Ubuntu Türkiye Deneysel Sayfa Tasarımı Çalışması

Başlatan sudusleri, 21 Ağustos 2010 - 14:00:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sudusleri

Uzun zamandır aklımda olan  ancak fırsat bulamadığım bir çalışmaydı. Sadece İnkscape ile deneysel olarak yaptığım bir şey.. Başlıkta ne yazacağımı da bilemedim... Neyse... İnşallah beğenirsiniz. ;) Önerilere ve eleştirilere açığım  :)

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Contempt

Herşeye Rağmen...

ubuntuki lilith

canosayan

önemli bir eksik var. mor artık resmi rengimiz oldu sayılır.
Chmod bizim işimiz.

Yiğit Ateş

Gayet güzel olmuş, özellikle CD kapakları olan üst kısım :)

sudusleri

@canosayan
Mor için de bir şeyler düşünülebilir bu benim de aklıma takıldı çalışırken  ama kırmızı beyaz varken biraz zor gibi değil mi? :(
Ne de olsa deneysel ;)

Aslında böyle bir çalışma yapmaya diğer locoteam sitelerini gördüğümde karar verdim. Çok güzel tasarımlar vardı. Özellikle logolar.

Teşekkür ederim: @Contempt, @ ubuntuki lilith, @canosayan, @Yiğit Ateş

hakperest

Genel olarak güzel bir çalışma olmuş. ;) Dikkatimi çeken ve bence önemli bir nokta;

Solda dikey olarak yazılı olan Ubuntu Türkiye yazısı 180 derece döndürülmeli. Yani yazı, sayfaya bakar olmalı, okuma zorlaşmamalı.

#tavsiye
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

sudusleri

Alıntı yapılan: hakperest - 21 Ağustos 2010 - 23:04:56
Genel olarak güzel bir çalışma olmuş. ;) Dikkatimi çeken ve bence önemli bir nokta;

Solda dikey olarak yazılı olan Ubuntu Türkiye yazısı 180 derece döndürülmeli. Yani yazı, sayfaya bakar olmalı, okuma zorlaşmamalı.

#tavsiye

Şöyle mi?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21846.msg263036.html#msg263036

matisse

Sudusleri,çalışma gayet başarılı olmuş,özellikle ubuntu indir bölümü.
Alıntı yapılan: canosayan - 21 Ağustos 2010 - 15:23:34
Can'ın söylediklerine katılıyorum,artık mor renk bizim temamız oldu diyebilirim.Bu mor temamızı sudo dergisinde ve forumda da görebiliriz.
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

sudusleri

Alıntı yapılan: matisse - 22 Ağustos 2010 - 02:04:08
Sudusleri,çalışma gayet başarılı olmuş,özellikle ubuntu indir bölümü.
Alıntı yapılan: canosayan - 21 Ağustos 2010 - 15:23:34
Can'ın söylediklerine katılıyorum,artık mor renk bizim temamız oldu diyebilirim.Bu mor temamızı sudo dergisinde ve forumda da görebiliriz.

Teşekkür ederim, indir bölümü için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21838.msg263144.html#msg263144 tarzında bir alan düşünmüştüm..

Mor ve turuncu renkleri ubuntunun bundan sonraki kalıcı renkleri mi yoksa 10.04 için mi geçerli?

Bilgi: İndir bölümündeki pencerelerin tasarımı bana ait değildir.

Alquimista

Konu fazla uzamadan şunu belirteyim de sonra sorun çıkmasın;

Malum SUDO için bir tasarım ekibi toparlandı üyelerimiz içinden ve ekibimiz 2 ay gibi bir süredir de çalışmalarına devam ediyor. Forumda duyurusunu yapma imkanım olmadı ama Türkiye Tayfası listesinden görebileceğiniz üzere Sudo Tasarım ekibimiz artık Tasarım Ekibi adı altında yani daha genel olarak site genelindeki hemen her görseli hazırlayacak olan ekiptir. Bu yüzden bu çalışmaları tasarım ekibimizden bekliyoruz biz aslında (zaten zamanı gelincede tasarım ekibi arasında anasayfa tasarımı için görüşecektir).

