Playonlinux Oyun Emulatörü

Başlatan MeBuNtU, 02 Mart 2008 - 12:25:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MeBuNtU

www.playonlinux.com   ubuntu için .deb paketi mevcut.Kolay kurulur ücretsizdir.Temel özelliği wine ile birlikte çalışıp dx9 yüklemesidir.Oyun yükledikten sonra tools>install directx yapmayı unutmayın.

mccaner

güzel bişeye benziyor. teşekkürler.
yalnız benim daha çok aradığım olay dx temini yapan bu programlar oyun harici diğer programlarıda çalıştırabilirmi mesala solid works veya autocad gibi.
birde tools>install.. nası oluyor ben analamadım onu.

MeBuNtU

Elbette bu emulatör programda çalıştırır.Aslında Wine ne çalıştırıyorsa buda hepsini çalıştırır.Tek farkı directx sağlamasıdır.Programını yükledikten sonra;programın üzerine tıklat tools menüsünden install directx yap.

sedefsiz_masrapa

http://howtoforge.com/installing-safari-on-ubuntu7.10-with-playonlinux
yukarıdaki döküman aslında ubuntuya safari kurulumunu anlatmak için ama ilk 2 sayfada ayrıntılı bir biçimde play on linux kurulumunu anlatıyor..

mccaner

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler. fakat ben bu uç birim denilen bölümde pek başarılı bir kullanıcı değilim. hatta tamamen yabancıyım. yani kurulumu açıklanan bir programı kurmak bile ölüm oluyor öyleki gerekli klasörlere bile giremiyorum. acaba bu konuda nasıl gelişebilirim. bunun bir kitabı yada kaynağı varmıdır.

birde konuyla alakalı değil ama synaptic aracılığıyla kurduğumuz paketleri nerde depolanıyor. onları tekrar program yüklediğimde tekrar indirmek sıkıntılı oluyor. hiç değilse yedekleyim.
teşekkürler

ufuk_k

@mccaner, Bu siteler işine yarayabilir.

http://www.belgeler.org/howto/kitapcik-tuslar.html (Diğer sayfalarda da devam ediyor, ayrıca belge olarak zengin bir site)
https://help.ubuntu.com/community/UsingTheTerminal
http://linuxcommand.org/
http://www.tuxfiles.org/linuxhelp/theshell.html

Playonlinux wine kurduktan sonra mı yükleniyor? Directx 9 yükleniyor denmiş de. Wine neden yapamıyor da playonlinux yapabiliyor anlayamadım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mccaner - 23 Nisan 2008 - 15:19:00
birde konuyla alakalı değil ama synaptic aracılığıyla kurduğumuz paketleri nerde depolanıyor. onları tekrar program yüklediğimde tekrar indirmek sıkıntılı oluyor. hiç değilse yedekleyim.
teşekkürler

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,716.0.html

Not: Kırık link düzenlendi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mccaner

çok teşekkürler arkadaşlar verdiğninz bilgiler çok yardımcı oldu

matafleur

Zamanında binbir hevesle kurdum ve sinir oldum.Oynadığım oyunların hiçbirisi yok (:

En temizi WineHQ yine (:

MeBuNtU

Alıntı yapılan: matafleur - 24 Nisan 2008 - 04:32:19
Zamanında binbir hevesle kurdum ve sinir oldum.Oynadığım oyunların hiçbirisi yok (:

En temizi WineHQ yine (:

iyide zaten winehq nun çalıştırdığı her oyunu playonlinux çalıştırır.Play on linux ı winetools gibi düşünün.Direcx yükler,yada birsürü oyun yüklemek için hazır script var içinde(tabi yeni versiyonunda).Bunlar ne işe yarıyor derseniz yükleme esnasında synaptic gibi bir yükleme ortamı açılır.Bazı oyunları indirerek yükleye bilirsiniz.Bazılarını da cd den.cd den yüklerken hiçbir işlem istemez cd leri sırayla takarsınız ileri falan yok kendi yükler ardından directx kuruar.Oyun hazır.

matafleur

Evet.

Kastettiğim play on linux ile wineHQ nun kıyaslanması değildi (:

Sonuçta winehq'daki gold olarak bildirilmiş oyunlar yeterli benim için. (:Anlatmak istediğim POLinux'un  çok geniş bir oyun destekleri yok DX için.Elbette bir kurulup incelenmesinde fayda var

