Ubuntu üzerinden windows ağında internet+dosya+yazıcı paylaşımı

Başlatan nfortech, 06 Temmuz 2010 - 12:12:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nfortech

merhabalar,
Çalıştığım laboratuardaki 8 bilgisayarda kullandığım ticari programlar win tabanlı olduğundan dolayı windows işletim sistemi tekelinden kurtulamıyorum fakat kendim ubuntu kullanıcısıyım. Lab.taki bilgisayarla kritik veriler barındırdığından virüslere karşı önlem almalıyım (özelliklede usb belleklere karşı). Kullandığım virüs programları zaten hayatım boyunca hiçbir işe yaramadı. Benim isteğim, bir bilgisayara ubuntu yükleyerek, diğer bilgisayarları ubuntu pc üzerinden internete çıkarmak, usb belleklere veri okuma yazmayı ubuntudan yapmak ve ubuntu pc yi yazıcı sunucusu olarak kullanmak. Dosya paylaşımını samba ile yapabilirim fakat bu yöntemin virus tehditine karşı ne kadar etkili olacağını, olacak ise yazıcı sunucusu ve internet paylaşımı konusunda ne tür yazılım ve donanıma ihtiyacım olacağını tam olarak kestiremediğimden sizlerin tecrübesine başvurmak istedim.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Linux Kayıtlı Kullanıcı Kimliği:#4939557 Ubuntu Kayıtlı Kullanıcı Kimliği:#28252

heartsmagic

Yine söze bu konulardan pek anlamadığımı söyleyerek başlayayım :)

Fakat istediğin şeyin olması için söylediğin üzere diğer bilgisayarların Ubuntu üzerinden internete çıkması yani Ubuntu'nun bir nevi ağ geçidi (gateway) olarak ayarlanması lazım. Bu kullanacağın sistemin nasıl olacağına bakar. Ubuntu'dan dağıtıma başlarsın, anahtar üzerinden diğer sistemlere bağlantı kazanırlar. Ardından ağ geçidi ayarlamasıyla internete çıkarlar. Bunun için de muhtemelen Ubuntu üzerinde iki ağ kartı olması ve bu arada bir de yönlendirilme yapılması gerekiyor. Kısacası dış bacak ve iç bacak farklı bir ağ olacak.

Yazıcı olayı da kolay, sadece ağa açacaksın bu yazıcıyı. Dosya paylaşımı da hakeza kolay, söylediğin üzere Samba işini görecektir. Virüsler içinse ayrı bir mekanizma düşünmek gerekiyor galiba. Ubuntu üzerine Clamav veya bir başka virüs uygulaması kurup çekilen dosyaların denetlenmesi lazım.

Konuya hakim arkadaşlar nokta atışı tavsiyesi vereceklerdir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

andirinli

Alıntı yapılan: nfortech - 06 Temmuz 2010 - 12:12:02
merhabalar,
Çalıştığım laboratuardaki 8 bilgisayarda kullandığım ticari programlar win tabanlı olduğundan dolayı windows işletim sistemi tekelinden kurtulamıyorum fakat kendim ubuntu kullanıcısıyım. Lab.taki bilgisayarla kritik veriler barındırdığından virüslere karşı önlem almalıyım (özelliklede usb belleklere karşı). Kullandığım virüs programları zaten hayatım boyunca hiçbir işe yaramadı. Benim isteğim, bir bilgisayara ubuntu yükleyerek, diğer bilgisayarları ubuntu pc üzerinden internete çıkarmak, usb belleklere veri okuma yazmayı ubuntudan yapmak ve ubuntu pc yi yazıcı sunucusu olarak kullanmak. Dosya paylaşımını samba ile yapabilirim fakat bu yöntemin virus tehditine karşı ne kadar etkili olacağını, olacak ise yazıcı sunucusu ve internet paylaşımı konusunda ne tür yazılım ve donanıma ihtiyacım olacağını tam olarak kestiremediğimden sizlerin tecrübesine başvurmak istedim.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ebox Platform adında ubuntu tabanlı sunucu yönetimi yapmayı sağlayan bir dağıtım mevcut. 2 ethernet kartlı bir bilgisayara ebox yükleyip http proxy olarak hizmet vermesini ve ayrıca CUPS ile yazıcı paylaştırmasını kolayca yapabilirsin( web arayüzüyle yönetildiği için kolay olacaktır )