@sudusleri yaptığınız çalışma gayet hoş, kişiye göre yani zevke göre de değişebilir elbette. Öncelikle elinize sağlık teşekkürler. Ama söylediğim gibi bu çalışmanızın direk kullanılma gibi bir durumu olmayacaktır. Bu çalışma tasarım ekibine fikir verebilir, tasarım ekibi bu çalışmanızın üzerinde geliştirmeler yapabilir (siz izin verdiğiniz ve tasarım ekibi bunu yapmak istediği sürece elbette) veya tamamen farklı bir çalışma da yapabilir. Yani nasıl ki SUDO dergisinde ne olacağına SUDO ekibi, Ubuntu Türkçe Çevirileri için Çeviri Tayfası ve Wiki sistemimiz için Wiki Tayfası sorumlu ve insiyatif sahibi ise Tasarım ekibide site genelindeki tasarımlar için bu noktadadır. Sizin bu çalışmayı yapmış olmanız ise başlı başına bir nezaket ve taktir edilecek çok hoş bir davranış, bir öneridir bizler için bunun için teşekkür ederken bunu da belirtmek isterim.

Site anasayfasının tasarımının değişmesi konusunda ise zaten şuan ki tasarım hazırlanalı bir kaç ay ancak oluyor, benim görüşüm bu tasarım en az bir kaç ay daha kalması yönünde. Bir tasarım değişikliğine gidilecek olursa ve buna mukabil olarak tasarım ekibi bu konuda çalışmaya başlayacak olursa bu tasarımınızın ve fikirlerinizin dikkate alınacağına emin olabilirsiniz.

Bunu söyleme gerekliliği hissettim çünkü burada bir emek var, bunun üzerine de güzel sohbetler yapıyoruz ama bu sohbetler bu çalışmanın mutlaka kullanılacağı fikrini vermesin lütfen.

@sudusleri yeniden elinize sağlık, teşekkürler.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

sudusleri

@AlmaMorena, niyetimin bu tasarım kullanılsın amaçlı olmadığını belirtmenize sevindim. Zira asla bu niyetle yayınlamadım. Sadece paylaşım amacıyla yayınladım. Niyetim biraz da açık kaynak yazılımlar kullanılarak neler yapılabiliri de göstermek aslında. Birşeyler yapıp bunu paylaşmayı seviyorum.

Tekrar etmekte fayda var; bu sadece deneysel bir çalışma ;)

Sherlock Holmes

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

hakperest

@sudusleri, aynen öyle. ;)

@AlmaMorena, arkadaşı tasarım ekibine davet edebilirsiniz, ekipteki arkadaşlar ve kendisi de uygun görürse.
Küçük bir anketimiz var, katılımınız için şimdiden teşekkür ederiz. Anketimize http://h2b.co/anket adresinden ulaşabilirsiniz.

http://mustafaalkan.kimdir.com

alquirel

@sudusleri,

fikir ve çalışma gerçekten güzel. arkadaşların genel intibası da bu şekilde zaten :)

madem ki deneme amaçlı bir sayfa, bir iki yorum yapmak şart ki daha iyi olabilsin.

öncelikle menünün altındaki kırmızı şeritin logo ile devamlılığı gerçekten güzel, ama soldaki kırmızı ve beyaz şerit bir türlü gözüme batmayı bırakmıyor. daha iyi fikir de sunamıyorum malesef :) ama galiba oradaki kırmızı beyaz siyah üçlüsünün yoğunluğundan dolayı öyle görünüyor olabilir.

şöyle bir öneri getireceğim, o kırmızı ve beyaz şerit dursun, içindeki yazılar birazcık daha küçültülsün, arka plan üstten alta doğru koyuluğu açılacak bir mor olsun forum sayfasındaki gibi, gövdenin arkasına da anasayfadaki gibi bi parıltılı canlılık falan getirilsin.
(ee ne farkı kaldı mevcut tasarımdan sorusu çok muhtemel burada, GPL ye sığınıyorum :) )

bir de menü çubuğu simgelerle falan ya da daha farklı bir şekilde görselleştirilebilir.

son not: bunları deneme amaçlı yaptığın için yazdım, yani bu saydıklarımı denemek zevkli bir iş, biraz fikir sunmak istedim sadece ;)

sabian

bern de şunu ekleyeyim, sol taraftaki şeritler benim de gözüme çok battı. Oradaki kırmızıyı tamamen kaldırsan göze daha hoş gelir gibi geldi bana :)) Kırmızı beyaz renkler site renkleri olarak biraz göze batan cinsten renkler sanki. Onun yerine mor renk çok hoş duruyordu aslında, ama insan deneyler yapmalı elbet.

