun isminin sonuna ".zip" yazarsanır aradığınız oyuna mutlaka ulaşırsınız(Search: Oyununİsmi.zip). Ama bazı oyunlarda Mame'nin codecleri yetersiz kaldığıdan bazı codeclere ihtiyaç duyacaksınız. Linux için yazılmış Mame codeclerine pek rastlamadım. O yüzden çalışıp çalışmayacağı konusunda tam bir fikrim yok. Gerçi ben Mame'yi WinE ile çalıştırıp oynuyorum ve herhangi bir sorun çıkmıyor.

Codec isteyen popüler oyunlar: Metal Slug, King Of Fighter, Samurai Shadown, Tekken...

zeitgeist

Codec meselesini bilmiyorum ama bazı oyunlar için özellikle NeoGeo lar için BİOS istediğini biliyorum, belki de aynı şeylerdir. Fakat asıl mesele; 30 yıl önce çıkmış, atari salonlarında oynanan oyunlar için, hala niye lisans meselesi var, nasıl bir para hırsıymış bu.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

matafleur

Alıntı yapılan: zeitgeist - 08 Kasım 2008 - 14:30:25
Codec meselesini bilmiyorum ama bazı oyunlar için özellikle NeoGeo lar için BİOS istediğini biliyorum, belki de aynı şeylerdir. Fakat asıl mesele; 30 yıl önce çıkmış, atari salonlarında oynanan oyunlar için, hala niye lisans meselesi var, nasıl bir para hırsıymış bu.

Aynen.Ölünün suyunu çıkarıp çorba yapıp satmak diye buna deniyor sanırım (:

Bu arada iki adet sağlam mame rom sitesi var.Madem lisans sorunu varmış burada adlarını vermeyelim.Ama Mame Roms diye google da arattığınızda direk görebilirsiniz.İkisinde de her oyun için gerekli olan(eğer gerekiyorsa) BIOS modülleri belirtiliyor ve aynı siteler içinde de bu modüller mevcutlar(platformun pek bir önemi yok Linuxta da çatır çatır çalışıyorlar).Ve amcaların eğer varsa lisans problemini pek salladıklarını düşünmüyorum (:

Not:İçinde Metal Slug versiyonlarını da barındırıyor. 

Exodus

Street Fighter serileri de aynı şekilde.. Ex Plus 2 oynuyordum bir ara
Arch Linux FTW!

eren

Bildiğim kadarıyla lisanslar 10 yıllık süre için alınıyor ve 10 yıl sonunda ürün kamu malına dönüşüyor. Ancak her ülke için böyle mi bilmiyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

galiba sey

Arkadaşlar bu lisanlı ürün kullanımı sadece ofisler, iş yerleri, fabrikalar v.b. yerler için geçerli. Ev kullanıcıları için çok büyük yasal tehditler içermiyor. Ben şimdi bi arkadaşımı lisanssız ürün kullanıyor diye şikayet etsem, evine kim gelecek? Polise ihbarda bulunacaklar, savcılıktan arama izni çıkartacaklar falanda filanda =) Bu konuda ev kullanıcıları olarak rahatız.

Bu sorum yönetici arkadaşlara: Google'dan "şu kelimeyi" arat karşına çıkar diye yazdım mesela. Bu adres vermekten farklı mı? Direk adres vermiyorum ama oraya ulaşmasını sağlıyorum. Eğer bu da sakıncalı bir hareket ise bir daha tekrarlamam.

heartsmagic

Doğrudan içerik paylaşımı, suç olması elbette düşünülemez. Bu şuna benziyor "Google'da bomba yapımı diye arandığında sonuç elde edersin". Burada tarif verilmiyor, haliyle suçlu olamamız mantıklı değil. Sakıncalı sorusuna cevap vermekse güç. Ortada bir lisans var, emek var. Eğer yayımcı bunu parayla dağıtıyorsa saygı duymak gerekli. Aynı şey bizim başımıza gelse nasıl davranırdık?

Çok katı olmak istemiyoruz bu nedenle "Google'da aratırsan bulursun" sözünü ben şahsen sakıncalı bulmuyorum.

Ancak şunu belirtmek isterim ki linsans meselesi ev kullanıcısı için de tehdittir. Fakat pratikte uygulama namına çok örneği görülmez. Mesele bu değil ama, yasal tehdit olduğu ya da olmadığı için değil, sadece doğru/yanlış bağlamında üzerine eğiliyoruz bu konunun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

blackcharm

arkadaşlar mame-x kurdum ama bazı oyunların rom larını çalıştırmıyor. mesela metal slug serisi veya street hoop. ama diğer taraftan cadillac and dinosaurs oynayabiliyorm. rom larda sanırım bi sorun var. sağlam rom bilen var mı ?:(

fadike

Alıntı yapılan: blackcharm - 20 Aralık 2009 - 19:32:25
arkadaşlar mame-x kurdum ama bazı oyunların rom larını çalıştırmıyor. mesela metal slug serisi veya street hoop. ama diğer taraftan cadillac and dinosaurs oynayabiliyorm. rom larda sanırım bi sorun var. sağlam rom bilen var mı ?:(

ROMs dosyalarından ziyade ilgili BIOS dosyaların mevcut mu?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

ZooM

konuyu canlandirayim.... Linux icin mame'i ve oyunlari nerden bulabilriim? bildiginiz yer varsa oraya gidiyim yoksa google amcaya sorcam.
Oyniyacagim oyunlar Metal slug serisi. Street fighter. Marvel VS Capcom. Street Hoop.
If I was your vampyre...

ufuk_k

Romları çalıştırmak için depodan belirtildiği gibi xmame ya da benim kullandığım kxmame uygulamasını kurarsın. Google aracılığıyla bulup indirdiğin ROM dosyalarını istediğin yerde bir klasör oluşturup içine açarsın. Sonra xmame ya da kxmamede bu klasörün yolunu belirtirsin ve listeyi/oyunları "inşa et" dersin, oynanabilir duruma gelirler.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

krwlng

9.4 ekran kartımı tanırken bende arasıra oynuyordum mame oyunlarını ancak 10.4 yükledikten sonra oynayamaz oldum. Romlar çalışmıyorsa büyük ihtimal bios eksiktir, google dan mame'nin hata verdiği bios paketlerini bulup rom içerisine veya bios klasörüne eklerseniz çalışması gerekiyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!