samba ağ paylaşımı olarak işini görsede virüslere karşı etkili olmayacaktır. onun yerine http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20761.0.html adresinde anlattığım taktikle çözüm ulaştırmak daha mantıklı.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

mahmutbal

Merhabalar,
Kamu kurumunda çalışıyorum. Yaklaşık 50 bilgisayara bakıyorum. Hepsi Xp Pro. Fakat lisans problemleri yüzünden (20.000 Dolar artı KDV) ubuntuya geçtim. Şimdilik 3 PC ye kurdum. Deneme maksatlı. Çünkü kullanıcıları denetlemem lazımdı. Problem yok alıştılar. Fakat yazıcı paylaşımını yapamadım. Ubuntu kurduğum bir PC de HP LaserJet P1005 kurulu. Ağda paylaşıma açık fakat ağda göremiyorum. Terminal sunucu arattırıyorum, bulamıyor. Acep dosya paylaşımımı yapsam ki yazıcıya ulaşsam. En azından PC yi görürüm. Bir türlü yazıcıyı ağda paylaşamadım. Lütfen eğer anlıyorsanız bana yardım edin. Ubuntu 10.10 kullanıyorum.

heartsmagic

@mahmutbal, şu şekilde mi paylaşıma açtın yazıcıyı:
https://help.ubuntu.com/community/NetworkPrintingWithUbuntu

Ubuntu üzerinden görünüyor mu peki yazıcı?

mahmutbal

İngilizcem yok web çeviri proğramı kullandım ama pek anladığımı söyleyemem. Konuyu tam olarak anlatayım. (A) Pc ye (B) Pc ye ve (C) Pc ye Ubuntu kurdum. Sonra A Pc ye HP P1005 yazıcı kurdum. Önce tanımadı. Güncelleştirme yaparken tanıdı ve otomatik kurdu. Ben bir şey yapmadım kendi kurdu. Ve ağda paylaşıma açmış yine kendi açmış ben yapmadım. Sonra B Pc ye geçtim ağda yazıcıyı aramaya çalıştım. 3-4 değişik şekilde kurdum ama bir türlü yazıcıdan çıktı alamadım. Bazılarda hata verdi bazılarında kurulumu hatasız gösterdi ama yazdıramadım. İşin garip tarafı Ubuntu kurduğum yazıcıyı ağda görmezken İP atanarak kurulmuş Canon marka yazıcı ve Windovs EV-ağı gözüküyor. Şimdi benim anlamadığım A pc yi ağda yazıcı paylaşımı yapmak için ne yapmam lazım. Neden gözükmüyor.
Çok Teşekkür Ederim Kısa Zamanda Verdiğin Cevap İçin.

heartsmagic

Sistem-Yönetim-Yazıcılar
ile açacağın uygulamada Sunucu sekmesi vardır, onun altında da Ayarlar olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Oradan paylaşım ayarlarını denetleyebilirsin.

Tekrar ele alalım konuyu, Windows makineler görüyor ancak yazdıramıyor mu yoksa hiç mi görmüyorlar?

mahmutbal

Doğru ayarlara baktım. Kontrol ettim ve yazıcı paylaşıma açık gözüküyor. B Pc de Windovs Xp Ev-iş ağlarını görüyorum. ama A pc deki P1005 azıcıyı ağda göremiyorum. Zaten görsem bağlanacam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2010 - 23:35:57

Benim sorunum windovs ağları değil. Zaten ben Windovs ağına bağlanma gibi bir sorunum yok. Benim Ubuntudaki yazıcıyı Ubuntu kurulu diğer pc ile bağlanarak ağda yazdırmak istiyorum.