Dediğim gibi sol tarafa dikkat edilirse sadece beyaz olarak şık bir hal alır diye düşünüyorum...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Alquimista

Alıntı yapılan: hakperest - 22 Ağustos 2010 - 22:58:57
@AlmaMorena, arkadaşı tasarım ekibine davet edebilirsiniz, ekipteki arkadaşlar ve kendisi de uygun görürse.

@hakperest davet usulü pek çalışmıyoruz :D

Şaka bir yana, şuan ki ekip forumdaki duyurumuz üzerine bize başvuran arkadaşlar arasından seçildi ve ekibimiz gayet yeterli durumda.

@sudusleri'de başvurmuştu ama zaman problemi sebebi ile (yanlış hatırlamıyorsam) diğer başvurular arasından şuanki ekibimiz oluşturuldu.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

canosayan

Anasayfanın tasarımının değişmesine daha var. Ben gelince söylerim.

Arkadaşlar şaka bir yana keşke bu kadar kolay olsa yapmak. Basit bir şekilde gidersek bu resmi anasayfa yapmak istediğimizi düşünelim. Öncelikle bunu uygun şekilde parçalamak gerekiyor. Daha sonra bunu temelde 3 farklı dosyaya dağıtıyoruz. bu dağıtım sırasında da tablolar birbirinden kopmasın diye uğraşıyoruz.
Sonrasında bir sürü yerin ölçülerini bozmaması için bir sürü css kuralı ekleyip duruyoruz.
Menüler ise ayrıca eziyet oluşturuyor. Çoğu zaman aynı grafikler birden fazla çiziliyor.

Ve her şey bittikten sonra mutlaka bir başka tarayıcı hata verdiği için düzeltmeler yapıyoruz.
Keşke böyle resim verince tema çıksa. Valla haftada 2 defa değiştiririz o zaman.
Chmod bizim işimiz.

garafatma

Bizim anasayfamız WP idi değil mi can? Bu çizimlerin .psd dosyaları olursa biraz zahmetle bunu WP teması haline getirebilirim diye bir inancım var kendime, geçenlerde bir iki eğitim videosu indirmiştim.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 23 Ağustos 2010 - 11:31:11
Bizim anasayfamız WP idi değil mi can? Bu çizimlerin .psd dosyaları olursa biraz zahmetle bunu WP teması haline getirebilirim diye bir inancım var kendime, geçenlerde bir iki eğitim videosu indirmiştim.

wp. biraz zahmetle yapabiliyorsan sudo için isteyelim bir tane. Hatta inşallah kolay yoldan yapmayı kaparsında sana devrederiz o işleri
Chmod bizim işimiz.

garafatma

Benim için olur hiç fark etmez, zahmetten kastım uzun sürüyo yapması azıcık. Yıllardır fotoşok kullandığım için ve gimp öğrenmeye vaktim olmadığı için hazır elimin altındayken, merakta salmışken bu tip işlere yapmaya çalışırım.

canosayan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 23 Ağustos 2010 - 12:01:42
Benim için olur hiç fark etmez, zahmetten kastım uzun sürüyo yapması azıcık. Yıllardır fotoşok kullandığım için ve gimp öğrenmeye vaktim olmadığı için hazır elimin altındayken, merakta salmışken bu tip işlere yapmaya çalışırım.

zaten uzun sürmese dert değil. ama şu ara sabrım ve isteğim yok.
Chmod bizim işimiz.

garafatma

Tamam ben bu akşam bitireyim o zaman eğitimi, olmadı yarın akşam, sonra bir iki test çalışması yapalım olur mu?

canosayan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 23 Ağustos 2010 - 15:39:25
Tamam ben bu akşam bitireyim o zaman eğitimi, olmadı yarın akşam, sonra bir iki test çalışması yapalım olur mu?

olur. sen yerleşimi oturt. tarayıcı kontrollerini yap. ek bir şey olursa ekleriz. belki bir iki ajax manevrası yaparız. bir de indir görselleri için bir fonksiyon ekleriz.
Chmod bizim işimiz.