ufuk_k

PlayOnLinux ile ilgili şöyle bir ayrıntı vereyim. Programın kolaylığı, wine üzerinde sıkça çalıştırılan oyunlar ve programlar için (Diablo, Age of Empires, MS office vb.) hazırlanmış kurulum scriptleri kullanmasında yatıyor. Yani bu program ile listesinde olmayan, scripti henüz hazırlanmamış oyunları kuramıyorsunuz, daha doğrusu kurabilirsiniz ama scripti kendiniz yazmalısnız. Bunun için de kendi script yazma editörü var.
Zorluklarına gelince, diyelim bir oyun kurdunuz, ya da bir program. Bu oyun/programın bir patch dosyasını yapmak, sürümünü yükseltmek istiyorsunuz. Wine kullanırken patchi çalıştırdığınızda ototmatik olarak .wine dizini altındakini yerini bulurken, bu PlayOnLinux ile programı kurduysanız, yamayı çalıştırınca yükleme dizinini bulamıyor. Çünkü planyonlinux kullanıcı dizini altında kendine ayrı bir wine prefix yaratıyor.
O yüzden eğer ki o program için bir dosya, patch çalıştırmak/kurmak isterseniz, wineprefix konumunu env seçeneği ile komutun başında belirtmelisiniz. Bunu da deneyerek anladım, nasıl anladıgıma gelince, programın oluşturduğu kısa yollardan birinin komutunu inceledim. Aynı şekilde ben de aynı wineprefix dizinini env değeri olarak ekleyince işe verdiğim komut işe yaradı. Örnek:

env WINEPREFIX="/home/focusfired/.PlayOnLinux/wineprefix/WarcraftIII" wine "C:\Program Files\Warcraft III\w3l.exe"

Burada gördüğünüz gibi env WINEPREFIX yeri olarak kurduğum programın .PlayOnLinux dizini altındaki yeri belirtilmiş. Daha sonra da sanki dizin .wine altındaymış gibi çalıştırılması sağlanmış. wine dizinin altına baksanız bu Warcraft3 klasörünü bulamazsınız. Ben de bu warcraft3 dizinini ilgilendiren patch yüklediğimde aynı env değerini belirttim ve sorun halloldu.

ysevgiler

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 02 Mart 2008 - 12:25:38
www.playonlinux.com   ubuntu için .deb paketi mevcut.Kolay kurulur ücretsizdir.Temel özelliği wine ile birlikte çalışıp dx9 yüklemesidir.Oyun yükledikten sonra tools>install directx yapmayı unutmayın.
Playonlinux u .deb paketini kullanarak yükledim (17.02.2009 tarihinde sitede olan versiyondan). Fakat linkini verdiğiniz (Safari kurulumunu anlatan) sitedeki versiyondan çok farklı options menüsü yok. Dil ayarı yapılamıyor. Direct x i bir türlü yükleyemedim. İnternetten direct x 9 u indirdim wine ile de yükleyemedim. Nasıl yapabilirim? Playonlinux ta install menüsünde 2 direct x versiyonu var 2 si de patch. Choose a prefix diye bir adım geliyor, fakat herhangi seçim yapabileceğimiz bir yer yok. Yanıt verebilirseniz sevinirim.

ozan

Alıntı yapılan: ysevgiler - 17 Şubat 2009 - 21:51:53
Alıntı yapılan: MeBuNtU - 02 Mart 2008 - 12:25:38
Playonlinux u .deb paketini kullanarak yükledim (17.02.2009 tarihinde sitede olan versiyondan). Fakat linkini verdiğiniz (Safari kurulumunu anlatan) sitedeki versiyondan çok farklı options menüsü yok. Dil ayarı yapılamıyor. Direct x i bir türlü yükleyemedim. İnternetten direct x 9 u indirdim wine ile de yükleyemedim. Nasıl yapabilirim? Playonlinux ta install menüsünde 2 direct x versiyonu var 2 si de patch. Choose a prefix diye bir adım geliyor, fakat herhangi seçim yapabileceğimiz bir yer yok. Yanıt verebilirseniz sevinirim.
bende aynı durumdayım ufak bir iş için .net yüklemek gerekti ancak yüklenmiyor. ha keza direct x de de aynı şey oluyor. konsoldan açıncada herhangi bir hata yakalayamadım.

hock

mrb. bende play on linux kurdum fakat kurulu bir oyunu çalıştırmak istiyorum bu mümkün mü? oyun zaten hard diskimde mevcut. açmak için ne yapmam gerekiyor ??

maxxblade

play on linux'u ilk ubuntu ile tanışmamda kurmuştum hiçbirşey'i çalıştıramamıştım.  :D

lener49fi

Alıntı yapılan: maxxblade - 28 Haziran 2009 - 18:33:50
play on linux'u ilk ubuntu ile tanışmamda kurmuştum hiç* bir şey'i çalıştıramamıştım.  :D

Galiba aynı dert bende de var.. :p

@maxxblade yardımcı olurmusun aban?

ozz10

ben oyunu nasıl çalıştıracağımı hala bulamadım .exe dosyasına sağtıklayıp playonlinux le çalıştır diye bişey yok yöntemi farklı sanırım

bahadirhtp

bende de tools bolumunde ınst directx olayı yok????
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

KemalALKIN

arkadaşlar playonlinux 4 sürümlerinde gelişti ancak halen devam eden sorunlar ve eksiklikler var gelişmesi lazım malesef yetersiz
www.tckemal.ist