heartsmagic

Durumu biraz farklı anlamışım. Şimdi, A,B,C ismindeki makinelerde Ubuntu kurulu. A üzerindekine bir de yazıcı kurdun ve paylaşıma açtın. Bu üç makine haricinde başka makinelerde var ve üzerinde XP kurulu. B üzerinden XP'nin dahil olduğu ağı görüyorsun. Aslında bu görme meselesinin yazıcı sorunumuzla alakası yok ancak not düşelim.

Peki, A makinesi üzerinden normal bir şekilde çıktı alabiliyor musun? Temelden başlayalım olaya.

mahmutbal

Evet yazıcı kurulu ve çalışıyor. Ama paylaşıma açık gözükmesine rağmen ubuntu kurulu olan bilgisayarda gözükmüyor. Yani ubuntular arası paylaşıma ağ yazıcısı paylaşımına açmak istiyorum.
Teşekkür ederim.

krwlng

Konuyu dağıtmak istemem fakat, eğer yazıcının ethernet desteği varsa direkt bir ethernet kablosu bağlayıp göstermeyi deneyebilirsiniz, bu anlamda kurulum ve tanıtma kısımları daha sorunsuz olur, ethernet desteği yoksa bu mesajı dikkate almayın.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

mahmutbal

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Ekim 2010 - 11:47:36
Konuyu dağıtmak istemem fakat, eğer yazıcının ethernet desteği varsa direkt bir ethernet kablosu bağlayıp göstermeyi deneyebilirsiniz, bu anlamda kurulum ve tanıtma kısımları daha sorunsuz olur, ethernet desteği yoksa bu mesajı dikkate almayın.
yok.

heartsmagic

İnternet tarayıcın üzerinden http://localhost:631 adresine gidince CUPS arayüzü geliyor mu?

mahmutbal

Yarın bakayım. Daire kapalı. Foruma yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2010 - 13:26:14

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2010 - 23:10:41
İnternet tarayıcın üzerinden http://localhost:631 adresine gidince CUPS arayüzü geliyor mu?
evet geliyor.

mahmutbal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ekim 2010 - 23:10:41
Cevap vermedin heartsmagic arkadaşım.

heartsmagic

Mesaj birleştirildiği için gözümden kaçmış. Peki orada ayarları denetledin mi?

heartsmagic

Orayı biraz kurcalarsan yönetim bölümünü göreceksin. Uzun süredir Cups arayüzünü kullanmadım, ne yazık ki nokta atışı yapamıyorum. Ayrıca oraya bakınsan bile sorunun çözülebilir mi bunu da bilmiyorum. Nasıl irdelenir şu an aklıma bir şey gelmiyor ne yazık ki.

ufuk_k

Cups pakedine bugün bir güncelleme geldi bu arada, ayarlarını kontrol edip tekrar denemende fayda var.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

mahmutbal

ARKADAŞLAR,
KESİN ÖNERİ VE ÇÖZÜMLERİ ANLATINIZ. BEN NE ANLARIM CUPS TAN. BAKTIM AMA ANLAMADIM. ŞİMDİ UBUNTU İŞLETİM SİSTEMLİ PC YE BİR YAZICI DAHA KURDUM VE AĞDA PAYLAŞTIM. YİNE UBUNTU İŞLETİM SİSTEMİ KURULU BİR BAŞKA PC DE AĞ ÜZERİNDEN YAZICI HP LASER JET 1010 TANITMAK VE KULLANMAK İSTİYORUM.
YAZICI EKLE BÖLÜMÜNE GELDİĞİMDE AĞ YAZICISI BUL DEDİĞİMDE GÖRMÜYOR. AĞDAKİ İP Lİ YAZICI (RJ 45 KONNEKTOR İLE AĞDA PAYLAŞIMA AÇIK) YI GÖRÜYOR AMA UBUNTUDAKİ YAZICIYI GÖRMÜYOR. ŞİMDİ BUNDAN SONRA NE YAPMAM LAZIM.
İNTERNET YAZDIRMA PROTOKOLÜ İLEMİ
LPD/LPR İLEMİ
SAMBA İLEMİ
APP SOCKET İLEMİ AĞDAN GÖRECEM BU YAZICIYI

