Güç kesilmesine Ubuntu'nun tepkisi ne?

Başlatan hasanyılmaz, 29 Haziran 2008 - 13:04:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanyılmaz

Son zamanlarda çok fazla elektrik kesintisi ve voltaj düşme sorunları yaşıyorum. Birçok kişi de yaşayabilir. Son kesintiden sonra başlangıç çok uzun sürdü.

Güç kesintilerinde sistem nasıl davranıyor, ne yapıyor?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 29 Haziran 2008 - 13:04:38
Son zamanlarda çok fazla elektrik kesintisi ve voltaj düşme sorunları yaşıyorum. Birçok kişi de yaşayabilir. Son kesintiden sonra başlangıç çok uzun sürdü.

Güç kesintilerinde sistem nasıl davranıyor, ne yapıyor?

Başlangıçta rutin kontrol tarzı bir kontrol yaptı mı ?

Ben de bilgilenmek amacıyla soruyorum. Bende UPS var da. Pek elektrik kesilmiyor.  :D

FUBU

benim bildiğim sürekli ve ani elektrik kesintileri sabit diskinize zarar verebilir. hatta başka bir sistem kullansanız da bu böyledir. benim de birçok kez başıma geldi.bunun dışında bilgisayarın geç açılması diye bir sorunla karşılaşmadım.

ama sistem nasıl davranıyor, ne yapıyor bilemiyecem.

XemreG

Evet elektrik kesintileri hdd yi cope atmanıza bile sebep olabilir. Tabi okadar kolay olmuyor haliyle bi işlem yaparken denk gelmesi gerek ve sectore ornek 1 ms yerine 2 ms durması bad sector e vs neden olabiliyor on belleğide buyuzden kullanıyor veri ilkonce on belleğe sonra hdd baslarına gidiyor veri boylece yazılıyor. Ubuntunun tepkisi rutin kontrol altında 5 aşamalı bir test yapıyor muhtemelen bunlar ( tam bilmiyorum ) yanlıssam duzeltin

1. Yuzeysel Kontrol
2. Butunluk Kontrolu
3. Sector Kontrolu
4. Bos alan Kontrolu
5. Baslangıc Kontrolu

Genelde boyledir. Hata varsa duzeltmeye calısıyor. Bu nedenle geç açmıs olabilir.

Titus

Fsck sistemini her 30. açışta test eder, belki de elektrik kesintisi bu sayıya denk gelmiş olabilir, ben biraz önce denedim ve şöyle bir ekran ile karşılaşmıştım:
Alıntı Yap
* Checking root file system...
fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
/dev/sda1 has been mounted 30 times without being checked, check forced.
/dev/sda1: |=========                                                     / 15.2%

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 29 Haziran 2008 - 13:09:15
Başlangıçta rutin kontrol tarzı bir kontrol yaptı mı ?

Ben de bilgilenmek amacıyla soruyorum. Bende UPS var da. Pek elektrik kesilmiyor.  :D

Daha önce görmediğim şekildeydi, olağandışı bir kontroldü. Tam hatırlamıyorum neler yazdığını.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Titus - 29 Haziran 2008 - 13:36:25
Fsck sistemini her 30. açışta test eder, belki de elektrik kesintisi bu sayıya denk gelmiş olabilir, ben biraz önce denedim ve şöyle bir ekran ile karşılaşmıştım:
Alıntı Yap
* Checking root file system...
fsck 1.40-WIP (14-Nov-2006)
/dev/sda1 has been mounted 30 times without being checked, check forced.
/dev/sda1: |=========                                                     / 15.2%

Sık sık bilgisayarını açıp kapayan biri olarak fsck'ye alıştım. Düzenli olarak denetimlerini yapıyor.

munirekinci

Elektrik kesintilerinde, şimdiye kadar hiçbir aksilikle karşılaşmadım. Veri kaybetmedim, hiçbir bozulmaz vs yaşamadım.

maxspacemax

Alıntı yapılan: munirekinci - 30 Haziran 2008 - 00:52:04
Elektrik kesintilerinde, şimdiye kadar hiçbir aksilikle karşılaşmadım. Veri kaybetmedim, hiçbir bozulmaz vs yaşamadım.

Aynen @munirekinci arkadaşımızın dediği gibi veri kaybı veya sistem çökmesi hiç yaşamadım.