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2010 - 09:52:14

BEKLİYORUM CEVAPLARI. YAZICISIZ KALDIM.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2010 - 10:16:48

TAMAM BULDUM VE YAZDIRDIM. YAZICI SEKMESİNE TIKLAYIP AÇTIĞINDA SUNUCU VE AYARLAR SEKMESİNDE TÜM CHEK BOXLARI TIKLADIM VE AĞDAKI (UBUNTUDAKİ) YAZICILARI GÖRDÜ. EMEĞİ GEÇEN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER.

procoder

işyerinde bende ubuntu kurmaya son hızla devam ediyorum. şuan 3 adet ubuntu kurdum ve sürekli ufak tefek sorunlarla karşılaşıyor kullanıcılar ve az bi kurcalama ile hemen hemen hepsini çözüyorum.
Ancak...
Ubuntu da kurulu bir yazıcıyı win. tabanlı bir bilgisayar görmüyor. hatta yazıcıyı değil win tabanlı bir bilgisayar ubuntu kurulu bir bilgisayarı da görmüyor.
Ağ ayarları v.s ufak tefek kurcaladım ama kurcalamak için daha fazla zaman ayırmam gerekiyor.

Konu benim sorunumla bağlantılı. direk yardımcı olabilecek arkadaşlar çıkarsa sevinirim.

Ubuntudaki yazıcıyı win tabanlı bilgisayarlın görmesini sağlamam lazım kısaca..

teşekürler.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

procoder

sudo /etc/init.d/cups restart

bu komutu nereye yazıyoruz. 
yeniyim bana biraz anlayacağım dilde anlatabilirmisin. komut yazma yerinin tarifini?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mahmutbal

procoder, dostum sana yarın derleyerek verecem yazıcı ayarlarını. Senin sayende forumdan yazma hakkını aldığımı gördüm, yardım etmem mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ocak 2011 - 09:33:41

Arkadaşım,
Ubuntudan Windovsa samba ile bağlanıyorsun:
-Sistem>Yönetim>Servis sonrada oradan samba ile yazıcıya bağlanıyorsun. Dikkat edeceğin şeylerden biride eğer windovsta türkçe karakter varsa ağda bağlanma problemi yaşarsın. Bu nedenle önce ağdaki Yazıcı ve ağ (EV-AĞI veya neyse) türkçe karakterle yazılsın. Bağlanma çabuk ve kolay.
Windovstan Ubuntuya ise:
Ubuntu kurulu PC'ye öncelikle sabit ip almalı, yoksa yazıcına bağlı bilgisayar her defasında farklı İP aldığından yazıcıda devamlı değişecektir. Sabit İP alınması ise Menü>Sistem>Tercihler>Ağ Bağlantılarından sabit İP ata.
Windovstan bağlanırken yazıcı yolu yazacaksın o da
http://ubuntudaki sabit İP:631/printers/artık yazıcın ne ise onu yazıyorsun misal: HP LaserJet 1010 gibi.
Ubuntudan Ubuntuya yazıcı paylaşımı ise
Yine sabit İP almak koşulu ile (ben sabit İP diyorum çünkü yazıcıların başka türlü bağlanması problemli oluyor. Yani bilgisayarlar hergün farklı İP alıyor ve yazıcılar birbirine karışıyor.) Ubuntuda yazıcı paylaşımı grafik arayüzlü. Sadece paylaşıma açman yeter. O da Sistem>Yönetim>Yazdırma buradanda Sunucu>Ayarlar kısmında paylaşıma aç.
Kolay Gelsin.